Author photoAdrian Gubčo 09.01.2024 18:47

Koniec nekonečného príbehu. Garáž na Kollárovom námestí dostala zelenú

Od roku 2009 sa na Kollárovom námestí rieši otázka výstavba podzemnej garáže. Investor v spolupráci s Hlavným mestom očakával, že vďaka podpore Magistrátu nebude mať s povoľovaním problémy. Napokon však trvalo takmer poldruha dekády, kým sa mu konečne otvorila možnosť pre realizáciu zámeru, ktorý má okrem parkovania priniesť aj revitalizáciu verejného priestoru.

Zdroj: Parking House

Zdroj: Parking House

V roku 2009 ohlásila spoločnosť Parking House a.s., že v spolupráci s Hlavným mestom vybuduje v hornej časti Kollárovho námestia, v priamom susedstve bizniscentra Park One, podzemnú garáž s 296 parkovacími miestami. Súčasťou projektu bola okrem výstavby nových kapacít aj úprava povrchu. Malo ísť o reakciu na zanedbaný stav tohto frekventovaného staromestského námestia.

Investor sa však stretol s odporom. Kritikom sa nepozdávalo, že výstavba garáže by nevyhnutne priniesla dočasný zánik zelene na povrchu. Okrem toho argumentovali, že náhradná výsadba, ktorá by vznikla po dokončení garáže, by nikdy kvalitou nenahradila pôvodnú, keďže by sa nemohla rovnať zeleni na rastlom teréne. Iným oponentom zámeru sa nepáčila predstava možného zvýšenia dopravnej záťaže v oblasti.

Povoľovanie sa tak hýbalo len pomaly. Územné rozhodnutie obdržal zámer v roku 2016, právoplatným sa stalo v roku 2017. Už s aktuálnym vedením Magistrátu podpísal investor Memorandum o spolupráci, v ktorom sa zaviazal k ústupkom: časť parkovacích miest sa má zveriť mestu, developer taktiež prisľúbil, že existujúce stromy nevyrúbe, ale presadí. Konečne v septembri 2021 bolo staromestským stavebným úradom vydané stavebné povolenie.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House

Aktivisti sa však voči projektu odvolali. Vec sa posunula na Okresný úrad (OÚ), rozhodnutie však dlho nepadalo. Podľa investora, jeho vydaniu bránilo nedodanie kľúčových dokumentov zo strany Magistrátu v dôsledku tlaku určitých osôb. Preto začal tlačiť na skoršie riešenie situácie vo forme hroziacej žaloby voči mestu. S mestom podpísal ďalší dodatok k memorandu.

Investor tak očakával skoré vydanie stavebného povolenia, no OÚ takmer dva roky vyhodnocoval odvolania voči stavebnému povoleniu. Už pred rokom pritom investor finišoval s realizačnou dokumentáciou aj s tendrom na generálneho dodávateľa. Zároveň začal s predpredajom parkovacích miest, pričom jedno stálo 45-tisíc eur.

Konečne sa ale zdá, že sa situácia vyriešila. Mestská časť Bratislava – Staré Mesto zverejnila na úradnej tabuli stavebné povolenie z roku 2021. Doplnené je však o doložku právoplatnosti a vykonateľnosti, podľa ktorej nadobudlo stavebné povolenie 19. decembra 2023 právoplatnosť. Okresný úrad definitívne rozhodol 30. novembra 2023. Voči stavebnému rozhodnutiu sa nedá odvolať, čím sa investorovi otvára cesta k výstavbe hlavného objektu.

Samotný developer pre YIM.BA potvrdil, že čoskoro začne s prípravnými prácami. Začať by sa malo presádzaním zelene, nasledovať bude archeologický prieskum. Výkopové práce by chcel stavebník spustiť do polovice roka. Takisto sa onedlho začne ostrý predaj parkovacích miest, 45-tisíc eur má byť štartovacia suma.

Zo strany Starého Mesta by nemuselo ísť o posledné slovo. Práve starosta mestskej časti Matej Vagač patril v minulosti k najvýraznejším kritikom projektu. Upozorňoval pritom, že zámer podľa neho nie je v súlade s Územným plánom, keďže pod parkami sa parkovanie údajne budovať nemôže. Rozhodnúť má v tomto smere súd.

Developer je presvedčený, že si splnil všetky povinnosti voči úradom. Do projektu zapracoval požiadavky Metropolitného inštitútu Bratislavy a Hlavného mesta, ktoré majú záujem o ďalšiu premenu Kollárovho námestia. Realizáciu by nemali zásadne ovplyvniť ani diskutabilné požiadavky mesta ohľadne miesta presádzania stromov (údajne na skládke vo Vrakuni).  

 

Otrasný stav Kollárovho námestia sa môže stať čoskoro minulosťou. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Na Kollárovom námestí by tak už onedlho mohla začať vznikať stavba, ktorá po dokončení poskytne 265 parkovacích miest, pričom viacero stojísk má byť prispôsobených rodinám či ZŤP. K dispozícii budú elektronabíjačky a na povrchu sa zrealizuje revitalizácia verejného priestoru. Podľa investora tu má vzniknúť „komunitný informačný hub“. Autorom projektu je kancelária Expoline.

Projekt má byť prispôsobený zamýšľanej premene Kollárovho námestia, ktorej súčasťou bude zmena dopravného režimu. Park na námestí sa priamo prepojí s pešou zónou na Obchodnej ulici. MHD bude premávať po východnej strane námestia (po Jánskej). Jej presunom a uvažovaným posunom električkovej zastávky Vysoká do priestoru pred Hurbanovými kasárňami vznikne pohodlnejší prestupný uzol.

Vznik podzemnej garáže je zároveň predpokladom k ďalším zmenám v lokalite, ktoré sú dnes nepredstaviteľné – k odstráneniu parkovania na teréne na Živnostenskej, Vysokej, Jozefskej či Mariánskej ulici a ich premene na pešie či zdieľané zóny či utlmeniu individuálnej automobilovej dopravy na Mickiewiczovej. Naznačuje to analýza, ktorú pred časom vypracovala kancelária Marko&Placemakers.

Bratislava by tak mohla byť bližšie k zásadnej transformácii verejného priestoru v centre mesta. Kollárovo námestie je významný uzol, kde sa stretávajú električky, trolejbusy aj autobusy, umiestnené sú ti viaceré významné inštitúcie a ide o spojnicu Obchodnej s Námestím slobody, ktoré sa stáva dôležitým verejným priestranstvom. Revitalizácia lokality by pozdvihla celé Staré Mesto.

Predpokladom k tomu je koniec obštrukcií a využitie potenciálu, ktorý projekt prináša. Popritom však netreba zabúdať na to, že teoretické benefity mohla Bratislava užívať už dlhšie – keby povoľovanie netrvalo tak neuveriteľne dlho.

 

Fotografie z 18.1.2023. Pozrite si viac fotiek zo stále aktuálneho stavu Kollárovho námestia vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube