YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.06.2020 17:02

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Pôvodné Ferdinandove kúpele. Zdroj: Galéria mesta Bratislavy

Pôvodné Ferdinandove kúpele. Zdroj: Galéria mesta Bratislavy

Pôvodné minerálne kúpele vznikli na mieste prameňa železitej minerálnej vody už v roku 1821 v podobe malého dreveného objektu s niekoľkými izbami a „kúpacími kabínami“. Tento si rýchlo získal popularitu, a tak sa už v roku 1826 rozhodlo o výstavbe nových kúpeľov s náležitou kvalitou. Výstavba tzv. Ferdinandových kúpeľov v klasicistickom slohu bola dokončená v roku 1828 a prvá liečebná sezóna zahájená v roku 1830.

Budova mala až 20 miestností a kúpele sa postupne stávali známymi naprieč Uhorskom. V roku 1844 sa z kúpeľov stal hotel a miestna reštaurácia sa stala vyhľadávaným výletným miestom. Bratislavský okrášľovací spolok nechal za kúpeľmi (hotelom) v roku 1905 vybudovať „veľkú sklenenú verandu“, dnes známu ako Labutí pavilón. Stavba mala prvky secesného štýlu a dopĺňala ponuku rekreačných aktivít v území.

V priebehu 20. storočia sa však narušila výdatnosť prameňa a objekty začali postupne chátrať. K asanácii došlo v roku 1970, pričom zanikla kúpeľná budova aj pavilón. Nasledujúce desaťročia sa na mieste nachádzalo len neveľmi príťažlivé detské ihrisko, niekoľko bufetov, lavičiek a minizoo. Jeden z bufetov vznikol priamo na pôdoryse pôvodného pavilónu.

S myšlienkou obnovenia pôvodných stavieb prišiel už v roku 2014 investor ORAVA – STAV s.r.o, spojený s podnikateľom a politikom Alojzom Hlinom. V priebehu roka 2015 architektonickú štúdiu posudzovali pamiatkari, v roku 2016 spoločnosť projekt predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie a až na konci roka 2017 dostala kvôli veľkému množstvu pripomienok záverečné stanovisko od Okresného úradu. Následne mestská časť Nové Mesto vydala v lete 2018 územné rozhodnutie, právoplatnosť nadobudlo až o rok. Investor okamžite požiadal o začatie stavebného konania, to sa spustilo len teraz.

Povoľovanie zdanlivo jednoduchého projektu tak trvá neúmerne dlho. Investor pôvodne predpokladal, že výstavbu spustí už v roku 2017, aktuálne bude pravdepodobne rád, ak ju rozbehne v roku 2021. Účastníkom konania je aj neslávne známe Združenie domových samospráv, preto možno očakávať ďalšie zdržania. Každopádne, výstavba sa teraz skutočne priblížila.

 

Nová podoba kúpeľov. Zdroj: Orava - Stav s.r.o.

 

V areáli na mieste bývalých kúpeľov tak pribudne dvojica objektov. Na mieste Ferdinandových kúpeľov sa vybuduje reštaurácia, ktorá bude na svojho predchodcu odkazovať pôdorysom aj architektúrou. Budova bude mať tvar písmena T, vystupujúcu strednú časť – rizalit – so štítom a zakončená bude valbovou strechou. Narozdiel od kúpeľov však bude mať len jedno nadzemné podlažie, nie dve. Okrem reštaurácie by tu mala byť v podkroví prednášková miestnosť, v okolí budovy tanečný parket, sedenie či detské ihrisko.

Labutí pavilón by už mal byť hmotovo zhodný s pôvodným objektom, vznikne tu prevádzka kaviarne a výstavný priestor s kultúrno-spoločenskou funkciou. V areáli sa doplnia drevené prístrešky s ohniskom a možnosťou sedenia, drevený prístrešok s bufetom a obnoviť sa má aj objekt Rotundy. Okrem toho sa opravia schody, mostíky, kamenná studnička, zrevitalizuje sa zeleň a pribudnú stojany na bicykle i verejné toalety. Predpokladané sú aj šatne pre bežcov či cyklistov alebo úschovňa a požičovňa bicyklov.

Nové objekty tak budú v historizujúcom štýle, asociujúcom pôvodný vzhľad. Pôjde však len o pripomienku, keďže Ferdinandove kúpele budú nižšie a pavilón má odkazovať na tvorbu Dušana Jurkoviča. Zníženie kúpeľov považujem za chybu, ide však o podmienku, vyžadovanú pamiatkarmi. Títo projekt intenzívne pripomienkovali. Výsledkom ich aktivít je, okrem iného, aj zrušenie plánovanej drevenej vyhliadky.

Každpádne, idea obnovy areálu Ferdinandovych kúpeľov je správna a v populárnej rekreačnej lokalite pribudne ďalšia atrakcia, ktorá ju spraví ešte príťažlivejšou. Výletné reštaurácie v určitom rozsahu do tejto lokality patria, zvlášť pokiaľ prinášajú revitalizáciu spustnutých lokalít, ktorých je tu stále ešte priveľa. Zvýšenie záťaže v dôsledku vyššieho záujmu o návštevu sa dá regulovať rozličnými mechanizmami, samé osebe byť tak nemalo viesť k apriornému zavrhnutiu podobných projektov.

 

Nové riešenie okolia rybníkov nad Ferdinandovými kúpeľmi. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Úroveň Železnej studničky sa bude aj naďalej zvyšovať. Hlavné mesto len celkom nedávno vyhodnotilo výsledky medzinárodnej architektonickej súťaže na riešenie územia (promenády) od Ferdinandových kúpeľov, okolo dvojice rybníkov, cez Drieňovské lúky až po územie v blízkosti Snežienky. Víťazom sa stala kancelária What architects s.r.o. v  tímovej spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS, s.r.o.

V rámci projektu vzniknú nové móla pozdĺž oboch rybníkov, zlepší sa možnosť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkam a premosteniam, ktoré však do nich nebudú zasahovať, ale vznikne aj možnosť člnkovania sa alebo zážitkového rybolovu. Riešenie počíta aj s bezbariérovým prístupom k hladinám rybníkov. Zvodidlá, nový mobiliár a zastávky MHD sú plánované z prírodných materiálov. Návrh verejného osvetlenie odkazuje na historický kontext územia.

Ďalšie investície sú naplánované na Partizánskej lúke, kde sa má opraviť amfiteáter alebo bufet, zmenu v určite dobe čaká aj parkovanie – po výstavbe centrály spoločnosti ESET sa predpokladá využívanie parkovacieho domu v kampuse. Výstavba nového železničného terminálu na Patrónke alebo priamo na Železnej studničke zas zlepší dostupnosť územia z veľkej časti Bratislavy.

Zdá sa tak, že v doline Vydrice vzniká skutočne špičkovo vybavená rekreačná lokalita, hlavné oddychové miesto slovenskej metropoly. Tento význam mala už v minulosti a dlhé obdobie bez náležitej pozornosti viedlo k jej úpadku. Teraz sa však Železná studnička vracia späť, a podľa všetkého lepšia ako kedykoľvek predtým.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Projekt obnovy kúpeľov a Labutieho pavilónu. Zdroj: Orava - Stav s.r.o.
  • Nová podoba kúpeľov. Zdroj: Orava - Stav s.r.o.
  • Nová podoba pavilónu. Zdroj: Orava - Stav s.r.o.
  • Pôvodné Ferdinandove kúpele. Zdroj: Galéria mesta Bratislavy
  • Pôvodný Labutí pavilón. Zdroj: Bratislava24

Súvisiace články

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

03.01.2023 17:58:03 Adrian Gubčo

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Čítať viac

Bratislavský unikát má pol storočia. Lanovka na Kamzík sa obnovuje, oproti svetu máme medzery

02.11.2022 09:28:01 Andrej Sárközi

Takmer kilometer dlhá a 50 rokov stará lanovka s prepravnou kapacitou 342 osôb za hodinu získava späť svoj zašlý vzhľad. Sedačková lanovka Železná studnička – Koliba po skončení tohtoročnej letnej sezóny opäť pokračuje vo svojej obnove. Rekonštrukcia prebehla ešte koncom minulého roka, v máji bola lanovka opäť spustená a od septembra sa v obnove pokračuje.

Čítať viac

Bratislavský lesopark sa mení k lepšiemu, ďalšie projekty sa blížia k dokončeniu

08.08.2022 13:40:43 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je bez veľkého preháňania pokladom metropoly. Za lesopark sa označujú časti Malých Karpát, spravované organizáciou Mestské lesy v Bratislave (MLB). Ide o kľúčové rekreačné územie, ktoré zažíva v posledných rokoch rastúcu popularitu. V súvislosti s tým sa rozvíjajú verejné priestory, doplnené o vybavenosť edukačného aj rekreačného charakteru.

Čítať viac

Hlavné mesto napreduje v príprave vyhliadky na Kamzíku

24.01.2022 18:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark a rekreačné územia v jeho okolí predstavujú jedno z ťažísk rozvojových aktivít Hlavného mesta v poslednom období. V príprave aj realizácii je tu niekoľko projektov. Bližšie k výstavbe sa teraz posunul jeden z najatraktívnejších z nich – vybudovanie „promenády Kamzík“, spojené so vznikom vyhliadkovej plošiny. Zmení sa tak okolie populárnej Cvičnej lúky.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Obnova Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke začína

23.07.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Na Železnej studničke v Bratislavskom lesoparku sa rozbieha stavebný ruch. Do realizácie ide niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby budovy Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu, na mieste kedysi populárneho výletného miesta obyvateľov Bratislavy. Pôvodné objekty boli zasanované v 70-tych rokoch, dnes ich po mnohých problémoch čiastočne obnovuje rodina politika Alojza Hlinu.

Čítať viac

Bratislavský lesopark prejde ďalšími zmenami

25.11.2020 11:46:56 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je čoraz obľúbenejšou rekreačnou oblasťou, na čo Hlavné mesto v poslednom období reaguje zvýšeným záujmom o jeho postupnú revitalizáciu. Popularitu lokality chcú využiť aj súkromní podnikatelia. Výsledkom sú ďalšie projekty, ktoré sa pohli dopredu a už čoskoro obohatia ponuku atrakcií v malokarpatských lesoch.

Čítať viac

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

21.07.2020 15:18:16 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube