YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.12.2022 18:15

Z predmestskej ulice centrum metropoly. Zvyšky starej Fazuľovej zanikli, nahradí ich veľkomesto

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Z priestoru medzi Fazuľovou a Školskou ulicou v Starom meste sa v uplynulých dňoch ozýval stavebných ruch. Developer Alto Real Estate, ktorý tieto plochy vlastní, pristúpil k asanácii zvyškov staršej zástavby, ktorá tu prežívala z čias, kedy išlo o súčasť predmestia Bratislavy. Čistí tak priestor pre vybudovanie nových rezidenčných a kancelárskych objektov, ktoré zmenia charakter územia.

Vľavo architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Vietzke&Borstelmann Architekten

Vľavo architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Vietzke&Borstelmann Architekten

Okolie Amerického námestia a zastávky Blumentál dnes patrí k rušným častiam Bratislavy. V okruhu niekoľkých stoviek metrov sídlia viaceré významné inštitúcie, vrátane univerzity, ministerstiev, Národnej banky Slovenska, Rozhlasu a televízie Slovenska, ako aj kancelárske a rezidenčné bloky. Napriek tomu tu doteraz prežívali zvyšky zástavby z čias, kedy bol prakticky jediným vyšším objektom Blumentálsky kostol.

To platilo až do Prvej svetovej vojny. V medzivojnovom období sa začala prestavba lokality, ktorá priniesla vznik väčších domov, hoci ulíc Fazuľová, Školská, Slovanská, Valónska (dnes už zaniknutá) sa to nedotklo. Výraznejšie zmeny prišli po Druhej svetovej vojne, kedy sa časť zástavby asanovala, prerazené boli nové ulice a vznikol areál Slovenskej technickej univerzity a sídlo Slovenského rozhlasu. Zaniknúť mali aj zostávajúce nižšie objekty. Nahradené mali byť sídliskom Starohorská, z ktorého sa však postavil v podstate len jeden dom.

Až donedávna sa tak zachovalo čosi málo z pôvodného koloritu týchto ulíc. Škola na Školskej bola odstránená len v roku 2019. Zbúraná bola v príprave na nové využitie územia. Atraktívne pozemky v centre Bratislavy totiž prilákali developera, konkrétne Penta Real Estate, od ktorého sa neskôr odčlenila firma Alto Real Estate. Nová spoločnosť prebrala aj zámery v tejto časti centra Bratislavy.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten
  • Architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten
  • Architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten
  • Architektonická štúdia, reálny projekt bude vyzerať inak. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten
  • Situácia projektu. Zdroj: FP Solutions / Ministerstvo životného prostredia SR

Investor pokračuje v príprave developmentu, čo je spojené s odstránením existujúcich objektov. „Asanované boli chátrajúce torzá bývalej kefárne,“ hovorí Alfréd Kaiser, projektový manažér nového projektu. „V súčasnosti už nebol žiadny z búraných objektov v areáli aktívne prevádzkovaný. Posledné využitie areálu bolo formou prenájmu priestorov pre rôzne malé prevádzky ako autoservis, ubytovňa pre robotníkov a podobne.“ Išlo o jedno- až dvojpodlažné budov pretiahnutého tvaru, ktoré boli súčasťou kefárne. Jej hlavné budovy (budova) sa stali súčasťou areálu hotela Saffron.

Otvára sa tak priestor pre vznik ďalšej časti z relatívne veľkého projektu, pozostávajúceho z troch častí: kancelárskej budovy Florian Offices a bytového domu Starohorská a obytného súboru Fazuľová. Prvý menovaný objekt bude v juhozápadnej časti priestoru a vytvorí tak nárožie Ulice Imricha Karvaša a Školská. Druhý vyrastie severne od neho a bude sa nachádzať priamo pod budovou NBS. Obytný súbor Fazuľová bude medzi Školskou a Fazuľovou. Práve kvôli tomuto komplexu prebehlo búranie.

Nová zástavba je v štádiu povoľovania. „Aktuálne nám bolo doručené rozhodnutie o potvrdení územného rozhodnutia z okresného úradu, ktoré bolo na odvolacom konaní,“ popisuje Kaiser. „Zároveň pripravujeme úpravy vzhľadu projektu, optimalizujeme technické riešenia a začíname prípravu projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.“ Developer dosiaľ nezverejnil podobu projektu. Známa je len situácia a autori architektonickej koncepcie – renomovaná kancelária GutGut.

V každom prípade je ale zrejmé, že pôjde o bývanie vyššieho štandardu. „Projektujeme produkt, ktorý má osloviť ľudí, ktorí majú záujem o bývanie priamo v centre mesta, ale nechcú robiť kompromisy v kvalite bývania,“ priznáva otvorene Alfréd Kaiser. „Ponúkneme viacero variácií v dispozíciách a výmerách jednotlivých bytov, tak aby sme zaujali širšie publikum potenciálnych záujemcov o bývanie. Či sú to rodiny s jedným alebo viacerými deťmi, alebo mladí profesionáli, ktorých priťahuje blízkosť centra.“ Developer hovorí o vzniku modernej novostavby s environmentálne priaznivými technológiami s vysokou mierou udržateľnosti a efektivity do budúcnosti.

Z doterajšieho priebehu povoľovania sú známe základné bilancie – vzniknúť tu má približne 164 bytov a 67 apartmánov (kvôli svetlu), z toho bude 136 bytov do 60 metrov štvorcových, 43 bytov do 90 metrov a 52 bytov nad 90 metrov. Okrem toho je naplánovaných aj 389 parkovacích miest.

Alto Real Estate zatiaľ nechce predpovedať definitívny začiatok realizácie. „Je predčasné hovoriť o presnom termíne začiatku výstavby, nakoľko iba nedávno nám bolo doručené potvrdenie územného rozhodnutia,“ vysvetľuje. „Ale ak sa nevyskytnú v procese povoľovania žiadne prieťahy, chceli by sme začať na jeseň roku 2023. Spustenie predaja očakávame po získaní stavebného povolenia.“ V blízkej dobe chce predstaviť projekt bližšie aj verejnosti.

 

Štúdia územia. Nezobrazuje však definitívnu architektúru projektov, len rámcovú štruktúru. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten

 

Hoci zatiaľ nie je verejne známe, ako má development naozaj vyzerať, rámcová predstava už existuje. Jej autorom je kancelária Vietzke&Borstelmann Architekten, nemeckí architekti, ktorí v Penta Real Estate spolupracovali na Sky Park Offices. Vo vyzvanej súťaži pripravili v medzinárodnej konkurencii najlepšie hodnotenú víziu pre zastavanie priestoru. Doteraz sa podieľajú na navrhovaní budovy Florian Offices.

Zo štúdie je zrejmé, že má vzniknúť kompaktná štruktúra s mierkou, pripomínajúcou medzivojnovú reguláciu. Podľa vizualizácií je parter (prízemie) bloku riešený ako aktívny, teda s obchodmi alebo službami. Z dokumentácie vyplýva, že by to takto byť nemalo a Obytný súbor Fazuľová bude skôr upokojený. Do okolitého verejného priestoru a komerčného života v štvrti sa budú obracať zvyšné domy.

Na definitívny spôsob, ako developer a jeho architekti k zastavaniu územia pristúpili, si treba počkať. V každom prípade ide ale o pozitívny proces. V súčasnosti ide o možno najväčšiu „dieru“ v centre Bratislavy, prázdne vákuum, ktorému chýba využitie na úrovni, zodpovedajúce danej lokalite. V minulosti sa tu uvažovalo nad vznikom futuristického sídliska od Štefana Svetka a Borisa Ďžadoňa, neskôr sa hovorilo o výškovej budove. Dnešná koncepcia je skromnejšia, ale v podstate aj najtriezvejšia a najvhodnejšia. S ohľadom na lokalitu sa dalo uvažovať o verejnej funkcii, pozemky sú však súkromné, takže je to v rovine akademickej debaty.

Mesto smeruje k ďalšiemu zahusteniu, v tomto prípade ale rozhodne k pozitívnej forme zahustenia. Ak by mu sekundovala aj obnova verejného priestoru, centrum Bratislavy by sa značne zlepšilo. Ulica Imricha Karvaša bola kedysi koncipovaná ako „Priečna os“, teda veľkorysý bulvár, smerujúci z Hlavnej stanice k nábrežiu. Floriánske námestie s okolím sa zas črtá ako miesto, ktoré by mohlo byť ohniskom mestského života. Napokon je tu Námestie slobody, ktoré aktuálne prechádza postupnou obnovou – vrátane ikonickej fontány Družba.

Nový development tak má potenciál byť srdcom ožívajúceho Blumentálu, jednej z najpopulárnejších štvrtí metropoly. Ak bude správne uchopený, stane sa jeho kvalitným doplnkom, ktorý túto popularitu ešte zvýši. Z predmestia Bratislavy vznikne aktívna a mestotvorná štvrť. 

 

AKTUALIZÁCIA: Ako upresňuje developer, urbanisticko-architektonický koncept celého rezidenčného súboru spoločne pripravili skúsené slovenské ateliéry GutGut a JRKVC. Na základe dôkladného poznania zóny vhodne osadili celý projekt do lokality, definovali jeho rozsah a pozíciuvoči okolitej zástavbe a nastavili jeho charakter a architektonickú kvalitu. V ďalšej fáze sa do projektu zapojí renomovaný holandský ateliér Benthem Crouwel Architects, ktorého úlohou bude projekt rozvíjať najmä z pohľadu jeho fasád a verejných priestorov tak, aby sa dnes nevyužívaný brownfield stal organickou súčasťou tohto susedstva. 

 

Fotografie z 11.12.2022.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Staré Mesto sa zahustí, projekty v prielukách postupujú

10.08.2022 16:27:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Staré Mesto je najhustejšie zastavanou časťou metropoly, napriek tomu tu ostáva ešte viacero voľných a nezastavaných pozemkov. Patrí k nim viacero prieluk, ktoré vznikli po odstránení pôvodnej zástavby, ale aj dlhodobo prázdnych plôch, uvoľnených s cieľom neskoršieho rozvoja. K tomu by mohlo prísť už v najbližších rokoch.

Čítať viac

Prvá výzva pre Alto Real Estate: Kedy sa rozbehne development pod NBS?

25.05.2022 17:27:49 Adrian Gubčo

Alto Real Estate, nový hráč na bratislavskom trhu, ktorý vznikol odštiepením od Penta Real Estate, čelí prvej povoľovacej výzve. Jedným z projektov developera bude rozsiahla transformácia pozemkov medzi Slovanskou a Radlinského ulicou. Vzniknúť tu má kancelársky komplex Florian Offices spoločne s dvojicou bytových súborov. Jeden z nich však narazil na nesúhlas suseda – Národnej banky Slovenska.

Čítať viac

Obytný súbor na Fazuľovej má územné rozhodnutie, na odhalenie definitívnej podoby stále čaká

09.02.2022 13:07:45 Adrian Gubčo

Urbanizácia takmer posledných veľkých nezastavaných pozemkov v Starom Meste sa blíži. Územné rozhodnutie získal projekt Obytného súboru Fazuľová, ktorý vyplní priestor medzi Fazuľovou a Školskou ulicou v blízkosti Národnej banky Slovenska. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, ktorý prinesie aj výstavbu na susednej ploche medzi Školskou a Imricha Karvaša. Za zámerom stojí Penta Real Estate.

Čítať viac

Development pod Národnou bankou získava prvé povolenia

22.02.2021 11:26:06 Adrian Gubčo

Plochy medzi Ulicou Imricha Karvaša, Radlinského, Fazuľovou a Slovanskou ulicou ostávajú jednými z najrozsiahlejších nezastavaných území v centrálnej časti Bratislavy. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť – naplánovaná tu je trojica projektov, ktoré vyplnia prázdne plochy súčasnou architektúrou od popredných architektonických ateliérov.

Čítať viac

Budova školy na Školskej ulici je minulosťou

24.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Na Školskej ulici v Starom meste bola pred niekoľkými dňami ukončená asanácia staršej zanedbanej budovy školy, prakticky posledného zvyšku zástavby tejto ulice, ktorá bola kedysi predmestím Bratislavy. Dnes je však súčasťou centra mesta a v tomto zmysle tu čoskoro vznikne komplexný development zahŕňajúci bývanie aj kancelárie.

Čítať viac

V Starom Meste pribudne Florian Offices

08.03.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Po viacerých ohlásených zástavbách prieluk v centre Bratislavy v poslednom období prichádza na rad aj urbanizácia posledných rozsiahlejších prázdnych pozemkov. Jedným z najvýraznejších je v tomto smere pozemok priamo pod Národnou bankou Slovenska na Ulici Imricha Karvaša, kde by už čoskoro mohol vyrásť kancelársky komplex Florian Offices.

Čítať viac

Na Fazuľovej pribudne obytný súbor

02.01.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Na jednom z posledných väčších nezastavaných pozemkov v centrálnej časti Bratislavy, v dotyku s centrálou Národnej banky Slovenska (NBS), vyrastie nový rezidenčný projekt. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, o ktorom som sa zmieňoval už dávnejšie a za ktorým stojí developer Penta Real Estate.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube