Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.11.2019 15:57

Hlavné mesto vyčistilo Treskoňovu ulicu od áut

Realizácia iniciatívy Živé námestie pokračuje ďalším malým, ale dôležitým krôčikom: Od parkujúcich áut bola vyčistená podstatná časť Treskoňovej ulice v dotyku s bratislavskou Kunsthalle. Nový verejný priestor bude slúžiť na prezentáciu umeleckých aktivít v tejto inštitúcii a prispeje k humanizácii okolia Námestia SNP.

Article Big

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Premena Treskoňovej je súčasťou série rýchlych opatrení, tzv. „quick wins“, ktoré majú zlepšiť úroveň verejného priestoru Námestia SNP, Kamenného námestia a priľahlých ulíc predtým, ako ich definitívnu podobu určí architektonická súťaž. V nedávnej dobe sa už niekoľko zásahov realizovalo, napríklad čiastočné zrušenie parkovania na južnej strane Klobučníckej a na severovýchodnej strane Námestia SNP, nové sedenie pred Starou tržnicou, vznikla nová lavička na Kamennom námestí alebo sa odstránili kríky, kde sa združovali potkany.

V prípade Treskoňovej bolo zásadným spôsobom reorganizované parkovanie v podobe zrušenia niekoľkých miest a ich nahradenia na Zochovej ulici, čím bol získaný priestor pred vstupom do Kunsthalle. Ten bude využitý pre vystavovanie umeleckých diel, súvisiacich s aktuálnym programom v Kunsthalle – aktuálne je tu napríklad umiestnený Výkričník od Ruda Sikoru, ktorý patrí k výstave „Moc bezmocných“.

Okrem samotného vyčistenia ulice sa odstránil aj starší predajný stánok, čím zanikla výrazná bariéra, do konca roka sa bude realizovať nové osvetlenie a v priebehu budúceho roka by malo pribudnúť exteriérové sedenie – pravdepodobne stoly a stoličky patriace k projektu Sadni si! Hlavné mesto ešte dávnejšie avizovalo, že taktiež v priebehu budúceho roka by sa malo zrealizovať aj vyzdvihnutie vozovky na úroveň chodníka na celej ulici okrem jej začiatku, kde ostáva niekoľko parkovacích miest zachovaných pre potreby Nemocnice Milosrdných bratov.

„Treskoňova ulica je jedným z priestorov nadväzujúcich na Námestie SNP a Kamenné námestie, ktoré majú najväčší potenciál na kvalitatívny posun pri vynaložení relatívne nízkych prostriedkov. Kým Treskoňova bola dlho iba slepým výbežkom Kolárskej ulice, na ktorom v stiesnených podmienkach parkovalo menšie množstvo áut, vďaka zmene dopravného režimu bude odteraz súčasťou živého verejného priestranstva Námestia SNP,“ zhodnotil najnovší počin Peter Lényi z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Vyhlásenie architektonickej súťaže sa predpokladá do konca roka, primátor Hlavného mesta Matúš Vallo hovoril už o konci novembra. 

 

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Námestie SNP a okolie sa tak pomaly zlepšuje a je čoraz priateľskejšie ľuďom, narozdiel od predošlého stavu, kedy bol tento historicky a priestorovo dôležitý priestor zaťažený automobilovou dopravou.

Na druhej strane, nie je prekvapením, že utlmovanie parkovania nie je bez komplikácií. Svedčí o tom fakt, že polovica Klobučníckej je stále obparkovaná, kým zrušenie parkovania na Treskoňovej spôsobilo problémy na Zochovej, kedy zlyhala komunikácia medzi Hlavným mestom a mestskou časťou, čo si odniesli prekvapení obyvatelia Zochovej, ktorí dostali papuče. Takéto zbytočné problémy vyvolávajú animozitu obyvateľov voči akýmkoľvek zmenám.

Tento aspekt nemožno podceniť, keďže Hlavné mesto, ako to samo potvrdzuje, má veľký dlh voči verejným priestranstvám, čo si teraz vyžaduje o to väčšie nasadenie pri ich transformácií. Dá sa teda očakávať, že zásadnejšie zmeny dopravného režimu sa dotknú väčšieho počtu exteriérových plôch v Bratislave, čo vyvolá reakciu verejnosti. Len pri dobrej komunikácii týchto zmien dopredu budú negatívne hlasy utlmené už v zárodku.

Je preto s podivom, že Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý je hlavným nositeľom zmien, a zároveň aj podstatným terčom kritiky, ešte nemá vybudovaný odbor komunikácie – dokonca považujem za chybu, že nešlo o úplne prvý odbor, ktorý bol na MIBe zriadený. Projekty MIBu, vrátane Živého námestia, sú momentálne komunikované Magistrátom, čo je však nedostatočné, ako ukázala aj kritika farebného zvýraznenia nového priestoru pre peších na Námestí SNP v priebehu leta.

Ak sa má stať z inštitútu verejnosťou rešpektované pracovisko, ktoré bude v očiach bežných ľudí budiť dôveru, že ide o skutočne excelentný think-thank založený na otvorenosti a kvalitnej moderácii verejnej debaty, je potrebné okamžite nastaviť nový spôsob komunikácie. Pri tvorbe inštitútu išlo o jednu z jeho kľúčových charakteristík. Polroka po jeho vzniku však zatiaľ postup v tomto smere veľmi nevidno.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Stav pred realizáciou. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Súvisiace články

Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je konečne odhalená

07.04.2021 15:20:29 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Hlavné mesto po dlhom čakaní dnes konečne vyhlásilo výsledky súťažného dialógu na riešenie podoby Námestia SNP a Kamenného námestia. Dvojica centrálnych verejných priestranstiev je napriek svojej polohe mimoriadne zanedbaná, po jednej z najväčších súťaží v posledných rokoch by sa však mali zásadne zmeniť. Výsledky sa sľubovali už minulý rok v lete, z rozličných dôvodov však bolo ich zverejnenie posúvané.

Čítať viac

Súťaž na Námestie SNP a Kamenné námestie vstupuje do druhého kola, známe sú postupujúce tímy

17.04.2020 18:29:00 Adrian Gubčo

Najväčšia verejná architektonická súťaž posledného obdobia a prvý súťažný dialóg v Bratislave vstupuje do druhého kola. Metropolitný inštitút Bratislavy predstavil štvoricu tímov, ktoré predložili najkvalitnejšie portfóliá a budú pracovať na návrhu budúcnosti Námestia SNP a Kamenného námestia. Vo všetkých prípadoch ide o renomované zahraničné ateliéry.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube