Author photoAdrian Gubčo 11.04.2023 15:12

Nový hráč posilňuje svoju pozíciu. Premena downtownu bude výraznejšia

Útlm aktivít spoločnosti HB Reavis na bratislavskom trhu prináša veľké zmeny v biznise, ale aj vo výhľade budúcnosti bratislavského downtownu. Nové komerčné centrum Bratislavy v okolí Chalupkovej ulice je v očakávaní ďalšieho rozvoja. Prinesie ho nový hráč na poli lokálneho developmentu, ktorý získal časť lukratívnych pozemkov.

Pôvodná podoba projektu Nová Bottova. Zdroj: HB Reavis

Pôvodná podoba projektu Nová Bottova. Zdroj: HB Reavis

HB Reavis definitívne potvrdil svoje stiahnutie sa z bratislavského trhu na začiatku tohto roka. Pre rozvoj lokality bratislavského downtownu išlo o dôležitú správu. Spoločnosť bola vlastníkom rozsiahlych pozemkov v okolí Mlynských nív, Chalupkovej a Bottovej. Už dlhšie tu plánovala výstavbu viacerých projektov, od mohutného kancelárskeho komplexu Mlynské Nivy Košická po prvé rezidenčné schémy Nová Bottova, Chalupkova Residence alebo Polyfunkčná stavba Chalupkova.

Útlm aktivít bol spojený s odpredajom pozemkov aj s projektami. Ide o niektoré z najlukratívnejších parciel, preto sa okamžite objavili úvahy, kto bude novým vlastníkom. Bolo zrejmé, že môže ísť len o niektorého z najväčších a najvýznamnejších hráčov na trhu. Padalo viacero mien, z ktorých ako najpravdepodobnejšia vychádzala investičná skupina Wood & Company. Že sa táto spoločnosť naozaj usilovala o akvizíciu, YIM.BA potvrdili viaceré dobre informované zdroje.

Napokon je však všetko inak. Ako dnes ohlásil developer Alto Real Estate, podarilo sa mu kúpiť pozemky v centre Bratislavy v bezprostrednej blízkosti projektu Sky Park. Konkrétne ide o plochy vo výmere takmer 15-tisíc metrov štvorcových medzi areálom Sky Parku a bývalou dočasnou autobusovou stanicou. Územie je ohraničené ulicami Bottova, Továrenská a Chalupkova. Predávajúcim bol práve HB Reavis.

Pre developera malo ísť o logické rozhodnutie – v susedstve totiž postupuje vo výstavbe štvrtej rezidenčnej veže Sky Parku. „Táto transakcia vytvára príležitosť pre dotvorenie štvrte, ktorú architektonickou kvalitou vo veľkej miere zadefinoval projekt Sky Park,“ avizuje CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič. Odkazuje tým na charakteristickú podobu developmentu, pod ktorou sa podpísala kancelária Zaha Hadid Architects.

Nová výstavba, ktorá na pozemku vznikne, bude podľa investora kombináciou bývania, kancelárií a občianskej vybavenosti s dominantným podielom rezidenčnej funkcie. „Presný koncept ešte nie je známy, vyplynie až z pripravovanej medzinárodnej architektonickej súťaže. Veríme, že kvalitou nadviaže na ikonickú architektúru, ktorá v tejto štvrti vzniká. Cieľom je začať výstavbu prvej fázy v horizonte 3 rokov,“ zdôraznil CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič.

HB Reavis tu pripravoval dvojicu na seba naviazaných projektov Nová Bottova a Chalupkova Residence. Prvý menovaný zámer mal byť tvorený dvojsekciovým desaťpodlažným objektom s bývaním a vybavenosťou v parteri, druhý 24-podlažnou vežou so 75 metrami a podobným funkčným riešením. Nová Bottova je už v povoľovacom konaní ďaleko – projekt už má (neprávoplatné) stavebné povolenie. Chalupkova Residence oňho požiadala.

Je preto pomerne prekvapivé, že Alto Real Estate chce tak výrazne meniť koncept. Teoreticky by totiž mohlo začať stavať ešte tento rok.

 

Nová Bottova, vľavo Chalupkova Residence. Zdroj: HB Reavis

 

V každom prípade, ide o dôležitý krok v príprave transformácie územia. Alto Real Estate je stále ešte nová firma – vznik ohlásila len v priebehu minulého roka, kedy sa od Penta Real Estate odčlenil jeden z partnerov Penty Jozef Oravkin. Do novej spoločnosti prešla aj časť tímu z Penta Real Estate, napriek všetkému tak ide o skúseného a profesionálneho developera s veľkými ambíciami.

Alto samé seba opisuje ako tvorcu udržateľných, stabilných a nadčasových realitných projektov s dôrazom na kvalitu. Investičné portfólio tvoria kancelárske budovy a retailové jednotky obsluhujúce rezidenčné budovy, ako aj developerské projekty v príprave a vo výstavbe. Hodnota aktív portfólia je cez 450 miliónov EUR. Najznámejšími projektami sú Digital Park (dokončený), Sky Park (výstavba dvojice veží) a schéma v blízkosti budovy Národnej banky Slovenska.

Teraz k nim pribúda dosiaľ nešpecifikovaný zámer na novozískaných pozemkoch. Firma si bude chcieť určite urobiť meno dobre obsadenou súťažou podobne ako to robí Penta Real Estate. Kľúčovou otázkou pri riešení budúceho projektu bude nepochybne aj vzťah ku Sky Parku. Na druhej strane, zo známych informácií sa zdá, že plány HB Reavis by dotvorili územie pomerne dobre.

Penta v každom prípade ostane pre Alto firmou, s ktorou bude porovnávané. Nie je to len kvôli spoločnej histórii, ale aj aktivitám v území. Ako totiž vyplýva zo zistení YIM.BA, napokon to bude predsa len Penta Real Estate, ktoré získa zvyšok pozemkov HB Reavisu medzi Chalupkovou, Mlynskými nivami a Košickou. V priebehu minulého týždňa sa developer odmietal vyjadriť ku „špekuláciám“, v tejto chvíli by ale malo ísť o potvrdenú informáciu.

V downtowne sa tak schyľuje k zaujímavému „súboju“ – dve blízke, no predsa odlišné firmy získali obrovské plochy, čakajúce na premenu. V určitom momente sa stanú konkurentami, čo snáď vyústi vo vznik zaujímavých konceptov a schém. Hoci sa zdalo, že o budúcej podobe tejto časti mesta je už rozhodnuté, ukazuje sa, že ani zďaleka to tak nie je. Z bratislavského downtownu sa môže naozaj stať ikonická moderná štvrť.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube