YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.05.2019 09:55

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

Mohutný objekt niekdajšej Cvernovky, ktorú verejnosť pozná aj pod označením Danubiuska alebo „Ružový hrad“, patrí k dominantám blízkeho okolia Trnavského mýta, hoci stavba postupne zaniká medzi novšou zástavbou, ktorá v okolí vyrástla – najmä v podobe štyroch etáp Jégého Aleje od FINEPu. Narozdiel od iných bratislavských industriálnych stavieb, táto Cvernovka až donedávna vynikala svojou zachovanosťou.

To sa zmenilo v roku 2011, kedy objekt vyhorel počas festivalu Uprising. Odvtedy bol uzatvorený a nevyužitý a postupne začal chátrať. Napriek tomu rozhodne nebol ohrozený, čo je dané mimoriadne vysokou kvalitou dobových konštrukcií, založených na využití tzv. Hannebiqueovej sústave, t.j. tuhým spojením dosky so železobetónovými trámami, čím vzniká jednoliata stropná konštrukcia a časť dosky staticky spolupôsobí s trámom v priereze T (viac tu).

Výsledkom bolo konštrukčné zjednodušenie a otvorenie vnútorného priestoru, čo sa architekti pri novom využití Cvernovky rozhodli zužitkovať. Daná dispozícia totiž umožňuje efektívne rozčleniť priestor, hoci za cenu straty jeho vzdušnosti. Dochádza totiž k radikálnej zmene funkcie a z budovy sa po novom stane polyfunkčný bytový dom.

Podľa návrhu by malo v dnes štvorpodlažnom objekte, ktorý dostane aj dvojpodlažnú nadstavbu, pribudnúť 9 bytov (v nadstavbe) a 67 apartmánov, ako apartmány budú pravdepodobne slúžiť aj charakteristické vežičky budovy. Komerčné priestory vzniknú na prízemí, ktorých súčasťou bude kaviareň alebo reštaurácia, fitnesscentrum a podľa návrhu spolupracujúcich architektov, pražskej kancelárie A69, aj rodičovské centrum. Architekti zachovajú stredové átrium, presvetlené denným svetlom. Objekt bude mať vlastnú podzemnú garáž. 

Treba zároveň povedať, že budova príde v súlade s nariadením pamiatkarov o svoju charakteristickú farebnosť. Cvernovka tak už nebude "Ružovým hradom". Objekt je však Národnou kutúrnou pamiatkou, čo vytvára väčší tlak na nutnosť dodržiavania pravidiel pamiatkovej ochrany. 

 

Návrh vnútorného átria. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

Daný návrh je v súlade so zamýšľanou transformáciou priľahlej lokality, kde FINEP využil existujúce územné rozhodnutie ešte z predkrízového obdobia (a pre iného developera), umožňujúceho výstavbu masívnych objemov, hoci sa odvtedy situácia v okolí v podobe záťaže väčším počtom obyvateľov aj dopravy výrazne zmenila. Každopádne, pozemok, ktorého je Cvernovka súčasťou, sa zmení na aktívnu mestskú zónu.

Zatiaľ bola bližšie prezentovaná len prvá etapa developmentu, v rámci ktorej vzniknú tri bytové domy a parkovací dom. Počet rezidenčných jednotiek je 309, najvyššia budova dosiahne výšku takmer 83 metrov. S jej výnimkou má zvyšná zástavba asociovať klasické mestské bloky, hoci len veľmi jemne.

V druhej etape pribudne okrem opravenej Cvernovky aj druhá výšková budova, ktorá však bude s výškou 118 metrov dominantou nielen tohto projektu, ale aj celého priľahlého územia. V blízkosti Trnavského mýta tak začne vznikať ďalší bratislavský cluster (oblasť s vyššou koncentráciou výškových budov).

Z tohto projektu sa tak stáva jeden z najvýraznejších zámerov v Bratislave, aj s prihliadnutím na „megaprojekty“ v downtowne. Architekti zodpovední za nové vstupy, spomínaná kancelária A69, sa museli popasovať s neľahkou úlohou v podobe existujúceho ÚR, čo obmedzovalo kreatívne možnosti. Napriek tomu sa v tejto veľmi zložitej situácii podarilo navrhnúť vcelku dobre pôsobiaci projekt, minimálne po vizuálnej stránke. Škodou je, že sa nepodarilo presadiť koncept verejných priestranstiev od kancelárie LABAK. Súčasťou exteriérových plôch bude aspoň akási piazzeta a parčík s detským ihriskom.

Projekt ako taký teraz čaká na udelenie stavebného povolenia, presné dátumy realizácie ešte nie sú známe. Cvernovky sa však týka až druhá etapa projektu, rekonštrukcia by sa tak mala spustiť neskôr ako v prípade ostatných častí developmentu. 

 

Zasadenie Cvernovky do priestoru. Zdroj: Jakub Hrubý

 

Čo sa týka samotného objektu Cvernovky, vysoká záťaž na okolie s jednostrannou orientáciou na bývanie by sa mohla odraziť v rôznorodejšom využití budovy. Developer si je však pravdepodobne veľmi dobre vedomý faktu, že bývanie v skutočných loftoch – premenených priemyselných priestoroch – v Bratislave prakticky neexistuje (s pár drobnými výnimkami). Už teraz tak môže rátať s úspešnosťou tejto prestavby.

Verejnosť z toho s ohľadom na rozsah developmentu nebude mať až tak veľa. Výhodou je spriechodnenie územia, občianska vybavenosť bude mať skôr obmedzený rozsah. Podľa urbanistického konceptu by sa mal starší dom, súčasť pôvodného areálu, premeniť na infocentrum Cvernovky.

Bolo by skvelé, keby sa FINEP, developer v Bratislave s veľmi pošramotenou povesťou vďaka zásahom ako je Jégého Alej s nízkou architektonickou úrovňou alebo meškajúcim vežiakom Première, ktorý sa úspešne mení na najviac nenávidenú novostavbu v Hlavnom meste (a to je už čo povedať), pokúsil pri Cvernovke o zlepšenie imidžu. Inšpiráciou by mohla byť firma Ise, s.r.o., s vynikajúcou rekonštrukciou Mlynice, ktorá bola navrhnutá na ocenenie Mies van der Rohe Award, čo je jedno z najvyšších ocenení v európskej architektúre. Jej architekti z kancelárie GutGut sú experti na obnovu industriálnych priestorov.

Cvernovka bohužiaľ na takúto métu vysoko pravdepodobne mať nebude. Pozitívom aspoň ostáva, že získa novú náplň, čo je niečo, čoho sa mnoho bratislavských industriálnych komplexov nedočkalo. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

Súvisiace články

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube