Author photoAdrian Gubčo 19.09.2023 12:13

Svetová architektúra v downtowne. Alto Real Estate vyhlasuje súťaž na pozemky pri Sky Parku

V bratislavskom downtowne môže pribudnúť nový development na špičkovej architektonickej úrovni. Developer Alto Real Estate totiž vyhlasuje architektonickú súťaž na riešenie pozemkov v susedstve Sky Parku. Všetko nasvedčuje tomu, že by sa nové centrum mesta malo rozrásť o príťažlivé súčasne domy na vysokej úrovni.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Spoločnosť Alto Real Estate pristúpila k vyhláseniu medzinárodnej ideovej architektonicko-urbanistickej súťaže na rozvoj územia v rámci novovznikajúceho centra Bratislavy. Ide o plochy, ktoré firma oficiálne prevzala len tento rok. Získala ich od developera HB Reavis, ktorý tu mal pôvodne naplánovaný investičný zámer, so svojich odchodom zo slovenského trhu sa ho vššak vzdal.

Ako tvrdí Alto, domáci a zahraniční architekti majú príležitosť spolupodpísať sa pod tvorbu lokality, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti projektu Sky Park od Zaha Hadid Architects. Investor ho označuje za symbol modernej Bratislavy. Nový projekt, ktorý tu vznikne, mu má sekundovať a priniesť obdobnú kvalitu.

Práve preto sa developer rozhodol pre vyhlásenie súťaže. „Dlho sme presvedčení, že práve otvorené architektonické súťaže s medzinárodnou účasťou sú príležitosťou, ktorá prináša mestám kvalitnú a reprezentatívnu architektúru,“ hovorí CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič. „Ako investor kladieme veľký dôraz na nadčasový dizajn, vysoké štandardy a transparentnú spoluprácu. Túto súťaž vnímame ako príležitosť pre dotvorenie štvrte, ktorú architektonickou kvalitou vo veľkej miere zadefinoval projekt Sky Park.“

Galéria

  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Pozemky o celkovej výmere takmer 15-tisíc metrov štvorcových sa nachádzajú v bratislavskom Starom Meste, v zóne Mlynské nivy – Chalupkova, v lokalite medzi areálom Sky Parku a bývalou dočasnou autobusovou stanicou. Územie je ohraničené ulicami Bottova, Továrenská a Chalupkova.

Úlohou súťažiacich je navrhnúť riešenie, ktoré podporí zmysluplný urbanizmus mesta a štvrte. Nová zástavba by podľa predstáv developera mala nielen rozšíriť a prepojiť existujúci zelený park, ale mala by aj integrovať mesto spolu so Sky Parkom a novovznikajúcou zástavbou v okolí. Urbanistické riešenie a dizajn by mali na jednej strane dopĺňať Sky Park, zároveň ale ponúknuť novú perspektívu a vlastnú identitu.

Nová výstavba, ktorá na pozemku vznikne, bude kombináciou bývania, kancelárií a občianskej vybavenosti s dominantným podielom rezidenčnej funkcie. Tá bude vznikať v prvých etapách, ako posledné tu budú umiestnené kancelárie. HB Reavis chcel na území pôvodne budovať kancelársku vežu a parkovací dom, neskôr sa rozhodol pre polyfunkčný development s prevahou bývania. Na prvú časť projektu už získal stavebné povolenie.

Medzinárodná architektonická súťaž je koncipovaná ako dvojkolová. Zúčastniť sa môžu architekti, architektonické kancelárie a tímy so skúsenosťami s projektami podobného rozsahu. V prvom kole porota vyberie spomedzi vyzvaných aj samostatne prihlásených ateliérov a kolektívov sedem finalistov, ktorí svoje originálne návrhy podrobnejšie rozpracujú pre druhé kolo.

Termín odovzdania návrhov v prvom kole je 16. november 2023. Účastníci, ktorí postúpia do druhého kola, budú mať čas na predloženie svojich návrhov do 31. januára 2024. Hodnotenie vykoná medzinárodná porota, zložená zo zástupcov investora a odborníkov. K prizvaným expertom patria Jim Heverin, Director Zaha Hadid Architects, holandský architekt a urbanista Kees Christiaanse z KCAP či švédsky krajinársky architekt Martin Arfalk z Mandaworks. Zástupcovia investora majú v porote prevahu.

Podrobné podmienky súťaže zverejnené neboli, takže nie je známe, do akej miery majú súťažiaci rešpektovať podmienky územného rozhodnutia či stavebného povolenia. To môže ovplyvniť termíny výstavby. V každom prípade, stavať sa pravdepodobne nezačne skôr ako v roku 2025.

 

Zdroj: Alto Real Estate

 

Nová súťaž je do istej miery špecifická. Medzi expertmi poroty nie sú slovenskí architekti, rovnako ako zástupcovia mesta či mestskej časti. Niektorí developeri zvyknú porotu vystavať tak, aby mali odborníci prevahu pred zástupcami investora. Zverejnené neboli prizvané ateliéry a známa nie je ani výška cien.

Napriek tomu, prítomnosť „ťažkých kalibrov“ z trojice popredných európskych kancelárií naznačuje, aké sú ambície Alto Real Estate. Ide o prvú súťaž, ktorú developer od svojho odčlenenia od Penta Real Estate realizuje. Výsledok tak môže reprezentovať nové firemné hodnoty a nastavenie. Cieľom je určite prilákať známe európske kancelárie a získať dizajn, ktorý bude v kontexte bratislavského downtownu rozpoznateľný.

Developer a architekti budú musieť každopádne brať do úvahy určité obmedzenia. Pre lokalitu platí Územný plán zóny Chalupkova, takže maximálna výška najvyššieho objektu môže byť 75 metrov. Umiestniť tu je možné najviac 61-tisíc metrov štvorcových zastavaných priestorov a prísne sa bude dbať aj na svetlotechniku tak, aby nový projekt nezhoršil bývanie obyvateľom Sky Parku.

Samozrejme, aj napriek tomu je otvorená možnosť vzniku atraktívneho projektu, ktorý bude vhodným doplnkom lokality. Jednotlivé tímy určite nájdu množstvo spôsobov, ako sa k tomu postaviť. HB Reavis tu každopádne plánoval umiestniť kombináciu nižšieho otvoreného bloku s verejným priestranstvom, otvoreným do Chalupkovej, a výškovej dominanty na nároží Chalupkovej a Bottovej. V kontexte charakteru územia nešlo o najhorší koncept.

Treba zároveň pripomenúť, že v lokalite by sa mala onedlho rozbehnúť ďalšia architektonická súťaž. Druhú časť pozemkov po HB Reavis prebrala Penta Real Estate. Na mieste uvažovaného projektu Mlynské Nivy Košická chce vybudovať úplne nový development. S výnimkou jednej kancelárskej budovy, ktorú prevezme zo staršieho zámeru, chce súťažou preriešiť zvyšok pozemkov.

Bratislavský downtown je dnes v polčase svojho rozvoja. Doterajšie projekty majú rozličnú kvalitu a len niektoré sú výsledkom architektonickej súťaže nad rámec malého interného výberu. Ak budú aktuálne kompetície zmanažované dobre a ich rovnako kvalitne zrealizované aj ich výsledky, môže ísť o ten lepší polčas – potenciál pre vznik atraktívnejších developmentov je ešte vyšší.

Nové komerčné centrum slovenskej metropoly tak smeruje k tomu, aby bolo prehliadkou špičkovej súčasnej architektúry. Prichádza čas na to, aby developerom sekundovala aj samospráva. V oblasti verejného priestoru, občianskej vybavenosti a dopravného vybavenia totiž zaostáva aj naďalej.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube