Author photoAdrian Gubčo 16.03.2024 14:32

Downtown mohol vyzerať inak. Alto Real Estate predstavilo ostatné návrhy na Blok 5.1

V uplynulých týždňoch sa odhalila podoba jedného z významných dosiaľ nezastavaných pozemkov v novom centre Bratislavy. Developer Alto Real Estate totiž vyhodnotil výsledky súťaže na tzv. Blok 5.1, ktorý sa nachádza medzi Sky Parkom a Chalupkovou ulicou. Presadila sa holandská kancelária Mecanoo, do kompetície sa však zapojili viaceré známe ateliéry so silnými návrhmi.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Blok 5.1, vymedzený Chalupkovou, Bottovou, areálom Sky Parku a Továrenskou bol donedávna vo vlastníctve spoločnosti HB Reavis. Svojho času jeden z najaktívnejších lokálnych developerov tu pôvodne zamýšľal umiestniť kancelársku vežu B7 a pomerne mohutný parkovací dom, ktorý mal saturovať potreby okolitých komerčných a administratívnych komplexov. Neskôr pristúpil k redizajnu, v rámci ktorého chcel vežu upraviť na rezidenčnú a odstránil aj parkovací dom, nahradiac ho bytmi.

Na začiatku roka 2023 však developer oznámil, že sa sťahuje z bratislavského trhu, pričom predal väčšinu svojich pozemkov. Kupovali najmä dve firmy – Penta Real Estate a Alto Real Estate, pričom druhá firma sa zamerala na plochy, ktoré by mohla pripojiť ku Sky Parku. Ten je momentálne kľúčovým rozostavaným developmentom v portfóliu spoločnosti.

Sky Park je Altom všeobecne označovaný za ikonu, preto bolo zrejmé, že vysoký štandard musí nastaviť aj v prípade susedného projektu. Z tohto dôvodu zorganizovalo medzinárodnú dvojkolovú urbanisticko-architektonickú súťaž, pri ktorej malo najvyššie ambície. Architektúra nového developmentu mala byť odlišná od Sky Parku, zároveň ale mala byť súčasná, rozpoznateľná a nadväzovať na jednu z hlavných kvalít staršieho projektu – veľký zelený park.

Galéria

  • 2. miesto - Chybík + Krištof. Zdroj: Alto Real Estate
  • 2. miesto - Chybík + Krištof. Zdroj: Alto Real Estate
  • 3. miesto - Benthem Crouwel Architects. Zdroj: Alto Real Estate
  • 3. miesto - Benthem Crouwel Architects. Zdroj: Alto Real Estate
  • Studio Perspektiv. Zdroj: Studio Perspektiv, Barcode Architects
  • Studio Perspektiv. Zdroj: Studio Perspektiv, Barcode Architects
  • Víťazný návrh od Mecanoo. Zdroj: Alto Real Estate
  • Víťazný návrh od Mecanoo. Zdroj: Alto Real Estate

Developer vyhlásil kombinovanú súťaž, v rámci ktorej časť ateliérov oslovil priamo (hoci ktoré to boli, zatiaľ neprezradil) a časť sa mohla prihlasovať na základe referencií. Tie boli nastavené tak, aby išlo len o veľké a skúsené štúdiá. Okrem toho si prizval porotu, tvorenú viacerými úspešnými medzinárodnými architektmi. Záujem prejavilo 38 tímov, do finále postúpilo 7 z nich.

Pred niekoľkými dňami Alto Real Estate ohlásilo víťaza súťaže. Stal sa ním medzinárodný ateliér pôvodom z Holandska Mecanoo. „Územie Bloku 5.1 je koncipované ako plynulé pokračovanie ikonických veží Sky Parku a prispieva k vytvoreniu nového priestoru s ponukou vysokokvalitného bývania,“ opísal základnú koncepciu Nuno Fontarra z Mecanoo. Urbanistické riešenie je tvorené štvoricou objektov – troch rezidenčných a jedného administratívneho – vsadených do parku.

Architektúra má odrážať industriálnu minulosť územia. „Dizajn bloku 5.1 reflektuje moderné architektonické trendy a zároveň rešpektuje historický kontext lokality,“ potvrdzuje Fontarra. „Využitím inovatívnych materiálov a technológií projekt prispieva k udržateľnosti a energetickým štandardom, čím sa stáva príkladom pre budúce mestské vývojové projekty.“ Bývanie sa bude realizovať v prvej fáze developmentu. Kancelárie majú pribudnúť až v neskoršej fáze realizácie.

Existuje predpoklad, že by sa výstavba mohla začať relatívne skoro. HB Reavis totiž už v minulosti získal viaceré kľúčové povolenia pre pôvodne uvažované budovy. Keďže nový návrh zohľadňuje limity Územného plánu zóny Chalupkova a mimoriadne sa neodchyľuje ani od plánov predošlého vlastníka, čoskoro by mohol dostať zelenú.

 

Benthem Crouwel umiestnilo budovy na obvod pozemku. Zdroj: Alto Real Estate

 

Popri Mecanoo sa v druhom kole každopádne posudzovali návrhy aj od viacerých známych a uznávaných kancelárií z domova (resp. z Česka) aj zo zahraničia. Ako prezradilo Alto Real Estate, vo finále sa rozhodovalo medzi konceptami od Mecanoo, Benthem Crouwel, Studio Perspektiv spoločne s Bardoce Architects, Chybík + Krištof, Bogle Architects, Jakub Cigler Architekti a Vietzke & Borstelmann Architekten.

Spomedzi týchto tímov sa na druhom mieste umiestnil česko-slovenský ateliér Chybík + Krištof v kooperácii s Marko&Placemakers. Ako píše developer, „návrh poňal formou objektov, ktoré po obvode územia tvoria jasne vymedzenú uličnú čiaru. Smerom dovnútra pozemku domy svojim organickým tvarovaním a usporiadaním citlivo nadväzujú na existujúce veže, vytvárajú priestor pre pokračovanie parku a plynulý pohyb ľudí.“ Chybík + Krištof už v downtowne aktívny je, zvíťazil v súťaži na rezidenčnú časť komplexu EHQ od Immocapu.

Na treťom mieste sa zas umiestnila holandská kancelária Benthem Crouwel Architects. Podľa Alta má široké skúsenosti v projektovaní rôznych typov stavieb po celom svete. Do územia chcelo priniesť formu ortogonálnych hmôt, ktoré kontrastujú s organickými vežami Sky Park-u. Budovy tvoria výškovo rôznorodú a kompaktnú, zahustenú zástavbu po obvode pozemku, čím vzniká otvorený park vo vnútri územia. Benthem Crouwel Architects pre Alto stvárnilo aj finálnu podobu Florian Residence.

Na sociálnych sieťach sa objavila aj vízia od Studia Perspektiv, ktoré ďalej spolupracovalo s Barcode Architects a Ateliérom Partero. Umiestnila sa na štvrtom mieste. Ich pohľad je významný, keďže Studio Perspektiv je zároveň vo finálne obdobnej súťaže na pozemky Penta Real Estate na druhej strane Chalupkovej. V rámci Bloku 5.1 navrhli trojicu hmôt vrátane dvojice veží, ktoré svojim organickým tvarovaním vytvárajú atraktívne formovaný vnútroblokový zelený priestor.

Iné tímy z druhého kola svoje návrhy zatiaľ neprezentovali. Z už zverejnených koncepcií je ale zrejmá široká škála rozličných prístupov, pričom niektoré majú bližšie modernistickej koncepcii veží v parku, iné viac nadväzujú na tradičnejšie formy tvorby mesta, tvorené klasickými blokmi. Developer uprednostnil prvú verziu, nadväzujúc na Sky Park. HB Reavis tu v minulosti chcel postaviť zástavbu bližšiu blokovej štruktúre.

 

Víťazný návrh od Mecanoo pôsobí konzervatívnejšie. Zdroj: Alto Real Estate

 

Vysoká variabilita prístupov k tvorbe nových projektov je pre túto časť Bratislavy typická. Územnoplánovacia regulácia sa síce očividne usilovala o vytvorenie predpokladov pre tvorbu blokovej zástavby s výškovými akcentami a dominantami, ktorá by nadväzovala na susednú Dunajskú štvrť, v praxi sa ale nepodarilo tieto ciele úplne naplniť. Na jednej strane je Sky Park, na strane druhej Twin City, Portum alebo Ister Tower, ktoré sa svojim usporiadaním formálne usilujú napodobniť staršie štvrte.

Bratislavský downtown tak bude v určitom ohľade odrážať povahu celého mesta. Slovenská metropola je charakteristická kontrastmi a neucelenosťou. Nemá obrovské zóny klasickej historickej zástavby, kým modernistické sídliská sú dopĺňané novými vstupmi, meniacimi ich obraz. Nové centrum taktiež nevzniká z jednej pevnej vízie. Odráža skôr aktuálne potreby a rozhodnutia developerov, ktorí prihliadali najmä na svoj ekonomický záujem a záujem svojich klientov.

Blok 5.1 bude do istej miery pokračovaním tohto trendu. Alto Real Estate vybralo návrh, ktorý síce relatívne dobre nadviaže na Sky Park, na iné okolité realizácie ale už menej. Z dosiaľ odhalených vízií pôsobí najmestskejšie a najkontextuálnejšie vstup od Benthem Crouwel Architects, kým koncepcia Studia Perspektiv je najosobitejšia.

Napokon je to ale vždy rozhodnutie poroty a vyhlasovateľa súťaže. Mecanoo je špičková kancelária a jej návrh, hoci konzervatívny, má svoje kvality – a bude ho mať aj bývanie v nových domoch. Ostáva ale na debatu, či by si táto časť Bratislavy nezaslúžila azda aj niečo navyše. Pokiaľ už súčasťou Bloku 5.1 ani žiadneho iného projektu nie je žiadna významnejšia verejná funkcia, mohla by to byť aspoň extravagantnejšia architektúra. Tá ostáva v downtowne aj naďalej nedostatkovým tovarom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube