Author photoAdrian Gubčo 30.11.2020 15:20

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Ako konštatuje developer, od spustenia projektovania po dokončenie obnovy prešli vyše štyri roky, z toho dva roky trvala projektová príprava a dva samotné stavebné práce. Po dokončení je z Pradiarne 1900 „vlajková loď“ developmentu v priestore bývalej Cvernovky. Postupne tu vzniká multifunkčný komplex Zwirn, ktorého súčasťou bude okrem Pradiarne 1900 aj trojica rezidenčných blokov, kancelársky objekt na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice a veľký verejný priestor námestia.

Pradiareň 1900 sa taktiež stala kancelárskou budovou, ktorá aj napriek svojmu veku a pamiatkovému statusu dosahuje vysoké súčasné štandardy na administratívne objekty. „Pradiareň považujeme za srdce celého ZWIRNu, preto sme si na jej podobe dali obzvlášť záležať a na projekt si prizvali na Slovensku najskúsenejších spolupracovníkov,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Nido

Tými sú architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti, ktorí sa špecializujú na obnovu pamiatok a v portfóliu majú mnohé rekonštrukcie najvýznamnejších bratislavských monumentov: Bratislavského hradu, Starej tržnice, alebo z nedávnych realizácií Gorkého 4 či Spilku v Stein2. V prípade Pradiarne 1900 vyhrali v roku 2017 architektonickú súťaž a po konzultáciách s pamiatkarmi budove prinavrátili vzhľad, aký mala tesne po Prvej svetovej vojne.

Rekonštrukcia bola komplexná a jej súčasťou bolo obnovenie pôvodného vzhľadu fasády, ale aj zreštaurovanie niektorých prvkov v interiéri – napríklad liatinových stĺpov s art-deco motívmi. Časť okien bola zrepasovaná. Zrekonštruovaná bola aj susedná Silocentrála, hoci nešlo o národnú kultúrnu pamiatku (ako Pradiareň). S väčšou budovou je prepojená novým preskleným „krčkom“, v jej susedstve sú umiestnené hlavné vstupy do Pradiarne 1900 od námestia a v parteri bude kaviareň.

Keďže je budova už dokončená, postupne sa do nej začnú sťahovať nájomníci – prvý už v priebehu zajtrajška, 1. decembra. Ide o spoločnosť Microsoft, ktorá bude na treťom podlaží Pradiarne. Do budovy sa sťahuje aj napriek pandémii a práci na diaľku a zriadi tu zamestnaneckú aj zákaznícku zónu, ako aj multifunkčný priestor pre podujatia s kapacitou do 70 osôb.

K ďalším potvrdeným nájomníkom patrí gastronomická skupina Medusa, ktorá tu bude mať sídlo aj veľkú reštauráciu podľa nového konceptu, vyvinutého špeciálne pre Pradiareň 1900 a Jurkovičovu tepláreň, YIT Slovakia, ktoré tu okrem kancelárií zriadi showroom a zákaznícke centrum, alebo cyklistický obchod MTBiker, ktorý je okrem Medusy prvým potvrdeným retailovým nájomníkom. Prvým nájomníkom v Silocentrále je zas spoločnosť BK, a.s., ktorá sa špecializuje na stavebné rekonštrukcie, fitouty, elektroinštalácie či technickú správu.

Podľa developera aj zástupcov firiem bolo industriálne genius-loci budovy dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o umiestnení. Medzi inými výhodami sa zmieňujú vysoké stropy s možnosťou vloženia mezanínu, flexibilita vnútorných priestorov alebo certifikácia udržateľnosti v systéme BREEAM na úrovni Excellent.

Budova, resp. jej verejná časť (teda najmä obchodná pasáž na prízemí) bude prístupná už v priebehu zajtrajška. Dokončená bola prvá časť verejného priestoru námestia. Zvyšná časť pribudne v druhej polovici budúceho roka, spolu s dokončenou podzemnou garážou, a v tomto čase sa nasťahujú aj zvyšní nájomníci. Pribudnúť by mala ešte jedna novinka – umelecké dielo, na ktorého podobu teraz prebieha súťaž.

 

Recepcia budovy

 

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály je skutočne jedným z najpríjemnejších projektov, ktoré boli v priebehu roka 2020 v Bratislave dokončené. Budova pôsobí monumentálne a mimoriadne príťažlivo. V prostredí nového centra mesta – bratislavského downtownu – bude navyše špecifická, keďže ide o jednu z mála zachovaných industriálnych pamiatok. Najviac však vynikne po dokončení Zwirnu, ktorého prvá fáza je už vo výstavbe a bude dokončená na jar 2023.

Dnes ostáva len špekulovať, ako by mohli vyzerať iné hodnotné industriálne objekty, keby sa zachovali. K najvýraznejším stratám patria budovy v areáli Gumonu, najmä Nástrojáreň a Lisovňa, pekáreň a mlyn Jedľa na Račianskej ulici, objekty závodu Siemens-Schuckert na tej istej ulici, alebo priamo v areáli Cvernovky Farbiareň, ktorú zbúral za podozrivých okolností bývalý majiteľ. V súčasnosti sa existujúce objekty menia na atraktívne priestory, ktoré sú už v mnohých ohľadoch nenapodobiteľné.

Dobrou správou je, že sa industriálna historická vrstva – teda budovy, ktoré vznikali najmä v druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia, kedy bola Bratislava po Budapešti druhým priemyselným centrom Uhorska – celkom v slovenskej metropole nevymazala a získava nový život. Okrem Pradiarne 1900 sa podarilo uchrániť a obnoviť Jurkovičovu tepláreň, zmieňovanú Spilku, Sklad č. 7, Dve sýpky v Jarovciach, areál SPP, Cvernovku na Trnavskej ceste a do budúcna snáď aj Smaltovňu v Matadore v Petržalke alebo Palmu na Račianskej. Záujem verejnosti viedol k záchrane (alebo sa tak zdá) „Mamuta“ na Cintorínskej alebo zatiaľ aj Design Factory na Bottovej.

Ako to v mnohých prípadoch býva, obrat vo vnímaní nastáva, keď si aj súkromní investori uvedomia, že na konci dňa je profitabilnejšie daný typ architektúry (ale v iných prípadoch aj iné riešenie verejného priestoru, cyklodopravy, práce s komunitou atď.) uchovať a čerpať z jeho hodnôt, ako budovu zbúrať a nahradiť banálnou novostavbou, ktorá by mohla stáť kdekoľvek. K tomu je však potrebné intenzívne informovanie a poznanie týchto hodnôt.

To je úlohou verejného sektoru a nie neziskových iniciatív alebo nadšencov, na ktorých sa v mnohých prípadoch zodpovedné orgány a úrady spoliehajú. V prípade Bratislavy už existuje pomerne veľký počet obnovených budov, ktoré by mohli byť zaujímavé pre domácich aj mimomestských návštevníkov, čo by sa patrilo pripomenúť – sprievodcami, propagáciou na webe alebo priamo fyzickými označeniami pamiatok. Tým sa nielen prehĺbi vzdelanie verejnosti, ale aj zvýši potenciál pre komerčné využitie ich majiteľmi – a to môže byť na prospech veci.

Podobných šťastných príbehov, ako je rekonštrukcia Pradiarne 1900 a Silocentrály, by tak mohlo pribudnúť viac. Bratislava by tým mimoriadne získala.  

 

Pozrite si fotografie z Pradiarne 1900, vrátane prehliadok budovy, vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Fotografia z 20.10.2020
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube