Author photoAdrian Gubčo 28.03.2024 17:50

Konečne dokončené. Slnečnice POP sú skolaudované, najväčší rezidenčný projekt sa rozrastá

Petržalské Slnečnice sú v súčasnosti najväčším rezidenčným projektom na Slovensku. Už vyše poldruha dekády tu rastie obytná štvrť, ktorá prináša expanziu Petržalky južným smerom. Teraz je dokončená ďalšia etapa, hoci v realita bola ukončená už dávnejšie. Developer Cresco Real Estate tvrdí, že dobudoval najdostupnejšiu časť celého projektu.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Slnečnice sú aktuálne tvorené dvomi hlavnými časťami. Juhovýchodne od existujúcej zástavby Petržalky pri ceste I/2 vznikla Zóna viladomy, tvorená prevažne rozvoľnenou zástavbou doskových a bodových bytových domov, ale aj rodinných domov. Južne od sídliska sa zas rozkladá omnoho mohutnejšia Zóna mesto, ktorá má priniesť kompaktnejšie prostredie, tvorené rezidenčnými blokmi, rozkladajúcimi sa pozdĺž líniového parku v západo-východnom smere. Pretínať ju bude električková trať.

Západne od trate bola teraz oficiálne dokončená etapa Slnečnice POP. Kolaudačné rozhodnutie získala po 21 mesiacoch. „Prieťahy v kolaudačných procesoch boli spôsobené tak nečinnosťou príslušných úradov, ako aj Združením domových samospráv, ktoré sa účelovo odvolalo v poslednom kroku kolaudácie, aby sa celý proces natiahol o ďalšie mesiace. Obsah odvolania ani nesúvisel s našou stavbou,“ vysvetľuje Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate.

Predlžovanie kolaudačného procesu sa prejavilo aj v reálnych dopadoch na čakajúcich klientov. „Meškanie bolo nepríjemné najmä pre našich klientov, aktívne sme im pomáhali pri rokovaniach s bankami o predĺžení termínov na načerpanie hypoték za podmienok, ktoré si v minulosti dohodli,“ približuje Krnáč.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Developer pripomína, že to malo aj finančné následky pre developera, ktorého náklady na správu dokončených bytov spolu so splátkami úrokov investičného úveru vysoko prevyšujú milión eur. Označuje to za škodu veľkého rozsahu spôsobená účelovým odvolaním a prieťahmi v konaní. Samotná výstavba projektu Slnečnice POP trvala 35 mesiacov a napriek pandemickým rokom a extrémnym výkyvom v cenách stavebných materiálov sa ju podarilo zrealizovať podľa plánu. Sklz v projekte nastal až počas kolaudácie.

Slnečnice POP sú tvorené trojicou deväťpodlažných bytových domov. Celkovo obsahujú 379 bytov a apartmánov v zložení 89 jednoizbových, 13 jedenapolizbových, 170 dvojizbových, 89 trojizbových, 14 štvorizbových a 4 päťizbové byty. Cenová hladina sa pohybuje od 141.130 eur za jednoizbový až po 607.090 eur za päťizbový byt. Momentálne je predaných 85% bytov.  

Architektonické riešenie vypracovala tak ako pri ostatných existujúcich domoch v Slnečniciach kancelária Compass. Nové bytovky sú jednoduché a racionálne, čo má podčiarknuť ich dostupný charakter. Vybavenosť sa priamo v domoch nenachádza, v priamom susedstve sú len menšie parkové úpravy. Budú vytvárať prechodnú zónu medzi bytovkami a pozemkami v rukách mesta, ktoré ich využíva na dopravné účely - konkrétne na vybudovanie haly dennej údržby električiek. 

 

Súčasťou projektu sú parkové úpravy v susedstve. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Rozsiahlejší objem služieb obyvatelia nájdu až vo zvyšku Zóny mesto. V súčasnosti je už dokončená prvá šestica blokov, usporiadaná okolo Ulice Zuzany Chalupovej. Okrem toho je už súčasťou tejto časti štvrte nákupná zóna Slnečnice Market a predovšetkým prvá sekcia budúceho centrálneho líniového Parku Josepha Poppera. Po celkovom dokončení má ísť o druhý najväčší park v Petržalke.

V súčasnosti vznikajú nové etapy práve v jeho susedstve. Južne od parku sa začala výstavba etapy Slnečnice Nad mestom, ktorá prinesie vybudovanie pätice výškových budov a trojice blokov. Západne od dokončenej časti Zóny mesto zas bude etapa, na ktorej podobe pracovali renomované kancelárie What architects a PMArchitekti. Zámer čaká na povolenia.

Západne od električkovej trate, ktorá by podľa posledných informácií mala byť realitou na prelome tohto a budúceho roka, je naplánovaná mohutná séria bytoviek od špičkového slovinského štúdia Bevk Perović Arhitekti. Súčasťou výstavby bude nový park, ktorý zvýši kvalitu života aj pre obyvateľov Slnečnice POP.

Pre rezidentov je ale jednou z kľúčových otázok výstavba novej vzdelávacej infraštruktúry – materských škôl, základnej a strednej školy. Táto sa skutočne plánuje juhovýchodne od konečnej električkovej trate. Jej ďalší osud ale ostáva nejasný kvôli nezhodám o modeli jej prevádzkovania. Z pohľadu mestskej časti by totiž šlo o enormnú finančnú záťaž.

V každom prípade, Slnečnice rastú. V súčasnosti majú približne 6-tisíc obyvateľov, čo nemusí byť ani polovica finálneho počtu. Kedy bude development ukončený, nie je jasné – predpokladať možno dokončenie niekedy po roku 2030. Petržalka sa tým dramaticky rozrastie a získa novú štvrť, ktorá prinesie do donedávna uniformného prostredia najväčšieho slovenského sídliska potrebnú rozmanitosť.  

 

Téme oneskoreného odovzdania projektu sa budeme ešte venovať. 

Pozrite si výstavbu Slnečníc - Zóny mesto vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube