Author photoAdrian Gubčo 25.05.2023 14:25

O krok bližšie k dobudovaniu downtownu. Penta Real Estate ohlasuje kľúčovú akvizíciu

Odchod spoločnosti HB Reavis zo slovenského trhu prináša zásadné zmeny v perspektíve rozvoja nového centra Bratislavy – downtownu. Developer odpredal podstatnú časť pozemkov vo svojom vlastníctve, vrátane mimoriadne lukratívnych plôch v exponovaných polohách. Noví majitelia budú spoluformovať budúcnosť nového komerčného srdca metropoly.

Zdroj: Penta Real Estate, HB Reavis

Zdroj: Penta Real Estate, HB Reavis

Prvý veľký predaj bol ohlásený už v priebehu minulého roka. HB Reavis predal rozsiahle pozemky na pravom brehu Dunaja, v dotyku s projektom Nové Lido od JTRE. Kupujúcim sa stala Penta Real Estate, ktorá po odchode zakladateľa Jozefa Oravkina (ktorý založil novú firmu Alto Real Estate) hľadá svoj nový vlajkový development. Preto vyhlásila špičkovo obsadenú medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž, v ktorej sa presadil tím rovnako vynikajúcich architektov – kancelárie Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti urobia zo Southbanku rozšírenie centra mesta.

Mimoriadny význam však môže mať aj projekt, ktorý vznikne na najnovšie odkúpenom pozemku. Ako Penta Real Estate oznámila, dohodla sa na kúpe plôch v katastrálnom území mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Pozemok s rozlohou takmer tri hektáre ohraničujú ulice Mlynské nivy, Chalupkova a Košická.

Najnovšou akvizíciou získala spoločnosť Penta Real Estate plochy o celkovej výmere 27.950 metrov štvorcových, určených pre budúcu výstavbu v zmysle platného Územného plánu zóny Chalupkova. Ten určuje bývanie a vybavenosť v lokalite v pomere 70:30 v prospech občianskej vybavenosti. Dnes tieto plochy obsahujú zvyšky bývalej dočasnej autobusovej stanice.

Galéria

  • Získané pozemky. Zdroj: Penta Real Estate
  • Získané pozemky. Zdroj: Penta Real Estate
  • Získané pozemky. Zdroj: Penta Real Estate
  • Mlynské Nivy Košická. Zdroj: HB Reavis
  • Mlynské Nivy Košická. Zdroj: HB Reavis
  • Bytový dom na Košickej sa pravdepodobne realizovať nebude. Zdroj: HB Reavis

Ako tvrdí developer, v súčasnosti nevyužívaný priestor chce nahradiť živou polyfunkčnou zónou. Má ísť o kombináciu bytov a kancelárií. Pripomína, že presný koncept bude výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorú spoločnosť plánuje vyhlásiť v závere roka 2023.

Nebude sa to však týkať celého územia – HB Reavis tu totiž plánoval vybudovať kancelársky komplex Mlynské Nivy Košická, ktorý sa dostal v povoľovaní pomerne ďaleko. Nový vlastník chce jednu budovu zachovať a postaviť. Pôjde o kancelársky objekt popri ulici Mlynské nivy, ktorý odštartuje celú premenu a do výstavby pôjde už v priebehu jedného roka – pravdepodobne na jeseň. Zachovaná ostane aj architektúra z dielne britskej kancelárie AHMM.

Penta Real Estate nie je v tomto území žiadnym nováčikom. „V zóne Chalupkova máme ako developer za sebou realizáciu úspešného projektu Sky Park,“ pripomína Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko. „Som preto rád, že sa do lokality vraciame a prinesieme do bratislavského Starého Mesta opäť kvalitnú architektúru... Samotnú akvizíciu vnímam ako potvrdenie našej stratégie expanzie na bratislavskom realitnom trhu s cieľom prinášať obyvateľom hlavného mesta kvalitný development.“ Investor dodáva, že výstavba bude spojená s odstránením environmentálnej záťaže.

Súťaž v réžii Penta Real Estate by mohla prebiehať v podobnom čase ako iná, organizovaná Alto Real Estate. Tej sa podarilo po HB Reavise získať plochy medzi Sky Parkom a Chalupkovou ulicou. Najbližšie roky sa tak budú pravdepodobne niesť v znamení mohutného stavebného rozvoja, ktorý prinesie dotvorenie tejto časti Bratislavy.

 

Mlynské Nivy Košická. Postavený bude pravdepodobne objekt najbližšie k Twin City. Zdroj: HB Reavis

 

Penta Real Estate dnes potvrdila už predtým sa šíriace správy, že sa jej podarilo „uchmatnúť“ časť pozemkov po HB Reavis v downtowne. Pôvodne sa pritom predpokladalo, že kupujúcim bude investičná skupina Wood&Company. Dohoda mala byť skutočne na spadnutie, napokon ale rokovania dopadli inak.

S aktuálnou novinkou sa zároveň uzavrela kapitola za zámerom Mlynské Nivy Košická. Jeho súčasťou mala byť výšková budova od jednej z najvýznamnejších architektonických kancelárií na Britských ostrovoch. Pokiaľ by bola postavená v pôvodne uvažovanej podobe, išlo by o azda najatraktívnejšiu kancelársku vežu v meste. Teraz ostáva len dúfať, že architektonická súťaž vygeneruje rovnako silné návrhy.

V zmysle ÚPZ ale možno každopádne na danom nároží Mlynských nív a Košickej očakávať novú výškovú dominantu. Z celomestského hľadiska nepôjde o lídra (nebude možno ani v prvej desiatke najvyšších veží), jej poloha jej ale zaručí, že pôjde o výraznú súčasť downtownu. Sekundovať jej snáď budú aj ostatné, nižšie budovy. Regulácia predpokladá pokračovanie pohľadovej osi Bottovej ulice, ktorá sa môže stať jednou z najmodernejších ulíc v meste.

Nedostatkom lokality ostáva dlhodobá absencia občianskej vybavenosti nekomerčného charakteru. Aktuálne pohyby, zmeny vlastníkov a úpravy projektov sú jedinečnou príležitosťou na ovplyvnenie ich konceptov. Vyžadovať si to však bude aktivitu mesta či mestskej časti, ktoré by mali definovať potreby, možnosti a záväzky verejného sektora pri skvalitňovaní funkčnej schémy územia.

Zmena vlastníkov môže byť veľkou príležitosťou, ako zvýšiť úroveň bratislavského downtownu. O jeho definitívnej podobe ešte nie je rozhodnuté. Ak si teraz samospráva nesplní „domácu úlohu“, nové centrum Bratislavy ostane na dlhé roky komerčnou zónou – atraktívnou, živou, no rozhodne nie pre všetkých.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube