Author photoAdrian Gubčo 30.06.2023 15:29

Viac zelene pre Bratislavu. V Slnečniciach sa konečne otvára prvá časť nového parku

Hlavné mesto má odvčera nový park. Developer Cresco Real Estate otvoril prvú časť Parku Josepha Poppera, hlavnej zelenej osi novej štvrte. Po celkovom dokončení by sa mal stať druhým najväčším parkom v Petržalke a hlavným pobytovým priestorom v Slnečniciach, kde pribúdajú nové etapy a s nimi aj stovky a tisíce nových obyvateľov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Plán na vznik veľkého líniového parku, ktorý by pretínal celú Zónu Mesto od západu na východ, bol súčasťou už prvých vizuálov štvrte. Trvalo však niekoľko rokov od spustenia výstavby tejto časti Slnečníc, kým sa stala aspoň jeho prvá časť realitou. Využívať ho budú v tomto momente najmä obyvatelia dnes už dokončenej časti zóny, kde vznikla šestica blokov a približne 1,5-tisíc bytov.

Developer očakáva, že sa v budúcnosti stane srdcom života lokálnej komunity. „Park v Zóne mesto bude oddychovou tepnou celej štvrte, jeho účelom nie je len fyzicky prepájať jednotlivé lokality, ale slúžiť aj ako spojenie medzi rôznymi komunitami, ktoré v Slnečniciach žijú,“ hovorí Ladislav Hoffmann, riaditeľ výstavby Cresco Real Estate. „Aj preto bolo naším cieľom pri projektovaní parku, aby si v ňom každý našiel to svoj.“

Súčasťou územia je preto viacero prvkov. V prvej etape napríklad vzniklo bludisko zo živého plotu alebo petangové ihrisko, okrem toho je tu aj fitness a workout zóna s prvkami aj pre seniorov či výbeh pre psy s agility prvkami. Ľudia tu budú mať k dispozícii grilovacie a piknikové zóny, najmladším návštevníkom je určené detské ihrisko s hracími prvkami, kde sa zahrajú aj deti s pohybovým obmedzením.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Koncepciu parku vypracovali krajinní architekti z AWE ateliér. „Park bude komunite v Slnečniciach slúžiť desiatky rokov, aj preto sme sa do územia snažili začleniť prvky, ktoré už dnes môžu využiť všetky vekové skupiny obyvateľov,“ hovorí Dávid Grega, krajinný architekt a spoluautor parku.

Veľká pozornosť bola venovaná aj výberu flóry. „Park nie je len sezónna vec, ľudia ho budú využívať celoročne. Aj preto sme pri výbere rastlín dbali na to, aby bol park niečím zaujímavý v každom ročnom období,“ tvrdí Zuzana Isteníková z AWE ateliér, ktorá sa na jeho formovaní podieľala taktiež. Investor dbal na estetiku, ale aj na celkovú finančnú údržateľnosť projektu. „Kľúčová bola aj čo najjednoduchšia údržba parku, preto sme nešli cestou drevín náročných na údržbu. Volili sme skôr lokálne osvedčené druhy ako platany, duby či lipy, javory, borovice, okrasné čerešne, jelše, ginko alebo ambrovník,“ dopĺňa Isteníková.

Prvá časť parku má rozlohu 14-tisíc metrov štvorcových. Celkové investičné náklady dosiahli 3,4 milióna eur. Po celkovom dokončení má byť až štvornásobne väčší a s veľkosťou 58-tisíc metrov štvorcových bude v Petržalke väčší len Sad Janka Kráľa. Developer dokonca pripomína, že ho zväčší o ďalšie zelené plochy, ktoré budú na park priamo nadväzovať. Nachádzať sa budú v etape Nad Mestom, ktorá vznikne južne od parku.

Veľkosť verejného priestoru má aj svoju tienistú stránku. Údržba veľkej plochy totiž niečo stojí. „Park bol od počiatku plánovaný a stavaný s cieľom slúžiť širokej verejnosti. Verím, že mestská zeleň je verejným dobrom, ktoré by malo byť spravované z verejných financií,“ myslí si Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Podľa developera by Petržalka tak mohla lokalite vrátiť časť poplatku za rozvoj, ktorý už z projektu Slnečnice inkasovala.

Petržalka síce s Cresco Real Estate komunikovala, park ale zatiaľ ostáva v správe developera. Do budúcna by si ale očividne želal, aby sa to zmenilo. „Už v prvých krokoch návrhu parku sme s Petržalkou konzultovali finálnu podobu a jeho vybavenie. Cieľom bolo nájsť spoločný kompromis a zbytočne nezaťažiť mestskú časť nákladnou údržbou,“ pripomína Krnáč. „Jedným z rukolapných výsledkov spoločných rokovaní je napríklad aj existencia bludiska, ktoré vzniklo na základe podnetu Petržalky zámenou za iný prvok plánovaný na jeho mieste.“

Kým sa naozaj správca nezmení, údržbu priestoru bude platiť developer – z poplatkov od obyvateľov. Tí majú teraz „príležitosť“ na vlastnej koži si vyskúšať, nakoľko náročné je realizovať a udržiavať veľké verejné priestory. Možno aj to stojí za dopytom po ich budovaní vo veľkom rozsahu. Obyvatelia nemajú predstavu, nakoľko sa to odrazí na ich výdajoch či daniach.

Nový park ale každopádne kvalite štvrte pomôže. Jeho názov pritom odkazuje na históriu lokality. „Rozhodli sme sa pomenovať park po Josephovi Popperovi, ktorého rodina v lokalite Slnečníc niekoľko generácií farmárčila. Následkom zhoršujúcej sa politickej situácie pred druhou svetovou vojnou však museli z územia Česko-Slovenska utiecť,“ vysvetľuje J. Krnáč. Pozemky sa do rodiny Popperovcov vrátili až v rámci reštitúcií po Nežnej revolúcii.

 

Zdroj: Cresco Real Estate

 

Developer aktuálne uzavrel ďalšiu kapitolu v príbehu rozvoja Slnečníc. Pred sebou ich má ešte mnoho. Tesne pred odovzdaním sú byty v poslednej časti Zóny Viladomy – UniQ Slnečnice. Dosiaľ najprepracovanejšia etapa projektu, ako tvrdí Cresco, je v skutočnosti dokončená už nejakú dobu. Prieťahy v kolaudačnom procese však oddialili odovzdanie bytov klientom. Z piatich bytoviek dostali dlhoočakávané rozhodnutie štyri.

Určité meškanie, hoci v tomto prípade skôr z rozhodnutia stavebníka, nastalo aj pri ďalšej etape Mesta – Nad Mestom. Táto je pomerne výnimočná, keďže ide o bodové bytové domy v podobe výškových budov na južnom okraji Parku Josepha Poppera. Práve takéto na plošný rozsah nenáročné riešenie umožnilo rozšírenie zelene. Etapa bude doplnená o trojicu blokov v hustej zástavbe južne od veží a severne od železničnej trate.

Výstavba prvých domov by sa mala začať už veľmi skoro – možno už v týchto dňoch. Realizovať sa pravdepodobne začnú najprv prvé dva vežiaky na východnom konci etapy. Relatívne pomalý postup developer volí s ohľadom na aktuálnu trhovú situáciu. V posledných mesiacoch boli totiž predaje bytov mimoriadne slabé, pričom v Slnečniciach bol s ohľadom na stredný štandard investor zvyknutý odpredávať stovky jednotiek ročne. Oživenie nastáva len pomaly.

V každom prípade, doplnenie nového parku môže len pomôcť. Výhodou je taktiež rozvíjajúca sa občianska vybavenosť, ktorá sa nachádza v rámci Slnečnice Marketu alebo parteru domov popri novej Ulici Zuzany Chalupovej. Do budúcna sa očakáva vznik veľkej spojenej materskej, základnej a strednej školy v blízkosti novej električkovej trate, ktorá je už vo výstavbe. Tá zase zabezpečí rýchle spojenie s centrom Bratislavy.

Slnečnice sa krok po kroku menia na pomerne atraktívnu obytnú štvrť. Dotvorená bude rozsiahlymi zelenými priestranstvami, obchodmi a do budúcna aj vzdelávacími zariadeniami či sociálnou vybavenosťou. Ani tomuto projektu sa chyby nevyhýbajú, v kontexte chýbajúcich veľkých developmentov pre strednú triedu ale patria k tomu lepšiemu, čo v Bratislave dnes vzniká.

 

Pozrite si výstavbu Slnečníc - Mesta vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube