Author photoAdrian Gubčo 17.05.2019 11:30

Hlavné mesto pokračuje v projekte Živé námestie

Dve centrálne bratislavské verejné priestranstvá – Námestie SNP a Kamenné námestie – spoločne s priľahlými ulicami sa čoskoro začnú výraznejšie meniť. Hlavné mesto pokračuje v realizácii projektu Živé námestie, ktorého cieľom je zatraktívniť tieto plochy a pripraviť pôdu pre vyhlásenie architektonickej súťaže na komplexnú revitalizáciu územia.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Detaily zámeru prezradil počas včerajšieho stretnutia s médiami primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne so zástupcami iniciatívy Živé námestie, Metropolitného inštitútu Bratislavy a poslancom Mestského zastupiteľstva Jánom Budajom. „V Bratislave máme voči verejnému priestoru veľký dlh a mesto pod mojím vedením sa ho bude snažiť naprávať,“ tvrdí primátor.

Prvým výrazným projektom má byť práve Živé námestie, spoločná iniciatíva viacerých aktérov – Aliancie Stará tržnica, Inštitútu SGI a Hlavného mesta SR Bratislavy. Cieľom iniciatívy bolo získať podklady pre prípravu architektonickej súťaže v podobe dát, názorov odbornej aj laickej verejnosti a dostupných údajov o území, okrem toho však architekti, ktorí boli súčasťou tímu, vypracovali aj súbor tzv. „quick wins“, teda rýchlych a dostupných dočasných riešení, ktoré by mali stav územia zlepšiť ešte pred samotnou súťažou.

Prvé z týchto quick wins sa už zrealizovali – v lete 2018 bolo pred Starou tržnicou zrealizované nové sedenie a osvetlenie, na jeseň 2018 prebehli prvé úpravy na Kamennom námestí, v nedávnej dobe pribudlo prenosné sedenie na viacerých miestach v centre mesta v podobe projektu Sadni si! Teraz sa však mesto púšťa do väčších zmien, ktoré skutočne zmenia zážitok z verejného priestoru a výrazne aj mentálny obraz lokality, ktorá bola doteraz braná len ako tranzitný bod, nie ako atraktívne miesto pre pobyt.

 

Klobučnícka ulica sa zmení ako prvá. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Konkrétne riešenia a harmonogram

Prvým viditeľným zásahom, ktorý by mal byť zrealizovaný v priebehu júna, je odstránenie parkovania na južnej strane Klobučníckej ulice a nahradenie parkovacích miest stromami v prenosných kochlíkoch a sedením v podobe prenosných stoličiek a stolíkov. Mimoriadne rozumný zásah zlepší možnosti pohybu na jednej z kľúčových komunikácii pri vstupe do historického jadra mesta a urobí aktívny parter na južnej strane ulice viditeľnejším.

V lete sa spustia viditeľnejšie zásahy aj na Námestí SNP, Treskoňovej ulici či na Dunajskej a Rajskej. Na časti Námestia SNP aj na Treskoňovej ulici bude zrušené parkovanie, namiesto ktorého sa rozšíria chodníky pre peších. Pred Kunsthalle tak vznikne verejný priestor, kde bude možné organizovať kultúrny program, zároveň má byť riešené parkovanie sanitiek pred Nemocnicou u milosrdných bratov. Na Dunajskej bude reorganizované parkovanie, čím sa napriami cyklopruh a vznikne veľkorysejší chodník pred Liga pasážou, kým na Rajskej príde k presunu parkovacích miest na západnú stranu ulice, kým na východnej sa rozšíri chodník a spraví cyklistický protismer.

Najvýraznejšie zmeny natanú v októbri, kedy sa predpokladá dobehnutie správnych procesov, keďže má dôjsť k stavebným zásahom – na miestach, ktoré sa zmenili z parkovania na pešie zóny, dôjde k výškovému zjednoteniu povrchov formou liateho asfaltu. To sa týka Treskoňovej, Námestia SNP pred Kostolom milosrdných bratov, Námestia SNP v okolí električkovej zastávky, viacerých miest, kde chodník križuje vozovku (napríklad pri výjazde z nádvoria Hlavnej pošty, Uršulínskej alebo pri vjazde do parkoviska na Rajskej), Dunajskej pred Liga pasážou a na mieste dnešného parkoviska pred Slovenskou sporiteľňou.

Iniciátori zatiaľ nechcú osádzať stĺpiky, namiesto toho po vzore amerických miest budú vymedzovať časti pre peších farebným označením na povrchu. Ide o prvý takýto pokus v Bratislave, v iných mestách sa však osvedčil.

V októbri ešte prebehne ďalší zásah v podobe doplnenia ďalších stromov v kochlíku na Dunajskej ulici, kde bude vynechaných niekoľko parkovacích miest.

Nad rámec týchto zmien by malo dôjsť k ujednoteniu mobiláru z dnešných 61 typov na 17, čo vnesie do prostredia viac vizuálneho poriadku, okrem sezónneho bude osadené aj trvalé sedenie, napríklad pod stromami na Námestí SNP pri Kostole milosrdných bratov alebo za pamätníkom SNP, alebo sa zrealizuje nové osvetlenie. Veľká zmena by mala nastať na Kamennom námestí, kde vznikne detské ihrisko, od čoho si MIB sľubuje zmenu skladby návštevníkov námestia a posilnenie sociálnej kontroly.

 

Detské ihrisko na Kamennom námestí pomôže zvýšiť sociálnu kontrolu na námestí. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Architektonická súťaž

Všetky tieto zásahy možno brať len ako dočasné s cieleným efektom v podobe posilnenia vnímania Námestia SNP ako pobytového priestoru. Preto neboli navrhované náročnejšie a drahšie riešenia, napríklad v podobe dláždenia, výsadby stromov, zásahov do sietí a podobne. Na všetky tieto otázky by mala odpovedať architektonická súťaž.

Tá by mala byť vyhlásená ešte pred začiatkom letných prázdnin, pričom pôjde o prvú významnú aktivitu Metropolitného inštitútu Bratislavy. Podľa Petra Lényiho, vedúceho Útvaru architektonických súťaží na MIBe, súťaž by mala prebiehať vo forme súťažného dialógu, nepôjde teda o klasické zadanie, v súlade s ktorým dodajú architekti svoje návrhy. Namiesto toho bude vybratých niekoľko ateliérov, ktoré budú postupne svoje vstupy cizelovať, až sa vyberie finálna vízia.

Daný postup sa osvedčil napríklad v Prahe, ktorá v nedávnej dobe hľadala podobu Karlovho námestia, jedného z najväčších verejných priestranstiev v meste. Vďaka danému formátu sa podarilo po desaťročiach nájsť odpoveď na to, ako má námestie s historickým parkom vyzerať.

Výsledkom súťaže by mala byť transformácia Námestia SNP, Kamenného námestia a priľahlých ulíc na atraktívny verejný priestor najvyššej úrovne, bez záťaže automobilovou dopravou, s prítomnosťou zelene, vysokou bezpečnosťou a možnosťami aktívne tráviť voľný čas. Má ísť o vlajkový projekt revitalizácie verejného priestoru v Hlavnom meste v najbližšom období.

 

Treskoňova ulica sa zmení na pešiu zónu s kultúrnym programom. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Záver

Námestie SNP skutočne predstavuje jeden z najcentrálnejších bodov v Bratislave a je neskutočnou hanbou, v akom je v súčasnosti stave. Ako zástupcovia mesta a MIBu viackrát spomenuli, kým Bratislava ako taká sa výrazne zmenila a stále sa mení, Námestie SNP ostáva stále rovnakým, zaseknutým v 90-tych rokoch 20. storočia.

Preto sú zamýšľané zmeny mimoriadne pozitívne, nielen kvôli budúcemu prínosu, ale aj kvôli ukážke, že na začiatok stačia dobre premyslené, no malé a nenáročné zásahy, ktoré môžu prispieť k veľkej zmene. Tieto je možné replikovať vo viacerých lokalitách v celom meste, pričom sa stanú prekurzorom k zásadnejším úpravám.

Verejný priestor v Bratislave je v dlhodobe kríze, ktorú čiastočne zmierňujú developeri, ale len to nestačí. Verejná správa musí začať nastavovať latku kvality a sama pristupovať k úpravám, ktoré musia mať úroveň adekvátnu Hlavnému mestu. Námestie SNP by v tomto smere mohlo byť zásadným precedensom, od ktorého sa budú odvíjať ďalšie projekty v budúcnosti. Na začiatku to však boli práve takéto „drobnosti“, ktoré dokazujú, že dobré mesto je hlavne o vôli a odvahe ho reálne tvoriť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube