Author photoAdrian Gubčo 23.02.2024 12:08

Koniec bezhlavých výrubov. Developeri chcú presádzať stromy, využívajú pokročilé technológie

Jednou z najviac kritizovaných súčastí výstavby v Bratislave sú súvisiace výruby stromov. Verejnosť sa proti nim stavia aj v prípade, ak ide o nehodnotnú náletovú zeleň, nehovoriac o dovtedy udržiavaných stromoch. Investori preto pristupujú k novému prístupu, zahŕňajúcimi ich presadenie na iné miesto. Využívajú pritom moderné technológie, ktoré umožňujú zachrániť aj vzrastlé stromy.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Jedným z najvýznamnejších aktuálne pripravovaných zámerov v Bratislave je Nový Istropolis na Trnavskom mýte. Polyfunkčný komplex od spoločnosti Immocap prinesie nové kancelárie, bývanie, retail, ale aj kultúrno-spoločenské centrum, doplnené o verejné priestory. Návrh spracúvajú prestížni holandskí architekti z kancelárie KCAP v spolupráci s nemeckou kanceláriou Cityförster. Prvá časť developmentu v podobe kancelárskej budovy by mohla ísť do výstavby už v roku 2025.

Immocap sa preto už dnes pripravuje na prípravu územia, kde Nový Istropolis vyrastie. Ide o plochu po bývalom Dome odborov Istropolis, ktorej súčasťou bolo aj niekoľko zelených plôch s výsadbou. Developer, ktorý v čoraz väčšej miere dbá na vysoký ekologický štandard svojich projektov, sa preto rozhodol zachovať a presadiť perspektívne stromy, ktoré majú šancu adaptovať sa na novom mieste a slúžiť ďalej. Z priestoru pri parkovisku bývalého Domu ROH presádza prvých 8 stromov – 4 javory, 3 lipy a 1 jaseň.

Spoločnosť upozorňuje, že už na jar minulého roka boli dreviny odborne obrezané a zapestované, aby boli na presadenie pripravené. Orezanie koruny stromov je dôležité, aby sa mohli transportovať v meste, kde môžu prekážať stĺpy osvetlenia alebo trolejové vedenie. Zároveň bolo potrebné zachovať aj dostatočne veľký koreňový bal, aby sa stromom darilo aj na novom mieste.

Galéria

  • Presádzanie stromov na Kuchajde. Zdroj: Immocap
  • Presádzanie stromov na Kuchajde. Zdroj: Immocap
  • Presádzanie stromov na Kuchajde. Zdroj: Immocap
  • Nový Istropolis má obsahovať aj množstvo novej zelene. Zdroj: Immocap
  • Súčasný stav Kollárovho námestia. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Na Kollárovom námestí bude presadená pôvodná zeleň a nahradená novou. Zdroj: Parking House

Podľa developera je súčasťou záväzku rozvíjať zeleň v meste. „Zachovanie čo najväčšieho množstva zelene bolo od začiatku našim cieľom a som nesmierne rád, že prvých 8 stromov si už našlo svoje miesto v rámci mesta, kde budú môcť žiť a slúžiť širokej verejnosti aj naďalej,“ vysvetlil Jakub Gossányi, riaditeľ developmentu v Immocape. „Zároveň je to pre nás aj výzva, aby sme pri tvorbe Nového Istropolisu nezostali len pri dopĺňaní chýbajúcej zelene, ale pridali aj niečo navyše. Aby sa Trnavské mýto opäť zazelenalo.“

Pozitívne sa k tomu prístupu postavila aj mestská časť, kde sa bude projekt budovať a kam boli stromy presadené. „Budovať a udržiavať zeleň v mestskom prostredí je v súčasnej dobe klimatických zmien nevyhnutné. Ak podmienky umožňujú presadiť zdravé stromy, je to pre nás preferované riešenie,“ konštatuje starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Matúš Čupka.

Tento typ zelene je mimoriadne významný pri snahách o zvyšovanie adaptability miest. „Je to dôležité nielen preto, že tieto vzrastlé stromy majú vysokú spoločenskú hodnotu, ale najmä preto, že nám dokážu výrazne pomáhať pri snahe znížiť dopady klimatickej krízy. Preto ďakujem za odbornú starostlivosť, ktorá im na základe dohody s investorom bude po presadení poskytovaná nasledujúce tri roky,“ pripomína Čupka.

Developer pri presádzaní využil špeciálnu technológiu dovezenú z Nemecka, pri ktorej sa veľký mechanizmus priamo „zahryzne“ do pôdy a strom spolu so širokým koreňovým balom premiestni na novú adresu. Po presadení bude zeleni poskytovaná ďalšia starostlivosť, aby sa zakorenila. Po novom budú (snáď) rásť pri detskom a futbalovom ihrisku pri Kuchajde a v parku na Račianskom mýte.

 

Aj pôvodná zeleň na Kollárovom námestí má byť presadená. Zdroj: Parking House

 

Immocap nie je jediný, kto avizuje použitie tejto technológie v Bratislave. Ďalším investorom by mala by spoločnosť Parking House, ktorá sa pripravuje na výstavbu podzemnej garáže na Kollárovom námestí. Kontroverzný zámer prinesie vybudovanie parkovacích kapacít pod časťou súčasného parku, čo bolo prijaté s nevôľou. Súčasťou Memoranda o spolupráci s Hlavným mestom je tak aj záväzok developera stromy nevyrúbať, ale presadiť.

Parking House začal s prípravami na presádzanie v uplynulých dňoch, pričom sa taktiež realizovali orezy. Keďže sa na námestí nachádzajú aj relatívne mohutné stromy, opäť sa využije nemecká technológia. „Presádzanie bude realizovať firma Arbor Vitae pod vedením odborne spôsobilých arboristov so všetkými certifikátmi a to prostredníctvom ťažkých strojov Optimal 3000 a Optimal 2500,“ špecifikuje Michal Maštena, zástupca spoločnosti Parking House. „Náklady celej presádzacej akcie budú presahovať 200 tisíc eur.“

Presádzanie sa má stihnúť ešte pred koncom vegetačného obdobia. Časť zo stromov má ísť na Námestie slobody, kde bude vysadená prvá pätica. Ďalšie by si mali nájsť nový domov inde v Bratislave. Investor okrem toho ohlásil štart donačného programu, v rámci ktorého chce v meste a špeciálne na školských dvoroch vysadiť stovku nových stromov. Prvé školy už údajne reagovali, na základe čoho už je určené umiestnenie dvadsiatky drevín.

V prípade zmieneného Námestia slobody nepôjde o úplnú novinku. V nedávnej minulosti tu už boli vysadené veľké stromy za pomoci nemeckej technológie. Zdá sa, že sa tento citlivejší spôsob narábania so vzácnou zeleňou začína aj napriek cene postupne v metropole udomácňovať.

To je po všetkých stránkach výborná správa. Darí sa tak zachovať vzrastlé stromy, oživovať verejné priestory s ich nedostatkom aj otvárať priestory pre výstavbu. Ako sa ukazuje, pokiaľ je development robený s náležitou pozornosťou a úctou ku kontextu, nemusí byť ani zďaleka takou záťažou. Je to aj dôležitá informácia pre verejnosť. Namiesto zastavenia inak prospešného rozvoja kvôli stromom je omnoho konštruktívnejšie požadovať ich presadenie tak, aby sa mohli opäť rozvíjať na inom mieste.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube