Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2020 10:15

Prevádzka na trati do Dúbravky sa spustí už o niekoľko dní

S dvojmesačným meškaním sa v sobotu, 22. februára, konečne spustí premávka električiek do mestskej časti Dúbravka. Trať je po modernizácii už v prevádzkyschopnom stave, práce však budú pokračovať aj naďalej. Ďalšie prerušenie premávky nastane o niekoľko mesiacov, kedy sa spustí modernizácia radiály medzi Molecovou a tunelom pod Hradom.

Article Big

Záluhy

K záveru sa takto blíži druhá etapa modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály, ktorá zahŕňa opravu trate v úseku medzi obratiskom Kútiky (Karlova Ves) a zastávkou Záluhy (Damborského). Prvá etapa bola sprevádzkovaná v decembri, jej súčasťou bola oprava trate medzi Molecovou (resp. Jurigovym námestím) a obratiskom. Pôvodne mala byť v tomto čase zabezpečená obsluha už na celej trati.

Posuny termínov boli spôsobené viacerými dôvodmi, ku ktorým patria novozistené skutočnosti počas výstavby v podobe nezaznačených inžinierskych sietí, problémy dodávateľa, ktorý mal počas leta nedostatok personálnych kapacít, ale aj vedomé obštrukcie, ktoré sa týkali práve druhej etapy modernizácie. Zástupcovia vlastníkov pozemkov pod meniarňou Dopravného podniku vtedy neumožňovali prístup pracovníkom, ktorý bol potrebný pre zabezpečenie energie pre trať v Dúbravke.

Hlavnému mestu sa však podarilo problém prekonať, keďže súd vydal v tejto veci dve neodkladné opatrenia a tým nariadil vlastníkom pozemkov zdržať sa umiestňovania prekážok brániacich vstupu zamestnancov mesta na pozemok pod meniarňou a neumožňujúcich vstup pracovníkov na tento pozemok. Vďaka tomu sa už najbližší víkend môže zabezpečiť obsluha jedného z najväčších bratislavských sídlisk električkovou dopravou.

Dopravný podnik na obratisko Pri kríži predĺži linku 4 a ukončí prevádzku linky X5. Počas špičiek by mali električky premávať každé štyri minúty, mimo špičiek každých päť minút. Počas víkendov bude interval 7,5 minúty. Okrem toho, každý druhý spoj by mal byť nízkopodlažný. Mesto si od toho sľubuje masívne zatraktívnenie verejnej dopravy v oblasti a zvýšenie jej komfortu.

Potenciál zmodernizovanej trate však bude naplnený až po úplnom ukončení všetkých prác. Dobudovať treba podchod a integrovanú zastávku Záluhy, viacero vecí ostáva aj v Karlovej Vsi – napríklad osadenie výťahu na nadchode na zastávke Kútiky, dokončenie podchodu na Borskej ulici, schodisko na zastávke Nad lúčkami, vegetačné úpravy pozdĺž trate a tiež dokončenie niektorých chodníkov, priechodov a svetelnej signalizácie. Tieto práce by sa mali dokončovať priebežne.

Opätovné pozastavenie prevádzky na trati v súvislosti so spustením tretej a štvrtej etapy modernizácie sa predpokladá okolo 2. mája. Najvýraznejšou časťou projektu bude vybudovanie prestupného uzla na Molecovej ulici, ktorý by mal výrazne zlepšiť prestup medzi električkami a linkami z Dlhých Dielov. Predbežné dokončenie týchto etáp a tým aj celej modernizácie je plánované v septembri 2020.

 

Horné Krčace

 

Sprevádzkovanie celej radiály, hoci len na obmedzenú dobu, je nepochybne úľavou pre obyvateľov, ktorí električky využívali, ale aj pre Hlavné mesto. Neustále odkladanie spustenia premávky už začínalo pôsobiť zlým dojmom, hoci mesto len nasleduje dlhoročnú tradíciu, kedy žiaden Magistrátom vopred avizovaný termín nakoniec nebol splnený.

Každopádne, najdôležitejšou je kvalita modernizácie a v tomto smere sa dosiaľ zrealizované časti projektu ukazujú ako mimoriadne dobre zvládnuté. Jednotlivé zastávky sú bezbariérové, s lepšou výškou nástupnej hrany, čo umožňuje ľahší nástup do nízkopodlažných električiek, a doplnené špičkovým moderným mobiliárom. Každá zastávka je vybavená prístreškom, elektronickou odchodovou tabuľou, košmi na separovaný odpad, automatmi a USB nabíjačkami. Prístup je vo väčšine prípadov zabezpečený z obidvoch strán zastávky a zriadené budú aj cyklopriechody.

Kvalita trate sa zvýšila aj po prevádzkovej stránke. Zmodernizovanie koľají spoločne s pripravovanou preferenciou na priecestiach by malo priniesť zrýchlenie električiek, veľkou pomocou je v tomto smere aj zlúčenie dvojice zastávok do jednej (Jurigovo námestie). Vďaka novým antivibračným technológiám a zelenému pokryvu trate skalničkami by mala byť trať tichšia, čo sa potvrdzuje v prípade tých častí trate, kde už bolo toto zazelenenie zrealizované.

Veľmi zásadnou zmenou však bude existencia dvojice prestupných terminálov. Záluhy sú s výnimkou zle fungujúceho Blumentálu prvou zastávkou so skutočným prestupom na hrane v Bratislave, kým Molecova bude prvý významný príklad veľkého prestupného terminálu medzi rozličnými módmi verejnej dopravy, akých by malo v budúcnosti pribudnúť viac – napríklad v Petržalke alebo v centre mesta na Americkom námestí, teoreticky aj pri budúcom kľúčovom električkovom uzle Manderla.

Modernizácia Karlovesko-dúbravskej radiály tak nastavuje latku, ktorú musia ostatné pripravované modernizácie alebo budúce trate ešte prekonať. Dosiaľ známe informácie o modernizácii Ružinovskej či Vajnorskej radiály naznačujú, že tomu tak skutočne bude, takisto ako pri pokračovaní druhej etapy Nosného systému MHD, teda Petržalskej radiály, kde má v rámci projektu vzniknúť napíklad prvá reálna bratislavská cyklodiaľnica.

Ak by sa podarilo podobným spôsobom opraviť všetky bratislavské trate (vrátane Račianskej radiály, o ktorej je zatiaľ ticho), ako aj postaviť nové, pre úroveň verejnej dopravy v metropole by to bol zásadný skok. Večne opakovaná mantra o nízkej kvalite bratislavskej MHD by sa definitívne stala irelevantnou – tá totiž už teraz prechádza citeľnými zmenami k lepšiemu.

V tomto trende musí slovenská metropola pokračovať. Ide totiž o jeden z kľúčových nástrojov k budovaniu príjemnejšieho, zdravšieho, čistejšieho a celkovo lepšieho mesta. A takým sa Bratislava môže aj pri nie až takej veľkej námahe stať.

 

Fotografie z 17.2.2020. Viac nájdete vo fotoalbume.

Galéria

  • Zastávka Záluhy
  • Prístup na zastávku Záluhy
  • Horné Krčace
  • Dolné Krčace
  • Nová vozovka pri obratisku
  • Zastávka Borská, rozpracované podchody

Súvisiace články

Rekonštrukcia električkovej trate v Rači je takmer dokončená, Karlova Ves dostala nový termín

24.08.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto by malo v dohľadnej dobe dokončiť obnovu dvojice úsekov električkových tratí. Prvou z nich bude relatívne krátky úsek v Rači, kde bola rekonštrukcia vykonaná v dôsledku havarijného stavu trate, ohrozujúcom premávku. Ako druhý bude dokončený veľký projekt modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály, ktorý čelí viacerým problémom, vrátane meškania.

Čítať viac

Posledná etapa modernizácie Karloveskej radiály bude asi meškať

13.08.2020 16:04:00 Adrian Gubčo

Projekt modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály, ktorý sa rozbehol v lete minulého roka, je stíhaný problémami. Všetky tri doteraz ukončené etapy sa stretli s meškaním, ako aj viacerými stavebnými nedostatkami. Posledná, štvrtá etapa, už mala prebiehať hladko, najnovšie sa však ukazuje, že sa pravdepodobne oneskorí aj táto. Informáciu priniesol portál iMHD.sk.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube