YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.12.2022 14:32

Legenda je definitívne preč. Istropolis je zrovnaný so zemou

V uplynulých dňoch bolo z veľkej časti ukončené búranie výškovej administratívnej budovy niekdajšieho Domu odborov Istropolis. Na pozemku sa teraz nachádza už len halda sutín, ktoré sa postupne odpratávajú. Definitívne tak bol ukončený príbeh známeho komplexu, ktorý niekoľko rokov dotváral charakter Trnavského mýta. Na jeho mieste developer Immocap vybuduje Nový Istropolis.

Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Príbeh Istropolisu sa začal písať v roku 1956, kedy sa konala urbanisticko-architektonická súťaž na Dom odborov, techniky a kultúry. Vybrané bolo miesto na Trnavskom mýte, kde sa už vtedy uvažovalo s umiestnením nového sekundárneho centra mesta. Prvá cena udelená nebola, na druhom mieste sa však umiestnila koncepcia architektov T. Gebauera, F. Končeka, I. Skočeka a Ľ. Titla. V roku 1958 sa stali generálnymi projektantami.

Konček, Skoček a Titl (neskôr prezývaní Lordi) postupne vytvorili dve ďalšie alternatívne štúdie, úvodný projekt výškovej budovy dokončili v roku 1960. Finálnu podobu však nemala kongresová hala, úvodný projekt Domu odborov bol schválený až v čase, kedy dokončili vežu – v roku 1965. V roku 1971 bol zbúraný historický Berchtoldov palác z roku 1832, v tom istom čase bol dokončený aj Dom techniky. V roku 1974 bola ukončená výstavba Domu detí. O dva roky neskôr došlo k finálnej úprave projektu hlavnej kultúrno-spoločenskej sály Domu odborov.

Konečne sa tak otvoril priestor pre plné dobudovanie „Domu odborov, techniky a kultúry“, ku ktorému došlo v roku 1981. Jedným z hlavných účelov stavby bolo vytvorenie miesta pre zjazdy Komunistickej strany Slovenska, čo sa podpísalo na vysokej reprezentatívnosti budovy. Túto funkciu však Istropolis neniesol dlho – o niekoľko neskôr sa režim zrútil a v roku 1990 sa komplex premenoval Kongresové a kultúrne centrum Istropolis.

Galéria

  • Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 30.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 21.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 21.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 21.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Immocap

Napriek tomu, že bol miestom organizácie viacerých populárnych podujatí a umiestnené tu bolo na tú dobu veľmi moderné kino alebo divadlo (divadlá), už v roku 1999 začal ponovembrový majiteľ – Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií (JMF) – inzerovať predaj Istropolisu. Mohutný komplex bol ekonomicky neudržateľný. Úroveň kultúrnej časti objektu sa začala znižovať umiestnením rozličných prevádzok, ktoré mali vykryť straty. JMF neprijal ponuku od miestnej samosprávy ani od Hlavného mesta na odpredaj.

K predaju došlo až v roku 2017, kedy sa majiteľmi Domu odborov Istropolis stali spoločnosti Immocap Group a YIT Slovakia. Druhá menovaná firma sa neskôr stiahla, prvý developer však pokračoval v príprave investičného zámeru, ktorý mal priniesť nové využitie priestoru. V rámci medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže bol za najlepší označený návrh holandskej kancelárie KCAP v spolupráci s nemeckou kanceláriou Cityförster, ktorá so zachovaním Istropolisu nepočítala. V tom čase sa už začínali mobilizovať historici architektúry, združení okolo organizácie DOCOMOMO, so snahou o úplné zachovanie Istropolisu.

Odhalenie nového zámeru vyvolalo veľkú vlnu odporu u časti verejnosti. Zo širšieho hľadiska však nešlo o univerzálny nesúhlas. Hoci odporcovia búrania Istropolisu zorganizovali petíciu a apelovali na vyhlásenie komplexu za národnú kultúrnu pamiatku, Pamiatkový úrad SR to odmietol. Medzičasom, developer získal súhlas s asanáciou komplexu. V januári tohto roka sa začalo s odstraňovaním obkladu na prvej zo stavieb a čoskoro nato aj s celkovým búraním.

Dnes sú búracie práce prakticky ukončené. Developer pravdepodobne v najbližších týždňoch dokončí aj čistenie pozemku a jeho prípravu na ďalšiu transformáciu. Nový zámer medzičasom postupuje v povoľovacom konaní. V tejto chvíli prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a rovnako aj overovanie súladu s územným plánom. Nasledovať bude územné a stavebné konanie, a to už pod gesciou nového vedenia mestskej časti (a pravdepodobne aj stavebného úradu), ktoré sa k búraniu Istropolisu svojho času vyjadrovalo veľmi kriticky.

 

Fotografia z 21.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V každom prípade, v tomto momente už nie je veľmi čo zachraňovať. Z komplexu ostal zachovaný ešte Dom techniky, ani tento však pravdepodobne nebude mať dlhú životnosť. Keďže je objekt po novom vo vlastníctve developera, bude včlenený do nového developmentu – a to aj s možnosťou, že sa zbúra a nahradí budovami, ktoré budú lepšie zohľadňovať uvažovaný koncept nového projektu.

Ten ráta so vznikom polyfunkčnej zóny s kanceláriami, bývaním, retailom v parteri a vybudovaním veľkého kultúrno-kongresového centra s pridruženým kongresovým hotelom. Nový Istropolis má lepšie nadväzovať na urbanistický charakter okolia Trnavského mýta. Hmotovo bude zástavba reagovať na susedstvo a postupne gradovať k priestoru železničnej stanice Filiálka. Vzniknúť má aj výšková dominanta so 102 metrami. Popri tom bude development obsahovať sériu verejných priestranstiev, od veľkých rozptylových plôch pred kultúrnym centrom smerom k Trnavskému mýtu, po menšie poloverejné plochy hlbšie v území. 

Z hľadiska verejnosti je kľúčovou časťou kultúrno-kongresové centrum. Vízia, predstavená v lete 2020, predpokladá, že v hlavnej sále centra bude tritisíc miest na sedenie a päťtisíc na státie. Pôjde však o vysoko flexibilný priestor, ktorý sa bude dať predeliť na menej sál s paralelným programom. Developer v tomto vidí veľkú prednosť oproti pôvodnému Istropolisu, ktorý takúto mieru flexibility neumožňoval, a to ani v prípade prestavby. Na pôvodný objekt chce každopádne odkázať materiálovým riešením alebo spätným využitím zachovaných originálnych prvkov.

V tomto momente nie je definitívne, či takáto mohutná hala naozaj vznikne. Developer totiž počítal s finančnou spoluúčasťou verejného sektora. Tá je v tomto momente nepravdepodobná. Zatiaľ neoverené informácie naznačujú, že o projekt sa zaujímajú zahraniční investori, vrátane investorov z krajín Perzského zálivu. V každom prípade, zmenšenie haly by bolo veľkou chybou. 

Immocap dnes odhaduje spustenie výstavby - aspoň podľa oficiálneho webu - v prvom kvartáli roka 2023. Tento termín nie je pravdepodobný. Nový Istropolis sa však skôr čo neskôr realitou v určitej podobe stane. Ostáva len dúfať, že sa stane podobne kultovou stavbou a do istej miery aj legendou, ako bol pôvodný komplex. Predpoklady pre to má. 

 

Fotografie z 30.11.2022 a 21.11.2022. Pozrite si búranie Istropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Kľúčový projekt sa blíži. Nový Istropolis by mal ísť do výstavby už na budúci rok

08.02.2023 10:32:50 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších aktuálne pripravovaných projektov v Bratislave sa blíži k výstavbe. Nový Istropolis, náhrada pôvodného komplexu Istropolis na Trnavskom mýte od developera Immocap, by mal ísť do realizácie už na budúcu jar. Ešte predtým však musí získať potrebné povolenia. Medzičasom prebieha diskusia o budúcom rozsahu kultúrno-spoločenského centra.

Čítať viac

Dominanta Trnavského mýta sa stráca. Výšková budova Istropolisu prichádza o podlažia

06.11.2022 19:58:19 Adrian Gubčo

Asanácia výškovej administratívnej budovy niekdajšieho Domu odborov napreduje. V tejto chvíli sa už definitívne strácajú najvyššie podlažia budovy, ktorá tvorila desaťročia výškovú dominantu Trnavského mýta. Stavebník, spoločnosť Immocap, smeruje k ukončeniu búracích prác ešte pred koncom roka, aby uvoľnil miesto projektu Nový Istropolis.

Čítať viac

Posledné momenty Istropolisu. Výšková budova rýchlo mizne

14.10.2022 13:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch postupne zaniká výšková administratívna budova, ktorá tvorila súčasť komplexu Domu odborov Istropolis. S jej odstránením odíde do minulosti výrazná dominanta Trnavského mýta, ale aj orientačný bod pre širšie okolie. Búranie súvisí s prípravou na výstavbu Nového Istropolisu, veľkého polyfunkčného zámeru od spoločnosti Immocap.

Čítať viac

Vyššia budova sa ešte nebúrala. Immocap začína s asanáciou veže Istropolisu

20.09.2022 16:48:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom by sa malo začať búranie organizačnej budovy, teda výškovej dominanty niekdajšieho Domu odborov Istropolis. Oznámil to developer Immocap, ktorý odstraňuje pôvodný komplex, na ktorého mieste chce postaviť projekt Nový Istropolis. Ide pravdepodobne o najvyššiu budovu, aká bola doteraz v Bratislave odstránená.

Čítať viac

Posledné momenty Istropolisu. Zanikajú zvyšky bývalej kultúrnej sály

14.09.2022 15:21:55 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa búrajú posledné časti bývalej kultúrnej a kongresovej časti Domu odborov Istropolis. Monumentálna stavba, ktorá vyše štyri desaťročia tvorila dominantu Trnavského mýta, odchádza definitívne do minulosti. Z celého komplexu ešte ostáva zbúrať výškovú administratívnu časť a do budúcna aj Dom techniky, ktorý prešiel do vlastníctva developera Immocap.

Čítať viac

Architekt Nového Istropolisu Jeroen Dirckx: Kultúrne centrum v Istropolise bude mať svetovú úroveň

02.09.2022 09:15:00 Adrian Gubčo

Nový Istropolis od developera Immocap je dnes považovaný za jeden z najkontroverznejších projektov v Bratislave. Dôvodom je nahradenie pôvodného Domu odborov Istropolis novým komplexom, ktorého súčasťou má byť aj veľké kultúrno-kongresové centrum. Jeho architekt z kancelárie KCAP Jeroen Dirckx si je pochybností vedomý, zároveň však presviedča, že na Trnavskom mýte vznikne skvelý projekt.

Čítať viac

Nový Istropolis je bližšie k prvému povoleniu

04.08.2022 14:12:29 Adrian Gubčo

Zámer výstavby polyfunkčného komplexu Nový Istropolis na Trnavskom mýte sa pomaly hýbe vpred. Spoločnosť Trnavské Mýto, a.s., ktorá patrí pod developera Immocap, vypracovala správu o hodnotení, teda podrobnejšie hodnotenie vplyvu projektu na životné prostredie. Investor musel zohľadniť pripomienky viacerých strán, vrátane Hlavného mesta, ktoré požaduje zváženie redukovaného variantu zámeru.

Čítať viac

Istropolis postupne zaniká, developer aj naďalej ráta s pôvodným projektom

17.06.2022 16:00:00 Adrian Gubčo

Na Trnavskom mýte postupuje búranie niekdajšieho Domu odborov Istropolis. Jedna z výrazných stavieb Bratislavy zaniká, aby uvoľnila miesto novému projektu. Developer Immocap chce vybudovať mohutný polyfunkčný projekt Nový Istropolis, ktorého súčasťou má byť aj veľké kultúrno-kongresové centrum. Jeho podoba je však do veľkej miery závislá od verejnej podpory, ktorá je aj naďalej otázna.

Čítať viac

Istropolis postupne zaniká

02.03.2022 15:13:57 Adrian Gubčo

Na začiatku tohto roka sa spustilo búranie Domu odborov Istropolis, veľkého komplexu, ktorý tvoril charakteristickú súčasť Trnavského Mýta. Už onedlho sa to zmení. Na jeho mieste má totiž vzniknúť Nový Istropolis, polyfunkčný komplex s kultúrno-spoločenským centrom, kanceláriami, bývaním a retailom od developera Immocap. Búranie pôvodnej stavby bude prebiehať počas celého tohto roka.

Čítať viac

Immocap má búracie povolenie na Istropolis, prvé práce sa majú spustiť už v najbližších dňoch

10.01.2022 14:16:13 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Dom odborov Istropolis pôjde takmer definitívne k zemi. Developer Immocap oznámil že disponuje právoplatným rozhodnutím mestskej časti Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu. Už v najbližších dňoch chce mohutný neskoromodernistický komplex ohradiť a začať s prvými prácami. V budúcnosti ho má nahradiť polyfunkčný projekt Nový Istropolis, ktorého súčasťou má byť aj pomerne rozsiahla kultúrno-spoločenská sála.

Čítať viac

Boj o NKKC pokračuje: Incheba a JTRE spochybňujú závery občianskeho združenia, Immocap kritiku odmieta

22.12.2021 17:20:09 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa bola konečne zverejnená analýza Občianskeho združenia Národné kultúrne a kongresové centrum (OZ NKKC), ktorá mala odpovedať na otázku, kde by sa tento dôležitý prvok vybavenosti mal nachádzať. Pracovná skupina za najlepší návrh označila Nový Istropolis od Immocapu, čo ostatní developeri odmietajú. Odkazujú pritom na posudok Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Čítať viac

Útvar hodnoty za peniaze odporúča vznik Národného kultúrneho a kongresového centra, minister financií zámer kritizuje

16.12.2021 13:26:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bolo odhalené hodnotenie Štúdie uskutočniteľnosti projektu Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Vypracovať ju dalo rovnomenné združenie, ktorého cieľom je vznik tohto dôležitého prvku občianskej vybavenosti, zásadného pre ďalší rozvoj Bratislavy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR síce potvrdil jeho výhodnosť, výsledky štúdie však expresívne skritizoval minister financií Igor Matovič.

Čítať viac

Nové Mesto a Immocap sa dohodli, mestská časť podporí projekt Nový Istropolis

29.11.2021 13:24:00 Adrian Gubčo

Spory medzi mestskou časťou Bratislava – Nové mesto a developerom Immocap Group, ktorý pripravuje prestavbu areálu Istropolis, sa nateraz zdajú byť zažehnané. Ako oznámil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti, obom stranám sa podarilo dohodnúť na splnení garancií developera voči verejnosti. Podľa starostu ide o veľké víťazstvo, v skutočnosti to skôr pripomína divadlo.

Čítať viac

Nové Mesto žiada zachovanie kultúrnej funkcie Istropolisu pod hrozbou sankcií, investor ich odmieta

23.09.2021 17:48:29 Adrian Gubčo

Horúca diskusia o budúcnosti priestoru, kde sa dnes nachádza komplex Domu odborov Istropolis, pokračuje aj naďalej. Okrem aktivistov je hlasná aj mestská časť Nové Mesto, ktorá ústami starostu Rudolfa Kusého žiada od developera Immocap splnenie viacerých požiadaviek. Obávajúc sa osudu PKO, za prípadné nesplnenie záväzkov žiada sankcie. Tie developer považuje za neprimerané.

Čítať viac

Národné kultúrne a kongresové centrum: Ktoré je najlepšie?

10.08.2021 09:52:00 Adrian Gubčo

Čoskoro by malo byť známe, ktorá ponuka na lokalitu a projekt pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) je najlepšia. Odborná komisia, zostavená združením NKKC, by mala predstaviť výsledky štúdie uskutočniteľnosti, kde porovnávala vízie potenciálnych partnerov v Novom Istropolise, Inchebe alebo Novom Lide. Ktoré z uvažovaných centier by mohlo mať na základe známych informácií najväčšiu šancu byť NKKC?

Čítať viac

Kultúrno-kongresové centrum v Novom Istropolise: Čo prinesie Bratislave?

26.05.2021 14:13:19 Adrian Gubčo

Hoci je Nový Istropolis veľký projekt, jeho najvýraznejšou súčasťou má byť nové kultúrno-kongresové centrum. Developer Immocap hovorí, že pôjde o špičkovú modernú sálu s európskymi parametrami, ktorá bude viac než dôstojnou náhradou pôvodného Domu odborov Istropolis a jeho kongresovej časti. Presné detaily sa však odhaľujú až teraz a s nimi aj možnosti, ktoré môže centrum metropole priniesť.

Čítať viac

Proti búraniu Istropolisu spustili petíciu, developer reaguje

13.04.2021 14:48:14 Adrian Gubčo

Plánovaná prestavba územia, kde sa dnes nachádza Dom odborov Istropolis, budí aj naďalej vášne. Aktivisti a odborníci zo združenia DOCOMOMO pripravili Petíciu za záchranu Istropolisu, v ktorej žiadajú zachovanie Istropolisu a jeho vyhlásenie za pamiatku. Na túto iniciatívu zareagoval developer Immocap, pripravujúci Nový Istropolis, ktorý pripomína, že petícia zamlčiava dôležité fakty.

Čítať viac

Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj sú otvorení prestavbe Istropolisu

18.02.2021 17:00:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy ani Bratislavský samosprávny kraj neodmietajú premenu areálu Domu odborov Istropolis, hoci výmenou za určité verejnoprospešné opatrenia. Vyjadrili sa tak pre agentúru SITA. Na toto stanovisko už reagoval aj developer Immocap, ktorý prisľúbil, že pripomienky mesta aj kraja bude pri riešení projektu rešpektovať.

Čítať viac

Diskusia okolo Nového Istropolisu pokračuje, aktivistom sa nepáči

18.01.2021 12:12:50 Adrian Gubčo

Predloženie projektu Nového Istropolisu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) nebolo spojené len s predstavením detailov konkrétnych riešení projektu, ale aj s odmietavými reakciami a pripomienkami voči zámeru. Najaktívnejšia je v tomto smere organizácia DOCOMOMO, ktorá obvinila developera Immocap z devastácie kultúrnych hodnôt a rozporuje súlad zámeru s Územným plánom.

Čítať viac

Nový Istropolis odhaľuje ďalšie detaily

03.12.2020 17:47:19 Adrian Gubčo

Predstavenie zámeru prestavby areálu Istropolisu v priebehu leta vyvolalo veľký záujem verejnosti. Developer Immocap odvtedy postupne dávkoval nové informácie o projekte, ktorý má zmeniť Trnavské Mýto a prispieť ku vzniku nového subcentra Bratislavy. Dnes boli zverejnené ďalšie detaily, keďže bol Nový Istropolis podaný na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Ako zmení Nový Istropolis Bratislavu

23.09.2020 13:25:00 Adrian Gubčo

Zámer Nového Istropolisu je momentálne celkom logicky asi najviac diskutovaným investičným zámerom v Bratislave. Podstatná časť debát sa sústredí na otázku asanácie pôvodného Domu odborov Istropolis, ide však len o jednu z tém, o ktorých by sa malo hovoriť. Druhou – možno ešte podstatnejšou – je perspektíva ďalšej budúcnosti Trnavského Mýta a Bratislavy a spôsob, akým ju Nový Istropolis môže ovplyvniť.

Čítať viac

Dom odborov Istropolis sa nedá zachrániť

28.07.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

Predstavenie Nového Istropolisu vyvolalo z logických dôvodov mimoriadny záujem médií a obrovský počet reakcií. Veľká väčšina sa venuje jedinej téme – asanácii pôvodného komplexu Istropolis. Milovníci modernistickej architektúry obviňujú developera z neúcty voči historickému a kultúrnemu odkazu budovy, investor Immocap sa bráni, že pôvodný Istropolis bol neudržateľný. Čo sú dôvody takéhoto postoja?

Čítať viac

Nový Istropolis sa odhaľuje

16.07.2020 12:55:25 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Dnešným dňom sa odhaľuje podoba dalšieho dlhoočakávaného bratislavského projektu: známe sú prvé detaily prestavby komplexu Istropolis, ikonickej stavby, tvoriacej už automatickú súčasť Trnavského mýta, asi najdôležitejšieho dopravného uzlu v meste. Developer Immocap oslovil pre návrh prestížnu architektonickú kanceláriu KCAP, víťaza medzinárodnej súťaže.

Čítať viac

Istropolis pokračuje v odhaľovaní detailov: Kultúrne centrum pomôžu navrhnúť poprední medzinárodní experti

24.09.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Developer Nového Istropolisu, spoločnosť Immocap Group, postupne rozbieha komunikáciu, ktorá povedie až k odhaleniu novej podoby developmentu. Po oznámení prvých detailov k súťaži na transformáciu zásadného územia, kde dnes stojí Dom odborov Istropolis, teraz pripomína ďalšie informácie, ktorými sa snaží dokázať, že nový projekt bude pre Bratislavu výrazným prínosom.

Čítať viac

Developer predstavuje ďalšie detaily k Istropolisu: Búranie starého komplexu je takmer isté

12.09.2019 08:15:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Immocap Group včera oznámila, že víťazom súťaže na oživenie územia v priestore Istropolisu na Trnavskom mýte sa definitívne stáva architektonická kancelária KCAP. Popritom bolo poukázané na problémy súčasného komplexu, z čoho viacmenej už jasne vyplýva, že preferovanou možnosťou je zánik pôvodnej budovy a jej nahradenie novou štruktúrou.

Čítať viac

YIT ustupuje od projektu prestavby Istropolisu

21.08.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia vystúpil z projektu prestavby komplexu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte. Táto správa prichádza len niekoľko dní po mediálnom šume súvisiacom s odhalením neaktuálnej vizualizácie možnej podoby územia od jedného z účastníkov architektonickej súťaže. Developer tak ostáva plne pod kontrolou spoločnosti Immocap Group.

Čítať viac

Aká bude budúcnosť Istropolisu?

16.08.2019 10:20:00 Adrian Gubčo

V bratislavskej komunite postupne rastie záujem o budúcnosť komplexu Domu odborov Istropolis, ktorý bol už pred časom predaný spoločnostiam Immocap Group a YIT Slovakia. Po náznakoch o tom, že na areál prebehla medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž, unikla prvá z vizualizácií, čo vzbudilo ďalšiu záplavu reakcií. Aká bude naozaj budúcnosť tohto komplexu?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube