YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.06.2020 17:50

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Zdroj: Spacio / MLB

Zdroj: Spacio / MLB

Ako sa vyjadrili Mestské lesy na sociálnej sieti, vzdelávanie verejnosti spojené so zlepšovaním vzťahu k prírode a podpore biodiverzity patrí k ich najdôležitejším činnostiam. Cieľom je podchytiť tisíce detí, ktoré by mali prejsť výchovnými kurzami, a to v atraktívnom a príjemnom prostredí moderného eko-centra, ktoré vznikne priamo v mestských lesoch.

Pre umiestnenie eko-centra bol vybratý priestor na Kamzíku, na mieste starej chaty pod areálom Expo Koliba. Vzniknúť by tu mala novostavba, pozostávajúca z trojice prepojených objektov, súčasťou ktorých bude zázemie s prednáškovými miestnosťami, ako aj infocentrum pre návštevníkov lesoparku. Objekty budú mať maximálne dve podlažia, dizajn má byť v súlade s prírodným prostredím. Za návrhom stojí architektonická kancelária Spacio.

V eko-centre by mali následne prebiehať rozličné kurzy, školenia či odborné stretnutia v oblasti ochrany prírody a udržateľného rozvoja. Keďže mesto spolupracuje na projekte s Viedňou, kurzy bude poskytovať v slovenčine, nemčine a angličtine. Určené budú pre širokú odbornú a laickú verejnosť, najmä však pre zmieňované školopovinné deti.

V rámci projektu by sa mali realizovať aj komplexné opatrenia na podporu biodiverzity na lúkach v lesoparku. Cielenými zmenami sa má dosiahnuť väčšia rozmanitosť rastlín a živočíchov, čo je cieľom projektu CITY NATURE. Veľmi dôležitou súčasťou zámeru je preto obnova a sprístupnenie arboréta, ktoré bolo založené na pozemku v blízkosti križovatky ciest na Kamzík a na lanovku. Verejnosť tak bude mať už čoskoro možnosť spoznať vzácne druhy stromov.

Projekt bude financovaný z eurofondov, konkrétne z programu cezhraničnej spolupráce medzi Rakúskom a Slovenskom. Rozpočet na celý zámer, ktorý však pokrýva aj výskum, workshopy, rekultiváciu lúk a ďalšie aktivity, je 1,7 milióna eur, z čoho Mestské lesy preinvestujú takmer 900-tisíc eur. Hoci spustenie testovacej prevádzky infocentra sa predpokladá už na prelome rokov 2020/2021, Mestské lesy skôr očakávajú plnú prevádzku centra v roku 2022.

 

Zdroj: Spacio / MLB

 

Eko-centrum a infocentrum na Kamzíku je ďalším z rady projektov, ktoré realizujú Mestské lesy, prípadne pripravuje Hlavné mesto a mestská časť Bratislava – Nové Mesto v Bratislavskom lesoparku. Investície sa sústredia nielen na najnavštevovanejšiu Železnú studienku, ale aj na areál na Kamzíku. Zrealizované tu bolo napríklad „šantisko“ pre deti, čoskoro sa má opraviť parkovisko, v rámci ktorého sa obnoví vozovka, pribudnú chodníky a koridor pre cyklistov a opraví zastávka verejnej dopravy.

Väčšie projekty sú zatiaľ len v príprave. Najreálnejšie vyzerá úprava promenády na Železnej studničke v časti medzi bývalými minerálnymi kúpeľmi až po Snežienku, ktorá bola predmetom architektonickej súťaže. Víťazom sa stali kancelárie What architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS. Realizácia sa predpokladá už v priebehu budúceho roka. Ešte predtým by Hlavné mesto rado zrealizovalo niekoľko úprav na Partizánskej lúke, najmä opravu bufetu, kým súkromný investor dlhodobo plánuje obnovu kúpeľov (ako reštaurácie) a Labutieho pavilónu. 

Problematickým môže byť zámer rekonštrukcie Snežienky, ktorý bol taktiež predmetom architektonickej súťaže, tentokrát organizovanej Novým Mestom. Víťazom sa stali architekti Kuklica + Smerek v spolupráci s Jurajom Hubinským, ktorí navrhli atraktívnu stavbu s výletnou reštauráciou, info-pointom, požičovňou bicyklov, multifunkčnou halou, čitárňou či detským kútikom. Upraviť sa má aj okolie objektu. Zámer však vyvoláva pochybnosti ohľadne realizovateľnosti, keďže sa predpokladá vysoká finančná náročnosť.

Čo sa týka eko-centier, ešte jedno by v dohľadnej dobe malo v Bratislave pribudnúť – Bratislavský samosprávny kraj totiž pripravuje obdobný projekt v Čunove, kde prejde rekonštrukciou zanedbaný kaštieľ a susedná sýpka. Zámer má byť taktiež financovaný z eurofondov, realizovaný bude v dvoch etapách a len na prvú (opravu kaštieľa) má byť určených viac ako tri milióny eur.

Atraktivita prírodných území v Bratislave tak postupne rastie a pribúdajú nové atrakcie či kvalitnejšie verejné priestranstvá – čo potvrdzuje aj práve realizovaná rozhľadňa na Devínskej Kobyle. Ide o pozitívny trend, keďže sa zdá, že s rastom kvality území rastie aj ich popularita. Popri tom, prirodzene, nemožno zabudnúť na ochranu prírody, avšak aj v tomto smere nastali pokroky, smerujúce k zníženiu ťažby a zonácii Bratislavského lesoparku.

V blízkej budúcnosti očakávam predstavenie ďalších projektov a zámerov, ktorých cieľom bude ďalšie skvalitňovanie nielen Bratislavského lesoparku, ale aj ďalších území prírodného charakteru v meste a jeho bezprostrednom okolí. Ide o potvrdenie a rozvinutie statusu slovenskej metropoly ako mimoriadne zeleného mesta, osadeného v nádhernej prírodnej krajine.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Spacio / MLB
  • Zdroj: Spacio / MLB
  • Zdroj: Spacio / MLB
  • Zdroj: Spacio / MLB

Súvisiace články

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

03.01.2023 17:58:03 Adrian Gubčo

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Čítať viac

Bratislavský unikát má pol storočia. Lanovka na Kamzík sa obnovuje, oproti svetu máme medzery

02.11.2022 09:28:01 Andrej Sárközi

Takmer kilometer dlhá a 50 rokov stará lanovka s prepravnou kapacitou 342 osôb za hodinu získava späť svoj zašlý vzhľad. Sedačková lanovka Železná studnička – Koliba po skončení tohtoročnej letnej sezóny opäť pokračuje vo svojej obnove. Rekonštrukcia prebehla ešte koncom minulého roka, v máji bola lanovka opäť spustená a od septembra sa v obnove pokračuje.

Čítať viac

Bratislavský lesopark sa mení k lepšiemu, ďalšie projekty sa blížia k dokončeniu

08.08.2022 13:40:43 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je bez veľkého preháňania pokladom metropoly. Za lesopark sa označujú časti Malých Karpát, spravované organizáciou Mestské lesy v Bratislave (MLB). Ide o kľúčové rekreačné územie, ktoré zažíva v posledných rokoch rastúcu popularitu. V súvislosti s tým sa rozvíjajú verejné priestory, doplnené o vybavenosť edukačného aj rekreačného charakteru.

Čítať viac

Hlavné mesto napreduje v príprave vyhliadky na Kamzíku

24.01.2022 18:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark a rekreačné územia v jeho okolí predstavujú jedno z ťažísk rozvojových aktivít Hlavného mesta v poslednom období. V príprave aj realizácii je tu niekoľko projektov. Bližšie k výstavbe sa teraz posunul jeden z najatraktívnejších z nich – vybudovanie „promenády Kamzík“, spojené so vznikom vyhliadkovej plošiny. Zmení sa tak okolie populárnej Cvičnej lúky.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Obnova Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke začína

23.07.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Na Železnej studničke v Bratislavskom lesoparku sa rozbieha stavebný ruch. Do realizácie ide niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby budovy Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu, na mieste kedysi populárneho výletného miesta obyvateľov Bratislavy. Pôvodné objekty boli zasanované v 70-tych rokoch, dnes ich po mnohých problémoch čiastočne obnovuje rodina politika Alojza Hlinu.

Čítať viac

Bratislavský lesopark prejde ďalšími zmenami

25.11.2020 11:46:56 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je čoraz obľúbenejšou rekreačnou oblasťou, na čo Hlavné mesto v poslednom období reaguje zvýšeným záujmom o jeho postupnú revitalizáciu. Popularitu lokality chcú využiť aj súkromní podnikatelia. Výsledkom sú ďalšie projekty, ktoré sa pohli dopredu a už čoskoro obohatia ponuku atrakcií v malokarpatských lesoch.

Čítať viac

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

21.07.2020 15:18:16 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Na Devínskej Kobyle rastie vyhliadková veža, čoskoro bude dokončená

04.06.2020 09:18:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL EDITOVANÝ Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším bodom Bratislavy a cieľom príťažlivých vychádzok v prírodnom prostredí. Už o niekoľko týždňov budú návšteva kopca korunovaná novou atrakciou – vyhliadkovou vežou s výraznou architektúrou, za ktorou stojí kancelária Architekti Šebo Lichý. Realizácia rýchlo postupuje, hoci k vzniku rozhľadne bola dlhá cesta.

Čítať viac

Bratislava je jedno z najzelenších miest sveta

26.04.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Od niektorých ľudí často počuť, aká je Bratislava málo zelená a ako by všade mala byť zeleň, ktorej sú niekedy pripisované až magické účinky. Proti podobným nárekom však hovoria fakty, podľa ktorých je Bratislava jedno z najzelenších miest sveta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube