YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.04.2022 16:24

Nová Bottova a Chalupkova Residence odhaľujú aktualizovanú podobu

Polyfunkčné projekty Nová Bottova a Chalupkova Residence by mali byť premiérou developera HB Reavis na rezidenčnom trhu. Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť, očakávania sú vysoké. Nároky zvyšuje aj poloha priamo v bratislavskom downtowne, v blízkosti niektorých z najprestížnejších projektov v meste. Pred developerom a jeho architektmi je tak náročná úloha.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Nová Bottova a Chalupkova Residence sú naplánované – ako už ich názov napovedá – v bloku medzi Chalupkovou, Bottovou, Sky Parkom a Továrenskou. Ide o postindustriálne územie, ktoré sa začalo transformovať v prvom desaťročí 21. storočia. Prvým novodobým zásahom bola výstavba OC Bottova, ktoré bolo otvorené v čase, kedy sa o premene okolia ešte len hovorilo. Objekt stojí na nároží Bottovej a Chalupkovej doteraz. Okolie sa však radikálne zmenilo, pričom výstavba Sky Parku a centra Nivy zásadne zvýšili atraktivitu lokality z hľadiska potenciálnej rezidenčnej výstavby.

HB Reavis, ktorý vlastnil pozemky s výhľadom na vybudovanie administratívnej veže a parkovacieho domu, vzal nové podmienky do úvahy, rovnako ako aktuálnu trhovú situáciu. Tá už natoľko nepraje rozvíjaniu obrovských kancelárskych kapacít. Rovnako nie sú potrebné ani dodatočné parkovacie miesta. Na druhej strane, bytov je na trhu obrovský nedostatok, vďaka čomu majú pozemky v centre mesta s možnosťou výstavby rezidencií obrovský potenciál. Developer sa po niekoľkých opatrných pokusoch v minulosti rozhodol prvýkrát skutočne rozvíjať bývanie – a nielen v jednom projekte.

Po viacerých náznakoch bol prvý zámer, Nová Bottova, predstavený v apríli 2021. V západnej časti bloku, v dotyku s areálom Sky Parku, má vzniknúť dvojica nových objektov N1 a S1, ktoré by mali obsahovať služby a obchod v parteri a nad nimi rezidenčné bývanie v 213 bytoch a apartmánoch. Oba domy sú riešené ako doskové desaťpodlažné objekty s menším počtom bytových jednotiek na jedno bytové jadro (majú tu byť štyri jadrá v N1 a tri v S1). Umiestnený by tu mal byť väčší počet preplávajúcich bytov (teda s oknami smerom ku Sky Parku aj na Chalupkovu) s východo-západnou orientáciou, ostatné byty budú orientované na západ. Developer hovorí o biofilickom dizajne budovy alebo o prevetrávaných fasádach prírodného charakteru a vysokej kvality.

V decembri 2021 pribudol k tomuto projektu aj druhý – Chalupkova Residence, polyfunkčná veža, ktorá nahradí priamo OC Bottova (ktorá sa medzičasom premenila na dočasnú autobusovú stanicu a aktuálne veľkokapacitné centrum pomoci pre ukrajinských utečencov). Budova bude mať 4 podzemné a 24 nadzemných podlaží a výšku 75 metrov. Prvé a čiastočne aj druhé podlažie budú obsahovať vybavenosť, zvyšok objektu bude vyhradený pre bývanie. Vznikne tu približne 212 bytov a 52 apartmánov. Tak ako pri Novej Bottovej, aj tu sa má zopakovať obdobný dizajn.

Oba projekty sú totiž dizajnované tou istou kanceláriou. Tou je česko-slovenský ateliér Grido, oceňované pracovisko, ktoré sa v poslednej dobe preslávilo najmä polyfunkčným projektom N!do. Developer si ho vybral vo vyzvanej súťaži. Prístup architektov definoval Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis, ako snahu o vytvorenie „usadlejšieho a jednoduchšieho projektu s dobrým parterom“, ktorý bude dotvárať charakter územia, naznačený Sky Parkom. Presné materiálové riešenie ešte nechcel definovať.

Napriek tomu už čo-to naznačujú zverejnené materiály, ako aj naposledy publikovaná vizualizácia oboch projektov priamo od architekta. Tá prináša víziu projektu, v ktorom sú viditeľné podobnosti s N!dom, zároveň má ale navrhovaná veža sebavedomý výzor, ktorý bude aj v kontexte iných výrazných budov v downtowne jasne rozoznateľný. Očividná je aj pomerne mohutná hmota oboch projektov, výmenou za to ale bude otvorená piazzeta smerom k Chalupkovej ulici.

Nová Bottova má momentálne ukončené posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), pri Chalupkovej Residence ešte prebieha. Následne musí HB Reavis obdržať záväzné stanovisko od Hlavného mesta a prejsť si územným a stavebným konaním na staromestskom stavebnom úrade. Spojené konanie pravdepodobne neprebehne, hoci development je súčasťou územia, definovaného Územným plánom zóny Chalupkova. V optimistickom prípade sa výstavba Novej Bottovej začne v priebehu roka 2023, Chalupkovej Residence o čosi neskôr.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Po dokončení sa Nová Bottova a Chalupkova Residence pridajú k spoluformovaniu nového prostredia, vznikajúceho v bratislavskom downtowne. Oproti pôvodnému stavu nemôže byť odlišnejšie – tam, kde boli nízke a uzavreté priemyselné komplexy a fabriky, budú vysoké budovy s tisíckami obyvateľov alebo návštevníkov a obchodmi a službami na prízemí. Z minulosti sa tu zachovali len ojedinelé relikty. V najbližších rokoch sa lokalita premení na prehliadku rozličných prístupov súčasných architektov k tvorbe centrálnej mestskej zóny.

Okrem Sky Parku, ktorý je dnes najviditeľnejším vstupom (a po celkovom dokončení bude ešte výraznejším), k tomuto procesu HB Reavis prispeje v podobne silnej miere. Okrem rezidenčných budov, kancelárskeho súboru Twin City a Twin City Tower a nákupného centra Nivy so susednou vežou Nivy Tower, tu vybuduje ešte ďalší veľký rezidenčný projekt na druhej strane Chalupkovej, ako aj kancelársky komplex Mlynské Nivy Košická. Mint Investments napreduje v budovaní rezidenčného projektu Metropolis a onedlho by mal začať vznikať aj ambiciózny projekt Portum. Zónu Chalupkova navyše obklopujú pozemky, kontrolované developerom JTRE, ktorý rozvíja obrovské schémy Eurovea City a Klingerka.

Väčšina nových projektov obsahuje dominantu, ktorých výšky sa pohybujú medzi 70-120 metrami. Po celkovom dobudovaní tu vznikne na stredoeurópske pomery pozoruhodná koncentrácia veží. Je pravda, že ide o vývoj, ktorý nenadchýna každého – naposledy sa k nemu kriticky vyjadril významný dánsky urbanista, Jan Gehl. Najznámejší proponent „miest pre ľudí“ sa už desaťročia venuje formovaniu atraktívnych mestských zón, založených na dobrej práci s mierkou. Podľa jeho zistení, najvhodnejšia je taká zástavba, ktorá umožňuje zreteľný kontakt medzi obyvateľmi domu a vonkajším dianím. S rastúcou výškou sa tento styk zhoršuje.

Konštatovanie Gehla, že pri návšteve Sky Parku nevidel nebo a projekt ako taký sa mu nepáči (a nielen ten), sa okamžite stalo vodou na mlyn odporcom rastu bratislavského downtownu. Väčšina kritikov operuje s tvrdením, že ide o mierku nevhodnú pre mesto, ako je Bratislava. Definovať ju má komornosť, typická pre historické centrum, a nie vežiaky, ktorých architektúra je navyše odtrhnutá od lokálnych tradícií. Výškové budovy tak do slovenskej metropoly, ale nielen do nej, jednoducho nepatria.

To je však v mnohých ohľadoch nesprávna predstava, rovnako ako nie je vhodné spájať ju úplne s Gehlom. S urbanistom možno úplne súhlasiť v tom, že najvhodnejším typom zástavby sú nižšie domy v kompaktnej štruktúre, dobre riešeným parterom alebo verejným priestorom, orientovaným v prospech chodcov a cyklistov. Na druhej strane, ide o ideálne riešenie – a ideál neplatí a ani nemôže platiť vždy. V mestách sú prítomné rozličné, najmä ekonomické sily, ktoré vedú k tomu, že niektoré lokality sú jednoducho atraktívnejšie ako iné. To vytvára tlak na územie a jeho maximálne využitie, čo sa v praxi odzrkadľuje na raste výškových budov a mrakodrapov.

Toho si je očividne vedomý aj Gehl, ktorý vo svojich prácach výškové budovy úplne neodmieta. Zdôrazňuje však prácu s „mestom vo výške očí“. Dôležité je tak vhodne vyriešiť prvé dve-tri podlažia, ktoré človek vníma predovšetkým. Príkladom mesta, ktoré s mierkou pracuje dobre, je Vancouver, kde sú veže odstúpené a disponujú podnožou so službami, obchodmi, kanceláriami a (niekedy) sociálnym bývaním. V tomto smere je Vancouver nasledovaniahodný. V bratislavskom downtowne sa tento prístup učíme nasledovať len pomaly, zlepšenia však postupne prichádzajú.

Bratislava sa už dávno stala mestom výškových budov, pričom vertikálne dominanty tu rástli celú druhú polovicu 20. storočia. Tento vývoj bol spojený s chybami – niektoré veže sú na zlom mieste, iné majú pochybnú úroveň architektúry. V tomto kontexte je vysoká koncentrácia vežiakov na Nivách tým najmenším problémom. Práve naopak, ide o príležitosť pre vznik zaujímavej lokality, ktorá bude v mnohých ohľadoch pozitívnym symbolom mesta. Pôjde o zväčša kompaktne zastavené územie, úroveň architektúry sa zlepšuje, parter je takmer všade otvorený, po novom sa plánujú cyklotrasy a kompletné ulice a pracuje sa aj na dovedení kapacitnej verejnej dopravy.

Nová Bottova, Chalupkova Residence aj ďalšie projekty sa tak môžu stať súčasťou štvrte, ktorá síce nie je plne v súlade s idealizovanou predstavou dokonalého mestského prostredia, na druhej strane k nej ale bude omnho bližšie ako mnohé štandardné sídliská a sídliskové developmenty, ktoré majú dobrú mierku a veľa zelene, inak ale nič navyše. Bratislava, ktorá je tradične mestom kontrastov, získa ďalšiu zaujímavú vrstvu. Pre metropolu tak bude aktuálny rozvoj prínosom.

 

Pôvodne zverejnená vizualizácia ešte nie je finálna, na požiadanie architekta bola stiahnutá

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Pôvodná podoba uvažovaného projektu, nazývaného B7 Tower. Zdroj: HB Reavis / EIA

Súvisiace články

Nové bývanie v downtowne. Na Košickej pribudne veža od známeho ateliéru

08.03.2023 16:18:24 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown dostane ďalšiu výškovú budovu. Nachádzať sa bude pri Košickej ulici, ktorá sa čoskoro zmení na veľkomestskú triedu, obklopenú vežami. Nový projekt je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu, ktorého ďalší rozvoj bude závisieť od úspešnosti firmy HB Reavis pri predaji svojich pozemkov v súvislosti s odchodom zo slovenského trhu.

Čítať viac

Downtown je bližšie k novej veži. Chalupkova Residence nahradí dočasnú autobusovú stanicu

08.11.2022 13:19:40 Andrej Sárközi

Chalupkova ulica momentálne predstavuje lokalitu, kde sa koncentruje významný development. Kľúčovým hráčom je HB Reavis, ktorý rastúce centrum Bratislavy doplní o novú rezidenčnú vežu. Projekt Chalupkova Residence je dnes opäť o niečo bližšie k realizácii, pričom nahradí niekdajšiu dočasnú autobusová stanicu.

Čítať viac

Veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej je už v prevádzke

28.03.2022 15:00:02 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s developerom HB Reavis a radom štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií alebo súkromných firiem otvorilo v priestoroch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici Asistenčné centrum pomoci. Určené je pre ľudí, zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. V centre nájdu potrebné informácie, budú môcť požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi alebo nájsť ubytovanie.

Čítať viac

OC Bottova sa premení na centrum pomoci pre vojnou zasiahnutých ľudí

10.03.2022 17:28:13 Adrian Gubčo

Vojnu na Ukrajine je v čoraz silnejšej miere cítiť aj na Slovensku a v Bratislave. Metropola je pre mnohých utečencov z Ukrajiny prestupnou alebo konečnou zastávkou. V snahe o poskytnutie asistencie pre vystrašených, dezorientovaných alebo na pomoc odkázaných ľudí má preto vzniknúť veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci (ACP). Umiestnené bude v priestoroch OC Bottova v novom centre mesta.

Čítať viac

Roman Karabelli z HB Reavis: Nové Nivy sú dobré miesto pre život, priniesli sme sem najviac verejných funkcií

04.02.2022 11:56:44 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý patrí k významným medzinárodným tvorcom kancelárskych priestorov, sa prvýkrát pripravuje na výstavbu bytov. Predstavené boli zatiaľ dva projekty, Nová Bottova a Chalupkova Residence v downtowne na mieste dočasnej autobusovej stanice. O týchto zámeroch, ale aj ďalších plánoch spoločnosti hovorí Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis.

Čítať viac

HB Reavis približuje víziu svojho prvého rezidenčného projektu

07.04.2021 10:39:20 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis doteraz realizoval len kancelárske alebo retailové projekty, v priebehu minulého roka však naznačil, že má záujem vstúpiť aj do rezidenčného segmentu. Táto informácia sa teraz potvrdzuje. Odhalená bola dokumentácia k projektu Nová Bottova, ktorý má vzniknúť na mieste predtým uvažovaného parkovacieho domu a kancelárskej veže. Aký je premiérový rezidenčný projekt firmy?

Čítať viac

HB Reavis uvažuje nad výstavbou bytov

30.10.2020 10:47:00 Adrian Gubčo

Najúspešnejší medzinárodný developer zo Slovenska, HB Reavis, sa doteraz sústredil len na kancelárske alebo retailové schémy, v čom dosiahol viaceré pozoruhodné úspechy. Aktuálna situácia ho však podnietila k premysleniu stratégie: zdá sa, že spoločnosť sa reálne zaoberá možnosťou výstavby bytov. Tie by mohli vzniknúť vo štvrti Nové Nivy.

Čítať viac

B7 Tower žiada o územné rozhodnutie

21.08.2020 14:35:00 Adrian Gubčo

Hoci developer HB Reavis znížil tempo prác na dokončovaní Stanice Nivy a pomaly ukončuje asanáciu Apollo Business Centra, kde čistí pozemok, postupne pripravuje ďalšie zámery. O územné rozhodnutie žiada pri projekte „Polyfunkčného objektu B7“, ktorý ešte nemá oficiálny názov. Veža na nároží Chalupkovej a Bottovej doplní rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

B7 Tower má záverečné stanovisko EIA a prechádza menšími zmenami

16.01.2020 16:57:00 Adrian Gubčo

Veža B7 Tower bude ďalšou z rady administratívnych projektov, ktoré plánuje v zóne Nové Nivy vybudovať developer HB Reavis. Výšková budova na mieste Alzy nedávno získala dôležité povolenie v podobe právoplatného záverečného stanoviska v hodnotení vplyvov na životné prostredie. Okrem toho, developer pristúpil k menšej zmene podoby kancelárskeho komplexu.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

V downtowne pribudne ďalšia výšková budova, nahradí dočasnú autobusovú stanicu

10.06.2019 08:25:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by mala v novom komerčnom centre Bratislavy pribudnúť ďalšia výšková budova. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, na mieste dnešnej budovy dočasnej autobusovej stanice a obchodného domu Alza, vznikne nová kancelárska veža od developera HB Reavis. Projekt obdržal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta a bol zverejneý na EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube