YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 27.12.2022 15:38

Namiesto úpadku kultivované plochy. Hlavná stanica ale potrebuje viac

Priestor pred bratislavskou Hlavnou stanicou konečne získal dôstojnejšiu podobu. Toto vysoko frekventované územie sa menilo približne tri mesiace. Nenáročné zmeny, ktoré vykonával Magistrát hlavného mesta spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), skvalitnili inak biedny stav Námestia Franza Liszta.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nová železničná stanica to síce nie je, no revitalizácia prináša aspoň čiastočné zlepšenie jej okolia a návštevníkom i domácim reprezentatívnejší prvý dojem z príchodu do Bratislavy. Ten už dlhodobo kazí vizuál i funkčnosť Hlavnej stanice. Nedostatočná kapacita výpravnej haly, zlá kvalita verejného priestoru, podchodov či nástupíšť alebo bariérovosť robia zo stanice hanbu metropoly. To doviedlo Hlavné mesto k činom, aj keď len v rámci obmedzených možností a netýkali sa priamo budovy. 

Pred plánovanou komplexnou rekonštrukciou sa tak provizórne zlepšil stav priestranstiev v predpolí bratislavskej Hlavnej stanice. Celkovo ide o modernizáciu priestoru o veľkosti 2.600 metrov štvorcových, ktorú koncom septembra tohto roka začalo realizovať Hlavné mesto spolu s MIB-om.

Zmien sa zrealizovalo viacero. V prvej fáze obnovy sa odstránil zničený asfalt na celej nástupnej ploche, nahradila ho betónová dlažba Casa di Campo, vzor Babylon. Tá sa používa aj na iných priestranstvách v hlavnom meste ako "nultá" bratislavská dlažba. Osadili sa žulové obrubníky, rozšírili a vydláždili sa výstupné ostrovčeky a aby bol priestor prístupný aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí, medzi výstupným ostrovčekom a nástupnou plochou bol vytvorený bezbariérový úrovňový priechod.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Revitalizácia pokračovala aj druhou etapou, ktorá sa sústreďovala na plochu od zadného východu Hlavnej stanice po autobusové nástupište. Po vydláždení sa doplnili pražské lavičky, smetné koše a tiež všetky debarierizačné prvky pre zrakovo znevýhodnených ľudí. Úpravou prešlo aj okolie stromu najbližšie k Hlavnej stanici, okolo ktorého boli do kruhu osadené lavičky a povrch vydláždený kamennými kockami. Cestujúci sa tak dostanú k prístavbe Hlavnej stanice kultúrnejším spôsobom - batožina cestujúcich sa už nemusí vyhýbať dieram v asfalte, priestranstvo je menej bariérové a aspoň na chvíľu vytvára domnienku o modernej časti metropoly.

Je teda pravdou, že ešte nedávno spustnutý priestor revitalizáciou výrazne opeknel a pôsobí kultivovanejším dojmom. Ako sme však informovali v poslednom článku o predstaničnom námestí, Magistrát s dláždením pri železničnej stanici nekončí. Druhá fáza obnovy bude nakoniec komplexnejšia, ako sa očakávalo. 

Zmenami prejdú aj zastávky či chodníky smerom k Šancovej. Ako nedávno pre YIM.BA uviedla hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková, povrchy smerom k Šancovej budú zmodernizované v druhej fáze, rovnako sa zrekonštruuje aj povrch električkového nástupištia zastávky Pod stanicou. K osudu električkovej zastávky priamo v dotyku so stanicou alebo drevenej pergoly nad komunikáciou smerom na Šancovú sa mesto nevyjadrilo. V každom prípade, zlepšený prvý dojem, ktorý vznikne vykročením z prístavby stanice do vonkajšieho priestoru, by mohol pretrvať aj pokračovaním na zvyšné plochy v okolí.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Celkovo túto obnovu možno považovať za najkultivovanejšiu z doterajších snáh o zlepšenie stavu priestoru pred Hlavnou stanicou. To však neplatí o samotnej budove, ktorá už roky nespĺňa požiadavky súčasnej doby. Preto sa to má zmeniť. Ako v minulosti uviedol primátor Matúš Vallo: „Metropolitný inštitút Bratislavy pracuje spolu s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a ŽSR na príprave medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorá zmení Hlavnú stanicu na modernú bránu do Bratislavy. Je to ale dlhý proces, ktorý bude trvať roky.” 

Verejnosť čaká na komplexnejšie a radikálnejšie zásahy. Ako uviedol primátor Bratislavy, tie prídu až po vyhlásení architektonickej súťaže, ktorá by mala byť realizovaná po vzore neďalekého Brna. MIB prepokladá, že vyhlásená bude najneskôr v budúcom roku, predpokladaný je aj zánik pôvodnej staničnej budovy. K realizácii však bude viesť dlhá cesta, dokončenie nemožno očakávať skôr ako v 30-tych rokoch tohto storočia. Zatiaľ nie je ujasnené ani financovanie tohto projektu, zvažujú sa rôzne možnosti aj s využitím súkromného kapitálu.

Nateraz získalo okolie bratislavskej Hlavnej stanice o niečo priaznivejší vzhľad. Samotná stanica však bude v nasledujúcom období ešte horúcou témou, k čomu pomôže úplné dokončenie súčasnej revitalizácie, ale predovšetkým vyhlásenie architektonickej súťaže.

Odborná i laická verejnosť už dlhé desaťročia (resp. viac ako storočie) sníva o železničnej stanici, ktorá bude spĺňať nároky na kvalitnú prevádzku, nebude špatiť centrum hlavného mesta a nebude pre návštevníkov postrachom či hanbou. Namiesto toho sa stane s obľubou využívaným dopravným uzlom s atraktívnou architektúrou a pokročilou technologickou úrovňou. V porovnaní so zahraničím, kde sa rýchlo modernizujú alebo budujú nové stanice, Bratislava výrazne zaostáva - a to ešte bude na svoju stanicu dlho čakať.

Riešenie musí byť úplnou prioritou nielen pre Magistrát či MIB, ale predovšetkým pre Železnice Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a napokon aj pre ľudí na najvyšších miestach vo vrcholnej politike. Bez ich snahy, osobnej angažovanosti a viditeľných krokov totiž bude nová a kvalitná bratislavská hlavná stanica aj naďalej len ilúziou. 

 

Fotografie z 23.12.2022. Pozrite si priebeh obnovy vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Najočakávanejší projekt v Bratislave sa blíži. Budúcnosť Hlavnej stanice preverí štúdia

09.03.2023 17:24:31 Adrian Gubčo

Stav bratislavskej Hlavnej stanice je neakceptovateľný. Konštatuje to nielen podstatná časť verejnosti, ale aj Hlavné mesto, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), Ministerstvo dopravy SR alebo Metropolitná inštitút Bratislavy (MIB). Posledná menovaná inštitúcia preto pracuje na obstaraní novej štúdie pre stanicu aj jej okolie. V blízkej budúcnosti sa má stať podkladom pre veľkú urbanisticko-architektonicko-dopravnú súťaž.

Čítať viac

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

16.11.2022 17:10:00 Andrej Sárközi

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Čítať viac

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

17.05.2021 11:43:53 Adrian Gubčo

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

24.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Čítať viac

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

17.09.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Čítať viac

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

30.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube