YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.03.2022 15:00

Veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej je už v prevádzke

Hlavné mesto v spolupráci s developerom HB Reavis a radom štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií alebo súkromných firiem otvorilo v priestoroch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici Asistenčné centrum pomoci. Určené je pre ľudí, zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. V centre nájdu potrebné informácie, budú môcť požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi alebo nájsť ubytovanie.

O pláne zriadiť takéto centrum v priestoroch doteraz vyprázdneného objektu dočasnej autobusovej stanice a predtým OC Bottova informoval na začiatku marca majiteľ budovy, developer HB Reavis. Ten budovu uvoľnil na jeseň minulého roka, po dokončení susedného komplexu Nivy. Autobusová stanica, ako aj veľká predajňa Alza, dovtedy sídliaca v OC Bottova, sa presunula tam. Objekt mal byť v dohľadnej dobe asanovaný v rámci prípravy na development. Naplánovaná je tu polyfunkčná zástavba s bývaním a vybavenosťou v parteri.

Medzičasom však developer nadviazal spoluprácu s Hlavným mestom, ktoré od začiatku vojny na konci februára začalo realizovať kroky k zriadeniu veľkokapacitného Asistenčného centra pomoci (ACP). Cieľom bolo sústrediť všetky dôležité služby pre utečencov na jedno miesto. ACP by pritom lepšie nahradilo Bod prvého kontaktu a podpory na Hlavnej železničnej stanici, v rámci ktorého Magistrát poskytuje ľuďom utekajúcim z Ukrajiny základnú prvotnú podporu.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo spojiť kľúčových aktérov a dostať pod jednu strechu všetky základné služby a podporu, ktoré ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú bezprostredne po príchode do nášho mesta,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Nebudú tak čeliť ďalšiemu stresu s vyhľadávaním služieb roztrúsených po celom meste. Časom môže v centre tiež vzniknúť miesto, kde sa budú môcť ľudia z Ukrajiny, ktorí v Bratislave už sú, stretávať, vzájomne sa podporovať, priebežne získavať informácie a vytvárať si čo najlepšie príležitosti pre život v Bratislave.“

V rámci ACP je k dispozícií 25 pracovísk cudzineckej polície, čo odbremení vyťažené Oddelenie cudzineckej polície PZ na Regrútskej ulici vo Vajnoroch. V centre má svojich pracovníkov aj Okresný úrad Bratislava, ktorý koordinuje ubytovanie. Súčasťou sú aj zamestnanci z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Migračného úradu, ako aj zdravotníci a psychológovia. Na Bottovej je zabezpečené základné občerstvenie, dôstojná miestnosť na odpočinok či detské kútiky, výdajňa humanitárnej pomoci aj ekumenická miestnosť. Každý klient ACP sa po príchode zaregistruje a následne bude podľa potrieb nasmerovaný na zodpovedajúce pracovisko.

ACP bude na začiatok fungovať nepretržite, v pracovných smenách bude denne pomáhať 220 pracovníčok a pracovníkov mesta, úradov, organizácií a dobrovoľníkov. ACP na Bottovej je nadimenzované tak, aby zvládlo poskytnúť podporu pre 2.500 ľudí denne. V Bratislave tak vzniklo systémové zázemie pre dlhodobé poskytovanie kvalitných služieb pre ľudí z Ukrajiny. Väčšinu nákladov na prevádzku nového centra bude preplácať štát.

Magistrát zhŕňa, že zriadenie ACP je výsledkom spolupráce Hlavného mesta, štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií či súkromnej spoločnosti HB Reavis. „Situácia na Ukrajine sa nás všetkých dotkla, rozhodli sme sa preto pomôcť viacerými spôsobmi, jedným z nich je toto Asistenčné centrum pomoci, ktoré Bratislava potrebovala,“ vysvetľuje dôvody poskytnutia OC Bottova Viktor Ondrášek, Development Director spoločnosti HB Reavis. „Dali sme k dispozícii naše priestory po dočasnej autobusovej stanici a poskytli naše kapacity na úpravu priestoru tak, aby vyhovoval potrebám takéhoto centra.“ Ďalšie firmy pomohli finančne, materiálne či cez dobrovoľnícku pomoc.

Mesto záverom dodáva, že spolupracujúcim organizáciám a inštitúciám patrí veľká vďaka. Patrí k nim  Úrad hraničnej a cudzineckej polície, Okresný úradu v Bratislave, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, Úrad sociálnych vecí a rodiny, Migračný úrad MV SR, Centrum právnej pomoci MS SR, ako aj OZ Tenenet, Liga za ľudské práva, Slovenský skauting, Bratislavská arcidiecézna charita či OZ Rodinné centrum Ráčik.

Dokedy bude ACP fungovať, nie je známe, pravdepodobne sa to bude odrážať od vývoja konfliktu na Ukrajine. Určite to však nebude menej ako niekoľko mesiacov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Súvisiace články

Nové bývanie v downtowne. Na Košickej pribudne veža od známeho ateliéru

08.03.2023 16:18:24 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown dostane ďalšiu výškovú budovu. Nachádzať sa bude pri Košickej ulici, ktorá sa čoskoro zmení na veľkomestskú triedu, obklopenú vežami. Nový projekt je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu, ktorého ďalší rozvoj bude závisieť od úspešnosti firmy HB Reavis pri predaji svojich pozemkov v súvislosti s odchodom zo slovenského trhu.

Čítať viac

Downtown je bližšie k novej veži. Chalupkova Residence nahradí dočasnú autobusovú stanicu

08.11.2022 13:19:40 Andrej Sárközi

Chalupkova ulica momentálne predstavuje lokalitu, kde sa koncentruje významný development. Kľúčovým hráčom je HB Reavis, ktorý rastúce centrum Bratislavy doplní o novú rezidenčnú vežu. Projekt Chalupkova Residence je dnes opäť o niečo bližšie k realizácii, pričom nahradí niekdajšiu dočasnú autobusová stanicu.

Čítať viac

Nová Bottova a Chalupkova Residence odhaľujú aktualizovanú podobu

08.04.2022 16:24:50 Adrian Gubčo

Polyfunkčné projekty Nová Bottova a Chalupkova Residence by mali byť premiérou developera HB Reavis na rezidenčnom trhu. Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť, očakávania sú vysoké. Nároky zvyšuje aj poloha priamo v bratislavskom downtowne, v blízkosti niektorých z najprestížnejších projektov v meste. Pred developerom a jeho architektmi je tak náročná úloha.

Čítať viac

OC Bottova sa premení na centrum pomoci pre vojnou zasiahnutých ľudí

10.03.2022 17:28:13 Adrian Gubčo

Vojnu na Ukrajine je v čoraz silnejšej miere cítiť aj na Slovensku a v Bratislave. Metropola je pre mnohých utečencov z Ukrajiny prestupnou alebo konečnou zastávkou. V snahe o poskytnutie asistencie pre vystrašených, dezorientovaných alebo na pomoc odkázaných ľudí má preto vzniknúť veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci (ACP). Umiestnené bude v priestoroch OC Bottova v novom centre mesta.

Čítať viac

Roman Karabelli z HB Reavis: Nové Nivy sú dobré miesto pre život, priniesli sme sem najviac verejných funkcií

04.02.2022 11:56:44 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý patrí k významným medzinárodným tvorcom kancelárskych priestorov, sa prvýkrát pripravuje na výstavbu bytov. Predstavené boli zatiaľ dva projekty, Nová Bottova a Chalupkova Residence v downtowne na mieste dočasnej autobusovej stanice. O týchto zámeroch, ale aj ďalších plánoch spoločnosti hovorí Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis.

Čítať viac

HB Reavis približuje víziu svojho prvého rezidenčného projektu

07.04.2021 10:39:20 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis doteraz realizoval len kancelárske alebo retailové projekty, v priebehu minulého roka však naznačil, že má záujem vstúpiť aj do rezidenčného segmentu. Táto informácia sa teraz potvrdzuje. Odhalená bola dokumentácia k projektu Nová Bottova, ktorý má vzniknúť na mieste predtým uvažovaného parkovacieho domu a kancelárskej veže. Aký je premiérový rezidenčný projekt firmy?

Čítať viac

HB Reavis uvažuje nad výstavbou bytov

30.10.2020 10:47:00 Adrian Gubčo

Najúspešnejší medzinárodný developer zo Slovenska, HB Reavis, sa doteraz sústredil len na kancelárske alebo retailové schémy, v čom dosiahol viaceré pozoruhodné úspechy. Aktuálna situácia ho však podnietila k premysleniu stratégie: zdá sa, že spoločnosť sa reálne zaoberá možnosťou výstavby bytov. Tie by mohli vzniknúť vo štvrti Nové Nivy.

Čítať viac

B7 Tower žiada o územné rozhodnutie

21.08.2020 14:35:00 Adrian Gubčo

Hoci developer HB Reavis znížil tempo prác na dokončovaní Stanice Nivy a pomaly ukončuje asanáciu Apollo Business Centra, kde čistí pozemok, postupne pripravuje ďalšie zámery. O územné rozhodnutie žiada pri projekte „Polyfunkčného objektu B7“, ktorý ešte nemá oficiálny názov. Veža na nároží Chalupkovej a Bottovej doplní rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

B7 Tower má záverečné stanovisko EIA a prechádza menšími zmenami

16.01.2020 16:57:00 Adrian Gubčo

Veža B7 Tower bude ďalšou z rady administratívnych projektov, ktoré plánuje v zóne Nové Nivy vybudovať developer HB Reavis. Výšková budova na mieste Alzy nedávno získala dôležité povolenie v podobe právoplatného záverečného stanoviska v hodnotení vplyvov na životné prostredie. Okrem toho, developer pristúpil k menšej zmene podoby kancelárskeho komplexu.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

V downtowne pribudne ďalšia výšková budova, nahradí dočasnú autobusovú stanicu

10.06.2019 08:25:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by mala v novom komerčnom centre Bratislavy pribudnúť ďalšia výšková budova. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, na mieste dnešnej budovy dočasnej autobusovej stanice a obchodného domu Alza, vznikne nová kancelárska veža od developera HB Reavis. Projekt obdržal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta a bol zverejneý na EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube