Author photoAdrian Gubčo 13.12.2021 16:52

Na Sky Park Tower sa spustili prípravné práce, výstavba štartuje budúci rok

V uplynulých dňoch sa naštartovala aktivita na prázdnom pozemku na rohu Landererovej a Čulenovej ulice. Okamžite to vyvolalo veľkú pozornosť – na tomto mieste má totiž vyrásť jedna z najvyšších aj najočakávanejších výškových budov v Bratislave. Sky Park Tower od developera Penta Real Estate a architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects bude výškovou aj architektonickou dominantou projektu Sky Park. Začína sa už jej výstavba?

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Podoba Sky Park Tower sa formuje už od roku 2010, kedy bola vyhodnotená architektonická súťaž na riešenie transformácie areálu bývalej Bratislavskej teplárenskej. Zámer developera Penta Real Estate vtedy pritiahol viaceré popredné európske architektonické kancelárie. Jednou z nich bola aj Zaha Hadid Architects, vedená legendárnou architektkou Zahou Hadid. Práve koncepcia tohto pracoviska oslovila investora najviac, v Bratislave tak mala vzniknúť séria organicky tvarovaných veží zasadená do futuristicky pôsobiaceho parku.

S postupujúcim časom sa projekt racionalizoval. Počet veží sa znížil zo siedmich na päť. Neskôr došlo aj k výraznejším úpravám a zjednodušeniu architektúry. Najmenej sa to však dotklo Sky Park Tower – budova sa akurát výraznejšie znížila a pootočila. Do povoľovania vstúpila ako prvá a všetko nasvedčovalo tomu, že ako prvá pôjde aj do realizácie. Do plánovania ale zasiahli zdĺhave povoľovacie procesy a trhová situácia, ktorá si pýtala skôr nové byty. V roku 2017 sa tak začali stavať najprv tie, nasledované kancelárskym objektom Sky Park Offices a rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne. Výstavba Sky Park Tower sa priebežne odsúvala.

Projekt totiž prešiel ďalšími úpravami, v rámci ktorých sa menilo natočenie veže alebo sa zrušil pôvodne uvažovaný reštauračný pavilón. Zisk nového záväzného stanoviska trval developerovi až tri roky, pričom ho obdržal len na konci roka 2018. Stavebné povolenie bolo vydané začiatkom druhej polovice roka 2020. Potom už výstavba závisela od trhovej situácie. Plánom nenahrávala neistota počas prvých dvoch vĺn pandémie koronavírusu COVID-19, a to ani napriek údajným zámerom na presťahovanie finančnej skupiny Penta práve do tejto veže. Na prelome rokov 2020 a 2021 však už developer vykazoval celkom slušné štatistiky ohľadne prenájmu priestorov v Sky Park Offices a Jurkovičovej teplárni.

To bolo predpokladom pre intenzívnejšiu prípravu výstavby veže. V druhej polovici tohto roka už boli plány celkom konkrétne – v októbri 2021 potvrdil skorý štart prvých prác aj Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko. Zemné práce sa mali spustiť „čoskoro“.

Dnes sa ukazuje, že to je skutočne tak. V posledných dňoch sa v priestore budúcej veže objavili mechanizmy, ktoré začali s čistením priestranstva. To neušlo verejnosti, ktorá sa začala okamžite pýtať, či sa spustila riadna výstavba Sky Park Tower. Developer však upozorňuje, že stavebné práce na veži sa spustia až o nejaký čas. „Čo sa týka projektu Sky Park Tower, zatiaľ prebiehajú len prípravné práce na vyčistení pozemku. V januári spúšťame zemné a dekontaminačné práce,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist Penta Real Estate. S ohľadom na rozsah projektu pôjde o pomerne dlhú dobu – rast prvých podlaží nebude viditeľný skôr ako o rok.

Sky Park Tower bude totiž dosahovať výšku 119,45 metrov pri 29 nadzemných podlažiach. Pôjde tak o jednu z najvyšších budov v Bratislave – v čase dokončenia tretia, hoci o takých päť rokov pravdepodobne až piata. Obsahovať bude približne 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch, umiestnené budú na druhom až 27. podlaží. Na prvom a 28. budú komerčné priestory, pričom v prípade priestoru na vrchole veže sa predpokladá umiestnenie reštaurácie. Projekt bude mohutný aj čo sa týka podzemnej časti – nachádzať sa tu bude päť podzemných podlaží, pričom parkovať tu bude môcť približne 756 automobilov.

Developer sa nechcel oficiálne vyjadriť k úvahám o presťahovaní sa finančnej skupiny práve sem, rovnako ako špecifikovať, do akej miery už má zabezpečených nájomníkov. Nepochybne však pôjde o jednu z najprestížnejších adries v Bratislave, čo môže potenciálnych klientov lákať. Veža bude vďaka svojmu charakteristickému dvojitému zaobleniu a bielemu exoskeletonu, kontrastujúcemu voči fasáde zo sklenených panelov a skleneného tienenia, najvernejšie odrážať rukopis Zahy Hadid. V záujme štíhlosti a elegancie by jej prospela väčšia výška, napriek tomu pravdepodobne pôjde o jeden z moderných symbolov Bratislavy.

Výstavba Sky Park Tower bude trvať pravdepodobne do prelomu rokov 2024 a 2025. V tom čase by už mala byť dobudovaná aj posledná rezidenčná veža, na ktorej dnes postupne pribúdajú nadzemné podlažia. Obrovský development Sky Park, v rámci ktorého sa spustnutý priemyselný areál mení na srdce nového centra Bratislavy, bude kompletne dokončený.

Pre slovenskú metropolu pôjde o významnú udalosť. Skompletizované bude dielo hviezdnej architektky, ktorá sa zlatými písmenami zapísala do dejín svetovej architektúry. Donedávna takéto naozaj veľké mená „zavadili“ o Slovensko len zriedka. Dnes to však už neplatí, čo je potvrdením, že z Bratislavy sa pomaly, ale isto stáva medzinárodné veľkomesto.

 

Pozrite si priebeh výstavby Sky Parku a Sky Park Offices vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube