Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.05.2018 15:00

Pripravuje sa obnova Námestia SNP

Zástupcovia iniciatívy Živé námestie, na ktorej pracujú organizácie Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI v spolupráci s architektonickými kanceláriami 2021 a LABAK, a partnerstvom Bratislava - hlavné mesto SR, dnes predstavili víziu postupnej transformácie Námestia SNP a súvisiacej časti Kamenného námestia. Projekt je výsledkom rozsiahleho participačného procesu.

Article Big

Zdroj: Živé námestie

Námestie SNP je podľa autorov projektu jedným z najvýznamnejších priestorov v Bratislave, ktorý by mal byť vo funkčnosti a prístupnosti vzorom aj pre iné v rámci metropoly, dnes to však tak nie je. Do formovania jeho podoby zasiahla moderna, ktorá priniesla veľkomestské budovy väčšej mierky, ktoré však fungovanie námestia ovplyvnili pozitívne, osadenie pamätníkov za totality (najprv socha Stalina, neskôr súsošie pripomínajúce SNP), ktoré mali zabrániť zhromažďovaniu, a nakoniec výstavba Prioru, čím sa priestor rozšíril. Po roku 1989 došlo k postupnej kolonizácii priestoru autami.

Autori iniciatívy s cieľom zmeniť nelichotivý stav zorganizovali proces, v rámci ktorého zbierali podnety od laikov i odborníkov, vytvorili pocitové mapy, vykonali komentované prechádzky v území, zrealizovali workshopy a pracovné sedenia s expertmi a stakeholdermi a analyzovali stav zelene, právne aspekty, a zbierali všetky dostupné dáta o námestiach. na základe zistení tak boli schopní navrhnúť "quick wins" vo forme jednoduchých, malých zásahov, ktoré však môžu priniesť zásadné zlepšenie situácie.

V rámci týchto zásahov sa navrhuje napríklad zjednotenie typov mobiliáru, ktorého autori identifikovali až 61, a jeho čiastočné presuny, obmedzenie parkovania áut o 9,5%, čo by umožnilo otvoriť pre ľudí spodnú a strednú časť Námestia SNP či Treskoňovu ulicu, reguláciu dopravy, lokálne rozšírenia chodníkov, vytvorenie celoročných sedení, zriadenie nového detského ihriska, zlepšenie viditeľnosti vo forme nového osvetlenia či orezov stromov a kríkov, alebo osadenie nových kioskov s vyššou pridanou hodnotou.

Totálna transformácia Námestia SNP je otázka na ešte dlhšiu dobu a vecou riadnej architektonickej súťaže (autori však týmto vytvorili vynikajúce podklady pre realizáciu súťaže). Ako však bolo spomenuté, časť z opatrení by sa dala realizovať pomerne rýchlo a jednoducho, a to už aj v priebehu tohto roka. V tomto ohľade bude záležať predovšetkým na vôli mesta samotného, keďže financie k dispozícii sú. Námestie SNP je bezpochyby kľúčový verejný priestor mesta, a preto sú takéto zmeny nielen žiadúce, ale aj mimoriadne potrebné.

Páčila by sa vám takáto podoba Námestia SNP?

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie

Súvisiace články

Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je konečne odhalená

07.04.2021 15:20:29 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Hlavné mesto po dlhom čakaní dnes konečne vyhlásilo výsledky súťažného dialógu na riešenie podoby Námestia SNP a Kamenného námestia. Dvojica centrálnych verejných priestranstiev je napriek svojej polohe mimoriadne zanedbaná, po jednej z najväčších súťaží v posledných rokoch by sa však mali zásadne zmeniť. Výsledky sa sľubovali už minulý rok v lete, z rozličných dôvodov však bolo ich zverejnenie posúvané.

Čítať viac

Súťaž na Námestie SNP a Kamenné námestie vstupuje do druhého kola, známe sú postupujúce tímy

17.04.2020 18:29:00 Adrian Gubčo

Najväčšia verejná architektonická súťaž posledného obdobia a prvý súťažný dialóg v Bratislave vstupuje do druhého kola. Metropolitný inštitút Bratislavy predstavil štvoricu tímov, ktoré predložili najkvalitnejšie portfóliá a budú pracovať na návrhu budúcnosti Námestia SNP a Kamenného námestia. Vo všetkých prípadoch ide o renomované zahraničné ateliéry.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube