Author photoAdrian Gubčo 01.03.2024 10:04

Nový svetový ateliér v Bratislave. Alto Real Estate predstavuje víťaza súťaže na Blok 5.1 v downtowne

Do slovenskej metropoly prichádza ďalšia svetoznáma architektonická kancelária, aby dotvorila časť jej nového centra. Developerská spoločnosť Alto Real Estate totiž odhalila výsledky medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže na tzv. Blok 5.1, nachádzajúci sa na mieste budovy bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej a plôch pri Sky Parku. Projekt bude obsahovať bývanie aj kancelárie.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Nové centrum Bratislavy bude pokračovať v premene na modernú štvrť, tvorenú súčasnou architektúrou. Alto Real Estate totiž po takmer pol roka trvajúcej súťaži predstavilo víťaza súťaže na Blok 5.1. Ide o priestor o výmere 15-tisíc metrov štvorcových, vymedzený Továrenskou, Chalupkovou, Bottovou a areálom Sky Parku. Developer ho získal akvizíciou po spoločnosti HB Reavis, ktorá na začiatku minulého roka ohlásila ústup zo slovenského trhu. Altu sa tak otvorila možnosť priniesť prvý čisto vlastný projekt.

Firma si pre hľadanie podoby developmentu zvolila formát dvojkolovej medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže – a to aj napriek tomu, že HB Reavis sám pripravil zastavovací koncept, na ktorý získal aj väčšinu potrebných povolení. Nový vlastník ale chcel priestoru vtlačiť vlastnú pečať, ktorá by navyše nadväzovala na jej vlajkovú loď v podobe Sky Parku.

Pripúšťa to aj Rastislav Valovič, CEO Alto Real Estate. „Súťaž sme od začiatku vnímali ako príležitosť pre dotvorenie štvrte, ktorú architektonickou kvalitou vo veľkej miere zadefinoval projekt Sky Park. Som rád, že sa toto naše očakávanie naplnilo,“ konštatuje. Sedemčlenná porota, zložená zo zástupcov Alto Real Estate aj z trojice významných architektov z kancelárií KCAP, Zaha Hadid Architects a Mandaworks AB sa zhodla na víťazovi, ktorým je globálny, no pôvodom holandský ateliér Mecanoo z Delftu.

Galéria

  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Axonometria. Zdroj: Alto Real Estate
  • Situácia a hlavná pešia os. Zdroj: Alto Real Estate
  • Výšková gradácia. Zdroj: Alto Real Estate
  • Pôvodný koncept. Zdroj: HB Reavis
  • Pôvodný koncept. Zdroj: HB Reavis

Podľa developera je Mecanoo známe svojím inovatívnym prístupom k dizajnu s dôrazom na udržateľnosť, sociálnu súdržnosť a interakciu medzi ľuďmi a ich prostredím. K najvýraznejším aktuálnym projektom či realizáciám patrí Múzeum prírodnej histórie v Abú Dhabí, rekonštrukcia knižnice Martin Luther King Jr. Memorial Library vo Washingtone, divadelný komplex v Kaoshiungu na Taiwane alebo železničná stanica a radnica v Delfte. Teraz sa k nim zaradí aj Blok 5.1.

Architekti tvrdia, že pri tvorbe konceptu vychádzali z daností územia. „V štvrti Sky Park sa spája moderná architektúra s odkazom priemyselnej minulosti, čím vzniká osobité a dynamické mestské prostredie,“ popisuje Nuno Fontarra zo štúdia Mecanoo. „Územie Bloku 5.1 je koncipované ako plynulé pokračovanie ikonických veží Sky Parku a prispieva k vytvoreniu nového priestoru s ponukou vysokokvalitného bývania.“

Urbanistické riešenie je tvorené štvoricou objektov – troch rezidenčných a jedného administratívneho – vsadených do parku, priamo nadväzujúceho na zelené priestory Sky Parku. Jeho ambíciou je dotvoriť rozsiahly mestský blok, rozšíriť parkové plochy a vytvoriť nové pešie prepojenie smerom k Mlynským nivám. Dominantou bude obytná veža na nároží Bottovej a Chalupkovej (pravdepodobne so 75 metrami a 22 podlažiami), dovnútra územia budú vsadené deväťpodlažné a osempodlažné domy. Na nároží Továrenskej a Chalupkovej vznikne kancelárska s dvanástimi podlažiami.

„Návrh pozostáva zo štyroch budov založených na asymetrických šesťuholníkových pôdorysoch, ktoré sú umiestnené tak, aby obohatili okolitý verejný priestor a poskytli mu primerané umiestnenie,“ približuje Kees Christiaanse zo štúdia KCAP, člen poroty. „Pokračovanie developmentu je zabezpečené rozšírením parku do sídliska a vytvorením otvoru pre pokračovanie cez Chalupkovu ulicu. Architektonický jazyk nových obytných blokov a kancelárskej budovy sa líši od existujúcich veží Sky Parku, pričom verejný priestor slúži ako zjednocujúci prvok medzi týmito dvoma projektmi.“

Architektúra má odrážať industriálnu minulosť územia. „Dizajn bloku 5.1 reflektuje moderné architektonické trendy a zároveň rešpektuje historický kontext lokality,“ potvrdzuje Fontarra. „Využitím inovatívnych materiálov a technológií projekt prispieva k udržateľnosti a energetickým štandardom, čím sa stáva príkladom pre budúce mestské vývojové projekty.“

Bývanie sa bude realizovať v prvej fáze developmentu. Ústredným bodom bude práve najvyššia budova. Kancelárie majú pribudnúť až v neskoršej fáze realizácie. Je pravdepodobné, že do realizácie bude môcť development ísť relatívne skoro – opierať sa totiž bude o povolenia, ktoré získal už predtým HB Reavis.

Developer uzatvára, že v súťaži si vyberal medzi 38 návrhmi od prihlásených aj vyzvaných kancelárií, z ktorých putovalo 7 do finále. V ňom porota posudzovala bližšie rozpracované koncepty. Mená postupujúcich ateliérov Alto nezverejnilo, rovnako ako ostatné dizajny.

 

Víťazný návrh sa snaží nadviazať na Sky Park, čím vznikne rozsiahly park so vsadenými vežami. Zdroj: Alto Real Estate

 

Riešenie, s ktorým prišiel víťaz súťaže, nie je zásadné šokujúce. V podstate sa dalo očakávať, že developer, ktorý pripravil Sky Park, sa bude usilovať o nadviazanie na jeho výraznú časť v podobe parkovo upravených priestorov. Ak chcel zachovať ich kontinuitu, architekti museli požadované hmoty rozdeliť do samostatných objektov osadených do zelene a ustúpiť od riešenia od HB Reavisu – teda do istej miery od klasického mestského bloku.

Dané rozhodnutie má svoje výhody aj nevýhody. Celistvosť pešej osi, ktorá vzniká Sky Parkom a zakončená bude vyústením parku do Chalupkovej v rámci Bloku 5.1, patrí k výhodám nového návrhu. Časť verejnosti určite privíta aj expanziu zeleného priestoru, ktorý bude takto už skutočne rozsiahly. Nové domy výškovo aj architektonicky nadviažu na pozitívne prijaté Twin City a z toho mála sa zdá, že kancelárska budova dobre dotvorí exponované vyústenie Továrenskej a Chalupkovej do Mlynských nív.

Na druhej strane ale treba povedať, že ústup od blokovej zástavby povedie k tomu, že development nebude mať taký mestotvorný charakter. Rozvoľnený urbanizmus Sky Parku má svoju silu najmä vďaka organicky tvarovanému parku a odkazu Zaha Hadid Architects, inak je ale koncepcia veží v parku dávno prežitá a menej funkčná ako klasická bloková štruktúra. Domy od Mecanoo, aj keď samé osebe kvalitné, môžu spoločne naozaj pôsobiť – ako to povedal Kees Christiaanse – ako sídlisko.

Projekt v danom rozsahu a v danej lokalite by navyše mal disponovať nejakým „wow“ efektom – či už výnimočnou stavbou s mimoriadnym architektonickým riešením, inovatívnym prvkom verejného priestoru alebo špecifickou funkciou. Blok 5.1 neponúka z toho podľa aktuálne známych informácií nič. Ide o vcelku pekné, no nudné riešenie. Projekt už nemôže žiť z Jurkovičovej teplárne ako Sky Park, ktorý by bol bez nej banálny tiež – najmä pri opakujúcej sa štruktúre rovnakých veží.

Alto Real Estate sa snaží profilovať ako nová šťuka v bratislavskom developerskom rybníku. Firma sa chce zaradiť medzi elitné spoločnosti, zatiaľ sa však ukazuje ako mimoriadne konzervatívna. Vyhlásenie medzinárodnej súťaže s veľkými ambíciami možno malo byť krokom, ktorý by na ňu pritiahol pozornosť, no pochybnosti už vyvolali jej podmienky - vrátane zostavenia poroty, kde bolo viac zástupcov developera ako expertov a žiaden z nich nebol lokálny odborník.

Blok 5.1 má byť prvým projektom, ktorý vznikne čisto v réžii Alto Real Estate (ak nerátame priemyselné haly v Rači). Išlo tak o obrovskú príležitosť o etablovanie sa unikátnym developmentom, ktorý pritiahne pozornosť kombináciou kvality a rozsiahlych benefitov pre verejnosť. Investor túto šancu nevyužil. Downtown doplní pekná realizácia od známych architektov – skutočnú výnimočnosť však postráda.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube