Author photoAdrian Gubčo 29.11.2022 09:16

Špičková doma i vo svete. Jurkovičova tepláreň pridáva ďalšie ocenenie

Len pred niekoľkými dňami bolo oznámené, že rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, ktorá bola súčasťou vzniku projektu Sky Park od developera Penta Real Estate (dnes už patrí Alto Real Estate), získala Cenu Dušana Jurkovičova. Dnes ohlasuje ďalší fantastický úspech. V rámci The Architecture MasterPrize Award 2022 získala najvyššie ocenenie v kategórii industriálnych stavieb.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Rekonštrukciu bývalej Jurkovičovej teplárne v Bratislave, národnej kultúrnej pamiatky, tak ocenili na celosvetovej súťaži architektúry. Cena bola udelená počas galavečera v španielskom meste Bilbao. Bratislavský projekt bol ocenený spomedzi viac ako 1.000 realizácií aj návrhov zo 65 krajín sveta ako vôbec prvá stavba zo Slovenska. „Je to dôkaz, že aj na Slovensku máme stavby medzinárodného významu. Jurkovičova tepláreň je príkladom udržateľnosti a priestorom spájajúcim moderné pracovné prostredie, kultúru a gastronómiu v priestore novej zóny v Bratislave,“ skonštatoval hlavný architekt obnovy Martin Paško.

Rekonštrukcia sa realizovala ako súčasť vzniku nového projektu Sky Park, rozsiahleho polyfunkčného developmentu, ktorý realizovala spoločnosť Penta Real Estate. Komplex vznikol na mieste areálu niekdajšej Bratislavskej teplárenskej, teda na bývalom brownfielde. Ten transformovala v podobe série výškových budov, vsadených do rozsiahleho zeleného areálu. Jurkovičova tepláreň tvorí jadro zóny a kontrast voči vežiam, za ktorých dizajnom je podpísaná medzinárodná kancelária Zaha Hadid Architects.

Samotná rekonštrukcia Jurkovičovej galérie stála 13 miliónov eur. Penta Real Estate odštartovala obnovu v lete 2018 a pracovala na nej presne tri roky. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v auguste 2021. Hlavnou zmenou v objekte bola vstavba nových objektov do kotlovej (väčšej) a turbínovej haly, čím vznikli nové priestory a podlažia.

Galéria

  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Jurkovičova tepláreň obsahuje pomerne širokú škálu funkcií. Na prízemí sa nachádza multifunkčná sála, kaviareň, galéria súčasného umenia a reštaurácia. Súčasťou kancelárskych a coworkingových priestorov o výmere 3.900 metrov štvorcových je školiaca miestnosť, zasadacie miestnosti s vybavením, multifunkčná sála, focus roomy, minikino či priestory pre oddych a zábavu. K tým možno, okrem iného, zaradiť strešnú terasu, ktorá vznikla na streche turbínovej haly.

Developer pri rekonštrukcii využil služby troch ateliérov či projekčných kancelárií. Architektúru a adaptáciu interiérových priestorov zabezpečil Martin Paško a tím DF Creative Group, víťaz architektonickej súťaže. Rekonštrukciu plášťa budovy mala na starosti firma Pamarch. Napokon, coworkingové priestory BASE, ktoré tvoria kľúčovú časť prenajímateľných priestorov, navrhlo pražské  architektonické štúdio Perspektiv.

Základnou filozofiou autorov obnovy bolo zabezpečenie dobrého napojenia na okolitý development a spojenie budovy s exteriérom, bezbariérovosť teplárne, vytvorenie verejne prístupných priestorov na prízemí a optimálne vloženie vnútornej hmoty. Architekti chceli odprezentovať všetky tri zachované násypníky, aspoň čiastočne odhaliť plnú výšku budovy a dostať do objektu svetlo. Nové prvky sú jasne oddelené od pôvodných, aby sa zdôraznil kontrast medzi súčasnou a originálnou architektúrou. Viacero odkazov na pôvodný objekt bolo zachovaných a nanovo využitých. Patrí k nim žeriav v turbínovej hale, železobetónové konštrukcie vnútri násypníkov, okná (použité sú na presklenú stenu medzi kaviarňou a budúcou reštauráciou), pôvodné oceľové stĺpy z kotlovej haly (dnes sú v galérii) a 31-tisíc tehál.

Jurkovičovu tepláreň začali stavať v roku 1941 a dokončili ju v roku 1944. Bola súčasťou priemyselného centra Bratislavy, mimo historického jadra mesta. Pre blízkosť prístavu a vlakovej vlečky vzniklo viacero továrenských stavieb ako Cvernovka, Gumon, Kablo či rafinéria Apollo. Jurkovičova tepláreň je jedným z posledných odkazov na priemyselnú históriu tejto lokality v Bratislave. Počas bombardovania rafinérie Apollo bola čiastočne zasiahnutá a roky po ukončení svojej prevádzky chátrala.

V roku 2008 bola jej časť vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, na čom má významnú zásluhu známy architekt Peter Žalman. Zachovať sa nepodarilo všetky objekty, tie najvýraznejšie však áno. Dnes ostáva Jurkovičova tepláreň svedkom toho, čo sa môže podariť, ak sa venuje staršej architektúre náležitá pozornosť (a financie).

Nanešťastie, vo výsledku patrí k ojedinelým úspechom záchrany industriálneho dedičstva v Bratislave. Pre developera každopádne tvorí klenot v portfóliu a pre slovenskú metropolu jednu z ikonických nových pamiatok. Medzinárodné uznanie je toho dôkazom.

 

(TASR, YIM.BA)

Fotografie z 8.10.2021. Pozrite si rekonštrukciu teplárne aj vznik kancelárskej časti Sky Parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube