Author photoAdrian Gubčo 02.05.2022 12:18

Z Penty odchádza jeden zo zakladateľov a zakladá vlastnú developerskú spoločnosť Alto Real Estate

Vo svete bratislavského developmentu dochádza k veľkej zmene. Potvrdené boli správy o odchode jedného z pätice pôvodných zakladateľov skupiny Penta, Jozefa Oravkina. Vo finančnej skupine zodpovedal práve za segment developmentu. V ňom ostáva aktívny aj naďalej, zakladá firmu Alto Real Estate a od Penta Real Estate preberá trojicu projektov.

Jozef Oravkin zo skupiny odišiel už na konci roka 2021. Išlo o tretieho najväčšieho spoluvlastníka s podielom okolo 8%, čo môže podľa týždenníku Hrot znamenať viac ako 300 miliónov eur. Keďže chce ale J. Oravkin v developmente pokračovať aj naďalej, hoci pod vlastnou značkou, vysporiadanie prebehlo aj vo forme odpredaja niektorých projektov. To potvrdzuje aj Penta Real Estate, ktorá však pripomína, že obidve strany sa dohodli, že nebudú zverejňovať hodnotu transakcie.

Súčasťou transakcie sú projekty Sky Park (vrátane štvrtej rezidenčnej veže Sky Park Residence, Sky Park Offices, Jurkovičovej teplárne aj pripravovaného Sky Park Toweru), kancelárske developmenty Digital Park I a II, a napokon pripravovaný zámer v blízkosti Národnej banky Slovenska (v tejto chvíli nazývaný Starohorská). „Pri týchto projektoch som stál od samého začiatku. Najmä Sky Park od Zahy Hadid je už dnes ikonickým a plánujem ho naďalej rozvíjať, či už dostavať 4. rezidenčnú vežu alebo dokončiť poslednú vežu z konceptu Zahy Hadid – Sky Park Tower ,“ hovorí Jozef Oravkin.

Nová developerská firma Jozefa Oravkina preberie okrem projektov aj časť pôvodného tímu. Oravkin z nej chce vybudovať jedného z lídrov v realitnom developmente. Zameriavať sa má najmä na rezidenčné a kancelárske projekty vo väčších mestách na Slovensku, predovšetkým v Bratislave, teoreticky aj v zahraničí. Aktíva už dnes presahujú viac ako 400 miliónov eur, Alto Real Estate je zároveň v procese akvizície nových pozemkov a prípravy nových projektov.

Ako Oravkin ďalej uviedol pre magazín Hrot, do budúcna plánuje s Pentou spolupracovať. Oproti bývalému pôsobisku by však mal viac cieliť na nehnuteľnosti, ktoré bude chcieť držať vo vlastníctve dlhšie a nie ich okamžite predávať investorom. Podľa Hrotu má Jozef Oravkin povesť najorganizovanejšieho a najkonzervatívnejšieho biznismena, ktorý mal skôr bližšie k štýlu investičného bankára. V roku 2005 inicioval vstup Penty do realitného segmentu.

Odčlenenie zakladateľa, časti tímu a projektov bude veľkou zmenou pre Penta Real Estate. Podľa Juraja Nevolníka, výkonného riaditeľa Penta Real Estate, finančná injekcia z transakcií však pomôže spoločnosti v najbližších rokoch výrazne expandovať. „V Bratislave máme aj naďalej veľké plány, našim cieľom je zameriavať sa na projekty dlhodobého charakteru, rozvíjať väčšie územia, vytvárať kvalitné miesta pre život a dať týmto lokalitám novú identitu,“ naznačuje ďalšiu víziu.

„Na západe Bratislavy staviame kompletne novú mestskú štvrť Bory, v rámci ktorej sme vybudovali infraštruktúru, nákupné centrum, materskú školu a budúci rok tu otvoríme aj najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku. Taktiež sme začiatkom roka kúpili rozsiahle pozemky pri Dunaji, kde pripravujeme nový projekt,“ popisuje rozpracované zámery.

V portfóliu bratislavskej divízie firmy ostáva okrem týchto projektov aj tretia etapa Pri Mýte, spoločne s pripravovaným developmentom v južnej časti Dúbravky, nazvaným Medze. V Pri Mýte vzniká osempodlažný dom s 98 bytmi a apartmánmi a aktívnym parterom, ktorý do roka 2024 uzavrie celý obytný súbor. Medze budú ešte väčšou schémou – aktuálne tu je naplánovaných 520 bytov a 280 „rekreačných jednotiek“ v sérii objektov, osadených do zeleného svahovitého prostredia v Horných Krčacoch. Začiatok realizácie sa predpokladá v roku 2023.

Najväčším developmentom však ostávajú Bory, ktoré dnes pozostávajú z komerčnej časti – nákupného centra a retailového parku – nemocnice a rezidenčnej štvrte. Postupne sa rozvíjajú všetky sektory. Aktuálna etapa vývoja nemocničného areálu bude dokončená už v priebehu budúceho roka. Najväčší rozvoj sa predpokladá v prípade rezidenčnej zóny, kde je dnes dokončených alebo rozostavaných 1,6-tisíc bytov a ďalšie tisíce sú v príprave. V dohľadnej dobe by sa mali začať jednotlivé sektory intenzívnejšie prepájať a Bory získať „mestskejší“ charakter.

Penta Real Estate pripomína, že si naďalej ponecháva aj kancelársky koncept BASE, ktorý prevádzkuje v Jurkovičovej teplárni.

 

Najvýraznejším rozpracovaným projektom novej firmy je veža Sky Park Tower v downtowne. Zdroj: Penta Real Estate / Alto Real Estate

 

Vznik novej ambicióznej firmy môže byť vítaným obohatením bratislavského developerského trhu. O Jozefovi Oravkinovi je známe nielen to, že patrí ku konzervatívnym finančníkom, ale je aj človekom s vysokým vkusom a nárokmi na architektúru. Nové projekty firmy tak budú snáď patriť k tomu lepšiemu, čo bude v Bratislave v budúcnosti vznikať. S ohľadom na doterajšiu prax očakávam, že každý projekt bude predmetom minimálne internej architektonickej súťaže. Prospešné by boli aj vysoké ekologické štandardy alebo dôraz na kvalitné verejné priestory, čo na svojom webe developer naznačuje.

Čiastočne sa to môže ukázať už na aktuálne rozpracovaných schémach. Sky Park má síce nastavené všetky základné parametre, stále ale môže priniesť vyššiu úroveň verejných a poloverejných priestranstiev. Development pod NBS je zas v procese prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie a podľa všetkého sa pracuje na jeho definitívnej podobe. Ide tak do istej miery o prvotinu firmy. Týmto projektom by sa preto mohli demonštrovať jej hodnoty a prezentovať úroveň, aká sa očakáva aj od ďalších budúcich koncepcií.

V súvislosti s Penta Real Estate ide o druhý významný odchod bývalých vysoko postavených zamestnancov. Vlastnou cestou sa rozhodli ísť aj zakladatelia firmy Occam Real Estate, ktorí sa plánujú venovať obytným a administratívnym zámerom. V tejto chvíli síce nejde o tak významnú spoločnosť, plány však má veľké. Ak sa vydaria, pôjde o stredne veľkého developera, aktívneho v Bratislave aj v iných mestách.

Odchod kľúčových ľudí sa snáď neodrazí negatívne na kvalite projektov Penta Real Estate. Hoci nie bez výhrad, predsa len ide o jedného z lepších developerov, ktorý má za sebou dobré a prospešné realizácie. Napriek odpredaju významnej časti portfólia ovláda exponované pozemky, ktorých transformácia sa viditeľne podpíše na budúcej tvári Bratislavy. Vznik druhého Sky Parku je nepravdepodobný. Stále však môžu vzniknúť obytné, kancelárske či polyfunkčné komplexy, ktoré budú prispievať k dobrej kvalite života či práce užívateľov a prospešné budú aj pre návštevníkov a miestne komunity.

Každopádne, metropola získava ďalšieho potenciálne kvalitného developera. Nanešťastie populárny názor, že „developer je škaredé slovo“ alebo len o trochu jemnejšie „developer je nutné zlo“, sa tak môže stať ešte nezmyselnejším. Komplikovaná legislatíva prispela ku vzniku série domácich developerských firiem (pre cudzie bolo náročné sa zorientovať a presadiť), ktoré postupne navyšujú úroveň svojich produktov a pomáhajú zlepšovať mesto. Ešte vždy sú konfrontované s nástrahami územného plánovania, noriem, dlhých povoľovacích procesov, zle nastaveného systému poplatkov za rozvoj a ďalšími komplikáciami. Bratislava sa ale predsa len posúva.

Teraz sa môže tento rozvoj ďalej skvalitniť, pokiaľ narastie konkurencia aj tlak na kvalitu. Alto Real Estate snáď čoskoro ukáže, či je jeho vznik pre mesto naozaj dobrou správou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Sky Park Tower. Zdroj: Penta Real Estate / Alto Real Estate
  • Sky Park Tower. Zdroj: Penta Real Estate / Alto Real Estate
  • Sky Park. Zdroj: Penta Real Estate / Alto Real Estate
  • Florian Offices (Starohorská). Zdroj: Penta Real Estate / Alto Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube