Author photoAdrian Gubčo 08.02.2023 10:32

Kľúčový projekt sa blíži. Nový Istropolis by mal ísť do výstavby už na budúci rok

Jeden z najvýznamnejších aktuálne pripravovaných projektov v Bratislave sa blíži k výstavbe. Nový Istropolis, náhrada pôvodného komplexu Istropolis na Trnavskom mýte od developera Immocap, by mal ísť do realizácie už na budúcu jar. Ešte predtým však musí získať potrebné povolenia. Medzičasom prebieha diskusia o budúcom rozsahu kultúrno-spoločenského centra.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

S výstavbou projektu Nový Istropolis na Trnavskom mýte plánuje Immocap začať na jar 2024. Pre TASR to uviedol riaditeľ developmentu spoločnosti Jakub Gossányi. Projekt je už v tomto čase v povoľovacom konaní. „S projektom sme v procese získavania potrebných povolení. Územné rozhodnutie plánujeme získať vo štvrtom kvartáli roku 2023. Stavebné povolenie prvom kvartáli 2024,“ priblížil Gossányi.

Podľa informácií YIM.BA sa projekt blíži k vydaniu záväzného stanoviska, teda potvrdeniu súladu projektu s Územným plánom. Do jeho získavania zasiahli prvotné výhrady Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy aj zmeny na strane developera – firme sa totiž podarilo odkúpiť Dom techniky, na základe čoho došlo k prekresľovaniu projektu. To by sa však malo týkať predovšetkým administratívnej a rezidenčnej časti Nového Istropolisu, nie aj kultúrno-spoločenskej.

Hovorí to aj Gossányi, keď deklaruje, že Nový Istropolis sa naďalej pripravuje podľa verejne predstaveného pôvodného zámeru. „Na tom sa nič nemenilo,“ poznamenal. Cieľom je podľa neho vytvoriť na Trnavskom mýte vitálnu štvrť pre bývanie a prácu, a to vrátane kultúrno-spoločenského centra. Jeho hlavná sála by mala obsahovať až tritisíc miest na sedenie, resp. viac ako päťtisíc na státie. Umožňovať by mala organizovanie podujatí na najvyššej úrovni, vrátane koncertov, predstavení či medzinárodných kongresov.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap

Odpovedal tým na pochybnosti, ktoré vyvolal magazín INDEX. Podľa bližšie nemenovaných zdrojov magazínu sa údajne kultúrno-spoločenská časť zmenšila. Súvisieť to má s faktom, že developer na túto časť projektu nezískal štátnu dotáciu.  

Gossányi doplnil, že práce na príprave nového projektu idú podľa plánovaného harmonogramu. Asanácia pôvodných objektov bola dokončená koncom minulého roka. V súčasnosti na danej ploche prebieha separovanie, recyklácia a zhodnocovanie odstránených stavebných materiálov. Práve recyklovaním chce dopomôcť k zníženou uhlíkovej stopy, hovorí tiež o udržateľnosti. Rovnako sa odstraňuje aj krčok medzi bývalou kongresovou časťou a Domom techniky.

Po odstránení stavebných materiálov na povrchu budú práce pokračovať odkrývaním a asanáciou základových konštrukcií. Pokračovať sa tiež bude v projekčných prácach a príprave infraštruktúry na realizáciu. Skôr či neskôr možno očakávať aj asanáciu Domu techniky, na ktorého mieste vznikne rezidenčná časť nového projektu.

Nový Istropolis by mal vzniknúť v priebehu rokov 2024 až 2026. Keďže však ide o rozsiahly development, nie je vylúčené, že to bude aj o čosi neskôr. Všetko napokon bude závisieť od rýchlosti povoľovania, čo môže byť v Bratislave niekedy problém.

 

Na veľkosti plánovaného kultúrno-kongresového centra sa údajne nič nezmenilo. Zdroj: Immocap

 

Nový Istropolis vznikne na mieste legendárneho komplexu Domu odborov Istropolis. Jeho príbeh sa začal písať v roku 1956, kedy sa konala urbanisticko-architektonická súťaž na Dom odborov, techniky a kultúry. Vybrané bolo miesto na Trnavskom mýte, kde sa už vtedy uvažovalo s umiestnením nového sekundárneho centra mesta. Prvá cena udelená nebola, na druhom mieste sa však umiestnila koncepcia architektov T. Gebauera, F. Končeka, I. Skočeka a Ľ. Titla. V roku 1958 sa stali generálnymi projektantami.

Konček, Skoček a Titl (neskôr prezývaní Lordi) postupne vytvorili dve ďalšie alternatívne štúdie, úvodný projekt výškovej budovy dokončili v roku 1960. Finálnu podobu však nemala kongresová hala, úvodný projekt Domu odborov bol schválený až v čase, kedy dokončili vežu – v roku 1965. V roku 1971 bol zbúraný historický Berchtoldov palác z roku 1832, v tom istom čase bol dokončený aj Dom techniky. V roku 1974 bola ukončená výstavba Domu detí. O dva roky neskôr došlo k finálnej úprave projektu hlavnej kultúrno-spoločenskej sály Domu odborov.

Konečne sa tak otvoril priestor pre plné dobudovanie „Domu odborov, techniky a kultúry“, ku ktorému došlo v roku 1981. Jedným z hlavných účelov stavby bolo vytvorenie miesta pre zjazdy Komunistickej strany Slovenska, čo sa podpísalo na vysokej reprezentatívnosti budovy. Túto funkciu však Istropolis neniesol dlho – o niekoľko neskôr sa režim zrútil a v roku 1990 sa komplex premenoval Kongresové a kultúrne centrum Istropolis.

Napriek tomu, že bol miestom organizácie viacerých populárnych podujatí a umiestnené tu bolo na tú dobu veľmi moderné kino alebo divadlo (divadlá), už v roku 1999 začal ponovembrový majiteľ – Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií (JMF) – inzerovať predaj Istropolisu. Mohutný komplex bol ekonomicky neudržateľný. Úroveň kultúrnej časti objektu sa začala znižovať umiestnením rozličných prevádzok, ktoré mali vykryť straty. JMF neprijal ponuku od miestnej samosprávy ani od Hlavného mesta na odpredaj.

K predaju došlo až v roku 2017, kedy sa majiteľmi Domu odborov Istropolis stali spoločnosti Immocap Group a YIT Slovakia. Druhá menovaná firma sa neskôr stiahla, prvý developer však pokračoval v príprave investičného zámeru, ktorý mal priniesť nové využitie priestoru. V rámci medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže bol za najlepší označený návrh holandskej kancelárie KCAP v spolupráci s nemeckou kanceláriou Cityförster, ktorá so zachovaním Istropolisu nepočítala. Návrh sa stretol s odporom časti verejnosti, predovšetkým ochrancov a milovníkov modernej architektúry.

V každom prípade, komplex nebol pamiatkovo chránený a z pohľadu súkromného investora bol neudržateľný. Preto tu namiesto neho vznikne polyfunkčná zóna s kanceláriami, bývaním, retailom v parteri a zmieňovaným kultúrno-kongresovým centrom s pridruženým kongresovým hotelom. Nový Istropolis má lepšie nadväzovať na urbanistický charakter okolia Trnavského mýta. Vzniknúť má aj výšková dominanta so 102,5 metrami. Popri tom bude development obsahovať sériu verejných priestranstiev, od veľkých rozptylových plôch pred kultúrnym centrom smerom k Trnavskému mýtu, po menšie poloverejné plochy hlbšie v území.

Projekt má odkazovať na pôvodný komplex materiálovým riešením alebo spätným využitím zachovaných originálnych prvkov. Nanovo umiestnené tu budú viaceré umelecké diela, ktoré boli súčasťou Istropolisu.

Nový Istropolis má v dôsledku svojho umiestnenia, rozsahu, funkčného riešenia aj architektúry zmeniť nielen Trnavské mýto, ale aj celú Bratislavu. Naplniť by sa mala vízia vzniku sekundárneho centra mesta v tejto lokalite. Závisieť to však bude aj od toho, v akej veľkosti a kvalite sa projekt vybuduje. Vodítkom budú nepochybne prvé povolenia, ktorých vydanie sa očakáva už v najbližších týždňoch či mesiacoch.

 

(TASR, YIM.BA)

Pozrite si zánik Istropolisu vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube