Author photoAdrian Gubčo 19.12.2023 12:16

Vlajkový projekt dvoch desaťročí? Živé námestie malo byť prioritou, realizovať sa bude pridlho

Zámer Živé námestie, teda rekonštrukcia Námestia SNP, Kamenného námestia a niekoľkých priľahlých ulíc, mal byť absolútnou prioritou Bratislavy v oblasti rozvoja verejného priestoru. Nasvedčovala tomu aktivita medzi rokmi 2018-2021, z ktorej vzišiel víťazný návrh v rámci súťažného dialógu. Odvtedy však príprava zámeru viazne a rovnako pomalá bude pravdepodobne aj realizácia.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Stav Námestia SNP a Kamenného námestia je hanbou Bratislavy. Ide o dve centrálne verejné priestranstvá v úplnom srdci mesta, v priamom dotyku s historickým jadrom, kde sa pretínajú významné električkové trate a sídlia významné inštitúcie. Hoci dnes už nejde o tak významný bod ako kedysi, stále tadiaľto denne prechádzajú tisíce ľudí, vrátane zahraničných turistov. Konfrontovaní sú so zdevastovaným priestorom.

Všetko nasvedčovalo tomu, že mesto, občianska spoločnosť aj lokálni aktéri si tento fakt dobre uvedomujú. Už od roku 2016 sa tak pracovalo na prípravách podkladov pre budúcu architektonickú súťaž, ktorá mala priniesť radikálne zvýšenie kvality námestí a priľahlých ulíc (Klobučníckej, Treskoňovej, Poštovej či Dunajskej). V roku 2018 bola predstavená štúdia tzv. Živého námestia, ktorá mala priniesť aspoň dočasné zásahy, zamerané na zlepšenie pobytového potenciálu územia.

Následne po komunálnych voľbách v roku 2018 a najmä vzniku Metropolitného inštitútu Bratislavy nabral vývoj na obrátkach. Nové vedenie mesta bolo z veľkej časti tvorené iniciátormi celej aktivity okolo Námestia SNP. Energicky sa pustilo do príprav súťaže vo formáte vtedy ešte nevyskúšaného súťažného dialógu a po vyše roku boli predstavené jeho výsledky. Okrem toho sa medzičasom zrealizovalo niekoľko zásahov, ktoré mali skvalitniť pohyb v lokalite.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Situácia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Víťazom súťažného dialógu sa stala kvalitná nemecká kancelária krajinnej architektúry Atelier Loidl Landscape Architects Berlin spoločne s dopravnými poradcami BPR Dr. Schäpertons Consult. Autori viacerých vydarených parkových priestranstiev sa najlepšie vyrovnali s požiadavkami mesta, ale aj lokálnych aktérov, ktorí boli do procesu hľadania najlepšieho návrhu zapojení.

Koncept architektov je založený na vytvorení trojice priestorov s odlišnou atmosférou, ktoré však budú spoločne prepojené konzistentným dláždením a urbánnym dizajnom. Autori pochopili zadanie ako spôsob dotvoriť akýsi prstenec okolo historického jadra a obohatiť možnosti pešieho pohybu v jeho okolí, ako aj posilniť vzťahy medzi jadrom a okolitými štvrťami.

Námestie SNP tak má byť akousi zelenou oázou, Námestie Nežnej revolúcie bude stretávacím priestorom, kde sa budú odohrávať spoločenské aktivity, a Kamenné námestie bude „hravým“ priestorom s neformálnym programom. Mesto pripomína, že priestor bude vďaka vyrovnaniu úrovne jednotlivých častí námestí úplne bezbariérový. Dláždený povrch sa bude odlišovať podľa toho, akej doprave slúži, či ide o chodník, cyklotrasu alebo vozovku, v každom prípade však bude kamenný a bude vychádzať z Manuálu verejných priestorov.

Rozšíri sa však aj rozsah zelených plôch o tisíc metrov štvorcových, čo je tretina oproti dnešku. Očakávaná je výsadba veľkých stromov a navrhnutý bol špeciálny systém podpovrchovej infiltrácie, aby sa voda zachytila v území. Zeleň v kombinácii s osvetlením má zároveň pomôcť vyniknúť architektúre.

V čase predstavenia tohto návrhu mesto predpokladalo, že prípravné práce odštartuje už v roku 2021 a celú rekonštrukciu dokončí v rokoch 2024 alebo 2025. V tom čase sa to nezdalo ako nerealizovateľné – napokon, nešlo o tak radikálnu premenu. Napriek tomu sa archeologický prieskum začal realizovať len v poslednej dobe. Samotná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti.

 

Okolie Pamätníka SNP sa začne opravovať medzi prvými. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Viac svetla vrhlo na túto otázku posledné mestské zastupiteľstvo, ktorého súčasťou bola informácia o projekte Živé námestie a s ním spojených majetkovoprávnych vzťahoch. Hlavné mesto muselo zadeklarovať, že štvoricu pozemkov, o ktoré sa vedie spor so spoločnosťou INTERMONT, nemá v pláne predať. Zastupiteľstvo potvrdilo, že toto skutočne nie je v pláne, práve naopak, ide o súčasť plánovanej rekonštrukcie námestia.

Okrem toho však predkladatelia materiálu informovali aj o aktuálnom stave prípravy. Z podkladov vyplýva, že v súčasnosti Hlavné mesto zabezpečuje projektovú dokumentáciu, technicko-stavebné podklady a tiež majetkové listiny k pozemkom dotknutých samotným projektom. Príprava sa zdynamizovala po lete, keď do prípravy projektu vstúpil developer WOAL výmenou za zrušenie zámeru budovať na nábreží pri bývalom PKO planetárium.

Z materiálu však vyplýva aj kľúčová informácia: mesto plánuje zrealizovať Živé námestie medzi rokmi 2025 a 2035. Neuveriteľných desať rokov má trvať postupné zjednocovanie podoby tohto významného verejného priestoru. Od začiatku celého procesu v roku 2016 tak ubehne bezmála 20 rokov, kým sa obnovené Námestie SNP a Kamenné námestie stane realitou.

Ide o neprijateľnú dĺžku, a to aj napriek tomu, že Bratislava zápasí s nedostatočnými finančnými prostriedkami. Nie je možné, aby oprava dvoch (troch) námestí a pár priľahlých ulíc trvala tak dlho. Zvlášť to platí o projekte, ktorý mal byť prioritou.

Medzičasom však nadšenie vedenia mesta očividne opadlo – napríklad oficiálny web projektu nebol aktualizovaný už viac ako dva roky. Z veľkorysých plánov na oživenie centra sa stal vedľajší zámer, ktorý sa pomaly a potichu pripravuje, kým vedenie mesta prezentuje iné vízie. Najviditeľnejšou je najmä tzv. Plató Staromestská, ktorého zmysel je – na rozdiel od Živého námestia – otázny a navrhované prevedenie zlé.

 

Na Kamennom námestí prebehnú náročnejšie úpravy. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Kvalitného verejného priestoru na Námestí SNP a Kamennom námestí sa tak verejnosť tak skoro nedočká. Celé územie sa bude obnovovať po kúskoch a fragmentoch. V prvej etape sa obnoví priestor okolo Kaplnky sv. Jakuba, ktorá by mala získať nový pavilón s možnosťou vstupu do podzemia, kde bude prezentovaný archeologický nález a miestna kostnica. Okolo kaplnky bude vyvýšený priestor, aby sa dalo lepšie pozerať na vykopávky.

V druhej etape (alebo v druhej časti prvej etapy) sa má opraviť severná strana Námestia SNP v susedstve Pamätníka SNP medzi vozovkou a vyústením Treskoňovej. Ide o pomerne jednoduchú časť, keďže spočíva najmä v predláždení priestoru za použitia žulovej dlažby, úprave zelene pri pamätníku a osadení nového sedenia, vrátane dlhých lavičiek po obvode trávnatých plôch.

Treťou časťou prvej etapy bude úprava Námestia Nežnej revolúcie, kde bude najvýraznejšou zmenou predláždenie priestoru žulovou dlažbou a pretlačenie obrysu zaniknutého kostola sv. Vavrinca pred Starou tržnicou vo forme odlišného povrchu. Popri vozovke by mali pribudnúť parkovacie miesta na dočasné podujatia, materiálovo sa podľa všetkého líšiť nebudú, jedine iným spôsobom kladenia dlažby.

K ďalším etapám sa mesto zatiaľ nevyjadruje, pôjde však už o náročnejšie úpravy. Kľúčovou je napríklad celková prestavba električkovej trate so zmenou geometrie triangla, vďaka čomu bude možné presunúť zastávky verejnej dopravy, predovšetkým električiek.

Dávnejšie uvažovaná vízia veľkej prestupnej zastávky pod domom Manderla sa realizovať nebude. Namiesto toho vzniknú tri samostatné zastávky, hoci priblížené natoľko, že prestup nebude náročný. Svoju polohu si zachová zastávka Centrum naproti Starej tržnici v smere na Hurbanovo námestie aj zastávka na Špitálskej v smere z centra. Pod Manderlu sa ale presunie zastávka z Námestia SNP, resp. Špitálskej v smere do Petržalky. Naproti vznikne priestor pre zastávky MHD – pravdepodobne nástupná zastávka pre trolejbusy, ktorá sa presunie z Cintorínskej (Rajskej). Výstupná bude na Dunajskej pri zvonkohre Prioru.

Zaujímavosťou je, že električková trať na zastávke Centrum na Špitálskej bude pojazďovaná automobilmi. Tých však nebude veľa, keďže cieľom projektu je očividne utlmovať dopravu. Zo Špitálskej už nebude možné prejsť na Štúrovu. Omnoho viac priestoru bude patriť chodcom a cyklistom, ktorí dostanú odlišným dláždením vymedzené trasy aj desiatky nových stojanov v celej lokalite.

Druhá veľká prestavba sa zrealizuje na Kamennom námestí, kde sa aj naďalej ráta so vznikom podzemnej garáže. Vjazd a výjazd bude zabezpečený z Dunajskej ulice, peší budú mať k dispozícii trojicu výstupov, vrátane bezbariérového. Samotný povrch Kamenného námestia bude tvorený „hravou“ topografiou, vzniknú tu „kopce“, teda vyvýšené plochy so zeleňou, čo umožní výsadbu väčších stromov. Architekti chcú priestor oživiť aj vodným prvkom, rozličnými typmi dláždenia či umeleckými prvkami.

Čo sa týka zelene, vo veľkom sa majú sadiť stromy – na Dunajskej, na Námestí SNP, na Kamennom námestí, pri Družstevných domoch a na Klobučníckej. Mesto avizuje, že plánuje realizovať aj vodozádržné opatrenia.

 

Aktuálna situácia projektu naznačuje, akými zmenami oproti súťaži prešiel. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Príprava Živého námestia nie je bez problémov. Okrem veľkého rozsahu a nemalej ceny (pôvodne sa odhadovala na 20 miliónov eur, teraz to bude výrazne viac) sú to aj súdne spory s vyššie spomínanou spoločnosťou, ktorá je spájaná s problémami pri rekonštrukcii Hlavnej železničnej stanice. Napriek tomu je pri „vlajkovom“ projekte bratislavského Magistrátu navrhovaný harmonogram jednoducho neprípustný.

V metropole pravdepodobne nie je – azda s výnimkou nábrežia – iný významný verejný priestor, ktorý by totálnu rekonštrukciu potreboval viac. Námestie SNP je dôležité zo spoločenského, kultúrneho, ekonomického i dopravného hľadiska. Je miestom konania dôležitých stretnutí či protestov, nachádzajú sa tu viaceré významné inštitúcie, galérie, divadlá či kluby, koncentrujú sa tu gastronomické zariadenia, firmy, prichádzajú sem turisti a ide o významný prestupový bod pre električky.

To všetko je dôvodom k snahe o maximálnu kvalitu verejného priestoru. Namiesto toho je súčasný stav obrazom úpadku, a to aj napriek opatrným snahám MIBu zlepšiť aspoň niektoré miesta. Nanešťastie, časť iniciatív sa s ohľadom na desivú úroveň lokality minula účinku.

Mesto teraz naznačuje, že to nebude inak ani po nasledujúce roky. Od spustenia prvých aktivít vyrastie prakticky celá jedna generácia ľudí, aby sa dočkala verejného priestoru na úrovni centra európskej metropoly. Je to veľmi smutný obraz situácie, v ktorej Bratislava je – či už po finančnej stránke, ale aj (ne)schopnosti preniesť pekné vízie do reality.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube