Author photoAdrian Gubčo 11.04.2022 12:03

V Slnečniciach sa rozbieha predaj etapy Nad Mestom

Veľký rezidenčný projekt Slnečnice na juhu Petržalky sa začne onedlho rozrastať o ďalšiu etapu. Južne od veľkého líniového parku vznikne časť Nad Mestom, tvorená piatimi výškovými budovami a trojicou nižších blokov. Výstavba by sa mohla teoreticky spustiť v najbližších týždňoch až mesiacoch. Medzičasom, developer Cresco Real Estate rozbieha oficiálny predaj bytov v nových domoch.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Slnečnice predstavujú aktuálne najväčší rozostavaný rezidenčný projekt na Slovensku, ktorý prinesie tisíce nových bytov a priame rozšírenie Petržalky smerom na juh. Developer Cresco Real Estate vďaka nemu získal pozíciu najväčšieho rezidenčného developera v Bratislave. Do tejto chvíle, teda 12 rokov od spustenia výstavby, vznikli v sektoroch Slnečnice – Viladomy (ktorý je pred dokončením), Slnečnice – Mesto (dokončuje sa prvá ucelená časť „B“) a Slnečnice POP tisíce bytov. Ďalší veľký balík bytov by mal pribudnúť už v najbližšej dobe. Developer spúšťa predaj a mal by byť blízko pred naštartovaním realizácie sektoru, marketingovo nazvaného Slnečnice Nad Mestom.

Základné rámce tohto projektu sú známe už dlhšie. Developer totiž prechádza povoľovacím konaním, pričom z dokumentácie vyplýva, že zóna B3-B4-AB2 (oficiálny názov), bude obsahovať päť bodových bytových domov a trojicu bytových blokov, zložených z trojice objektov. Veže budú mať medzi 14-24 nadzemných podlaží (plus jedno technické), bloky osem podlaží. Počet bytov bude vysoký. „Nad mestom prichádza s viac ako 1500 bytov a 42 apartmánov,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Apartmány budú bez výnimky umiestnené v nižších blokoch.

Ide o masívne číslo, ktoré sa čoskoro dostane na bratislavský trh. Prvá vlna predaja sa spúšťa v priebehu dneška. „V prvej fáze bude v predaji postupne 567 bytov,“ špecifikuje Krnáč. „Prvé do predaja vstupujú výškové bytové domy M1 a blokový bytový dom M3, tie sú na úrovni terajšieho Slnečnice Market. Rozfázovanie predaja nie je v súčasnosti presne určené, záleží najmä od dopytu, postupu stavebných prác a celkového vývoju na realitnom trhu, ktorý bol najmä posledné roky veľmi dravý a ťažko predvídateľný.“

Najnovšia etapa bude v mnohých ohľadoch nadväzovať na existujúce časti Slnečníc. Developer tvrdí, že svojho klienta dokonale pozná, čo pri navrhovaní projektu a jeho štandardu zohľadňoval. „Keďže v oblasti Slnečníc staviame už 12 rokov, vieme presne aké sú požiadavky a preferencie našich klientov. Nehnuteľnosti si aj sami predávame, preto máme prehľad aj o tom čo ľudia hľadajú aktuálne,“ vysvetľuje riaditeľ developerskej firmy. Rozdiely budú spočívať predovšetkým v inej typológii bývania, keďže podobný typ vežiakov sa zatiaľ v štvrti nenachádza. „Nad mestom so sebou prinesie perfektné prostredie. Vďaka tomu, že budovy budú vysoké 14 až 24 poschodí, výhľady z nich vyrazia dych,“ tvrdí neskromne Ján Krnáč.

Súčasťou lokality bude navyše veľký líniový park, oddeľujúci novú časť od dostavanej časti Slnečnice – Mesto. „Nezameniteľnú panorámu príjemne podčiarkne veľkorysý zelený park priamo pod oknami, ktorý bude so svojou rozlohou 29-tisíc m2 hneď po Sade Janka Kráľa druhým najväčším v Petržalke,“ upozorňuje investor. Cresco Real Estate dodáva, že v Slnečniciach je vybudovaná aj „kompletná“ občianska vybavenosť: „Všetko od rodinného centra, supermarketu, lekárne, detskej polikliniky či zubára až po výborné dopravné napojenie, či škôlky a jaslí v zóne Slnečnice viladomy. Tam sa plánuje aj nová štátna škôlka. V susedstve Nad mestom zase je plánovaná spojená materská a základná škola.“

Potenciálni klienti tak nájdu oddnes v ponuke 199 bytov, najmä 1,5- a 2-izbových, maximálne ale 4-izbových. Výmery sú medzi 27 až 90 m2. Najlacnejší byt vychádza na 124-tisíc eur, najdrahší na viac ako 442-tisíc eur. Nejde pritom ešte o byty vo vyšších podlažiach ponúkaných veží. Cenovo sa pohybuju čosi nad priemerom nehnuteľností v Bratislavskom kraji. „Cena za meter štvorcový v projekte Nad mestom priemerne vychádza na 3.275 EUR bez DPH,“ hovorí Ján Krnáč. Oficiálny web v tejto chvíli uvádza 121 bytov voľných a 78 predrezervovaných.

Zóna Nad Mestom ešte stále čaká na vydanie stavebného povolenia zo strany petržalského stavebného úradu. Takisto sa vyberá zhotoviteľ. „Prvú etapu už pripravujeme do výberového konania na zhotoviteľa stavby. Po vybratí zhotoviteľa budeme už presne vedieť termín stavebného dokončenia etapy,“ naznačuje Krnáč. „O ostatných budovách v zóne je ešte predčasné hovoriť, keďže to závisí od vývoja na trhu, postupu stavebných prác a podobne.“ Každopádne, Nad Mestom by malo vznikať v šiestich etapách. Výstavba sa spustí najneskôr do konca tohto roka. 

V realizácii by mal byť v tejto chvíli aspoň líniový park, resp. jeho prvá etapa. Developer menuje práce ako inštalácie zavlažovania, osádzanie obrubníkov a terénne úpravy. V aktuálnej etape by mala prebehnúť aj výsadba bludiska zo živého plota.

 

Vyznačená časť Nad Mestom v rámci Slnečníc. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Hoci developer ešte nemá k dispozícii právoplatné stavebné povolenie, dá sa predpokladať, že výstavba ďalšej časti Slnečníc sa spustí skutočne v dohľadnej dobe. Štvrť s parametrami menšieho slovenského mesta získa veľmi signifikantnú časť, ktorá bude už z diaľky vizuálnou dominantou lokality. Developer oslovil overených autorov z kancelárie Compass, ktorí museli zohľadniť prísne podmienky na návratnosť riešenia a dobrý architektonický a materiálový štandard. Zverejnené vizualizácie naznačujú, že veže aj nižšie bloky budú vcelku jednoduché, no príjemné.

Dôraz bol opäť kladený najmä na osadenie budov do prostredia a ich prepojenie so zeleňou. Tá je typickým slovenským klientom vnímaná ako univerzálna hodnota, čo developera veľkého projektu podnietilo k takejto forme riešenia, vďaka ktorej bude mať maximum obyvateľov bezprostredný kontakt s novým parkom a plánovanou výsadbou. „Koncept je zvolený s ohľadom na maximalizáciu verejného priestoru," potvrdzuje aj architekt Juraj Benetin zo štúdia Compass Architekti. Ľudia, žijúci vo vežiach, zároveň budú mať lepší prístup k vybavenosti, keďže prízemie objektov je vyhradené pre retail. Obytné bloky zas budú disponovať komornejšou mierkou, no očividne takmer bez vybavenosti v parteri.

Slnečnice tak budú opäť o čosi rozsiahlejšie, pričom s ohľadom na počet bytov a apartmánov by tu mohlo pribudnúť viac ako 3-tisíc obyvateľov. Rozvoj štvrte sa tým nekončí. Výstavba má naďalej expandovať do viacerých zón. „Najbližšie sa bude realizovať fáza v sektore A3 – A5 (západne od existujúcej výstavby v Slnečnice mesto), ktorú sme pripravovali v spolupráci so slovinskou architektonickou kanceláriou Bevk Perović,“ ohlasuje Ján Krnáč. Dodáva ale, že „...Termínovo je však ešte priskoro odhadovať kedy sa na nej spustia práce alebo predaj.“

Po tejto zóne ostáva ešte vyplnenie priestoru medzi Zónou Mesto a novou električkovou traťou, výstavba v Zóne Kopec a niekoľko „kútikov“, napríklad na základom okraji celej zóny. Zhrnutím, zo Slnečníc sa stane veľká štvrť, kde bude žiť možno 20-tisíc obyvateľov. Smerovať by sem mala električka, vzniknúť tu má spojená základná a stredná škola a rozvinie sa bohatý retail, našťastie väčšinou na prízemí domov a nie v nákupných centrách. To všetko sa aj pri pomalom povoľovaní stane realitou v priebehu 20-tych a 30-tych rokov tohto storočia.

Pôjde o jeden z viacerých projektov, ktoré zásadne zmenia podobu najväčšej (počtom obyvateľov) bratislavskej mestskej časti. Spolu s ďalšími veľkými schémami, ako sú Nesto, Matadorka, Nové Lido, Petržalka City, nový športový areál na juhovýchode sídliska alebo Bratislavský Dunajský Park, sa radikálne zvýši počet obyvateľov, pribudne množstvo novej občianskej vybavenosti alebo sa zlepšia verejné priestory a prístup k Dunaju a jeho ramenám. Aj v tomto prípade je horizont zmien nanajvýš dve desaťročia. Z Petržalky sa tak stáva komplexnejšia, ale aj väčšia mestská časť - a tak to má byť. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube