Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.04.2018 14:00

Bratislava je jedno z najzelenších miest sveta

Od niektorých ľudí často počuť, aká je Bratislava málo zelená a ako by všade mala byť zeleň, ktorej sú niekedy pripisované až magické účinky. Proti podobným nárekom však hovoria fakty, podľa ktorých je Bratislava jedno z najzelenších miest sveta.

Article Big

Park na Šustekovej ulici v Petržalke

Cestovná kancelária TravelBird vypracovala Index zelených miest pre rok 2018 (Green Cities Index 2018), do ktorého vložila 50 metropol z krajín OECD, medzi nimi aj Bratislavu. V celkovom hodnotení sa Bratislava s 333 metrami štvorcovými zelene na hlavu umiestnila na skvelej tretej priečke.

Autori indexu započítavali prírodnú aj ľuďmi vytvorenú zeleň, ako aj poľnohospodársku krajinu. Bratislava suverénne kraľuje v rozsahu vinohradov, skvelú pozíciu má vo výmere poľnohospodárskej pôdy na hlavu, lesných plôch, verejných záhrad či udržiavaných trávnikov. V prípade parkov jej patrí 32. priečka, no v tomto ukazovateli predbehla mestá ako Oslo, Brusel, Barcelona alebo Bern.

Prirodzene, mnoho kritikov výsledky spochybní, keďže do výpočtu sú zahrnuté aj veľké plochy lesa, ktorými Bratislava disponuje, a plochy parkov pripadá na obyvateľa stále málo. To je však chybné uvažovanie. Lesy, ale aj poľnohospodárske plochy, sa dajú rekreačne využiť a dobre zaradiť do života mesta, čo potvrdí akýkoľvek milovník bratislavského lesoparku alebo cyklista, ktorý navštívil priľahlé rakúske pohraničie. Pri pohľade na topológiu miest s najvyššími výmerami parkov zas v mnohých prípadoch platí, že ide o husto zastavané mestá, v ktorých sa nachádza menší počet veľmi veľkých parkov. Bratislava je v tomto ohľade v inej situácii.

Okrem lesov má totiž väčšina obyvateľstva mesta zeleň priamo pod oknami - minimálne tí, ktorí žijú na sídliskách, ktoré boli budované so zámerom bývania v zeleni. Hustejšie zastavané centrum mesta je zas obklopené pásom parkov a zelených území, od Horského parku, cez Prezidentskú záhradu, Námestie Slobody, Kollárovo námestie, Medickú záhradu, Ondrejský cintorín k nábrežiu (kde pribudne zeleň v rámci realizovaných či pripravovaných developmentov), cez Sad Janka Kráľa na petržalskej strane a potom znova Hradný kopec na ľavom brehu rieky. Okrem týchto parkov existuje veľký počet aj v ostatných častiach mesta, navyše nové parky najmä v poslednej dobe neustále pribúdajú (niekedy až zbytočne).

Je už tak čas prestať nariekať, že Bratislava nie je zelená a pri každom pozemku tvrdiť "mal by tam byť park alebo zeleň". Čo mesto naozaj potrebuje, je kvalita zelene, nie jej kvantita, ako aj poprepájanie jednotlivých existujúcich parkov (napríklad stromoradiami) a zmäkčenie hranice medzi mestom a voľnou krajinou. Až na výnimky (vinohrady) však tieto požiadavky nie sú v žiadnom rozpore s developmentom a dokonca ani s lokálnym zahustením zástavby, vďaka ktorému sa ekologické benefity zelene len ďalej zvýraznia.

Cesta k lepšej a ekologickejšej Bratislave vedie cez hustejšie mesto s vyššou kvalitou životného prostredia a existujúcich zelených plôch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ak chce mať Bratislava lepší verejný priestor, musí mať k nemu odvahu

14.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

V máji tohto roku sa na Mickiewiczovej ulici konal pouličný festival WhatCity?, ktorý na jeden deň premenil rušnú a nepríjemnú ulicu na živý verejný priestor. Súčasťou podujatia bol aj expertný workshop, na ktorom odborníci z domova aj zo zahraničia debatovali o stratégiách premien podobných lokalít. Z tohto workshopu bol zverejnený výstup, z ktorého vyplynulo jasné odporučenie - treba mať odvahu a začať experimentovať.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube