YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.10.2019 13:25

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Aj šiesta etapa sa tak drží pomenovania podľa kvetín, tak ako predošlé časti developmentu. Svojim začlenením, tvarom i architektúrou kopíruje už naznačený koncept, vznikne tak ďalší doskový osempodlažný dom v riadkovej zástavbe, ktorý bude vymedzovať vnútorný líniový park. Prístupová komunikácia bude vybudované po vonkajšom obvode rezidenčného súboru, bude však slúžiť aj pre obsluhu výhľadovej kancelárskej budovy popri diaľnici D1.  

V dome Orkidea vznikne 98 1- až 4-izbových bytov, predaj sa spúšťa v týchto dňoch. Hoci oficiálne sú voľné ešte všetky, vyše štvrtina z nich je už rezervovaná. Cenovo sú byty nastavené relatívne dobre – pri niektorých z nich je cena zo štvorcový meter už 2,5-tisíc eur, v priemere vycháza pod 3-tisíc eur za meter štvorcový. Nuppu nepatrí k nadštandardným projektom, z hľadiska lokality a jej budúceho rozvoja však má výhodnú polohu.

Okrem lokality má byť konkurenčnou výhodou projektu aj zmieňovaný park, ktorý má byť dokončený spoločne s ukončením výstavby Orkidey. Už dnes je jeho časť zrealizovaná a využívaná a postupne tu pribúdajú rekreačné a športové prvky – ihrisko, gril, výbeh pre psy, detské ihrisko a pod. Komunitný rozmer projektu majú posilniť spoločenské miestnosti na prízemí jednotlivých domov. Retailové prevádzky zatiaľ veľmi aktívne nie sú, s rastom súboru sa to však nepochybne zmení.

Výhodou parku je, že aj pri svojej solídnej veľkosti nie je nijako narušený dopravou, keďže parkovanie v celkovom počte 113 miest je riešené buď v podzemí bytových domov (čo je v poriadku) alebo na povrchu a na prvom nadzemnom podlaží pod hmotou budovy (čo už nie je vzorové riešenie). Zatiaľ nedostatočná je obsluha verejnou dopravou, hoci už čoskoro by sa tu malo zriadiť obratisko pre autobusy. Predbežne sa počítalo s vedením linky 66, aktuálne sa však tento zámer prehodnocuje.

Architektúra objektu, tak ako aj pri ostatných etapách, vychádza z pera Ateliéru 3M, ktorý kreslil už pôvodný projekt pre iného developera, kedy bol známy ako Bergamon. Nejde o výnimočnú architektúru, skôr o neurážlivý štandard, ktorý v budúcnosti dotvorí prechod medzi hustejšou a exponovanejšou zástavbou v transformujúcich sa postindustiálnych štvrtiach a stabilizovaným a pokojnejším prostredím Prievozu.

YIT predpokladá dokončenie prác a kolaudáciu v marci 2022. Ak sa má tento termín dodržať, práce sa budú musieť spustiť už v najbližšej dobe.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Nuppu sa ďalším prírastkom začne blížiť k finálnej podobe, v rámci ktorej vznike ešte trojica doskových domov a dve bodové bytovky. Aktuálne dokončené sú tri domy, na výškovej dominante projektu, 12-podlažnom dome Jasmiini, sa realizuje fasáda a na piatej etape Hyasintti pribúdajú prvé nadzemné podlažia. Celkovo ide o zhruba šesťsto bytov, po ukončení celého developmentu ich bude okolo tisícky.

To môže znamenať, že tu môže žiť aj 3-tisíc ľudí, zvlášť keď sa Nuppu profiluje ako rodinné bývanie. Ide o množstvo, ktoré viac než oprávňuje dovedenie kvalitnej verejnej dopravy do oblasti, ako aj dobrej infraštruktúry pre ostatné alternatívne druhy dopravy – predovšetkým cyklotrasy. Pri súčasnom tempe možno očakávať, že plne dobudovaný bude projekt možno už ku koncu roka 2025.

Kým pri cyklotrasách je to viac než pohodlný termín na výstavbu kvalitnej infraštruktúry, iné to je pri náročnejších, ale aj kapacitnejších projektoch – predovšetkým v podobe električkovej trate. Ulica Mlynské nivy je totiž považovaná za jeden z možných smerov rozvoja električkovej siete, pričom trať by mala v budúcnosti pokračovať až do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Projektová príprava však v takomto prípade trvá roky.

V tomto ohľade nemáme zatiaľ informáciu, ako presne vidí možnosť výstavby trate do Prievozu Hlavné mesto, v ktorého kompetencii takýto projekt je. Vízia rozvoja siete v rámci nového centra mesta na Nivách sa spracúva len teraz, netreba však zabúdať na širšie vzťahy – električkové trate musia totiž spájať lokality, kde je dopyt po pravidelnej dochádzke, a okolie Mlynských nív takým rozhodne je.

V najbližších rokoch by tu mali totiž pribudnúť rádovo tisíce bytov. Niekoľko projektov je pred dokončením (Jarabinky), niektoré vo výstavbe (Discovery Residence, Nuppu), ďalšie v príprave (Pri Mlynoch a zatiaľ nepomenovaný development od YIT). V súčasnosti ponuka verejnej dopravy v tejto lokalite prakticky absentuje.

Je tak namieste, aby sa mesto veľmi seriózne začalo venovať nielen jednej možnej trati (električkovej vetve Košická a jej vedeniu), ale hneď dvom. Diskusia by nemala znieť v tom zmysle, ktorú trať potrebujeme viac a ako ju viesť, aby dokázala vynahradiť aj tú druhú (otázka vedenia trate po Pribinovej vs. Landererovej), ale jednoznačne pripustiť, že potrebné sú obe a obe treba začať čo najskôr projektovať a pripravovať.

Ide o strategické investície, ktoré budú do významnej miery definovať, aká bude kvalita života v Bratislave budúcnosti. Ak má metropola v tejto otázke excelovať, čiastkové alebo provizórne riešenia sú vylúčené. Záujem by mal byť len o tie najlepšie a najkomplexnejšie projekty bez ohľadu na výšku prvotnej investície. Je totiž zrejmé, že skôr či neskôr sa dobre investované peniaze vrátia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube