Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.04.2020 15:47

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Article Big

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zadanie sa týkalo predĺženia promenády na Železnej studničke od bývalých Ferdinandových kúpeľov, okolo dvojice rybníkov, cez Drieňovské lúky až po územie v blízkosti Snežienky. Dĺžka samotnej cesty, ktorej sa architektonicko-krajinársky návrh týka, je 1,4 kilometra a celková plocha riešeného územia, bez vodnej plochy, je 31.000 m2

Súťaž bola dvojetapová, pričom v prvej etape tímy predkladali referencie, na základe ktorých boli vybraní traja postupujúci. Podľa odbornej poroty najvhodnejší návrh riešenia predložil účastník súťaže What architects s.r.o. v  tímovej spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS, s.r.o., návrh zároveň najlepšie odrážal požiadavky Mestských lesov na skvalitnenie prostredia s prihliadnutím na ochranu prírody.

V rámci projektu vzniknú nové móla pozdĺž oboch rybníkov, zlepší sa možnosť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkam a premosteniam, ktoré však do nich nebudú zasahovať, ale vznikne aj možnosť člnkovania sa alebo zážitkového rybolovu, príp. edukatívne trávenie času v priestoroch určených pre rodiny s deťmi.

Nido

MIB ďalej pripomína, že riešenie počíta aj s bezbariérovým prístupom k hladinám rybníkov. Zvodidlá, nový mobiliár a zastávky MHD sú plánované z prírodných materiálov. Návrh verejného osvetlenie odkazuje na historický kontext územia.

V rámci vegetácie víťazný návrh veľmi jemne narába s existujúcou prírodou, rieši najmä úpravy jestvujúcej vegetácie, a jej kreatívnu údržbu, kde jednoduchými zásahmi, ako vyvetvovanie stromov, vytváranie pauzy v hustom poraste pre návštevníkov „odhaľujú“ zaujímavosti lokality, čo rozširuje možnosti pozorovania krajiny. Počíta sa s citlivou výsadbou nových drevín na Drieňovských lúkach.

Návrh počíta s obnovou cestnej komunikácie  pozdĺž celého riešeného územia, rovnako s preriešením chodníkov pre chodcov a cyklochodníkov, A to tak, aby sa všetci užívatelia komunikácií cítili bezpečne.  Pre cyklistov zvyšuje komfort aj vytvorením nových cyklostojísk, ktoré doteraz v celom riešenom území chýbali.

V rámci návrhu architekti rovnako riešia bezpečné prechádzanie obojživelníkov cez cestnú komunikáciu z lesa do jazier pomocou priepustov  - žabochodov zapustených vo vozovke.

Mesto zatiaľ neprezradilo ďalší postup, vrátane možného dátumu realizácie. V súčasnej situácii sa však dá predpokladať, že úpravy verejného priestoru na Železnej studienke nebudú realitou skôr ako v roku 2021.

 

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Výsledky súťaže prinášajú nepochybne kvalitný koncept, ktorý výrazne obohatí a skvalitní možnosti trávenia voľného času na Železnej studienke. Popularita tohto rekreačného územia je už teraz extrémne vysoká, s pripravovanými investíciami a úpravami sa ešte zväčší. V celom priestore medzi Cestou na Červený most až po vrchné partie údolia Vydrice sa totiž pripravujú projekty, ktoré obohatia súčasné rekreačné možnosti.

Prvou zásadnou zmenou bude centrála spoločnosti ESET, ktorá by mala vzniknúť na mieste niekdajšej Vojenskej nemocnice na Patrónke a ktorá je aktuálne predmetom prestížnej architektonickej súťaže. Vo finálnom výbere troch tímov sú špičkové svetové kancelárie, súčasťou zadania je aj vznik auditória či veľkého parkovacieho domu, čo zlepší a doplní vybavenosť v území.

Ďalším priestorom je Partizánska lúka, kde sa malo tento rok realizovať nové klzisko pri amfiteátri a bezbariérový vstup z parkoviska, upravovať breh potoka a byť doplnený hracími prvkami, vybudovať nový altánok a rekonštruovať bufet. Tento bufet mal byť zároveň prvým projektom, zrealizovaným tzv. zmluvnými architektmi MIBu, kanceláriou Plusminusarchitects.

Ďalším priestorom sú Ferdinandove kúpele, kde sa už dlhodobo chystá čiastočná obnova kúpeľov a priliehajúceho Labutieho pavilónu. Pôvodné historické kúpele boli zbytočne asanované v 70-tych rokoch 20. storočia, po novom by mali slúžiť ako gastronomické zariadenie. O rozbehnutie výstavby sa už niekoľko rokov usiluje známy podnikateľ a politik Alojz Hlina.

Posledným projektom je Snežienka, ktorá bola taktiež predmetom architektonickej súťaže zo strany mestskej časti Nové Mesto. Víťazom sa stala kancelária Kuklica + Smerek spoločne s Jurajom Hubinským, ktorá tu navrhla vybudovanie výletného zariadenia s reštauráciou, infopointom, požičovne bicykla, čitárne, detského kútika a multifunkčnej haly. Návrh bol však zároveň kritizovaný za svoju finančnú náročnosť, čo je ešte vážnejšie v kontexte koronakrízy. Osud novej Snežienky je tak momentálne neistý.

Každopádne, všetky tieto plány ukazujú, nakoľko významná Železná studienka pre mesto je a ako sa zvyšuje záujem o rekreáciu v Mestských lesoch. S podobnými projektami, ktoré sú výsledkom architektonickej súťaže a citlivo vstupujú do prírodného prostredia, sa z bratislavských lesov môže stať po všetkých stránkach príťažlivé a príjemné miesto pre oddych či športovanie na európskej úrovni.

V dobre naštartovanom trende súťaží treba aj naďalej pokračovať a pristúpiť k realizáciám. Zároveň prichádza čas pre skvalitňovanie aj ďalších lokalít a prístupov, aby sa všetci návštevníci nesústredili len v jednej lokalite. Ďalšie plány by sa mali sústrediť práve na tieto nové oblasti. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Súvisiace články

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V novej Palme by sa mohli objaviť aj takéto zaujímavé budovy. Odhalená bola architektonická štúdia areálu, ktorý sa premení na lokálne mikrocentrum v okolí stanice Vinohrady.

In Palma development, several interesting buildings are planned. New study was revealed showing the transformation of the industrial zone onto local centre of the neighborhood.
Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube