YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.11.2020 11:46

Bratislavský lesopark prejde ďalšími zmenami

Bratislavský lesopark je čoraz obľúbenejšou rekreačnou oblasťou, na čo Hlavné mesto v poslednom období reaguje zvýšeným záujmom o jeho postupnú revitalizáciu. Popularitu lokality chcú využiť aj súkromní podnikatelia. Výsledkom sú ďalšie projekty, ktoré sa pohli dopredu a už čoskoro obohatia ponuku atrakcií v malokarpatských lesoch.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Najaktuálnejšou novinkou je zámer príspevkovej organizácie Mestské lesy Bratislava spoločne s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a Metropolitným inštitútom Bratislavy zrevitalizovať areál Malý Slavín. Ide o bod na vychádzkovej trase medzi Račou a Záhorskou Bystricou, kde sa okrem oddychových altánkov s ohniskami nachádza aj lúka s priestorom pre športové aktivity. V jeho blízkosti sa nachádzajú aj populárne cyklistické dráhy.

Mestské lesy plánujú všetky tieto časti areálu obnoviť. Súčasné altánky sú už v zlom stave a ich nosné časti nie sú plne kryté pred dažďom, čo spôsobuje ich ďalšie chátranie. Podľa Mestských lesov zároveň nevytvárajú atraktívne miesto pre pobyt. Preto je hlavnou súčasťou plánu vznik nového veľkého altánku, ktorý zásadne zvýši kvalitu pobytu v areáli.

Nido

Podľa plánov mesta a Mestských lesov tak vznikne veľký kompaktný altánok, ktorý zachová existujúcu kapacitu na sedenie a stolovanie a zároveň umožní lepšiu ochranu pred živlami, keďže zastrešená plocha bude väčšia. Sedenie dostane nové usporiadanie, aby ponúklo flexibilnejšie užívanie priestoru rôznymi skupinami zároveň. Altánok bude umiestnený na pôvodnom mieste. Za dizajnom stojí kancelária Bakyta Architects, ktorá navrhla subtílnejšie stĺpy, vďaka ktorým bude priestor presvetlenejší, bezpečnejší a bude umožňovať lepšie priehľady na les a lúku. Voda bude odvádzaná do lesa.

„Podstatná funkcia altánku je, aby sa človek vedel skryť pred počasím, a tento altánok je presne o tom – je to tenká, vznášajúca sa strecha, ktorú pri pohľade takmer nevidno,“ povedal riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič. „Altánok teda nedominuje v lese, ale sa v lese stráca. A my môžeme vnímať to podstatné, za čím sme tam prišli – okolitú prírodu.“ Projektová dokumentácia vyšla na 2.280 eur, rozpočet pre samotnú realizáciu je na úrovni 80-tisíc eur.

Štart realizácie sa predpokladá na jar 2021. V tomto čase by sa mali spustiť realizácie aj iných projektov skvalitnení verejných priestranstiev, vrátane úprav v Mestských lesoch – napríklad rozličné zlepšenia v priestore Partizánskej lúky, povyše Železnej studničky by sa mali realizovať výsledky architektonickej súťaže na promenádu, na Kamzíku nová rozhľadňa a nad Račou vznikne nová horáreň. Ide o súčasť veľkej vízie mesta zlepšiť verejné priestory v dôsledku zvýšenia daní z nehnuteľností a daru Vlády SR v priebehu minulého roka.

 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Druhým projektom a v podstate ešte dôležitejším je definitívne schválenie výstavby dvojice objektov – Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke – Rotunde. Ide o čiastočnú rekonštrukciu objektov bývalých Ferdinandovych minerálnych kúpeľov, ktoré tu vznikli v roku 1828 a boli populárnym výletným miestom až do roku 1970, kedy bola budova aj s pavilónom zrovnaná so zemou.

Dnes sa tu nachádza neveľmi príťažlivé detské ihrisko, niekoľko bufetov, lavičiek a minizoo. Priestor oživila kaviareň v kontajneri, za ktorým stoja podnikatelia Hlinovci, ktorí v centre mesta vlastnia turisticky známe reštaurácie. A práve títo podnikatelia chcú prostredníctvom svojej firmy ORAVA-STAV čiastočne obnoviť pôvodný areál. Víziu predstavili už v roku 2014.

V priebehu roka 2015 architektonickú štúdiu posudzovali pamiatkari, v roku 2016 spoločnosť projekt predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie a až na konci roka 2017 dostala kvôli veľkému množstvu pripomienok záverečné stanovisko od Okresného úradu. Následne mestská časť Nové Mesto vydala v lete 2018 územné rozhodnutie, právoplatnosť nadobudlo až o rok. Stavebné konanie prebiehalo v priebehu tohto roka. Teraz ešte musí aj stavebné povolenie nadobudnúť právoplatnosť, takže v roku 2021 sa snáď konečne spustí výstavba.

Nový projekt obsahuje dvojicu objektov, hoci jeden z nich bude pozmenený oproti historickému vzoru. Na mieste Ferdinandových kúpeľov sa vybuduje reštaurácia, ktorá bude na svojho predchodcu odkazovať pôdorysom aj architektúrou. Budova bude mať tvar písmena T, vystupujúcu strednú časť – rizalit – so štítom a zakončená bude valbovou strechou. Narozdiel od kúpeľov však bude mať len jedno nadzemné podlažie, nie dve. Okrem reštaurácie by tu mala byť v podkroví prednášková miestnosť, v okolí budovy tanečný parket, sedenie či detské ihrisko.

Labutí pavilón by už mal byť hmotovo zhodný s pôvodným objektom, vznikne tu prevádzka kaviarne a výstavný priestor s kultúrno-spoločenskou funkciou. V areáli sa doplnia drevené prístrešky s ohniskom a možnosťou sedenia, drevený prístrešok s bufetom a obnoviť sa má aj objekt Rotundy. Okrem toho sa opravia schody, mostíky, kamenná studnička, zrevitalizuje sa zeleň a pribudnú stojany na bicykle i verejné toalety. Predpokladané sú aj šatne pre bežcov či cyklistov alebo úschovňa a požičovňa bicyklov.

Nové objekty tak budú v historizujúcom štýle, asociujúcom pôvodný vzhľad. Pôjde však len o pripomienku, keďže Ferdinandove kúpele budú bohužiaľ nižšie a pavilón má odkazovať na tvorbu Dušana Jurkoviča. Napriek tomu, ide o pozitívny zásah, ktorý zvýši kvalitu možností rekreácie na Železnej studničke a spraví Bratislavský lesopark atraktívnejším a príťažlivejším.

 

Areál Ferdinandových kúpeľov na Železnej studničke po obnove. Zdroj: ORAVA-STAV

 

Všetko nasvedčuje tomu, že súčasné (volebné) obdobie prinesie najviac zmien práve v Bratislavskom lesoparku. Práve tu je rozbehnutých najviac projektov a prebieha tu pravdepodobne aj najviac zásahov. Pri danom tempe by mohli byť viaceré lokality v lesoparku – v oblasti Malých Karpát nad mestskými časťami Rača, Nové Mesto, Lamač či Záhorská Bystrica – onedlho v špičkovom stave. Na rast popularity reagujú aj súkromné firmy (napríklad ESET), ktoré pripravujú zlepšenia pri vstupoch do lesoparku.

Bratislava však má lesných plôch oveľa viac. Zatiaľ takmer bez úžitku ostáva Sitina, úpravy by si žiadali nástupné priestory na Devínsku Kobylu (zvlášť po vzniku rozhľadne na vrchole kopca) a len minimálne využité sú lužné lesy v okolí Dunaja, ktoré sú skutočným prírodným unikátom. Všetky tieto plochy by mohli slúžiť ako alternatíva voči niektorým lokalitám v Bratislavskom lesoparku, ktorý býva miestami už preťažený.

Dôvodov, prečo sa aj v týchto lokalitách vo väčšej miere nerozvíjajú projekty, smerujúce k zlepšeniu možností pre rekreáciu, je viac. V prvom rade, veľká časť lesov zatiaľ nie je vo vlastníctve či správe Mestských lesov, ale patrí štátu. To znemožňuje zásadnejšie zásahy a bráni aj regulácii ťažby či nevhodných hospodárskych aktivít. V iných prípadoch je problémom absencia ucelenejšej vízie. V prípade lužných lesov na pravom brehu Dunaja takáto stratégia v podobe plánu Bratislavského dunajského parku vznikla viacmenej zdola len nedávno.

Do budúcna sa však musí Bratislava začať intenzívnejšie sústrediť aj na tieto oblasti. Mnohé z nich majú výhodu lepšej dostupnosti, čím dokážu priblížiť zeleň aj prírodu väčšiemu počtu obyvateľov. Slovenská metropola je napriek všeobecným tvrdeniam veľmi zeleným mestom, túto výhodu však nedokáže využívať – práve preto, že veľké lesné plochy v jej blízkosti sú tradične prehliadané. Nová infraštruktúra v spojení s citlivými zásahmi by to dokázala zmeniť.

Pre zvýšenie kvality života obyvateľov a obyvateliek Bratislavy ide o zásadnú úlohu. Práve úzky vzťah medzi mestom a krajinou je niečo, čím je slovenská metropola výnimočná. Na tejto unikátnosti treba stavať a spraviť z nej jednu z kľúčových konkurenčných výhod pri lákaní a udržaní obyvateľov. V tomto smere má Bratislava potenciál, akým disponuje v rámci celej Európy len minimum hlavných či veľkých miest.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Plánovaný altánok na Malom Slavíne. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Plánovaný altánok na Malom Slavíne. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Plánovaná obnova areálu kúpeľov na Železnej studničke. Zdroj: ORAVA-STAV
  • Plánovaná obnova areálu kúpeľov na Železnej studničke. Zdroj: ORAVA-STAV
  • Plánovaná obnova areálu kúpeľov na Železnej studničke. Zdroj: ORAVA-STAV

Súvisiace články

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

03.01.2023 17:58:03 Adrian Gubčo

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Čítať viac

Bratislavský unikát má pol storočia. Lanovka na Kamzík sa obnovuje, oproti svetu máme medzery

02.11.2022 09:28:01 Andrej Sárközi

Takmer kilometer dlhá a 50 rokov stará lanovka s prepravnou kapacitou 342 osôb za hodinu získava späť svoj zašlý vzhľad. Sedačková lanovka Železná studnička – Koliba po skončení tohtoročnej letnej sezóny opäť pokračuje vo svojej obnove. Rekonštrukcia prebehla ešte koncom minulého roka, v máji bola lanovka opäť spustená a od septembra sa v obnove pokračuje.

Čítať viac

Bratislavský lesopark sa mení k lepšiemu, ďalšie projekty sa blížia k dokončeniu

08.08.2022 13:40:43 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je bez veľkého preháňania pokladom metropoly. Za lesopark sa označujú časti Malých Karpát, spravované organizáciou Mestské lesy v Bratislave (MLB). Ide o kľúčové rekreačné územie, ktoré zažíva v posledných rokoch rastúcu popularitu. V súvislosti s tým sa rozvíjajú verejné priestory, doplnené o vybavenosť edukačného aj rekreačného charakteru.

Čítať viac

Hlavné mesto napreduje v príprave vyhliadky na Kamzíku

24.01.2022 18:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark a rekreačné územia v jeho okolí predstavujú jedno z ťažísk rozvojových aktivít Hlavného mesta v poslednom období. V príprave aj realizácii je tu niekoľko projektov. Bližšie k výstavbe sa teraz posunul jeden z najatraktívnejších z nich – vybudovanie „promenády Kamzík“, spojené so vznikom vyhliadkovej plošiny. Zmení sa tak okolie populárnej Cvičnej lúky.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Obnova Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke začína

23.07.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Na Železnej studničke v Bratislavskom lesoparku sa rozbieha stavebný ruch. Do realizácie ide niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby budovy Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu, na mieste kedysi populárneho výletného miesta obyvateľov Bratislavy. Pôvodné objekty boli zasanované v 70-tych rokoch, dnes ich po mnohých problémoch čiastočne obnovuje rodina politika Alojza Hlinu.

Čítať viac

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

21.07.2020 15:18:16 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

21.07.2020 15:18:16 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube