Author photoAdrian Gubčo 12.03.2024 18:28

Pod Hradom vznikne gastrodestinácia. Vydrica odhaľuje nových nájomcov a ukazuje dokončené fasády

Developer novej Vydrice sa netají veľkými ambíciami. V exkluzívnej, no náročnej lokalite medzi Hradným kopcom a dunajským nábrežím chce vytvoriť atraktívnu štvrť, ktorá sa má stať obľúbeným rozšírením historického centra mesta. Prispieť má k tomu architektúra, verejné priestory, napojenie na okolie aj exkluzívni nájomcovia. Z podhradskej štvrte sa má stať gastronomická a kultúrna destinácia.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Od chudobnej štvrte k exkluzívnej časti mesta

Historická Vydrica a Zuckermandel boli štvrťami lodníkov a remeselníkov, v poslednom storočí existencie si však vyslúžili zlú povesť. Lokality schudobneli a bohatších obyvateľov nahradili menej majetní prisťahovalci, žijúci v biednych podmienkach. Spojené to bolo s vysokou kriminalitou a prítomnosťou lacných krčiem a hostincov.

Nová Vydrica, ktorá tu vzniká od roku 2022, resp. od roku 2019, keď sa začali prípravné práce, má tento nešťastný imidž otočiť na hlavu. Pod Bratislavským hradom má podľa predstáv spoločnosti Vydrica Development, ktorej súčasťou je skúsená firma Lucron, vzniknúť jedna z najvýstavnejších častí metropoly. V troch etapách tu rastie štvrť, ktorá má prepojiť tradičné urbanistické princípy so súčasnou architektúrou a vytvoriť obľúbené miesto pre život, prácu i trávenie voľného času.

Stavebník sa netají tým, že pôjde (podľa neho) o jednu z najprestížnejších adries v meste. V prvej etape sa buduje štvorica polyfunkčných bytových domov a jedna kancelárska budova. Umiestnených tu bude 206 rezidencií, ktoré patria k najdrahším v Bratislave. Administratívny objekt Vydrica Offices bude mať butikový charakter, ktorý pritiahne najmä relatívne menšie, no špecializované firmy. Naostatok, podstatná časť prízemia jednotlivých objektov bude tvorená retailovými prevádzkami.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Vydrica Development tvrdí, že významnú úlohu bude tvoriť gastronómia. „V celom projekte plánujeme takmer 65 obchodných prevádzok, pričom gastro a obchody s potravinami budú tvoriť približne polovicu celkovej retailovej ponuky Vydrice,“ približuje obchodný riaditeľ spoločnosti Vydrica Development Juraj Ťahún. „V rámci prvej etapy, ktorej kolaudácia sa očakáva v tomto roku, sa chceme zamerať najmä na gastronómiu a doplnkové služby.“

Firma cieli na koncepty, ktoré majú potenciál pritiahnuť ľudí aj z ostatných častí mesta. „Vo Vydrici vzniknú dve nové mestské ulice a našim cieľom je, aby sa výrazne zapísali na gastromapu Bratislavy. Preto sme hľadali značky, ktoré majú silný príbeh, a prídu s konceptami šitými na mieru jedinečnosti lokality aj nášho projektu. Chceme, aby zákazníci prichádzali do Vydrice za svojimi obľúbenými reštauráciami aj preto, že v tejto podobe ich nájdu iba u nás,“ popisuje Ťahún.

Takéto uvažovanie má zmysel – ak chce byť projekt úspešný, bude musieť pritiahnuť skutočne veľa ľudí, a to opakovane. Nová lokalita si potrebuje získať obľúbenosť medzi turistami aj domácimi. Preto ide investor „na istotu“ a ohlasuje príchod už overených značiek.

 

Potraviny budú v uličke medzi kancelárskou budovou a jednou z bytoviek, v susedstve námestia. Zdroj: Vydrica Development

 

Do Vydrice prídu známe koncepty

Ako prvý nájomník bol už pred časom oznámený potravinový reťazec YEME. Ide o luxusnejší koncept, ktorý cieli na bonitnejších zákazníkov. Prevádzka vznikne v parteri budovy V2B, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti areálu kultúrnej pamiatky Vodnej veže. Na ploche takmer 600 m2 ponúkne okrem potravín aj bistro a vlastnú pekáreň. Prístup do predajne bude možný z ulice aj podzemného parkoviska.

Vydrica majiteľov YEME zaujala spojením nábrežia a podhradia, ako aj obnovením historicky významnej časti mesta. Pre projekt pripravili nový koncept. „V tejto prevádzke chceme ukázať a priblížiť mestskú výrobu potravín čo najviac našim zákazníkom, a tomu bude prispôsobený aj dizajn a zariadenie novej predajne,“ avizuje zakladateľ YEME Peter Varmuža. „Zároveň chceme novú štvrť obslúžiť aj ako dodávateľ kvalitných potravín, chceme poskytovať okamžité dodávky jedál z nášho bistra či pekárne domov alebo do kancelárií.“

Developer teraz ohlásil aj mená prvej dvojice reštaurácií. Prvou z nich je Bistronomy, ktorá sa dnes nachádza v Einparku v Petržalke. Do Vydrice by sa mala sťahovať a nie vytvoriť druhú prevádzku. „Nová štvrť nás oslovila po vizuálnej stránke aj polohou na nábreží Dunaja, ale kľúčová bola blízkosť centra, odkiaľ sa do našej novej reštaurácie dostanete pohodlne pešo,“ hovorí spoluzakladateľka Bistronomy Tatiana Marčeková.

Reštaurácia má prísť s úplne novým dizajnom interiéru, ktorý bude v čistom a modernom štýle, ale s prvkami starej Bratislavy. Koncept otvorenej kuchyne sa nezmení. „Chceme, aby sa Vydrica aj vďaka Bistronomy stala miestom, kam prídu ľudia za kvalitnou gastronómiou a jedinečnou atmosférou,“ dopĺňa druhý spoluzakladateľ Denis Benek. „Veríme, že si naši zákazníci rýchlo zvyknú na novú lokalitu a hneď od začiatku jej vdýchnu život.”

Napokon, tretím potvrdeným nájomníkom je rodinná talianska reštaurácia Ristorante Italiano Da Cono. Dnes má v meste tri prevádzky, vo Vydrici bude štvrtá. Zaujímavé je, že najbližšia sa nachádza v Zuckermandli, len niekoľko stoviek metrov od aktuálne rozostavaného projektu. Vydrická reštaurácia sa však má líšiť.

„Vydrica bude spomedzi všetkých našich prevádzok ako čerešnička na torte,“ sľubuje zakladateľ reštaurácie Cono di Candia. „Bude to najlepšie miesto v meste, blízko centra a veľmi reprezentatívne. Chceme sem priniesť živú, pohodovú a farebnú reštauráciu, čomu bude zodpovedať nielen interiér, ale najmä ponuka jedál a vín zo všetkých regiónov Talianska.“ Súčasťou reštaurácie bude aj obchod s talianskymi produktami a lokálnymi surovinami z rôznych oblastí Talianska. Názov má byť „Ristorante Italiano Da cono i tre somari“.

 

Odhalených je už viacero fasád. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Dokončenie v dohľadnom čase

Ako bolo zmienené vyššie, prvá etapa projektu má byť dokončená už tento rok. Na stavenisku prebiehajú intenzívne práce, postupne sa už ale začína odhaľovať budúca podoba štvrte – z viacerých častí jednotlivých budov sa snímajú lešenia a viditeľné sú ich fasády. Výraz niektorých sekcií určuje omietka s francúzskymi balkónmi, iné majú tehličkový obklad a loggie. Cieľom bolo dodať architektúre variabilitu a imitovať tak rastlé prostredie historického jadra so striedajúcimi sa architektonickými štýlmi.

Developer pripomína, že práce napredujú podľa harmonogramu. Špeciálne upozorňuje na rastúcu budovu Vydrica Offices, ktorá vzniká v priamom dotyku s Nábrežím arm. gen. L. Svobodu. Päťpodlažný objekt bude mať štyri podlažia určené pre kancelárie a prízemie s dvoma retailovými prevádzkami. V týchto dňoch sa realizujú železobetónové konštrukcie na druhom nadzemnom podlaží.

V prípade rezidenčných budov sa realizujú najmä práce v interiéroch. V podzemných podlažiach sa aplikujú finálne povrchy garáží a prebiehajú dokončovacie práce súvisiace s jednotlivými technológiami technického zariadenia budov.

Developer pripomína, že vďaka zlepšujúcemu počasiu sa spustili aj práce na dláždení alebo sadových úpravách. Podstatná časť priestranstiev v rámci Vydrice je riešená ako verejný priestor pre peších, preto bude mimoriadne závisieť na ich kvalite a prevedení. Súčasťou nových námestí alebo parkov budú odkazy na minulosť lokality, napríklad vo forme zachovaných a prezentovaných ľadových jám alebo repliky tzv. Kempelenovho vodovodu, ktorý v 18. storočí dodával vodu do Bratislavského hradu.

Metropola tak získa úplne novú časť mestského charakteru. Ďalšie výnimočné prvky majú pribudnúť v rámci druhej a tretej etapy – okrem bytov, niekoľkých kancelárií a ďalšieho retailu to bude predovšetkým obnovená Vodná veža a zrevitalizovaný Podchod pamäti. V prvom prípade získa atraktívnejšiu podobu jedinečná historická pamiatka, ktorá bude doplnená o komorné kultúrne centrum. Druhá úprava prinesie kultivovanejšie spojenie s historickým jadrom.

Čerešničkou by mohlo byť nové bezbariérové spojenie s areálom Bratislavského hradu a parlamentu vo forme preskleného pozemného výťahu (nazývaného Hradná spojka) s výhľadmi na rieku a pravý breh. Pre množstvo turistov môže ísť o vítanú atrakciu a uľahčenie cesty na Hrad.

Kompletné dokončenie Vydrice možno očakávať ešte v tomto desaťročí. Nová štvrť od niektorých z najlepších a najskúsenejších architektov na Slovensku z kancelárií Compass Architekti, Marko&Placemakers, Siebert + Talaš, Superatelier alebo 2ka landscape architects má byť výkladnou skriňou novodobého slovenského developmentu. Ide o jeden z projektov s najväčším počtom superlatívov.

Prichádzajúce správy ale naznačujú, že napriek všetkému sa tvoria predpoklady pre to, aby si svojho návštevníka aj fanúšika našla. Nová Vydrica bude oproti tej pôvodnej radikálne odlišná. Prinesie však iné hodnoty, ktoré z nej spravia výstavnú časť slovenskej metropoly.

 

Fotografie z 22.2.2024. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube