Author photoAndrej Sárközi 06.12.2022 10:36

Nové veže majú zelenú. Slnečnice získajú prvé výškové budovy a zmenia panorámu Petržalky

Petržalské Slnečnice začnú čoskoro opäť rásť. Nová etapa Nad Mestom doplní novovznikajúcu štvrť o najvyššie objekty v rámci celého developmentu. Miesto na okraji najväčšieho slovenského sídliska, kde sa momentálne stavia najväčší rezidenčný projekt v metropole, tak znova zmení svoju tvár a začne rásť do výšky.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Slnečnice majú za sebou približne 3-tisíc bytov, ktoré sú dnes obývané a naplno zabehnuté. Developer Cresco Real Estate tak už v tejto chvíli vybudoval najväčší porevolučný rezidenčný projekt na Slovensku. Vyvíjať ho začal ešte v prvej dekáde tohto storočia. Výstavba prvých objektov v Zóne Viladomy sa spustila v roku 2010, kde postupne vznikli štyri etapy, o čosi neskôr (v roku 2015) sa začala realizovať aj Zóna Mesto. Oboje postupne zmenili okraj Petržalky, ktorá takto získava ďalšie tisíce nových obyvateľov. 

Transformácia územia sa nekončí ani dnes, 12 rokov po spustení výstavby. Južnú stranu sektoru Mesto, v dotyku s už budovaným centrálnym parkom, doplnia nové výškové budovy. Investičný zámer pod oficiálnym názvom Južné Mesto, zóna B3-B4-AB2, získal súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta ešte v júni 2019. Až dnes, o vyše tri roky neskôr, môže developer definitívne začať stavať – petržalský stavebný úrad vydal stavebné povolenie

Podľa dokumentácie bude nová etapa, Slnečnice – Nad Mestom, disponovať šiestimi skupinami stavebných objektov, ktorých súčasťou bude štrnásť samostatných domov. Prvý stavebný objekt (SO) 01, ktorý je predmetom povolenia, bude tvorený vežou so 14 nadzemnými podlažiami (NP) a 15. technickým podlažím na streche. Na prvom nadzemnom podlaží bude stavba obsahovať občiansku vybavenosť (obchody, služby), na 2.–14. NP bude situovaných 133 bytov. Dve podzemné podlažia zase budú tvoriť priestor pre 125 vozidiel.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Druhá skupina povoľovaných objektov – SO 02 a SO 03 – spolu tvoria bytový dom s dilatančne oddelenými časťami (pôjde teda de facto o dva samostatné domy). Prvá časť (SO 02) bude mať 20 nadzemných podlaží s 21. technickým podlažím na streche. Prízemie bude opäť tvoriť občianska vybavenosť, na 2.–20. NP bude situovaných 197 bytových jednotiek a v dvojpodlažnej podzemnej garáži nájde miesto 183 áut. Objekt v druhej časti (SO 03) bude mať 24 NP opäť s 25. najvyšším technickým podlažím. Na 2.–24. podlaží sa bude nachádzať 240 bytov a prízemie dotvorí občianska vybavenosť. Podzemná garáž, ktorá bude prevádzkovo prepojená s prvou časťou, vytvorí 264 parkovacích miest. 

Treťou skupinou objektov (SO 04A a SO 04B), na ktoré bolo vydané stavebné povolenie, sú 14-podlažný bytový dom s 15. technickým podlažím na streche, a veža s 19 podlažiami plus jedným technickým. Obsahovať budú 319 bytov, pre ktoré je určených až 306 parkovacích stojísk v dvojpodlažnej podzemnej garáži. 

O niečo nižšiu podlažnosť budú mať domy v štvrtom až šiestom sektore. Pôjde o trojicu blokov, tvorených trojicou samostatných domov (teda celkovo deviatimi domami) s ôsmimi nadzemnými podlažiami vo všetkých nadzemných častiach. Na prízemí budú situované obchodné a iné nebytové priestory. V prípade objektov SO 05A-C je na 2.–8. podlaží je naplánovaných 212 nehnuteľností a v dvojpodlažnej podzemnej garáži nájde miesto 260 vozidiel. V SO 06A-C a SO 07A-C to bude 217 bytov na 1.-8. podlaží a doplnené budú o obchodné a nebytové priestory (vrátane apartmánov) na prízemí. Oboje budú mať v parkovacej garáži po 260 stojísk.  

Developer teda prichádza s masívnou etapou, ktorá prinesie ešte masívnejšie čísla. Po dokončení tu vznikne 1.535 bytov, 42 apartmánov a súčasťou bytových domov bude 1.658 parkovacích státí v podzemí. Podľa stavebného povolenia musí byť nová etapa Slnečníc ukončená najneskôr do troch rokov. 

 

Zdroj: Cresco Real Estate


Ako ešte v apríli potvrdil pre YIM.BA Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate, v prvej fáze predaja bude dostupných 567 bytov. Oficiálna stránka novej etapy k decembru 2022 ukazuje 197 voľných nehnuteľností a 9 predrezervovaných. Cenové relácie sa pohybujú na úrovni 140-tisíc až 149-tisíc eur za jednoizbový byt o rozlohe takmer 26 metrov štvorcových s balkónom, po momentálne najdrahšie prezentovanú štvorizbovú nehnuteľnosť o rozlohe 104 metrov štvorcových s terasou za 474.130 eur. Pri bytoch uvádza developer termín dokončenia štvrtý kvartál 2024.  

Slnečnice – Nad Mestom by mali vznikať v šiestich etapách. Ako bolo zmieňované, v realizácii je aj prvá etapa líniového parku, ktorý bude podľa Jána Krnáča s rozlohou 29-tisíc metrov štvorcových druhým najväčším parkom v Petržalke po Sade Janka Kráľa. Prebehnúť by mala aj výsadba bludiska zo živého plota. Súčasťou lokality má byť tiež supermarket, lekáreň, detská poliklinika, škôlka (súkromná), jasle či výhľadovo aj spojená materská a základná škola. 

Nová štvrť s parametrami menšieho slovenského mesta tak onedlho získa veľmi viditeľnú časť, ktorá sa stane už z diaľky vizuálnou dominantou lokality. Veže aj nižšie bloky budú disponovať vcelku jednoduchou a súčasnou architektúrou z pera kancelárie Compass Architekti. Nadväzovať však bude na už zrealizované časti, čo by malo štvrti dodať harmonický a celkom príjemný výraz. Developer zdôrazňuje, že jeho cieľom bolo znížiť zastavanú plochu v prospech zelene (hoci rovnako mohla byť faktorom kombinácia limitov Územného plánu, umožňujúcich vznik množstva bytov, a obmedzeného priestoru). Veľký park sa má "rozliať" medzi jednotlivé výškové budovy. 

Slnečnice sa tak opäť stanú o niečo rozsiahlejšie. Tomuto faktu naposledy pomohla dokončená prvá etapa Slnečníc POP, prezentovaná ako najdostupnejšia časť v celom developmente. Pribudnúť však majú ešte minimálne dve rozsiahle sektory - jeden medzi dnes dokončenou časťou Zóny Mesto a rozostavanou električkovou traťou z pera kancelárií PMAarchitekti a WHAT Architects, ďalší západne od trate. Tento stvárnila prestížna slovinská kancelária Bevk Perović Arhitekti. Pribudnú ďalšie tisíce bytov, ale aj služby a verejné priestory so zeleným charakterom. 

Celkovo ide o jeden z viacerých projektov, ktoré zásadne zmenia podobu najväčšej (počtom obyvateľov) bratislavskej mestskej časti. Výhľadovo tu bude žiť možno až 200-tisíc obyvateľov. Spolu s ďalšími veľkými schémami, ako sú Nesto, Nová Matadorka, Nové Lido, Petržalka City, nový športový areál na juhovýchode sídliska alebo Bratislavský Dunajský Park, sa radikálne zvýši počet rezidentov, pribudne množstvo novej občianskej vybavenosti alebo sa zlepšia verejné priestory a prístup k Dunaju. Tieto zmeny sa udejú v horizonte dvoch nasledujúcích desaťročí. 

 

Pozrite si výstavbu Zóny Viladomy aj Zóny Mesto vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube