Author photoAdrian Gubčo 09.10.2023 10:10

Stovky bytov, nové dominanty a živšia štvrť. Výstavba novej časti Slnečníc začína, developer rozširuje predaj

Najväčší porevolučný rezidenčný projekt Slnečnice zaznamenal v uplynulých mesiacoch dôležité míľniky. Ukončená bola výstavba Zóny viladomy a postupne sa napĺňa aj Zóna mesto. Otvorená bola prvá časť veľkého centrálneho parku a pred finišom je aj etapa Slnečnice POP. Teraz sa developer Cresco Real Estate púšťa do ďalšej výzvy: do predaja dal byty v druhej z výškových budov projektu Slnečnice Nad mestom, pričom zahájil aj stavebné práce.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Najvyššie budovy Slnečníc

Výstavba petržalských Slnečníc začala už v roku 2011 po niekoľkých rokoch príprav. Prvou etapou bolo niekoľko bytových domov a rodinné domy v rámci časti Viladomy. Aj napriek pretrvávajúcim následkom hospodárskej krízy našiel projekt ohlas medzi kupujúcimi aj odbornou verejnosťou. Developerovi to ukázalo, že o bývanie v južnej časti Petržalky je záujem. Išlo zároveň o signál, že môže pokračovať s ďalšími etapami.

Postupne začali pribúdať nové časti budúcej štvrte. Nasledovala druhá etapa Zóny viladomy, do výstavby šla aj prvá časť Zóny mesto. Naproti rozvoľneným a komornejším Viladomom bola táto mienená ako kompaktnejšia a dostupnejšia časť developmentu. Krok po kroku sa začala okolo novej Ulice Zuzany Chalupovej formovať nová zástavba, dotvorená vybavenosťou v rámci retailového komplexu Slnečnice Market a obchodmi v parteri jednotlivých domov.

Dnes je okrem Viladomov dokončená aj prvá časť Mesta. Vďaka prílevu tisícok nových obyvateľov začínajú Slnečnice pripomínať živé a atraktívne susedstvo, ktoré je vyhľadávané nielen kvôli cenovej dostupnosti, ale aj príjemnému prostrediu. Súčasťou projektu je množstvo zelene – Viladomy sú v nej doslova utopené a každým rokom je to lepšie, kým Mesto dostalo tento rok prvú dokončenú časť budúceho centrálneho parku. Park Josepha Poppera v Slnečniciach bude druhým najväčším v Petržalke.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pre developera sa tak otvára nová výzva. Cresco Real Estate postupuje pri rozvoji Slnečníc z urbanistických plánov a súťaží, ktoré dali Slnečniciam jasnú štruktúru. Zástavba má pokračovať smerom na západ k budúcej električkovej trati aj za ňou, kde vzniknú nové etapy od prestížnych architektov (What Architects, PMArchitekti, Bevk Perović Arhitekti). Ešte predtým sa ale vyplní priestor južne od parku, kde má vzniknúť v podstate najvýraznejšia etapa Slnečníc.

V spolupráci s „dvornými architektmi“ a urbanistami Slnečníc, kanceláriou Compass, sa tu vybuduje časť Slnečnice Nad mestom, ktorej názov odkazuje na prítomnosť prvých a najvyšších vežových domov v celej štvrti. V pätici bodových výškových budov a trojici nižších blokov vznikne dokopy 1,5-tisíc bytov, parkovacie miesta (prevažne v podzemí) a dodatočná vybavenosť. Medzi vežami bude umiestnený verejný priestor, prelínajúci sa s parkom.

Developer už pred časom naštartoval predaj bytov a apartmánov v prvom, 14-podlažnom dome (plus jedno technické podlažie). Teraz v rámci druhej vlny pridáva ďalších 182 bytov v 20-podlažnej veži s výškou 63,5 metra. Ako podotýka, obe budovy sú už od júna vo výstavbe.

Architekti navrhli v domoch veľké, priebežné balkóny, vďaka čomu je z vyšších podlaží veľkolepý výhľad na zvyšok Bratislavy – buď smerom k centru a Karpatom, alebo na poľnohospodársku či lesnú krajinu v okolí mesta či pri Dunaji. Budúci obyvatelia budú samozrejme čerpať aj z prítomnosti už existujúcej a zavedenej vybavenosti a verejných priestorov. „Pôjde o unikátne bývanie priamo nad rozsiahlym parkom, ktorý postupne vybudujeme až ku konečnej petržalskej električkovej radiály,“ hodnotí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. „Na skok je aj Slnečnice Market so širokou ponukou zabehnutých obchodných prevádzok a služieb.“

Developer si na spustenie druhej vlny predaja trúfol aj napriek celkovo zlej situácii na trhu. Predaje bytov v bratislavských bytoch výrazne poklesli, čo viedlo viaceré firmy k pozastaveniu predajov a vyčkávaniu na zlepšenie situácie. Cresco Real Estate je však svojim produktom presvedčené, preto nevidelo dôvod čakať.

 

Slnečnice Nad mestom sa budú dotýkať nového parku a v budúcnosti bude ich súčasťou aj napojenie na verejnú dopravu. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Úspech napriek kríze

Toto presvedčenie vychádza z dobrého dôvodu. Ako bolo spomenuté, predaj bytov v prvom dome začal už dávnejšie. „Spustením predaja aj v druhej výškovej budove z celkovo piatich, ktoré budú súčasťou projektu Slnečnice Nad mestom, reagujeme na záujem o bývanie z prvej fázy predaja,“ vysvetľuje Krnáč. Od začiatku roka uzavrelo zmluvu nové byty v Slnečniciach 90 budúcich majiteľov.

Úspech je výsledkom viacerých krokov firmy. Okrem produktu kupujúcich pritiahol aj výhodnejšími podmienkami pri kúpe. Na rezerváciu nového bývania teraz napríklad stačí budúcim majiteľom iba 5 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti a až do stavebného dokončenia neplatia nič navyše. Cresco Real Estate poskytuje úver, ktorým môžu klienti prefinancovať zvyšok prvej časti kúpnej ceny, a to bez splácania istiny až do podania žiadosti o kolaudáciu. Zároveň až do podania návrhu na kolaudáciu zaplatí úroky z úveru developer.

Výsledkom je omnoho väčšia prístupnosť bytov pre ľudí, ktorí aktuálne nedisponujú takým veľkým kapitálom, aby splatili 20 % ceny bytu, ako to bolo praxou doteraz. „Dlhodobo pracujeme na zlepšení finančnej dostupnosti bývania v našich projektoch. Aj preto záujemcom o bývanie v Slnečniciach dnes na úvod stačí iba 5 % a do roku 2026 majú čas na doriešenie svojho financovania,“ pripomína Michal Pauer, obchodný riaditeľ Cresco Real Estate.

Táto ponuka našla odozvu, preto investor nasadzuje do predaja širokú škálu bytov, od 1- a 1,5-izbových po rozsiahle penthousy na vrchole veže. Celkovo ich je 182 na 20 podlažiach. „Projekt Slnečnice Nad mestom je od začiatku určený mladým rodinám, ale aj párom či investorom, ktorí hľadajú bývanie v najmodernejšej, najvybavenejšej a teraz aj najdostupnejšej štvrti s dostatkom zelene, športových aktivít, a takpovediac na dohľad do centra mesta,“ popisuje Pauer.

Na dispozíciách je viditeľná veľká skúsenosť architektov. Jednotlivé byty pôsobia racionálne, v prípade dvojizbových sa podarilo do väčšiny jednotiek umiestniť aj samostatnú toaletu, čo nie je stále bežné. Všetky rezidencie majú navrhnuté pomerne veľkorysé balkóny.

Tak ako sa z predošlých etáp Slnečníc stali plne obývané a pomerne obľúbené miesta na bývanie – údajne najmä medzi Petržalčanmi – je veľmi dobrá šanca, že to bude aj prípad časti Nad mestom. Okrem architektov má v tomto smere skúsenosti aj developer. Napokon, v rámci projektu dodal už približne tritisíc bytov.

Na rozdiel od mnohých menších projektov a malých developerov tak nemožno hodnotiť rozbeh predaja a výstavby nových domov ako riskantný krok. Z pohľadu Cresco môže ísť, práve naopak, o dôležité a správne strategické rozhodnutie. Spoločnosť prináša na trh nový produkt v čase, keď sa iní boja a klienti, ktorí potrebujú bývať, musia čakať na rozšírenie ponuky. V tomto kontexte sa Slnečnice Nad mestom, ktoré rozhodne nezľavili zo štandardu, ponúkajú ako ideálny produkt pre dnes rozbúrený trh.

 

Výstavba projektu už začala. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Rozvoj štvrte bude pokračovať

V rámci časti Nad mestom pribudnú ešte ďalšie etapy – tri veže, z ktorých najvyššia bude mať 25 podlaží, a deväťpodlažné bloky. Ich postavením dostane Park Josepha Poppera v Slnečniciach južnú stranu a vyplní sa priestor až k železničnej trati. Smerom na západ, k električke, zostane na výstavbu nová etapa (dnes ešte bez marketingového názvu) a budúca spojená materská a základná škola. Dokončenie električkovej trate sa oficiálne predpokladá na konci budúceho roka.

Výstavba ďalších plánovaných domov, dopravných napojení aj vybavenosti urobí zo Slnečníc pomerne komplexnú obytnú štvrť s celkom vysokým potenciálom pre kvalitné bývanie. Hlavní tvorcovia projektu z Compassu navyše lokalitu navrhujú ako odolnú voči meniacim sa podmienkam – ak napríklad v budúcnosti vyvstane potreba nahradiť jednoduché objekty Slnečnice Marketu niečím mestotvornejším, nebude to žiaden problém.

Súčasní a noví obyvatelia tak budú pozerať, ako sa im okolie mení pred očami – k lepšiemu. V prípade prvých etáp ešte bolo možné konštatovať, že ide o bývanie na poli na periférii mesta. Každým rokom je to ale čoraz menej pravda. Namiesto toho ide o celistvú lokalitu súčasného charakteru, ktorá do istej miery naznačuje, ako sa mala ideálne rozvíjať aj celá Petržalka.

Slnečnice totiž spájajú to pozitívne zo sídliska v podobe jeho zeleného charakteru s kvalitami, ktoré sú od mesta očakávané dnes. K tým patrí predovšetkým dostupnosť služieb, obchodov, ako aj dopravných spojení. Postupné budovanie štvrte prinesie rozvoj autobusových liniek a cyklotrás, ale aj športovísk, detských ihrísk alebo knižnice. Ako to navyše v prípade silných mestských štvrtí býva, ďalšie kvality si nájdu cestu samé, a to aj bez priameho zásahu developera.

Rozbeh novej etapy Slnečníc je tak ďalším krokom na ceste ku vzniku čoraz premyslenejšie pôsobiacej časti Bratislavy. Projekt zúročuje svoju polohu na okraji mesta, sídliska a v blízkosti polí, lužných lesov či hrádze. Na druhej strane sem vnáša ale vlastné kvality, ktoré sa rokmi stávajú čoraz zreteľnejšie. Štvrť si vytvára vlastnú pozitívnu identitu – a to je jedným z najsilnejších dokladov dobre odvedenej práce.

 

Článok vznikol v spolupráci s Cresco Real Estate. 

Pozrite si výstvavbu Zóny mesto a Zóny viladomy vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube