Author photoMartina Gregová 02.01.2023 12:07

Zbieranie cien pokračuje. Výnimočná Jurkovičova tepláreň získala nové ocenenie

Budova Jurkovičovej teplárne má na svojom konte už nejedno slovenské aj medzinárodné ocenenie. Najnovšie získala táto jedinečná industriálna pamiatka Cenu Vladimíra Karfíka - významného československého architekta, ktorý sa podieľal aj na formovaní Bratislavy.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Cenu Vladimíra Karfíka založil v roku 1991 československý BLOK architektov, inžinierov a výtvarníkov. Každé tri roky je ocenenie udeľované stavbám a osobnostiam, ktoré najviac súznejú s poňatím architektúry, ako ju vnímal sám Vladimír Karfík - stavby racionálne, efektívne a logické vo svojej konštrukcii, funkcii aj architektonickom výraze. Cena sa udeľuje každoročne v Zlíne, v meste, v ktorom architekt dlhodobo žil a tvoril. S vytvorením ceny súhlasil aj sám Vladimír Karfík a v roku 1992 sa stal jej prvým nositeľom.

Okrem toho Vladimír Karfík získal aj Cenu Dušana Jurkoviča, Bellušovu cenu a tiež aj vyznamenanie Čestný občan mesta Brno a Čestný občan mesta Bratislava. Niekoľko z jeho významných diel sa nachádza aj v slovenskej metropole. Karfík je autorom Domu služieb Baťa, ktorý je pamiatkovo chránený a patrí medzi objekty zlínskej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Projektoval tiež administratívnu budovu firmy Dynamit Nobel, budovu Vysokej školy ekonomickej, Farmaceutickej fakulty UK, budovu, v ktorej v súčasnosti sídli Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, a mnoho ďalších stavieb u nás aj v zahraničí. 

Ocenenie, udeľované na počesť architekta, bolo odovzdané aj v roku 2022 vo Veľkej obradnej sieni Magistrátu mesta Zlín. Cenu Vladimíra Karfíka 2019-2021 za významnú realizáciu získala konverzia Jurkovičovej teplárne v Bratislave. Budova má na svojom konte už nejedno víťazstvo. Vlani získala Cenu Dušana Jurkoviča, prestížne medzinárodné ocenenie The Architecture MasterPrize Award 2022 v kategórii industriálnych stavieb a v rámci ocenenie INSAID AWARDS 2022 získal prvenstvo aj jej interiér. 

Galéria

  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Za návrhom konverzie Jurkovičovej teplárne stojí architekt Martin Paško a tím DF Creative Group, ktorí k rekonštrukcii pristupovali s cieľom zachovať pôvodné časti pamiatky. Patrí k nim štruktúra strechy, reštaurovaný žeriav, násypníky uhlia alebo pôvodné tehlové steny. Vďaka tomuto prístupu vznikol jedinečný interiér, ktorý necháva vyniknúť historickým konštrukčným detailom a dopĺňa ich novými konštrukciami, ktoré majú jasne odlíšiteľnú štruktúru. 

„Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne v Bratislave na Čulenovej ulici je výnimočný príklad úspešnej konverzie opustenej industriálnej budovy a jej zakomponovania do nového urbanistického celku, ktorý vzniká v zóne Chalúpkova," uviedol na adresu víťazného diela architekt Peter Žalman, ktorý má výrazné zásluhy na zápise objektu medzi NKP.„Autori použili koncept vloženia budovy, novotvaru do jestvujúcej chránenej hmoty industriálnej budovy. Vznikla tak pridaná hodnota najmä v temer dokonalom domyslení a realizovaní detailov. Či už vo výbere materiálov, alebo rôznych architektonických prvkov diela. Tepláreň je originál, ukážka moderného myslenia architektov, tvorcov diela," 

Slávnostného odovzdávania cien sa architekti Martin Paško a Zuzana Zacharová priamo zúčastnili. „Veľmi si vážime toto významné ocenenie. Je pre nás veľkou poctou, že sa Jurkovičova tepláreň ocitla medzi ocenenými realizáciami tak významných osobností českej a slovenskej architektúry z predchádzajúcich období ako napríklad Eva Jiřičná, Jozef Pleskot, Alena Šrámková a ďalší," poďakoval za ocenenie Martin Paško. 

Okrem ceny za významnú realizáciu, česko-slovenský BLOK udelil aj cenu za celoživotné dielo. To si odniesla bratislavská rodáčka, architektka Štefánia Krumlová. Jej najväčším prínosom pre slovenskú architektúru boli najmä predškolské zariadenia a malá architektúra. Je autorkou návrhov školy na Metodovej ulici alebo škôlky v Karlovej Vsi a Dúbravke. Aj keď je dnes už na dôchodku, stále sa aktívne venuje ochrane pôvodnej architektúry. Štefánia Krumlová je aj patrónkou sídliska na Račianskej ulici v Bratislave či sídliska Dúbravka Podvornice, na návrhu ktorého spolupracovala s Imrichom Ehrenbergerom.

Druhá cena za celoživotné dielo bola udelená českému profesorovi a architektovi Miroslavovi Masákovi, ktorý stojí za návrhom výstavného pavilónu F v Liberci, obchodného domu Máj v Prahe či za rekonštrukciou Veľtržného paláca Národnej galérie v Prahe. 

Jedinečnosť konverzie Jurkovičovej Teplárne potvrdilo už niekoľko významných ocenení, a to nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jedná sa o ojedinelý úspech záchrany industriálneho dedičstva v Bratislave. Budova je jednou z ikonických nových pamiatok slovenskej metropoly a vo viacerých oblastiach môže slúžiť ako pozitívny príklad pre budúce realizácie tohto druhu na Slovensku. Developerom projektu bola Penta Real Estate, ktorá z teplárne urobila srdce väčšieho projektu Sky Park, mieneného ako jadro nového centra Bratislavy - bratislavského downtownu. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube