Author photoAndrej Sárközi 02.12.2022 11:35

Najdostupnejšia časť Slnečníc je pred dokončením, na obyvateľov si ešte počká

Najväčšie slovenské sídlisko sa v poslednom období významne mení. Prispieva k tomu aj rezidenčný projekt Slnečnice od developera Cresco Real Estate. Spoločnosť oznámila rozšírenie o "najdostupnejšiu" etapu v roku 2020, dnes sa jej prvá časť stáva realitou.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Slnečnicami POP sa development prvýkrát rozširuje aj na západ od budúcej električkovej trate v Zóne Mesto. Nová etapa vzniká na južnej strane uvažovaného líniového parku, ktorý bude tvoriť centrálnu os Slnečníc. Nová časť projektu je atraktívna najmä polohou, keďže bude v tesnej blízkosti trate aj jej konečnej zastávky. Developer už od počiatku avizoval, že má ísť najdostupnejšie bývanie v celej štvrti, polohou i cenou. O architektúru sa postaralo štúdio Compass Architekti. 

Projekt je tvorený trojicou doskových deväťpodlažných domov, T1, T2, T3. Zo severnej strany si zachovávajú celistvý výraz, bez narušenia balkónmi a s vytvorením loggií. Z južnej strany budú stavby orientované do ďalšej zelenej plochy (aspoň nateraz, keďže priestor je určený pre výstavbu električkovej vozovne). Časť najvyššieho podlažia je pri všetkých domoch ustúpená, aby mohli vzniknúť väčšie terasy. Parter je aktívny len čiastočne a orientovaný do hlavného líniového parku.

Celkovo tu bolo naplánovaných 360 bytov a apartmánov – 108 jednoizbových, 102 dvojizbových, 136 trojizbových bytov (z toho 6 mezonetov) či apartmánov a 18 štvorizbových mezonetov. Vo všetkých budovách je k dnešnému dňu voľných už len 33 jednotiek. V novej časti Slnečníc sa bude taktiež nachádzať občianska vybavenosť, pripravovaná je materská škola či obchody. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Slnečnice po dokončení. Zdroj: Cresco Real Estate

Keďže sa nová etapa sústreďuje najmä na mladšie ročníky a začínajúce rodiny, čo už v minulosti potvrdil aj developer, ceny boli pri začiatku spustenia predaja relatívne nižšie - pohybovali sa v rozmedzí 2,4 až 3-tisíc eur za meter štvorcový. Ceny dvojizbových bytov o veľkosti 42 metrov štvorcových s balkónom dnes začínajú na 200-tisíc eurách, trojizbové o rozlohe takmer 75 metrov štvorcových s balkónom na necelých 300-tisícoch. Kúpa garážového státia vychádza na 20.400 eur, exteriérové stojisko si záujemcovia môžu kúpiť od 13.200 eur a pivničná kobka je k dispozícii za 1.800 eur za meter štvorcový. 

Pri preberaní bytu budú mať klienti k dispozícií podlahy, dvere, obklady, vybavenie kúpeľní a toaliet, kúrenie či príprava na inštaláciu kuchynskej linky. Štandard je priemerný. 

V projekte bude vybudovaných 493 parkovacích miest, z toho 202 v garáži a 291 na teréne. S etapou má byť vybudovaná aj cyklotrasa, ktorá bude tvoriť o líniu naprieč Slnečnicami, spájajúcu Zónu Mesto s Viladomami a dunajskou hrádzou. Rovnako by sa tu mala napájať hlavná mestská cyklotrasa s parametrami cyklodiaľnice, ktorá sa bude tiahnuť pozdĺž električkovej trate a bude vyvedená priamo do centra mesta.

Stavba nového projektu získala stavebné povolenie ešte v októbri roku 2019. Ako sme informovali v našom poslednom článku, Slnečnice Pop sú rozdelené na dve etapy. Prvá etapa v podobe domov T2 a T3, ktoré sú bližšie k električkovej trati, mala byť dokončená v druhom kvartáli roku 2022. Ako však nedávno komunikovali Slnečnice na sociálnej sieti, stavebne ukončená je až teraz. „Kolaudácii samotnej budovy však predchádzajú kolaudačné konania vodných a dopravných stavieb, ktoré sú aktuálne v procese,” uvádza sa na sociálnej sieti projektu. 

Plánované nasťahovanie rezidentov na začiatku roka 2023 je tak otázne. Druhá časť projektu má plánované dokončenie s ročným rozdielom, takže ukončená by mohla byť na konci roka 2023. 

Dokončená prvá etapa Slnečníc POP pôsobí veľmi jednoducho a neprináša žiadnu inovatívnu architektúru. Na budovách sa odráža snaha o čo najlepší pomer ceny a výkonu, čo je pri cieľovej skupine, ktorá hľadá predovšetkým dostupné bývanie, pochopiteľné. 

 

Slnečnice POP z priestoru budúceho parku. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Celý projekt Slnečníc má už za sebou približne 3-tisíc bytov, ktoré sú dnes obývané a naplno zabehnuté. Ako spomenul v nedávnom rozhovore Ján Krnáč z Cresco Real Estate: „Vo výstavbe máme aktuálne asi do tisíc bytov, ktoré sú pred dokončením a nie sú skolaudované.” Ide o zóny POP, UniQ a v príprave je aj projekt Slnečnice Nad Mestom, ktorý ešte čaká na právoplatné stavebné povolenie.

Prvá fáza bude obsahovať 567 bytov. Ako doplnil Ján Krnáč: „Začali sme už s úvodnou fázou predaja, kde predbežný záujem pretavujeme do rezervačných zmlúv a v momente, keď budeme mať právoplatné stavebné povolenie, tak ich budeme pretavovať do budúcich zmlúv. Verím tomu, že ešte tento rok začneme stavať.”

V rámci Slnečníc sa riešia ešte dva veľké celky. Má ísť o sektor, pracovne označený ako T4-T10 (resp. A3+A5), od renomovanej slovinskej architektonickej kancelárie Bevk Perović Arhitekti, či o väčšiu zónu na opačnej strane električkovej trate – prirodzené pokračovanie zóny Mesto od kancelárií PMArchitekti a What Architects. „Tieto dva celky stále čakajú na záväzné stanovisko magistrátu, bohužiaľ, už neuveriteľný štvrtý rok,” poznamenal nedávno Krnáč. 

V Slnečniciach by po dokončení všetkých aktuálnych aj budúcich zón mohlo v budúcnosti žiť viac ako 20-tisíc obyvateľov. Smerovať sem bude električka, rozvinie sa bohatý retail a vzniknúť má aj spojená základná a stredná škola. Toto všetko sa aj pri pomalom povoľnovaní stane realitou v priebehu 20-tych a 30-tych rokov tohto storočia. Najväčší rezidenčný projekt sa tak výrazne rozšíri a s ním aj celá metropola.

 

Fotografie z 24.8.2022. Pozrite si výstavbu Slnečníc - Mesto alebo Slnečníc - Viladomy vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube