Author photoAdrian Gubčo 26.03.2019 10:15

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Ohlásenie najnovšej časti projektu nie je prekvapením a je v súlade s postupom developera ohlasovať v priemere každého trištvrte roka novú etapu relatívne rozsiahleho súboru, ktorý transformuje zanedbaný postindustriálny pozemok na rozhraní priemyselnej zóny Mlynské Nivy – Východ a štvrte Prievoz. Práce na mieste novej budovy ešte neprebiehajú, mali by sa však spustiť už v najbližších týždňoch.

Hyasintti bude mať podobu pripomínajúcu prvú až tretiu fázu Nuppu, pôjde teda o doskový bytový dom so zalamovaným pôdorysom a s ôsmimi nadzemnými podlažiami. Developer sa týmto domom rozhodol pokročiť v urbanizácii územia aj južne od centrálneho parku, vďaka čomu sa zástavba priblíži k diaľnici D1, kým ju od nej neoddelí ešte kancelárska budova.

Bytov je v Hyasintti celkovo 98 s celkovými výmerami od 40 do 140 metrov štvorcových. Z tohto počtu je 12 bytov jednoizbových, 46 dvojizbových, 31 trojizbových a 9 štvorizbových. Dané rozdelenie bytov nasvedčuje, že cieľom developera je nalákať čo najširšie spektrum klientov – od mestských singles po rodiny. Cenovo vychádza piata etapa s priemernými cenami cez 2,5-tisíc eur na meter štvorcový (bez parkovania) na bratislavský priemer v danom štandarde.

Vzhľadom na rozsah cieľovej skupiny tomuto zodpovedá aj ponuka vybavenosti v rámci projektu – najsilnejším benefitom má byť spomínaný park na dvore medzi jednotlivými domami, ktorý má vďaka riadkovému členeniu zástavby líniový charakter, a ktorý osloví aj rodiny, aj mladších rezidentov. Okrem toho projekt obsahuje aj drobnú občiansku vybavenosť, ktorá sa v malom rozsahu bude nachádzať aj v Hyasintti. Veľkou výhodou však bude nakoniec aj poloha.

 

Silným benefitom Nuppu má byť líniový park vo dvore medzi jednotlivými domami. Zdroj: YIT Slovakia

 

Celé Nuppu sa nachádza na východnom konci ulice Mlynské nivy, v území, o ktorom sa predpokladá, že by tadiaľto v budúcnosti mala viesť električková trať, ktorá spojí historické aj nové centrum mesta s Podunajskými Biskupicami a Vrakuňou. Prvé štúdie k tomuto projektu by sa mali začať spracúvať už v priebehu tohto roka, keďže Hlavné mesto v tomto ohľade navrhlo schválenie finančných prostriedkov v tohtoročnom rozpočte.

Kým však električková trať bude realitou až v priebehu niekoľkých rokov, omnoho skôr by sa mali realizovať opatrenia smerujúce k zlepšeniu cyklistickej a hromadnej dopravy – už tento rok by sa mala vybudovať cyklotrasa medzi Hraničnou a Bajkalskou ulicou, ako aj zriadiť obratisko pre autobusy MHD so zastávkou. Nuppu, ktoré bude mať po celkovom dokončení okolo dvetisíc obyvateľov a ďalšie stovky tu budú pracovať, si takúto obsluhu nepochybne zaslúži, hoci v tejto chvíli sú dokončené ešte len dve etapy.

Najnovšia etapa, Hyasintti, by sa podľa predstáv developera mala kolaudovať ku koncu leta 2021, pred ňou sa do konca roka 2020 dokončí dom Jasmiini a ešte v priebehu tohto roka (v septembri) sa ukončia práce na dome Ruusu. Pre niekoľkými týždňami bola oficiálne skolaudovaná druhá fáza, Tulpaani. Prvá etapa, dom Lilja, je už zabývaný.

 

Celý plánovaný development. Zdroj: YIT Slovakia

 

Projekt Nuppu tak postupne získava formu, ktorá bola prvýkrát, ešte pod iným názvom (Bergamon) a iným developerom (Mota-Engil), predstavená už v roku 2011. S výmenou developera nedošlo k radikálnemu redizajnu, projekt tak má podobu, ktorú jej dala kancelária 3M. Ide o štandardnú architektúru bez výnimočných prvkov, v danom prostredí však ide o akceptovateľný prístup. Projekt v budúcnosti bude pravdepodobne tvoriť prechod medzi hustejšou zástavbou zóny Nivy a Prievozom, preto sa dá pochopiť aj rozvoľnenejšia riadková forma developmentu namiesto blokovej.

Dôležité bude, ako sa bude lokalita vyvíjať v budúcnosti, teda ako sa vyrieši zástavba na okolitých pozemkoch. S ohľadom na význam a rozsah Bajkalskej ulice a potenciálne budovanie električkovej trate by bola vhodná aj hustejšia, teoreticky aj vyššia zástavba pozdĺž tejto významnej mestskej triedy. Majitelia pozemkov si už nepochybne dávajú spracovať zastavovacie štúdie, čo platí aj o susednom pozemku pri Nuppu, patriacom Doprastavu.

Z tejto pomerne rozsiahlej a nedostatočne využitej zóny (Mlynské Nivy – Východ) sa môže stať veľmi atraktívna mestská štvrť s dobrým dopravným napojením na centrum metropoly aj na kľúčové výpadovky (R7). Premena postindustriálnych brownfieldov na živé mestské polyfunkčné územia sú najželateľnejším smerom stavebného rozvoja mesta, preto treba zvýrazniť snahy pre to, aby sa prijali príslušné územné plány zón, ktoré sa na tieto lokality zameriavajú.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube