YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.02.2022 13:39

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Takeda Pharmaceutical Company Ltd. je medzinárodnou spoločnosťou so sídlom v Japonsku, zameranou na výskum a vývoj biofarmaceutických produktov. Sústredí sa predovšetkým na vývoj liekov v oblasti onkológie, zriedkavej genetiky a hematológie, neurovedy a gastroenterológie. Na Slovensku má dnes 35 zamestnancov v Bratislave aj ostatných regiónoch. Nejde o úplne malý počet, zároveň ale nepatrí, čo do počtu zamestnancov, k najväčším farmaceutickým firmám v krajine.

Oznámenie o vzniku ICC je preto významnou správou pre firmu aj pre developera Pradiarne 1900. Jeden z posledných zachovaných objektov bývalej Bratislavskej cvernovej továrne prešiel v rokoch 2018-2020 rozsiahlou komplexnou rekonštrukciou, po ktorej sa premenil na nadštandardnú kancelársku budovu s takmer 12-tisíc metrami štvorcovými kancelárskych priestorov. Svojim historickým charakterom je v Bratislave výnimočná. Náročnosť rekonštrukcie ju však otvára najmä pre popredné firmy, preto ešte budova nie je celkom naplnená.

So vznikom ICC sa to ale zmení. Ako píše Takeda, v budove plánuje spojiť najnovšie dizajnové trendy a technické štandardy a vytvoriť tak moderný a príjemný pracovný priestor. To má pritiahnuť špičkové technologické talenty - v nasledujúcich dvoch rokoch sa vytvorí v ICC tristo pracovných pozícií, pričom sa už hľadajú dátoví analytici, cloudoví, mobilní a automatizační vývojári, biznis analytici, UX/UI dizajnéri a architekti so zameraním na dátové, cloudové a digitálne služby. ICC má rozvíjať nové schopnosti spoločnosti Takeda, podporovať moderné spôsoby práce a spoločné rozhodovanie s jej podnikmi.

Spoločnosť zdôrazňuje, že ide o významný krok. „Je vzrušujúce vidieť, ako ICC ožíva. Je to výsledok našej investície a zamerania sa na dáta a digitál,“ hovorí Gabriele Ricci, riaditeľ pre dáta a technológie. „Našim ľuďom dávame možnosť inovovať, nadväzujeme strategické spolupráce, či už ide o popredných poskytovateľov cloudu alebo začínajúce firmy v oblasti digitálneho zdravia –  a to všetko s cieľom transformovať našu spoločnosť a kultúru.“

Bratislava údajne vo výbere centra uspela na základe rozsiahleho selektívneho procesu, pričom benefitom je existencia dátového a digitálneho talentu na Slovensku a v Bratislave. Výhodou však bola aj blízkosť k operačnému centru firmy vo Viedni. Firma chce osloviť študentov a absolventov miestnych univerzít.

Takeda očividne plánuje zriadiť doslova ukážkové administratívne priestory, keďže chce ICC predstaviť verejnosti v rámci jeho slávnostného otvorenia na začiatku apríla tohto roka. Pre Pradiareň 1900 to bude znamenať prítomnosť ďalších reprezentatívnych kancelárií. Sídlo tu už má slovenská pobočka Microsoftu, Medusa Group, v Silocentrále má centrálu spoločnosť BK Group, zameraná na facility management a v neposlednom rade si tu kancelárie zriadilo aj samotné YIT Slovakia. Vzácna historická budova tak bude disponovať výberom moderných a prepracovaných firemných sídiel, ako aj komerčných priestorov.

 

Pradiareň 1900 z Námestia Živeny

 

Oznámenie o obsadení časti priestorov v administratívnom projekte by bolo v podstate banálnou správou. Rozličné presuny, renegociácie, expanzie a nové zmluvy sa uzatvárajú pravidelne. Mnohé firmy, najmä tie najvýznamnejšie a najbohatšie, postupne migrujú zo starších a nevyhovujúcich budov do najnovších developmentov. V princípe nie je ani najdôležitejšie, že Takeda smeruje práve do Pradiarne 1900, hoci obsadzovanie tohto príťažlivého objektu, čo prispeje aj k oživeniu vznikajúceho Zwirnu, je pozitívne. Podstatný je však charakter novej investície.

Bratislava je, čo sa týka životnej úrovne a parity kúpnej sily obyvateľov, pomerne vyspelým mestom. Kľúčová časť najlepšie zarabajúcej časti ľudí pracuje v tu prítomných korporátoch, zameraných na IT, telekomunikácie, financie, real estate a ďalšie pokročilejšie odvetvia. S výnimkou real estate však ide v prevažnej väčšine o zahraničné firmy, ktoré tu majú umiestnené svoje centrá zdieľaných služieb (shared-service centres, SSC), vykonávajúce rôzne podporné aktivity pre významnejšie pobočky vo veľkých európskych metropolách. Kľúčové rozhodnutia a nové inovácie sa tvoria práve tam – a s nimi je nasávaná aj najšpičkovejšia (a najlepšie zarábajúca) pracovná sila.

Prítomnosť centrál veľkých firiem má ďalekosiahle dôsledky pre ekonomiku celého mesta. Pracovníci, ktorí sú na ne naviazaní, prispievajú k rozvoju realitného trhu, komerčného života, služieb, atrakcií, občianskeho aj kultúrneho života, ale môžu byť aj sami iniciátormi vzniku ďalších firiem a inovačných produktov. Mnohé mestá sú si toho vedomé a aktívne vyhľadávajú a lákajú nadnárodné spoločnosti, aby si práve tu zriaďovali sídlo. Príkladom je tvrdý boj, ktorý zviedli severoamerické mestá o umiestnenie druhej centrály Amazonu (bolo ich približne 200, pričom ponúkali daňové úľavy, zrýchlené stavebné konania, rozvoj infraštruktúry atď.), u nás je známy výberový proces sídla Európskej liekovej agentúry.

Ak chce Bratislava zlepšiť svoju ekonomickú budúcnosť, ostať atraktívnou pre talentovaných ľudí, získať medzinárodnú prestíž a mať zdroje pre svoj ďalší rozvoj, potrebuje disponovať maximom podobných zariadení. Okrem centrál firiem sú to aj inovačné centrá a kampusy, ktoré môžu využívať absolventov miestnych univerzít a priťahovať odborníkov zo zahraničia. Aj preto je správa o investícii Takedy zaujímavou a potenciálne veľmi dôležitou novinkou. Práve IT sektor, na ktorý sa bude ICC zameriavať, je v slovenskej metropole celkom vyvinutý a predstavuje možný smer pre Bratislavu.

Koniec-koncov, práve v tejto oblasti pôsobia viaceré najznámejšie a medzinárodne najúspešnejšie slovenské firmy. Na čele je samozrejme ESET, ktorý si na Patrónke plánuje zriadiť svoju globálnu centrálu a vývojové centrum. Tým na seba naviaže tisíce pracujúcich. Svoje sídlo si tu ponechá aj rýchlo rastúca firma Innovatrics, pripravujúca kampus v blízkosti Železničnej stanice Vinohrady. Iné IT spoločnosti, napríklad Pixel Federation alebo Sygic, sa zas postupne rozrastajú v rámci existujúcich kancelárskych komplexov.

Bratislava nemusí ostať pre SSCs atraktívnou destináciou navždy. Mobilná pracovná sila a nižšie (aj finančné) nároky na vybudovanie ekosystému pre SSC znamenajú, že sa mnohé firmy môžu postupne presunúť do lacnejších miest typu Bukurešť, Sofia alebo inde. Mnohí expati sa jednoducho presťahujú, náročnejšie to už bude pre tu usadených ľudí. Presne preto treba rozvíjať aj udržateľnejšie spôsoby koncentrácie pracovnej sily – a tými centrály a inovačné centrá rozhodne sú.

Úlohou mesta je preto vytvárať ideálne podmienky pre ich prilákanie a udržanie. Spôsobov je množstvo: intenzívnejšia spolupráca s univerzitami aj firmami a propagácia Bratislavy ako mesta inovácií, vzdelania a pokroku, vytváranie vysokej kvality života rozvojom ekologického a podnetného mestského prostredia, zvýšenie rýchlosti a predvídavosti povoľovacích procesov a v neposlednom rade zlepšovanie dostupnosti bývania. To sú niektoré zo základných ingrediencií preto, aby Bratislava ostala natrvalo vyspelou a bohatou metropolou.

Vznik ICC v Pradiarni 1900 je tak dobrou správou nielen pre firmu a developera, ale aj pre mesto. Netreba ale zaspať na vavrínoch. Dnešné úspechy by nemali viesť k uspokojeniu, keďže súčasný rozvoj Bratislavy nemusí trvať donekonečna. Na treba pamätať pri každom jednom rozhodnutí, ktorým sa obetuje budúcnosť výmenou za súčasné pohodlie.  

 

Fotografie z 25.9.2021. Pozrite si rekonštrukciu Pradiarne 1900 vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Svetová kvalita v udržateľnosti. Pradiareň 1900 je prvou slovenskou pamiatkou s najvyšším stupňom certifikácie

12.02.2023 12:00:00 Martina Gregová

Industriálna pamiatka sa zaradila medzi menej ako 1% budov na celom svete, ktoré sa môžu pochváliť získaním medzinárodne uznávaného certifikátu BREEAM - pričom s najvyššou úrovňou BREEAM Outstanding ich je ešte oveľa menej. Svedčí to nielen o unikátnosti samotného projektu, ale aj o príkladnom prístupe investorov a architektov.

Čítať viac

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube