Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.11.2020 15:20

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Article Big

Ako konštatuje developer, od spustenia projektovania po dokončenie obnovy prešli vyše štyri roky, z toho dva roky trvala projektová príprava a dva samotné stavebné práce. Po dokončení je z Pradiarne 1900 „vlajková loď“ developmentu v priestore bývalej Cvernovky. Postupne tu vzniká multifunkčný komplex Zwirn, ktorého súčasťou bude okrem Pradiarne 1900 aj trojica rezidenčných blokov, kancelársky objekt na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice a veľký verejný priestor námestia.

Pradiareň 1900 sa taktiež stala kancelárskou budovou, ktorá aj napriek svojmu veku a pamiatkovému statusu dosahuje vysoké súčasné štandardy na administratívne objekty. „Pradiareň považujeme za srdce celého ZWIRNu, preto sme si na jej podobe dali obzvlášť záležať a na projekt si prizvali na Slovensku najskúsenejších spolupracovníkov,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Nido

Tými sú architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti, ktorí sa špecializujú na obnovu pamiatok a v portfóliu majú mnohé rekonštrukcie najvýznamnejších bratislavských monumentov: Bratislavského hradu, Starej tržnice, alebo z nedávnych realizácií Gorkého 4 či Spilku v Stein2. V prípade Pradiarne 1900 vyhrali v roku 2017 architektonickú súťaž a po konzultáciách s pamiatkarmi budove prinavrátili vzhľad, aký mala tesne po Prvej svetovej vojne.

Rekonštrukcia bola komplexná a jej súčasťou bolo obnovenie pôvodného vzhľadu fasády, ale aj zreštaurovanie niektorých prvkov v interiéri – napríklad liatinových stĺpov s art-deco motívmi. Časť okien bola zrepasovaná. Zrekonštruovaná bola aj susedná Silocentrála, hoci nešlo o národnú kultúrnu pamiatku (ako Pradiareň). S väčšou budovou je prepojená novým preskleným „krčkom“, v jej susedstve sú umiestnené hlavné vstupy do Pradiarne 1900 od námestia a v parteri bude kaviareň.

Keďže je budova už dokončená, postupne sa do nej začnú sťahovať nájomníci – prvý už v priebehu zajtrajška, 1. decembra. Ide o spoločnosť Microsoft, ktorá bude na treťom podlaží Pradiarne. Do budovy sa sťahuje aj napriek pandémii a práci na diaľku a zriadi tu zamestnaneckú aj zákaznícku zónu, ako aj multifunkčný priestor pre podujatia s kapacitou do 70 osôb.

K ďalším potvrdeným nájomníkom patrí gastronomická skupina Medusa, ktorá tu bude mať sídlo aj veľkú reštauráciu podľa nového konceptu, vyvinutého špeciálne pre Pradiareň 1900 a Jurkovičovu tepláreň, YIT Slovakia, ktoré tu okrem kancelárií zriadi showroom a zákaznícke centrum, alebo cyklistický obchod MTBiker, ktorý je okrem Medusy prvým potvrdeným retailovým nájomníkom. Prvým nájomníkom v Silocentrále je zas spoločnosť BK, a.s., ktorá sa špecializuje na stavebné rekonštrukcie, fitouty, elektroinštalácie či technickú správu.

Podľa developera aj zástupcov firiem bolo industriálne genius-loci budovy dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o umiestnení. Medzi inými výhodami sa zmieňujú vysoké stropy s možnosťou vloženia mezanínu, flexibilita vnútorných priestorov alebo certifikácia udržateľnosti v systéme BREEAM na úrovni Excellent.

Budova, resp. jej verejná časť (teda najmä obchodná pasáž na prízemí) bude prístupná už v priebehu zajtrajška. Dokončená bola prvá časť verejného priestoru námestia. Zvyšná časť pribudne v druhej polovici budúceho roka, spolu s dokončenou podzemnou garážou, a v tomto čase sa nasťahujú aj zvyšní nájomníci. Pribudnúť by mala ešte jedna novinka – umelecké dielo, na ktorého podobu teraz prebieha súťaž.

 

Recepcia budovy

 

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály je skutočne jedným z najpríjemnejších projektov, ktoré boli v priebehu roka 2020 v Bratislave dokončené. Budova pôsobí monumentálne a mimoriadne príťažlivo. V prostredí nového centra mesta – bratislavského downtownu – bude navyše špecifická, keďže ide o jednu z mála zachovaných industriálnych pamiatok. Najviac však vynikne po dokončení Zwirnu, ktorého prvá fáza je už vo výstavbe a bude dokončená na jar 2023.

Dnes ostáva len špekulovať, ako by mohli vyzerať iné hodnotné industriálne objekty, keby sa zachovali. K najvýraznejším stratám patria budovy v areáli Gumonu, najmä Nástrojáreň a Lisovňa, pekáreň a mlyn Jedľa na Račianskej ulici, objekty závodu Siemens-Schuckert na tej istej ulici, alebo priamo v areáli Cvernovky Farbiareň, ktorú zbúral za podozrivých okolností bývalý majiteľ. V súčasnosti sa existujúce objekty menia na atraktívne priestory, ktoré sú už v mnohých ohľadoch nenapodobiteľné.

Dobrou správou je, že sa industriálna historická vrstva – teda budovy, ktoré vznikali najmä v druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia, kedy bola Bratislava po Budapešti druhým priemyselným centrom Uhorska – celkom v slovenskej metropole nevymazala a získava nový život. Okrem Pradiarne 1900 sa podarilo uchrániť a obnoviť Jurkovičovu tepláreň, zmieňovanú Spilku, Sklad č. 7, Dve sýpky v Jarovciach, areál SPP, Cvernovku na Trnavskej ceste a do budúcna snáď aj Smaltovňu v Matadore v Petržalke alebo Palmu na Račianskej. Záujem verejnosti viedol k záchrane (alebo sa tak zdá) „Mamuta“ na Cintorínskej alebo zatiaľ aj Design Factory na Bottovej.

Ako to v mnohých prípadoch býva, obrat vo vnímaní nastáva, keď si aj súkromní investori uvedomia, že na konci dňa je profitabilnejšie daný typ architektúry (ale v iných prípadoch aj iné riešenie verejného priestoru, cyklodopravy, práce s komunitou atď.) uchovať a čerpať z jeho hodnôt, ako budovu zbúrať a nahradiť banálnou novostavbou, ktorá by mohla stáť kdekoľvek. K tomu je však potrebné intenzívne informovanie a poznanie týchto hodnôt.

To je úlohou verejného sektoru a nie neziskových iniciatív alebo nadšencov, na ktorých sa v mnohých prípadoch zodpovedné orgány a úrady spoliehajú. V prípade Bratislavy už existuje pomerne veľký počet obnovených budov, ktoré by mohli byť zaujímavé pre domácich aj mimomestských návštevníkov, čo by sa patrilo pripomenúť – sprievodcami, propagáciou na webe alebo priamo fyzickými označeniami pamiatok. Tým sa nielen prehĺbi vzdelanie verejnosti, ale aj zvýši potenciál pre komerčné využitie ich majiteľmi – a to môže byť na prospech veci.

Podobných šťastných príbehov, ako je rekonštrukcia Pradiarne 1900 a Silocentrály, by tak mohlo pribudnúť viac. Bratislava by tým mimoriadne získala.  

 

Pozrite si fotografie z Pradiarne 1900, vrátane prehliadok budovy, vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube