Author photoMartina Gregová 12.02.2023 12:00

Svetová kvalita v udržateľnosti. Pradiareň 1900 je prvou slovenskou pamiatkou s najvyšším stupňom certifikácie

Industriálna pamiatka sa zaradila medzi menej ako 1% budov na celom svete, ktoré sa môžu pochváliť získaním medzinárodne uznávaného certifikátu BREEAM - pričom s najvyššou úrovňou BREEAM Outstanding ich je ešte oveľa menej. Svedčí to nielen o unikátnosti samotného projektu, ale aj o príkladnom prístupe investorov a architektov.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Jedna z najkrajších industriálnych budov na Slovensku a národná kultúrna pamiatka Pradiareň 1900 predstavuje architektonický aj konštrukčný vrchol dobovej industriálnej architektúry. Za jej rekonštrukciou stojí ateliér Bouda Masár Architekti. Hlavným princípom rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá prebiehala niekoľko rokov, bola dôkladná obnova pôvodnej architektúry s uplatnením halových priestorov, unikátneho konštrukčného systému a historického detailu, doplneného o vložené súdobé prvky.   

V roku 2020 developer YIT Slovakia oznámil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovej továrne je ukončená a budova je skolaudovaná. O necelý rok na to sa Pradiareň 1900 dostala do užšieho výberu v rámci prestížneho ocenenia CE ZA AR 2021 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Hoci sa jej nepodarilo nomináciu premeniť na víťazstvo, svoju unikátnosť oficiálne potvrdila koncom roka 2022. Rekonštrukcia získala ocenenie I.CON.A - Industrial CONversion Award ako najlepšia konverzia na území Slovenska za obdobie od roku 2005. 

Už pri odovzdávaní tejto ceny odborná porota vyhlásila: „Pradiareň 1900 je pre budúcnosť príkladne udržateľný projekt konverzie. Jej materiálové prevedenie odkazuje na potrebu znovuvyužitia hodnotných materiálov a stavebných prvkov a súčasne zdôrazňuje to, aby rozhodnutia týkajúce sa konverzií boli múdre.” O pár mesiacov na to získala táto industriálna budova aj certifikát BREEAM Outstanding, čo len potvrdilo predošlé slová.  

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Pradiareň 1900 sa tak stala prvou zrekonštruovanou budovou na Slovensku, ktorá získala tento významný certifikát. Z rúk predstaviteľov BRE Group si ho prevzali zástupcovia spoločnosti YIT Slovakia a RSJ. BREEAM je jedným z najznámejších certifikátov svojho druhu. Vznikol v roku 1990 vo Veľkej Británii. Stavba, ktorá sa oň uchádza, je hodnotená vo viacerých kategóriách, akými sú napríklad manažment, zdravie, energia, voda, transport, inovácia a ekológia. Vo všeobecnosti je cieľom hodnotenia BREEAM zmiernenie škodlivých vplyvov stavby na životné prostredie. Táto metóda zaisťuje, že certifikované budovy splnili požiadavky na udržateľnú výstavbu, prevádzku aj dizajn.

„Objekt Pradiarne 1900 bol obnovený podľa princípov trvalej udržateľnosti. Projekt a výstavba prešli tvrdými kritériami medzinárodného certifikačného systému udržateľných stavieb BREEAM a budove bol udelený najvyšší možný stupeň certifikácie BREEAM Outstanding. Budova sa tak zaradila medzi 1% budov na svete s takýmto hodnotením a je prvým rekonštruovaným objektom s takýmto certifikátom na Slovensku,” vyjadril sa Marek Kremeň, BREEAM Assessor a audítor spoločnosti EXERGY, ktorá dohliadala na dodržiavanie certifikačných kritérií už počas rekonštrukcie. 

A ako sa podarilo tento úspech dosiahnuť? Pradiareň 1900 dokázala radikálne znížiť uhlíkovú stopu v oblasti materiálov, a to najmä vďaka aplikácii cirkulárnej ekonomiky prostredníctvom zachovania pôvodného skeletu. Veľký dôraz bol pri rekonštrukcii kladený aj na užívateľský komfort. V kategórii, v ktorej sa posudzovalo denné svetlo, kvalita vnútorného vzduchu a akustika, Pradiareň získala 90% z dostupných bodov. V oblasti energií objekt získal až 96%.

„Spoločnosti YIT Slovakia a RSJ nastavili touto renováciou národnej kultúrnej pamiatky a odhodlaným prístupom k nej latku udržateľnosti nesmierne vysoko. Je inšpiráciou pre ďalších developerov na slovenskom trhu nielen v zelených riešeniach, ale aj optimálnych podmienkach pre ľudí, ktorí v kancelárskych priestoroch pracujú,” vyjadril svoj názor James Fischer, zástupca certifikačnej entity BRE-Building Research. 

To, že sa budova Pradiarne stala prvou zrekonštruovanou pamiatkou na Slovensku a jednou z mála na svete, ktorej sa podarilo získať celosvetovo uznávaný certifikát BREEAM, je významným míľnikom pre slovenský development aj architektúru. Princípy, ktoré boli pri prestavbe využité, môžu byť do budúcna inšpiráciou pre iné projekty tohto typu.

"Problémom" však naďalej ostáva to, že dosiahnuť skóre pre úroveň Outstanding je mimoriadne náročné a budova často musí mať prvky, pri ktorých developeri zvažujú otázku rentabilnosti. Rastúci počet objektov na najvyššej úrovni, pričom sa na Slovensku objavil aj príklad nízkouhlíkovej budovy (hoci nejde o rekonštrukciu a využíva iný certifikačný systém) je ale snáď dôkazom, že stavať takýmto spôsobom sa oplatí - a ocenia to aj klienti. Pre udržateľnejšiu a odolnejšiu budúcnosť mesta a spoločnosti je to mimoriadne potrebné. 

 

Fotografie z 20.10.2020. Pozrite si priebeh rekonštrukcie Pradiarne 1900 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube