Author photoAdrian Gubčo 14.02.2024 15:38

Zásadný míľnik pre srdce downtownu: Upravená časť nového centra sa rozšíri, Sky Park sa blíži k celkovému dokončeniu

Sky Park je dnes asi najvýraznejším projektom v downtowne, teda v novom centre Bratislavy. Vďačí za to svojmu rozsahu i architektúre. Štvorica rezidenčných veží od kancelárie Zaha Hadid Architects, doplnená o kancelársky komplex či zrekonštruovanú Jurkovičovú tepláreň tvorí jadro tejto transformujúcej sa časti mesta. Vývoj projektu však ešte nie je na konci: stále ostáva dokončiť poslednú vežu a pristúpiť k premene okolia.

Zdroj: Alto Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Alto Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Projekt od Alto Real Estate vzniká v priestore, kde sa kedysi nachádzal areál Bratislavskej teplárenskej. V kontexte transformačného územia južnej časti Nív, kde v súčasnosti vzniká nové centrum mesta, ide o výbornú polohu – Sky Park sa nachádza na pešej osi medzi okolím ulice Mlynské nivy s autobusovou stanicou a nábrežím Dunaja. Predaj pozemkov v tomto území preto v minulosti priniesol veľký záujem developerov.

Presadila sa medzi nimi developerská divízia finančnej skupiny Penta*, ktorá zorganizovala na tú dobu mimoriadnu urbanisticko-architektonickú súťaž. V roku 2010 boli predstavené jej výsledky. V silnej medzinárodnej konkurencii sa presadilo svetoznáme štúdio Zaha Hadid Architects, vedené legendárnou architektkou Zahou Hadid. Víťazná koncepcia zaujala kombináciou rezidenčných a kancelárskych veží, osadených do organicky tvarovaného terénu s parkovou úpravou.

Nasledujúce roky priniesli prekresľovanie a určitú racionalizáciu vízie, v roku 2017 sa však reálne začalo s výstavbou. Ako prvé išli do realizácie tri rezidenčné veže, o čosi neskôr sa začala budovať kancelárska budova od kancelárie Vietzke&Borstelmann a realizovať rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne. Dokončené boli postupne v rokoch 2020 a 2021.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Sky Park Tower. Zdroj: Alto Real Estate

Sky Park si našiel popularitu medzi kupujúcimi a obnova teplárne si vyslúžila niekoľko odborných ocenení. Projekt zmenil obraz a panorámu Bratislavy a je nezriedka prezentovaný ako príklad úspešnej postsocialistickej premeny slovenskej metropoly. Nebolo tak žiadnym prekvapením, keď developer pristúpil k budovaniu štvrtej rezidenčnej budovy na východnom okraji riešeného areálu.

Dnes je Sky Park Residence 4 tesne pred dokončením. Ide o identickú budovu ako v prípade prvej trojice veží. Development tak doplnil objekt s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúci 254 bytov vyššieho štandardu. Oproti predošlej etape došlo len k menším zmenám, ktoré majú podľa developera prispieť k vyššiemu komfortu a efektívnejšiemu využívaniu budovy. S výstavbou štvrtej bytovej veže súvisí aj úprava jej priľahlého okolia.

Alto Real Estate avizuje, že finalizuje posledné práce. „Sky Park Residence 4 je už de facto dokončený,“ hovorí Rastislav Valovič, CEO Alto Real Estate. „Prebiehajú už len kompletačné práce, maľovanie a osádzanie koncových prvkov svietidiel v spoločných priestoroch. V bytoch sú kladené podlahy a prebieha montáž interiérových dvier. Zároveň sa ukončujú sadové úpravy.“ Dom tak smeruje k odovzdaniu jeho budúcim užívateľom.

K tomu by malo dôjsť ešte v prvej polovici tohto roka. „Po úspešnom ukončení kolaudačného konania, jeho správoplatnení a následných zápisov do katastra, očakávame v priebehu druhého kvartálu tohto roka začatie odovzdávania bytov budúcim klientom. Sme hrdí na to, že sa nám stavbu podarilo vhodnou organizáciou dokončiť v časovom predstihu“ hodnotí Valovič. V tomto čase bude zároveň odovzdaná rozšírená priľahlá časť parku.

Tá prinesie obyvateľom a návštevníkom okrem zelene aj nové detské ihrisko. Developer sa chváli, že tým vznikne rozlohou úplne mimoriadny priestor. „Plošne tak vznikol v downtowne – v Sky Parku jedinečný parkový priestor, plošne prevyšujúci plochu Medickej záhrady. To nemá žiaden iný konkurenčný projekt v okolí,“ pripomína R. Valovič. Okrem toho dodáva, že to nie je všetko – park pravdepodobne čaká ďalšie rozšírenie, keď sa naplnia ďalšie plány firmy.

Alto Real Estate sa totiž konečne stala vlastníkom staršieho objektu bývalého knižničného skladu, resp. knižnice, ktorý bol spolu so susedným „Bezákovym domom“ (teda drobnou stavbou na Továrenskej ulici) jedným zo zostávajúcich reliktov pôvodnej zástavby, hoci málo hodnotným. Budovu pravdepodobne čaká zánik. „Plány s ňou, rovnako ako aj s Bezákovym domom, sú súčasťou medzinárodnej architektonickej súťaže na blok 5.1.,“ konkretizuje Rastislav Valovič.

Developer totiž pred časom odkúpil pozemky, pôvodne patriace spoločnosti HB Reavis. Tá tu chcela postaviť polyfunkčný projekt, zahŕňajúci nové bývanie aj kancelárie. Nový vlastník na tieto myšlienky nadviaže, hoci hľadá vlastné riešenie. Súťaž je už vo finále, prebehli prezentácie účastníkov druhého kola a výsledky budú onedlho predstavené. „Môžem však už teraz prezradiť, že nový development nadviaže na Sky Park, rozšíri jeho park, avšak dizajnom už bude odlišný od Zahy Hadid,“ dodáva CEO Alto Real Estate.

 

Sky Park Tower je už vo výstavbe tiež. Zdroj: Alto Real Estate

 

Pre investora tak je tento rok o zásadných míľnikoch v realizácii Sky Parku a ďalšom rozvoji okolia. Priniesť by však mal nielen dobudovanie a odovzdanie Sky Park Residence 4 a predstavenie nového zámeru, ale aj rozbeh poslednej nedokončenej časti developmentu – a zároveň aj najvýraznejšej – v podobe výškovej budovy Sky Park Tower.

Sky Park Tower bola od počiatku riešená ako najvyššia budova celého komplexu. Veža s exponovanou polohou na nároží Landererovej a Čulenovej ulice mala mať pôvodne kancelársku funkciu a do výstavby mala ísť spoločne s novým reštauračným pavilónom ako prvá. Ostatné veže ju ale predbehli, reagujúc na vývoj na realitnom trhu, ktorý viac prial bývaniu. Developer začal prípravné práce v podobe výkopu stavebnej jamy, riadnu výstavbu ale nezačal.

Jedným z dôvodov boli zásadné zmeny v projekte. Alto Real Estate vo februári minulého roka oznámilo, že projekt bude z väčšej časti obytný. Reagovalo tak na pohyby na trhu, na zmenu funkcie však potrebovalo nové posúdenie súladu s Územným plánom. Hlavné mesto s touto úpravou súhlasilo, developerovi sa tak na konci minulého roka otvorila cesta k výstavbe aktualizovaného zámeru.

Stavebník nemeškal a takmer okamžite pristúpil k výstavbe. „Môžem potvrdiť, že práce na Sky Park Tower sme opätovne zahájili od 2.1.2024,“ konštatuje Rastislav Valovič. V dohľadnej dobe tak začne zakladanie a následne začnú rásť podlažia budovy, ktorá sa po dokončení zaradí medzi najvyššie veže v Bratislave. S výškou bezmála 120 metrov a 33 podlažiami bude nejakú dobu treťou alebo štvrtou najvyššou budovou mesta i krajiny.

V rámci funkčnej úpravy sa zmenila aj architektúra. Sky Park Tower bude tvoriť vežová výšková budova, tvorená dvojitým zakrivením s obvodovým plášťom (exoskeletonom) s obrysovými rozmermi, ktoré budú od prvého po ôsme nadzemné podlažie premenlivé s rôznymi podlažnými plochami. V praxi to znamená vznik akejsi základne, ktorá bude kopírovať hranu nárožia. Od ôsmeho podlažia budú rovnako zakrivené s rozmermi cca 64 x 36 metrov.

Vstup do bytovej časti domu je navrhnutý na prvom nadzemnom podlaží na severnej fasáde objektu. Na prvom podzemnom podlaží v južnej časti budovy je navrhnutá občianska vybavenosť a vstup do administratívnej časti. Časť bude prístupná z terénu z nárožia ulíc Landererova a Čulenova, v severnej časti, kde je podlažie pod navrhovaným terénom, sa bude nachádzať príslušenstvo bytového domu. Bytová funkcia bude riešená od tretieho nadzemného podlažia. Prvé dve budú určené pre občiansku vybavenosť. Celkovo by malo vzniknúť 393 bytových jednotiek.

Architektúru prepracovala taktiež kancelária Zaha Hadid Architects. Do veľkej miery by mala nadväzovať na pôvodný dizajn, hoci s výraznejšími úpravami – celopresklenné fasády nahradia na viacerých miestach plné a pribudnú loggie. Developer tak reaguje na trhové požiadavky zo strany slovenských klientov, ktorí odmietajú bývanie bez exteriérového priestoru. Výrazu veže to skôr ublíži.

S ohľadom na rozsah a funkciu budovy možno očakávať jej dokončenie najskôr v roku 2027. Jej vznikom bude Sky Park po dekáde výstavby konečne dobudovaný. Jeho ukončením sa scelí veľký kus mestského bloku a mesta zároveň. Keďže by sa v tom čase mali dokončiť aj iné projekty, Bratislava dostane ešte kompaktnejšiu súčasnú štvrť, ktorá sa bude tiahnuť od Dulovho námestia po Dunaj.

 

*Alto Real Estate vzniklo oddelením sa od Penta Real Estate, pričom sa v rámci vyrovnania stalo majiteľom Sky Parku.

Fotografie z 16.1.2024. Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube