Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.10.2018 08:15

Slnečnice odhaľujú ďalšiu etapu, pribudnú sektory AB1 a AB4

Developer Cresco Group odhaľuje ďalšie sektory masívneho projektu Slnečnice – AB1 a AB4, ktoré vzniknú medzi aktuálne rozostavanými objektami zóny Slnečnice – Mesto (domy A3 a A6) a budúcim koridorom električkovej trate. Pôjde o časť s najlepšou dostupnosťou do centra mesta, najväčšou predpokladanou koncentráciou obyvateľstva a najcentrálnejším charakterom, čo má podčiarkovať aj urbanizmus a architektúra tejto časti Slnečníc.

Article Big

Zdroj: Cresco Group / EIA

Developer v prípade tohto sektoru zrealizoval architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorou nadviazal na súťaž realizovanú aj na časti západne od električkovej trate (zóny A3-A5). Víťazne z nej vyšli architektonické kancelárie PMArchitekti, za ktorou stojí skúsený a oceňovaný architekt Peter Moravčík, a WHAT? Architects, aktuálni laureáti ocenenia CEZAAR 2018 v kategórii Interiér. Architekti si boli vedomí postavenia riešeného územia v systéme celých Slnečníc, čomu podriadili aj urbanistický a architektonický návrh.

Ten pracuje s už skôr vytvorenou ideou centrálneho mestského „bulváru“, hlavnej osi, ktorá prepája záujmové územie západo-východným smerom a do ktorého je orientovaná občianska vybavenosť. Narozdiel od hustejšej štruktúry mestských blokov sa však pracuje s rozvoľnenou štruktúrou bodových objektov, ktoré vytvárajú sériu atraktívnych mikropriestorov – parčíkov, námestíčok a priečnych prepojení smerom k ťažiskovým verejným priestorom, ku ktorým patrí okrem bulváru aj centrálny park Slnečníc, ktorý tu vyúsťuje do územia okolo električkovej trate.

Samotné stavebné objekty majú charakter otvorených blokov, vymedzených trojicou, resp. štvoricou bodových domov v časti AB1, a z jedného stavebného objektu s dvojicou bodových vertikál v zóne AB4. Výškovo zástavba smerom k električkovej trati graduje, najvyšší objekt má 22 nadzemných podlaží a 72,7 metrov. Zástavba zároveň stúpa od centrálneho parku smerom k Panónskej ceste. Špecialitou domov pri Panónskej ceste je strecha prvého nadzemného podlažia, ktorá je zazelenená a riešená ako poloprivátny exteriérový priestor pre obyvateľov bytov.

Celkovo by malo v tejto časti projektu vzniknúť 957 bytov a 58 apartmánov. Občianska vybavenosť bude čiastočne realizovaná v parteri objektov v zóne AB1 vo výmere vyše 1,6-tisíc metrov štvorcových a predovšetkým v objekte AB4, kde vznikne takmer 3,9-tisíca metrov štvorcových OV, v čom sa odráža orientácia na centrálnu časť celých Slnečníc. Parkovanie je riešené predovšetkým v podzemí, celkovo je naplánovaných 1.386 parkovacích miest, čo by malo bohato uspokojiť nároky približne 2,5-tisíca obyvateľov, ktorí tu budú žiť.

Vzhľadom na rozsah je projekt rozplánovaný až na 6 etáp, pričom výstavba prvej z nich, objektov najbližšie k už rozostavanému domu A3 v prvom sektore Slnečníc – Mesto, by sa mala spustiť v roku 2020. Celkové dokončenie sa očakáva v roku 2029.

Je to pomerne neskoro, v danej dobe by však už mali byť vybudované viacmenej celé Slnečnice. Dokončenie zóny AB1 a AB4 bude tvoriť určitú bodku za týmto rozšírením Petržalky južným smerom, pričom treba povedať, že aj pomerne kvalitnú, keďže tak Peter Moravčík, ako aj What architects patria ku skvelým architektom s garanciou vysokej úrovne realizácii.

Skompletizované Slnečnice majú aj napriek niektorým nevhodným riešeniam (riešenie občianskej vybavenosti vo forme nákupných boxov suburbánneho charakteru, zatiaľ silná preferencia automobilovej dopravy, nízka funkčná variabilita) potenciál premeniť sa na atraktívnu rezidenčnú štvrť. Developer pripravuje doplnenie viacerých prvkov vybavenosti, ktoré by mali byť v takej veľkej štvrti samozrejmosťou – základná či stredná škola, zdravotné stredisko (práve v zóne AB4), dávnejšie sa hovorilo aj o sakrálnom objekte.

Do prostredia by mohol vstúpiť aj verejný sektor, ktorý by doplnil lokalitu verejnými stavbami – úradmi, kultúrnymi či komunitnými centrami. Ak by sa tak stalo, Slnečnice by sa stali dobrým doplnkom Petržalky, ktorá sa takýmito zásahmi mení na plnohodnotnú mestskú časť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Group / EIA
  • Zdroj: Cresco Group / EIA
  • Pohľad severný. Zdroj: Cresco Group / EIA
  • Axonometra. Zdroj: Cresco Group / EIA
  • Situácia. Zdroj: Cresco Group / EIA

Súvisiace články

Ďalšia časť Slnečníc je bližšie k výstavbe, čoskoro vznikne aj sľubovaný park

20.05.2021 14:50:00 Adrian Gubčo

Veľký projekt Slnečnice na južnom okraji Petržalky postupne rastie. Developer Cresco Real Estate už do veľkej miery dokončuje výstavbu zóny Viladomy, rovnako ako časť zóny Mesto severne od zamýšľaného parku. Preto postupuje v príprave ďalších častí južne od parku. Plánovaná zelená plocha je však zdrojom kontroverzií, no Cresco vysvetľuje, že situácia je zložitejšia.

Čítať viac

Cresco plánuje v roku 2021 dodať na trh takmer tisíc bytov

04.02.2021 10:43:45 Adrian Gubčo

Developerovi Cresco Real Estate sa aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19 darí predávať stovky bytov. V minulom roku dal do ponuky 448 bytov v rastúcich Slnečniciach na juhu Petržalky, tento rok chce pridať ďalšiu bezmála tisícku bytov. Záujem o byty je podľa developera stabilne silný, v dôsledku čoho nemožno predpokladať pokles cien nehnuteľností.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube