YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.11.2020 15:20

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Ako konštatuje developer, od spustenia projektovania po dokončenie obnovy prešli vyše štyri roky, z toho dva roky trvala projektová príprava a dva samotné stavebné práce. Po dokončení je z Pradiarne 1900 „vlajková loď“ developmentu v priestore bývalej Cvernovky. Postupne tu vzniká multifunkčný komplex Zwirn, ktorého súčasťou bude okrem Pradiarne 1900 aj trojica rezidenčných blokov, kancelársky objekt na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice a veľký verejný priestor námestia.

Pradiareň 1900 sa taktiež stala kancelárskou budovou, ktorá aj napriek svojmu veku a pamiatkovému statusu dosahuje vysoké súčasné štandardy na administratívne objekty. „Pradiareň považujeme za srdce celého ZWIRNu, preto sme si na jej podobe dali obzvlášť záležať a na projekt si prizvali na Slovensku najskúsenejších spolupracovníkov,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Nido

Tými sú architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti, ktorí sa špecializujú na obnovu pamiatok a v portfóliu majú mnohé rekonštrukcie najvýznamnejších bratislavských monumentov: Bratislavského hradu, Starej tržnice, alebo z nedávnych realizácií Gorkého 4 či Spilku v Stein2. V prípade Pradiarne 1900 vyhrali v roku 2017 architektonickú súťaž a po konzultáciách s pamiatkarmi budove prinavrátili vzhľad, aký mala tesne po Prvej svetovej vojne.

Rekonštrukcia bola komplexná a jej súčasťou bolo obnovenie pôvodného vzhľadu fasády, ale aj zreštaurovanie niektorých prvkov v interiéri – napríklad liatinových stĺpov s art-deco motívmi. Časť okien bola zrepasovaná. Zrekonštruovaná bola aj susedná Silocentrála, hoci nešlo o národnú kultúrnu pamiatku (ako Pradiareň). S väčšou budovou je prepojená novým preskleným „krčkom“, v jej susedstve sú umiestnené hlavné vstupy do Pradiarne 1900 od námestia a v parteri bude kaviareň.

Keďže je budova už dokončená, postupne sa do nej začnú sťahovať nájomníci – prvý už v priebehu zajtrajška, 1. decembra. Ide o spoločnosť Microsoft, ktorá bude na treťom podlaží Pradiarne. Do budovy sa sťahuje aj napriek pandémii a práci na diaľku a zriadi tu zamestnaneckú aj zákaznícku zónu, ako aj multifunkčný priestor pre podujatia s kapacitou do 70 osôb.

K ďalším potvrdeným nájomníkom patrí gastronomická skupina Medusa, ktorá tu bude mať sídlo aj veľkú reštauráciu podľa nového konceptu, vyvinutého špeciálne pre Pradiareň 1900 a Jurkovičovu tepláreň, YIT Slovakia, ktoré tu okrem kancelárií zriadi showroom a zákaznícke centrum, alebo cyklistický obchod MTBiker, ktorý je okrem Medusy prvým potvrdeným retailovým nájomníkom. Prvým nájomníkom v Silocentrále je zas spoločnosť BK, a.s., ktorá sa špecializuje na stavebné rekonštrukcie, fitouty, elektroinštalácie či technickú správu.

Podľa developera aj zástupcov firiem bolo industriálne genius-loci budovy dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o umiestnení. Medzi inými výhodami sa zmieňujú vysoké stropy s možnosťou vloženia mezanínu, flexibilita vnútorných priestorov alebo certifikácia udržateľnosti v systéme BREEAM na úrovni Excellent.

Budova, resp. jej verejná časť (teda najmä obchodná pasáž na prízemí) bude prístupná už v priebehu zajtrajška. Dokončená bola prvá časť verejného priestoru námestia. Zvyšná časť pribudne v druhej polovici budúceho roka, spolu s dokončenou podzemnou garážou, a v tomto čase sa nasťahujú aj zvyšní nájomníci. Pribudnúť by mala ešte jedna novinka – umelecké dielo, na ktorého podobu teraz prebieha súťaž.

 

Recepcia budovy

 

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály je skutočne jedným z najpríjemnejších projektov, ktoré boli v priebehu roka 2020 v Bratislave dokončené. Budova pôsobí monumentálne a mimoriadne príťažlivo. V prostredí nového centra mesta – bratislavského downtownu – bude navyše špecifická, keďže ide o jednu z mála zachovaných industriálnych pamiatok. Najviac však vynikne po dokončení Zwirnu, ktorého prvá fáza je už vo výstavbe a bude dokončená na jar 2023.

Dnes ostáva len špekulovať, ako by mohli vyzerať iné hodnotné industriálne objekty, keby sa zachovali. K najvýraznejším stratám patria budovy v areáli Gumonu, najmä Nástrojáreň a Lisovňa, pekáreň a mlyn Jedľa na Račianskej ulici, objekty závodu Siemens-Schuckert na tej istej ulici, alebo priamo v areáli Cvernovky Farbiareň, ktorú zbúral za podozrivých okolností bývalý majiteľ. V súčasnosti sa existujúce objekty menia na atraktívne priestory, ktoré sú už v mnohých ohľadoch nenapodobiteľné.

Dobrou správou je, že sa industriálna historická vrstva – teda budovy, ktoré vznikali najmä v druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia, kedy bola Bratislava po Budapešti druhým priemyselným centrom Uhorska – celkom v slovenskej metropole nevymazala a získava nový život. Okrem Pradiarne 1900 sa podarilo uchrániť a obnoviť Jurkovičovu tepláreň, zmieňovanú Spilku, Sklad č. 7, Dve sýpky v Jarovciach, areál SPP, Cvernovku na Trnavskej ceste a do budúcna snáď aj Smaltovňu v Matadore v Petržalke alebo Palmu na Račianskej. Záujem verejnosti viedol k záchrane (alebo sa tak zdá) „Mamuta“ na Cintorínskej alebo zatiaľ aj Design Factory na Bottovej.

Ako to v mnohých prípadoch býva, obrat vo vnímaní nastáva, keď si aj súkromní investori uvedomia, že na konci dňa je profitabilnejšie daný typ architektúry (ale v iných prípadoch aj iné riešenie verejného priestoru, cyklodopravy, práce s komunitou atď.) uchovať a čerpať z jeho hodnôt, ako budovu zbúrať a nahradiť banálnou novostavbou, ktorá by mohla stáť kdekoľvek. K tomu je však potrebné intenzívne informovanie a poznanie týchto hodnôt.

To je úlohou verejného sektoru a nie neziskových iniciatív alebo nadšencov, na ktorých sa v mnohých prípadoch zodpovedné orgány a úrady spoliehajú. V prípade Bratislavy už existuje pomerne veľký počet obnovených budov, ktoré by mohli byť zaujímavé pre domácich aj mimomestských návštevníkov, čo by sa patrilo pripomenúť – sprievodcami, propagáciou na webe alebo priamo fyzickými označeniami pamiatok. Tým sa nielen prehĺbi vzdelanie verejnosti, ale aj zvýši potenciál pre komerčné využitie ich majiteľmi – a to môže byť na prospech veci.

Podobných šťastných príbehov, ako je rekonštrukcia Pradiarne 1900 a Silocentrály, by tak mohlo pribudnúť viac. Bratislava by tým mimoriadne získala.  

 

Pozrite si fotografie z Pradiarne 1900, vrátane prehliadok budovy, vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube