YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.11.2019 08:00

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

YIT novinku oznámilo v tlačovej správe, kde priblížilo, že pozemok získalo od spoločnosti Air Products Slovakia, s.r.o. Novú akvizíciu plánuje developer využiť na scelenie s existujúcou (resp. plánovanou) časťou Nuppu a dotvorenie projektu prostredníctvom novej budovy. Jej výstavba by sa mala spustiť v roku 2022, momentálne sa hľadá architekt.

Detaily nového objektu tak nie sú ešte známe, hoci YIT potvrdzuje, že pôjde o bývanie aj občiansku vybavenosť, pravdepodobne v parteri. Ide o logické rozhodnutie, keďže ulica Mlynské nivy, ktorá tvorí severnú hranu Nuppu, bude mať v budúcnosti nepochybne charakter aktívnej mestskej ulice, keď sa zurbanizujú aj ostatné pozemky v blízkosti – napríklad územie patriace Doprastavu západne od Nuppu - alebo prebehne transformácia areálov severne od ulice.

V takom prípade však bude kľúčové, aby bola oblasť kvalitne obslúžená verejnou dopravou. Už dlhšie je známa informácia, že v blízkosti Nuppu by mala vzniknúť autobusová zastávka. Detaily približuje Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja v YIT Slovakia: „Spolu s DPMB pripravujeme projekt predĺženia linky MHD č. 66 cez Hraničnú a Mlynské Nivy s plánovaným obratiskom na Mlynských Nivách, ako aj s 2 zastávkami MHD. V súčasnosti už máme vydané právoplatné UR, vydanie stavebných povolení a samotnú realizáciu očakávame v priebehu prvej polovice budúceho roka.“

Dátum zriadenia linky ešte nie je známy, predpokladaná trasa vedie z Mlynských nív – kde bude východzia zastávka – cez Hraničnú, Bajkalskú, Trenčiansku, Miletičovu, Záhradnícku, Bajkalskú, Drieňovú, Tomášikovu, Kaštieľsku, Parkovú a Domkársku. Obyvatelia Nuppu tak budú mať na jeden prestup dostupné centrum mesta aj Hlavnú železničnú stanicu, ako aj priame spojenie na trhovisko na Miletičovej.

Naostatok, v lokalite by mala pribudnúť aj cyklotrasa, ktorá bola spolupripravovaná developerom. „Vedenie cyklotrasy je zatiaľ v procese prípravy na obstarávanie projektovej dokumentácie, ku ktorej sme Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy poskytli podklady, aby našli najvhodnejšie riešenie nielen pre obyvateľov Nuppu, ale aj celého územia,“ hovorí Silvia Ferencová. Vedenie ani dátum realizácie však ešte nie sú ujasnené, Magistrát má na tento rok na projekt v rozpočte alokovaných 100-tisíc eur.  

 

Priestor, kde vznikne nový dom. Zdroj: Google Maps

 

Nuppu tak získava celistvejšiu víziu, na konci ktorej by mal vzniknúť prechod medzi menej hustou zástavbou tradičnej štvrte Prievoz a mohutnejšou a intenzívnejšou zástavbou v širšom centre Bratislavy. Ulica Mlynské nivy bude v tomto kontexte jednou z najdôležitejších spojníc s centrom, starým aj novým.

Samotný development je komponovaný ako riadková zástavba zväčša osempodlažných doskových obytných domov, zoskupených okolo centrálneho líniového parku. Výnimku v tomto koncepte tvorí vyššia, 12-podlažná budova na východnom okraji developmentu, a dvojica bodových domov na západnom, kde už vtedajšie majetkové pomery neumožňovali budovy navrhnúť inak. V budúcnosti by mala pribudnúť aj kancelárska budova, ktorá vytvorí priestorovú azvukovú bariéru voči diaľnici D1.

Väčšina z dosiaľ postavených alebo predávaných domov obsahuje okolo 98 bytov stredného štandardu. Jedinú výnimku nateraz tvorí „výškový“ objekt, kde ich je 113, podobne netypicky na tom budú aj bodové domy, hoci tu ešte čísla počtu jednotiek neboli ohlásené.

Predajnosť je na vcelku dobrej úrovni. Prvé dve fázy sú už kompetne vypredané, v tretej ostáva voľný jediný byt. V štvrtej – výškovej dominante – je posledných 22 voľných bytov, v piatej 40 a v šiestej, ktorá ohlásila predaj len prednedávnom, je už takmer štvrtia bytov rozpredaných. Faktormi prispievajúcimi k úspešnosti predaja sú kombinácia priaznivej polohy, ceny a racionálnych riešení jednotlivých bytov. Okrem toho, nemalým benefitom je aj prítomnosť veľkého parku a do neho orientovanej vybavenosti.

Tento park je dnes z podstatnej časti zrealizovaný a už nasťahovaní obyvatelia majú k dispozícii multifunkčné ihrisko, miesto pre grilovanie, fitprvky a výbeh pre psy. Čoskoro by sa malo otvoriť ďalšie detské ihrisko a vybudovať by sa mal petang a nové námestie. Obchodné jednotky orientované do parku sú zatiaľ skôr prázdne, s rastom kritickej masy potenciálnych klientov (teda obyvateľov) sa však nepochybe zaplnia.

Projekt je výsledkom práce architektonickej kancelárie Ateliér 3M, ktorá projekt navrhla ešte pre pôvodného developera, ktorý tu naplánoval vznik obytného súboru Bergamon. V rámci pokrízového vývoja sa však tento investor stiahol a novým majiteľom sa stalo YIT. Zásadnejšie zmeny do pôvodného konceptu sa už nerealizovali. Výsledkom je jednoduchá architektúra, ozvláštnená akurát oblým zalomením jednotlivých budov, ako aj ich farebným odlíšením.

V tejto chvíli je štvrtá etapa v stave hrubej stavby, podlažia pribúdajú na piatej etape, v prípade šiestej vzniká stavebná jama. Tretia etapa sa kolauduje a čoskoro budú odovzdávané jednotlivé byty. Pri aktuálnom tempe pribúdania nových častí projektu – teda polroka až trištvrte roka – možno celkové dokončenie developmentu očakávať okolo rokov 2025-2026.

 

Nový centrálny park, ktorý je už z podstatnej časti zrealizovaný. Zdroj: YIT Slovakia

 

Veľký development transformuje niekdajší brownfield, ktorý nahrádza bezproblémovou a vhodnou zástavbou, ktorá nie je pre Ružinov netypická. Ide presne o príklad vhodnej formy zahusťovania – na bývalých výrobných či dopravných plochách, ktoré už stratili účel a sú v kontexte meniaceho sa mesta rušivé.

Bratislava disponuje obrovskými plochami brownfields, ktorých by malo byť okolo 630 hektárov. To je už veľmi veľké územie, ktoré umožňuje výstavbu bytov pre desaťtisíce ľudí. Väčšina týchto plôch je nerovnomerne rozložených po celom meste, čo umožňuje lokálne dostavby, najviac sa ich však koncentruje vo východnej časti Bratislavy, najmä medzi Račianskou ulicou, Tomášikovou ulicou a Trnavskou cestou. Ide o strategický rozvojový smer Hlavného mesta.

Nutnosť hľadania nového využitia týchto plôch priebežne rastie. Pre bývanie, po ktorom je teraz enormný dopyt, totiž už ostáva len približne 20 hektárov vhodne zadefinovaných plôch a kým Hlavné mesto prijme nový Územný plán, môže byť neskoro. Transformácie brownfields musia pri aktualizácii plánu hrať jednu z prioritných rolí.

Nápomocná k tomu môže byť štúdia, ktorú nechal Magistrát vypracovať v uplynulých rokoch ako podklad pre nový Územný plán – tzv. Vyhľadávacia štúdia brownfields je údajne na dobrej úrovni a umožňuje prehľadnú orientáciu medzi všetkými bývalými výrobnými či dopravnými plochami v meste. Nie je známe, či ju aktuálne vedenie Hlavného mesta využíva.

Pre úspešný rozvoj Bratislavy je revitalizácia postindustriálnych plôch zásadná. Napriek rozličným trhovým výkyvom totiž bude prílev nového obyvateľstva do ekonomicky silnej metropoly pokračovať. Je úlohou mesta zabezpečiť, aby sa títo obyvatelia nestali príťažou, čím budú, ak budú smerovať na predmestia a rozširovať obce v bratislavskom zázemí. Obyvatelia sú takmer vždy obohatením mesta, a takto treba uvažovať aj o územnom rozvoji, ktorého cieľom má byť ľudí združovať a nie rozdeľovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube