YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.03.2019 10:15

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Ohlásenie najnovšej časti projektu nie je prekvapením a je v súlade s postupom developera ohlasovať v priemere každého trištvrte roka novú etapu relatívne rozsiahleho súboru, ktorý transformuje zanedbaný postindustriálny pozemok na rozhraní priemyselnej zóny Mlynské Nivy – Východ a štvrte Prievoz. Práce na mieste novej budovy ešte neprebiehajú, mali by sa však spustiť už v najbližších týždňoch.

Hyasintti bude mať podobu pripomínajúcu prvú až tretiu fázu Nuppu, pôjde teda o doskový bytový dom so zalamovaným pôdorysom a s ôsmimi nadzemnými podlažiami. Developer sa týmto domom rozhodol pokročiť v urbanizácii územia aj južne od centrálneho parku, vďaka čomu sa zástavba priblíži k diaľnici D1, kým ju od nej neoddelí ešte kancelárska budova.

Bytov je v Hyasintti celkovo 98 s celkovými výmerami od 40 do 140 metrov štvorcových. Z tohto počtu je 12 bytov jednoizbových, 46 dvojizbových, 31 trojizbových a 9 štvorizbových. Dané rozdelenie bytov nasvedčuje, že cieľom developera je nalákať čo najširšie spektrum klientov – od mestských singles po rodiny. Cenovo vychádza piata etapa s priemernými cenami cez 2,5-tisíc eur na meter štvorcový (bez parkovania) na bratislavský priemer v danom štandarde.

Vzhľadom na rozsah cieľovej skupiny tomuto zodpovedá aj ponuka vybavenosti v rámci projektu – najsilnejším benefitom má byť spomínaný park na dvore medzi jednotlivými domami, ktorý má vďaka riadkovému členeniu zástavby líniový charakter, a ktorý osloví aj rodiny, aj mladších rezidentov. Okrem toho projekt obsahuje aj drobnú občiansku vybavenosť, ktorá sa v malom rozsahu bude nachádzať aj v Hyasintti. Veľkou výhodou však bude nakoniec aj poloha.

 

Silným benefitom Nuppu má byť líniový park vo dvore medzi jednotlivými domami. Zdroj: YIT Slovakia

 

Celé Nuppu sa nachádza na východnom konci ulice Mlynské nivy, v území, o ktorom sa predpokladá, že by tadiaľto v budúcnosti mala viesť električková trať, ktorá spojí historické aj nové centrum mesta s Podunajskými Biskupicami a Vrakuňou. Prvé štúdie k tomuto projektu by sa mali začať spracúvať už v priebehu tohto roka, keďže Hlavné mesto v tomto ohľade navrhlo schválenie finančných prostriedkov v tohtoročnom rozpočte.

Kým však električková trať bude realitou až v priebehu niekoľkých rokov, omnoho skôr by sa mali realizovať opatrenia smerujúce k zlepšeniu cyklistickej a hromadnej dopravy – už tento rok by sa mala vybudovať cyklotrasa medzi Hraničnou a Bajkalskou ulicou, ako aj zriadiť obratisko pre autobusy MHD so zastávkou. Nuppu, ktoré bude mať po celkovom dokončení okolo dvetisíc obyvateľov a ďalšie stovky tu budú pracovať, si takúto obsluhu nepochybne zaslúži, hoci v tejto chvíli sú dokončené ešte len dve etapy.

Najnovšia etapa, Hyasintti, by sa podľa predstáv developera mala kolaudovať ku koncu leta 2021, pred ňou sa do konca roka 2020 dokončí dom Jasmiini a ešte v priebehu tohto roka (v septembri) sa ukončia práce na dome Ruusu. Pre niekoľkými týždňami bola oficiálne skolaudovaná druhá fáza, Tulpaani. Prvá etapa, dom Lilja, je už zabývaný.

 

Celý plánovaný development. Zdroj: YIT Slovakia

 

Projekt Nuppu tak postupne získava formu, ktorá bola prvýkrát, ešte pod iným názvom (Bergamon) a iným developerom (Mota-Engil), predstavená už v roku 2011. S výmenou developera nedošlo k radikálnemu redizajnu, projekt tak má podobu, ktorú jej dala kancelária 3M. Ide o štandardnú architektúru bez výnimočných prvkov, v danom prostredí však ide o akceptovateľný prístup. Projekt v budúcnosti bude pravdepodobne tvoriť prechod medzi hustejšou zástavbou zóny Nivy a Prievozom, preto sa dá pochopiť aj rozvoľnenejšia riadková forma developmentu namiesto blokovej.

Dôležité bude, ako sa bude lokalita vyvíjať v budúcnosti, teda ako sa vyrieši zástavba na okolitých pozemkoch. S ohľadom na význam a rozsah Bajkalskej ulice a potenciálne budovanie električkovej trate by bola vhodná aj hustejšia, teoreticky aj vyššia zástavba pozdĺž tejto významnej mestskej triedy. Majitelia pozemkov si už nepochybne dávajú spracovať zastavovacie štúdie, čo platí aj o susednom pozemku pri Nuppu, patriacom Doprastavu.

Z tejto pomerne rozsiahlej a nedostatočne využitej zóny (Mlynské Nivy – Východ) sa môže stať veľmi atraktívna mestská štvrť s dobrým dopravným napojením na centrum metropoly aj na kľúčové výpadovky (R7). Premena postindustriálnych brownfieldov na živé mestské polyfunkčné územia sú najželateľnejším smerom stavebného rozvoja mesta, preto treba zvýrazniť snahy pre to, aby sa prijali príslušné územné plány zón, ktoré sa na tieto lokality zameriavajú.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube