YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.07.2020 15:18

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

MIB spoločne s Mestskými lesmi pripravil štúdiu a projektovú dokumentáciu pre úpravu horárne a bezprostredného okolia, ktoré je dnes zanedbané. Horáreň je dnes v ruinóznom stave, z pôvodnej budovy sa zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice, ktorá je nevyužitá. Stavba vznikla na prelome 19. a 20. storočia, po vzniku novej horárne bola začlenená do areálu muničných skladov.

Aktuálny projekt by mal priniesť obnovu pivnice, spojenú so sanáciou murív a podláh či doplnením osvetlenia. Pivnica vytvorí podnož pre nový prestrešený priestor, kde vznikne grilovací altánok. Prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy má odkazovať na pôvodný vzhľad budovy. Slúžiť bude predovšetkým ako pavilón na trávenie voľného času s grilovaním či ochutnávkou vína, prípadne ako zázemie pre turistov a cyklistov vyrážajúcich do Malých Karpát

„Kľúčom návrhu bolo vyzdvihnutie pôvodného genia loci a pokorný prístup, aby návrh dal vyniknúť existujúcemu okoliu, citlivo rešpektoval prírodný charakter miesta a jeho špecifickú polohu v lese,“ hovorí zastupujúci Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr. Aj preto majú byť na zastrešenie objektu použité transparentné vlnité dosky, ktoré priestor presvetlia, no zároveň mu poskytnú aj ochranu pred vplyvmi počasia. Takýmto riešením sa má ukázať aj drevená konštrukcia krovu.

Interiér pivnice bude z prenosného mobiliáru, ktorý sa má dať využiť aj na ploche pred horárňou. V exteriéri majú pribudnúť herné a športové plochy. MIB zmieňuje ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezky pre deti, úpravu súčasnej nefungujúcej studne, stojany pre bicykle a suché toalety. Využívať sa majú prírodné materiály, spätne využité budú aj niektoré prvky z pôvodnej stavby – napríklad tehly z roku 1900, ktoré sa podarilo uchovať.

„Teším sa, že tento pekný kúsok lesa na pomedzí novomestkých a račianskych vinohradov, môžeme opäť sprístupniť ľuďom, ktorí na Peknej ceste trávia čas,“ povedal riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič. „Na jar sa nám podarilo otvoriť novú cestu cez bývalé muničné sklady, odviezli sme vtedy z tohto územia tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí. Niekoľko budov sa už nedalo zachrániť, preto som rád, že práve horáreň s klenbovými pivnicami bude opäť slúžiť ľuďom.“

Mesto ráta s tým, že úprava by sa mala spustiť ešte v priebehu tohto roka. Náklady na asanáciu objektov v areáli muničných skladov sa pohybovali na úrovni 40-tisíc eur, projekcia v spolupráci s kanceláriou Office110 Architekti na 13.478 eur plus vizualizácia za 720 eur a realizácia sa odhaduje na 100-tisíc eur.

 

Súčasný stav budovy horárne. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Ide o ďalší z projektov, ktoré plánujú Mestské lesy realizovať za účelom revitalizácie Bratislavského lesoparku, čoraz populárnejšej a využívanejšej rekreačnej lokality. Najväčšia pozornosť sa sústredí na Železnú studničku, kľúčový areál s najväčšou návštevnosťou, MLB sa však očividne chystajú reagovať na s tým súvisiaci problém – preťaženie jednej lokality, kým iné ostávajú nedostatočne využité a bez výraznejších investícií.

Najviac sa má tento nový dôraz na kvalitu verejného priestoru prejaviť na Kamzíku, kde už bol oznámený zámer vybudovať Centrum ekovýchovy, projekt realizovaný za prispenia eurofondov, ktorého cieľom je prehlbovanie vzťahu ľudí, predovšetkým detí, k prírode. Centrum vznikne na mieste starej chaty pod areálom Expo Koliba. Investícia do centra spolu so súvisiacimi aktivitami bude 1,7 milióna eur, naplno funkčné bude v roku 2022. Architektom je kancelária Spacio. 

Ďalšou zmenou prejde Cesta na Kamzík, ktorá sa má premeniť na promenádu a v jej blízkosti sa zrevitalizujú jednotlivé priestory – okolie lanovej dráhy, detského ihriska, priestorov bufetov, či vyhliadkové miesto pri Cvičnej lúke. Navrhnúť sa má aj nový bufet. MLB a MIB pripúšťajú zmenu povrchov, počas sviatkov či sezóny osadenie dočasných stánkov s jedlom, alebo úpravy existujúcich bufetov vďaka spolupráci s ich majiteľmi.

Mestské lesy tu však budú prevádzkovať aj vlastný celoročný bufet, ktorý bude asi najvýraznejšou novinkou, tak ako vyhliadkové miesto, ktoré má byť „dôstojným univerzálnym priestorom pre oddych“. Tieto úpravy sú možné vďaka faktu, že sa podarilo z lokality vytlačiť automobilovú dopravu.

Cena úprav priestoru sa pohybuje na odhadovanej úrovni 162-tisíc eur, mestský rozpočet stanovuje cenu za obnovu parkovísk na Kamzíku na 250-tisíc eur, nie je však známe, či sa to týka aj tejto promenády. Projekt zabezpečuje popredná kancelária Pantograph, ktorá je zmluvným architektom Mestských lesov pre úpravy verejného priestoru. Realizácia je taktiež predpokladaná v dohľadnej dobe, azda už počas tohto roka.  

Do zoznamu plánovaných úprav ešte treba pripočítať pozorovňu zvierat na Vydrici za 20-tisíc eur, ktorá má nenápadne doplniť lesné prostredie a pritom sa vyznačovať dobrým dizajnom, za čím bude opäť stáť kancelária Office110 Architekti. Paletu architektov v území doplní ešte kancelária Roberta Bakytu, ktorá by mala zabezpečiť revitalizáciu areálu Malého Slavínu, spojenú s návrhom altánku a priľahlého verejného priestoru za približne 80-tisíc eur.

 

Centrum ekovýchovy na Kamzíku. Zdroj: Spacio / MLB

 

Všetky tieto projekty sa pridajú k už známym plánom na vybudovanie promenády na Železnej studničke, na ktorú MIB usporiadal architektonickú súťaž a v ktorej zvíťazil kolektív What?! Architects v spolupráci s 3:0 Landschaft Architektur + Prokos, alebo k plánovanému bufetu na Partizánskej lúke, ktorú už dlhšie chystá kancelária Plusminusarchitects.

Dá sa predpokladať, že podobné zámery budú pribúdať aj v budúcnosti, čo vytvára predpoklad, že Bratislavský lesopark a jeho verejný priestor bude už o niekoľko rokov vo výrazne lepšom stave (vďaka zonácii lesoparku to bude určite platiť o jeho prírodnom prostredí). To vyvolá ešte vyšší záujem verejnosti o jeho návštevu, na čo bude potrebné reagovať budovaním potrebnej infraštruktúry, ku ktorej nepatria len cestičky, cyklotrasy, altánky či bufety, ale aj prístupy verejnou dopravou či – parkoviská.

Ani pri všetkom optimizme a podpore alternatívnych foriem dopravy nemožno predpokladať, že by ľudia vo výraznej miere nevyužívali automobily pri dopravovaní sa za rekreáciou. Bratislavský lesopark bude ešte určitú dobu najdôležitejším mestským zeleným územím a bude prirodzene priťahovať návštevníkov z celej metropoly. Ako-tak reprezentatívny vstup je dnes len Železná studnička a prístupný verejnou dopravou je Kamzík, vstupy z Rače či Záhorskej Bystrice sú nedostačujúce.

Ďalším krokom by tak mohlo byť celkové preriešenie týchto oblastí s doplnením chýbajúcej vybavenosti a na adekvátnej dizajnovej úrovni. Exponovanosť daných lokalít si azda vyžaduje aj vlastné architektonické súťaže – čo je podnet pre Metropolitný inštitút Bratislavy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

03.01.2023 17:58:03 Adrian Gubčo

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Čítať viac

Bratislavský unikát má pol storočia. Lanovka na Kamzík sa obnovuje, oproti svetu máme medzery

02.11.2022 09:28:01 Andrej Sárközi

Takmer kilometer dlhá a 50 rokov stará lanovka s prepravnou kapacitou 342 osôb za hodinu získava späť svoj zašlý vzhľad. Sedačková lanovka Železná studnička – Koliba po skončení tohtoročnej letnej sezóny opäť pokračuje vo svojej obnove. Rekonštrukcia prebehla ešte koncom minulého roka, v máji bola lanovka opäť spustená a od septembra sa v obnove pokračuje.

Čítať viac

Bratislavský lesopark sa mení k lepšiemu, ďalšie projekty sa blížia k dokončeniu

08.08.2022 13:40:43 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je bez veľkého preháňania pokladom metropoly. Za lesopark sa označujú časti Malých Karpát, spravované organizáciou Mestské lesy v Bratislave (MLB). Ide o kľúčové rekreačné územie, ktoré zažíva v posledných rokoch rastúcu popularitu. V súvislosti s tým sa rozvíjajú verejné priestory, doplnené o vybavenosť edukačného aj rekreačného charakteru.

Čítať viac

Hlavné mesto napreduje v príprave vyhliadky na Kamzíku

24.01.2022 18:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark a rekreačné územia v jeho okolí predstavujú jedno z ťažísk rozvojových aktivít Hlavného mesta v poslednom období. V príprave aj realizácii je tu niekoľko projektov. Bližšie k výstavbe sa teraz posunul jeden z najatraktívnejších z nich – vybudovanie „promenády Kamzík“, spojené so vznikom vyhliadkovej plošiny. Zmení sa tak okolie populárnej Cvičnej lúky.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Obnova Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke začína

23.07.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Na Železnej studničke v Bratislavskom lesoparku sa rozbieha stavebný ruch. Do realizácie ide niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby budovy Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu, na mieste kedysi populárneho výletného miesta obyvateľov Bratislavy. Pôvodné objekty boli zasanované v 70-tych rokoch, dnes ich po mnohých problémoch čiastočne obnovuje rodina politika Alojza Hlinu.

Čítať viac

Bratislavský lesopark prejde ďalšími zmenami

25.11.2020 11:46:56 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je čoraz obľúbenejšou rekreačnou oblasťou, na čo Hlavné mesto v poslednom období reaguje zvýšeným záujmom o jeho postupnú revitalizáciu. Popularitu lokality chcú využiť aj súkromní podnikatelia. Výsledkom sú ďalšie projekty, ktoré sa pohli dopredu a už čoskoro obohatia ponuku atrakcií v malokarpatských lesoch.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube