Author photoAdrian Gubčo 02.05.2018 15:00

Pripravuje sa obnova Námestia SNP

Zástupcovia iniciatívy Živé námestie, na ktorej pracujú organizácie Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI v spolupráci s architektonickými kanceláriami 2021 a LABAK, a partnerstvom Bratislava - hlavné mesto SR, dnes predstavili víziu postupnej transformácie Námestia SNP a súvisiacej časti Kamenného námestia. Projekt je výsledkom rozsiahleho participačného procesu.

Zdroj: Živé námestie

Zdroj: Živé námestie

Námestie SNP je podľa autorov projektu jedným z najvýznamnejších priestorov v Bratislave, ktorý by mal byť vo funkčnosti a prístupnosti vzorom aj pre iné v rámci metropoly, dnes to však tak nie je. Do formovania jeho podoby zasiahla moderna, ktorá priniesla veľkomestské budovy väčšej mierky, ktoré však fungovanie námestia ovplyvnili pozitívne, osadenie pamätníkov za totality (najprv socha Stalina, neskôr súsošie pripomínajúce SNP), ktoré mali zabrániť zhromažďovaniu, a nakoniec výstavba Prioru, čím sa priestor rozšíril. Po roku 1989 došlo k postupnej kolonizácii priestoru autami.

Autori iniciatívy s cieľom zmeniť nelichotivý stav zorganizovali proces, v rámci ktorého zbierali podnety od laikov i odborníkov, vytvorili pocitové mapy, vykonali komentované prechádzky v území, zrealizovali workshopy a pracovné sedenia s expertmi a stakeholdermi a analyzovali stav zelene, právne aspekty, a zbierali všetky dostupné dáta o námestiach. na základe zistení tak boli schopní navrhnúť "quick wins" vo forme jednoduchých, malých zásahov, ktoré však môžu priniesť zásadné zlepšenie situácie.

V rámci týchto zásahov sa navrhuje napríklad zjednotenie typov mobiliáru, ktorého autori identifikovali až 61, a jeho čiastočné presuny, obmedzenie parkovania áut o 9,5%, čo by umožnilo otvoriť pre ľudí spodnú a strednú časť Námestia SNP či Treskoňovu ulicu, reguláciu dopravy, lokálne rozšírenia chodníkov, vytvorenie celoročných sedení, zriadenie nového detského ihriska, zlepšenie viditeľnosti vo forme nového osvetlenia či orezov stromov a kríkov, alebo osadenie nových kioskov s vyššou pridanou hodnotou.

Totálna transformácia Námestia SNP je otázka na ešte dlhšiu dobu a vecou riadnej architektonickej súťaže (autori však týmto vytvorili vynikajúce podklady pre realizáciu súťaže). Ako však bolo spomenuté, časť z opatrení by sa dala realizovať pomerne rýchlo a jednoducho, a to už aj v priebehu tohto roka. V tomto ohľade bude záležať predovšetkým na vôli mesta samotného, keďže financie k dispozícii sú. Námestie SNP je bezpochyby kľúčový verejný priestor mesta, a preto sú takéto zmeny nielen žiadúce, ale aj mimoriadne potrebné.

Páčila by sa vám takáto podoba Námestia SNP?

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie
  • Zdroj: Živé námestie

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube