Author photoAdrian Gubčo 25.02.2024 16:18

Nová dominanta Bratislavy definitívne odhalená. Alto Real Estate ukázalo finálnu podobu Sky Park Tower a obnovuje výstavbu

Bratislava by popri výškových dominantách mala v dohľadnej dobe získať aj architektonickú. Bude ňou výšková budova Sky Park Tower, posledná časť obrovského developmentu Sky Park od Alto Real Estate. Veža sa plánuje už takmer poldruha dekády, pričom sa priebežne menil jej koncept aj dizajn. Teraz sa ale pravdepodobne odhalila jej definitívna podoba, ktorá sa začala realizovať.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Budúca podoba Sky Parku sa odhalila v roku 2010, keď developer Penta Real Estate ukončil medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie významného pozemku v bývalej priemyselnej časti Nív. Víťazom sa stala svetoznáma kancelária Zaha Hadid Architects. Pôvodnú štruktúru navrhovala nahradiť sériou rezidenčných a kancelárskych veží, umiestnených v zelenom parku a zoradených okolo zachovanej pamiatky Jurkovičovej teplárne.

Rokmi sa koncepcia menila. Z pôvodných siedmich veží sa počet znížil na päť, revíziou prešla aj výška (najvyššie budovy mali mať 140 metrov). Ako prvá sa mala postaviť kancelárska budova s reštauračným pavilónom na rohu Landererovej a Čulenovej, napokon sa ale developer rozhodol rozostavať najprv tri rezidenčné veže, doplnené o kancelársku budovu s upraveným dizajnom aj inými architektmi (Vietzke&Borstelmann). Neskôr pridal ešte jeden bytový objekt.

Kancelárska výšková budova so 120 metrami, ktorá mala byť nielen výškovou, ale aj architektonickou dominantou, sa tak napokon namiesto prvej začne stavať ako posledná. Jej realizácii nepomohla pandémia a neistá situácia na kancelárskom trhu. Alto Real Estate, ktoré vzniklo oddelením sa od Penta Real Estate a prebratím niektorých projektov, sa preto rozhodlo pre dramatickú zmenu – veža prešla zmenou funkcie aj architektonickými úpravami.

Galéria

  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zastavovacia situácia. Zdroj: Alto Real Estate
  • Staršia verzia. Zdroj: Alto Real Estate
  • Staršia verzia. Zdroj: Penta Real Estate

Bytový dom Sky Park Tower, ako sa po novom nazýva, sa bude líšiť väčšou podlažnou plochou, keďže sa veža terasovo rozšíri v spodnej časti, aj väčším počtom podlaží pri rovnakej výške 120 metrov. Konštrukčná výška obytných podlaží je totiž nižšia ako kancelárskych. Architektonické riešenie ostáva podľa dokumentácie bez zásadnejšej zmeny, hoci sa zdá okrem mohutnejšej základne budú súčasťou budovy aj loggie.

K ďalším úpravám patrí umiestnenie hlavného vstupu pre rezidentov do úrovne prvého nadzemného podlažia zo strany parku, teda zo severnej strany. Od Landererovej ulice bude recepcia a lobby na úrovni prvého podzemného podlažia pre užívateľov obchodných (700 m2) a zachovaných kancelárskych priestorov (2.000 m2), ktoré budú na prvých troch podlažiach. Ďalších tridsať bude určených pre bývanie v bytoch a apartmánoch, ktorých by malo byť až 393. Keďže sa mení funkcia, na najvyššom podlaží nebude predtým uvažovaná vyhliadková reštaurácia.

Z mimoriadneho počtu bytov a apartmánov bude jedna rezidencia jednoizbová, 207 dvojizbových, 84 trojizbových, 87 štvorizbových, 10 päťizbových a štyri šesťizbové. Žiť tu bude teoreticky až 1.137 obyvateľov. K dispozícii budú mať 631 parkovacích miest, čo je pokles oproti pôvodne uvažovaným 756 parkovacím miestam. Menší by mal byť aj počet podzemných parkovacích podlaží – namiesto piatich budú štyri.

Zaha Hadid Architects spracúvali aj najnovší redizajn veže. Budova si zachová charakteristický zaoblený tvar aj vonkajší exoskelet. Ten má byť smerom k prístavbe pódia postupne horizontálnejší a hustejší, aby lepšie korešpondoval s geometriou budovy a zvýraznil hrany ustupujúceho objemu budovy. „Fasádu projektu možno považovať za evolúciu fasády pôvodnej kancelárskej veže so silným odkazom na ostatné rezidenčné Sky Park veže. Začlenením jemných vylepšení sa vytvorila fasádna schéma, ktorá zreteľne nadväzuje na fasády priľahlých budov, ale vo vyššom štandarde,“ hodnotí Jim Heverin, Director Zaha Hadid Architects.

Developer dodáva, že podľa jeho názoru sa tak zvýši architektonická kvalita projektu. „Hmotové úpravy objektu ďalej podčiarkujú unikátnosť veže v rámci zóny Sky Park a svojou majestátnosťou upevňujú jej pozíciu nárožnej budovy a dominanty,“ konštatuje Dušan Ševela, Head of Design Development Alto Real Estate. Na upravenú architektúru reagujú aj parkové úpravy, minimálne podľa vizualizácií.

Projekt je dnes už oficiálne vo výstavbe. Po prípravných prácach, ktoré priniesli výkop stavebnej jamy, bol ďalší postup pozastavený. Ako ale developer potvrdil pre YIM.BA, dnes sa už realizácia opäť obnovila. „Môžem potvrdiť, že práce na Sky Park Tower sme opätovne zahájili od 2.1.2024,“ potvrdzuje Rastislav Valovič, CEO Alto Real Estate. Ak už výstavbu nič nezastaví, dokončená bude v roku 2027.

 

Verejný priestor má nadväzovať na už zrealizované parkové úpravy. Zdroj: Alto Real Estate

 

Sky Park Tower sa až donedávna v najvýraznejšej miere vyznačoval dizajnom zo súťažného návrhu Zaha Hadid Architects z roku 2010. V princípe sa tak najviac približoval filozofii práce štúdia ešte predtým, ako ho zasiahli vlny racionalizácie. Postupne upravovaná podoba ho posúvala smerom k projektom, bežnejším pre Bratislavu.

Najnovší dizajn však už pripomína ostatné budovy v rámci Sky Parku. Z uličného pohľadu veži rozšírenie základne môže pomôcť, keďže bude takto lepšie kopírovať uličné nárožie. Z diaľkových pohľadov však dotvorí do istej miery uniformnú panorámu, tvorenú štvoricou obytných budov Sky Park Residence.  

Projekt tak nevyťaží naplno zo svojho potenciálu. Pôvodná veža bola asi najatraktívnejším zámerom zo všetkých plánovaných výškových budov v meste, o jej upravenej verzii to platí v menšej miere. Zatieniť by ju mohli iné developmenty, ktoré sa v novom centre Bratislavy, teda v downtowne, pripravujú.

V tomto momente sa otvorene hovorí asi siedmich alebo ôsmich vežiach s výškou sto a viac metrov, ktoré v území pribudnú. Najviac – až tri – pripravuje developer J&T Real Estate, ktorý rozbieha stavebné práce na projekte Downtown Yards. Jeho súčasťou bude aj kancelárska veža s výškou 141 metrov. Ambície spoločnosti sa tam nekončia, keďže vo výhľade má aj dvojicu mrakodrapov so 180 a 260 metrami.

K ďalším výrazným komplexom by malo patriť Portum od Portum Towers, ktorého súčasťou bude 117- a 100-metrová veža, Ister Tower s taktiež stometrovou vežou a zatiaľ neodhalený projekt od Penta Real Estate na mieste predtým uvažovaného zámeru Mlynské Nivy Košická. Územný plán zóny tu umožňuje vznik 115 metrov vysokej dominanty. Napokon, veľmi vysoký bude pravdepodobne aj projekt na mieste bývalej Ryby, kde by mesto rado videlo jednu z najvyšších budov Bratislavy.

Bratislava tak dostane pomerne kompaktnú panorámu výškových budov, ktorá bude svojim rozsahom zaujímavá aj v medzinárodnom kontexte. Ktorá z nich bude ale najviac atraktívnou, zostáva otázne. Kým donedávna sa zdalo, že to bude jednoznačne Sky Park Tower, úpravy a plány na ďalšie veže robia túto otázku omnoho náročnejšou.

 

Pozrite si prípravu Sky Park Tower vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube