YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.05.2021 11:43

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Súčasná podoba predstaničného námestia vznikla na sklonku socialistického obdobia, kedy bola dobudovaná Hlavná stanica aj súvisiaca infraštruktúra. K pôvodnej stanici, ktorá bola ešte prestavanou budovou z čias monarchie, pribudla prístavba. Juhovýchodne od nej zároveň dokončili obratisko električiek, mimoúrovňovo prepojené s novou hlavnou halou. Malo ísť do veľkej miery o dočasné riešenia, keďže sa v tomto čase riešila aj výstavba novej stanice o čosi východnejšie.

Revolúcia však z projektu, ktorý by znamenal vyvlastnenie a asanáciu rozsiahlej zástavby, spravila nereálny počin. Dočasné riešenie Hlavnej stanice sa stalo v podstate trvalým. Hoci sa ďalšia súťaž na preriešenie územia, už v súčasnej polohe, konala v roku 2001, jej výsledky sa nerealizovali. Najlepší návrh vtedy pripravili naši „národní“ architekti, kancelária Architekti BKPŠ – Kusý, Paňák. Developerom však bola neslávne známa spoločnosť. I. P. R. Slovakia a namiesto výstavby bol projekt roky predmetom sporov.

Dnes majú však Hlavné mesto ako vlastník pozemkov na námestí a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako vlastník budov a príslušnej infraštruktúry v podstate voľné ruky. Preto sa začínajú spúšťať prvé aktivity, smerujúce k revitalizácii územia. Dôkazom je jedna zo zverejnených zmlúv na webe Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), podľa ktorej si inštitút objednáva od občianskeho združenia Bratislavské rožky podrobnú analýzu urbanistického vývoja územia predstaničného námestia, Hlavnej stanice a najbližšieho okolia. Materiál má byť podkladom pre budúcu súťaž návrhov.

MIB skutočne pripúšťa, že sa príprava súťaže začína rozbiehať, pričom by na nej mali participovať všetky kľúčové strany. „Aktuálne sme ešte len v štádiu, kedy bola zriadená pracovná skupina – riadiaci výbor – ktorý slúži na koordináciu ďalších krokov medzi MIB, hlavným mestom, Bratislavským samosprávnym krajom, ŽSR aj Ministerstvom dopravy SR,“ hovorí Marcela Glevická, manažérka komunikácie na MIBe. „V tejto pracovnej skupine bude stanovené riešené územie,“ dodáva. Občianske združenie bude skúmať aj okolie priľahlej Pražskej, Žabotovej alebo začiatok Štefanovičovej ulice.

Aký bude rozsah riešeného územia, je dôležité, lebo napovie, či sa bude v súťaží riešiť len verejný priestor, alebo aj komplexný redevelopment územia. „Z odborného hľadiska vnímame, že je optimálne riešiť zónu komplexne – verejný priestor so súvisiacimi budovami, rovnako vrátane nadväzujúcich ulíc Pražská a Žabotova. Rozhodnutie pre výsledné územie ale závisí od mnohých faktorov, ktoré je potrebné posúdiť,“ vysvetľuje M. Glevická.

Na širšie riešenie bude nepochybne potrebná mimoriadna súčinnosť všetkých aktérov. Aj preto MIB dopĺňa, že sa sústredí hlavne na pozemky a objekty vo vlastníctve mesta. Pracuje sa však údajne s viacerými variantami.

Keďže je príprava celej súťaže ešte len v úvodných fázach prípravy, detaily jej formy alebo dátumu vyhlásenia nie sú známe. „V súčasnosti nie je zvolený formát súťaže – pravdepodobne však kvôli komplexnosti zadania pôjde skôr o viackolovú súťaž alebo súťaž formou súťažného dialógu,“ naznačuje Marcela Glevická. Prebehnúť by mohla pravdepodobne v budúcom roku. „Sme v štádiu rokovaní a príprav, preto netreba predpokladať vyhlásenie súťaže v tomto roku.“

Súťaž na predstaničné námestia a (snáď aj) Hlavnú stanicu bude nepochybne jednou z najvýznamnejších súťaží v posledných rokoch – so súťažou na Námestie SNP a Kamenné námestie asi najdôležitejšia. Súčasťou prípravy tak bude aj zapojenie verejnosti. „Áno, počítame s občianskou aj odbornou participáciou. V prípade takto komplexných zadaní ich považujeme za nevyhnutnú súčasť procesu,“ sľubuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

 

Návrh kancelárie BKPŠ na predstaničný priestor stanice z roku 2001. Zdroj: BKPŠ

 

Radikálna premena predstaničného námestia, doplnená o prestavbu Hlavnej stanice a nebodaj aj o development blízkych pozemkov, by mohla prispieť k výraznému pozdvihnutiu nielen jednej dôležitej mestskej lokality, ale aj celej Bratislavy. Ide o tému, ktorá sa rieši už vyše storočie, no bez akýchkoľvek zásadnejších výsledkov. Kým v minulosti bol témou najmä presun stanice, dnes je to jej modernizácia a pozdvihnutie na súčasnú úroveň európskych staníc. S tým súvisia aj úpravy priestoru, ktorý je bránou do metropoly.

Ide o situáciu, ktorá nie je nepodobná situácii v blízkom Brne. Aj tu sa už približne storočie diskutuje o novom umiestnení miestnej hlavnej stanice. Konečne sa len nedávno, v priebehu minulého roka, vypísala medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž na riešenie stanice, okolitej infraštruktúry aj predstaničného priestoru. Význam súťaže pritiahol špičkové mená svetovej architektúry – do prvého kola boli vybrané také kancelárie ako Snøhetta, Diller Scofidio & Renfro, OMA alebo BIG - Bjarke Ingels Group. Mesto nešpecifikovalo, kto sa dostal do druhého kola, už teraz je ale jasné, že Brno dostane ikonickú stanicu a nový pozitívny symbol.

V prípade Brna treba zároveň dodať, že mesto a jeho odborný inštitút – Kancelária architekta mesta Brna – nerieši len stanicu, ale celé okolie. Nová zóna Trnitá bude príťažlivou súčasnou mestskou štvrťou, ktorá nadviaže na kvality centra Brna a rozšíri ho. Pribudnúť má nový bulvár, nábrežie, mestské bloky a bývanie pre 15-tisíc ľudí. Brno označuje vznik tejto štvrte za najväčšiu udalosť od zborenia mestských hradieb.

Moravská metropola tým sleduje trendy zo zahraničia. Nová mestská štvrť postupne vzniká aj v okolí novej stanice vo Viedni. Europacity v Berlíne v zázemí novej stanice, alebo prebudované okolie zrekonštruovaných staníc King’s Cross a St. Pancras v Londýne zas patria k najvýznamnejším developmentom v Európe. Význam železnice vidno v Londýne aj na miere rozvoja, súvisiaceho s budovaním podzemnej trate Elizabeth Line.

Urbanisti a architekti, spoločne s mestskými samosprávami a developermi, si v čoraz väčšej miere uvedomujú výhodnosť blízkosti k významným uzlom železničnej dopravy. Tá dnes zažíva renesanciu a nové štvrte v okolí staníc sú lákavým miestom pre život aj biznis.

Bratislava by sa mala v tomto smere jednoznačne inšpirovať a spoločne s rekonštrukciou predstaničného priestoru a výhľadovo aj stanice riešiť celé územie. Okolie Hlavnej stanice je ideálne pre umiestnenie nových budov. Úplne jednoznačným kandidátom na urbanizáciu je priestor medzi cestou k stanici a Žabotovou (súčasné  tenisové kurty sa dajú umiestniť aj inde, napr. na streche), pri troche odvahy by sa možno mohol premostiť priestor nad traťou pri výstupe z tunela a novostavby postaviť aj tu. Nový development by nepriniesol len revitalizáciu okolia stanice, ale mohol by do veľkej miery rekonštrukciu verejného priestoru alebo budovy zaplatiť.

Pripravovaná súťaž tak vyvoláva už teraz veľké očakávania. Bratislava by mohla prísť o jednu zo svojich najväčších jaziev a zároveň komplexne zlepšiť celú štvrť. Mesto by sa mohlo výrazne posunúť. Na to však bude potrebná kvalita, dlhodobá súčinnosť všetkých aktérov alebo otvorenosť k odvážnym a nekonvenčným myšlienkam. V tomto prípade už totiž len akási mestská akupunktúra stačiť nebude. Pôjde o jeden z kľúčových projektov, ktorý bude definovať Bratislavu 21. storočia.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

16.11.2022 17:10:00 Andrej Sárközi

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Čítať viac

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

24.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Čítať viac

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

17.09.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Čítať viac

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

30.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube