YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 16.11.2022 17:10

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

O novej bratislavskej Hlavnej stanici sníva už dlhé roky nejeden Bratislavčan, ale aj pravidelý návštevník mesta. Tá súčasná už z dôvodu nedostatočnej kapacity výpravnej haly, zlej kvality verejného priestoru, stavu samotnej budovy, šírky podchodov a nástupíšť či bariérovosti nespĺňa požiadavky 21. storočia. Aj tieto skutočnosti nedávno doviedli Magistrát k činom, hoci len čiastočným.

Pred komplexnou rekonštrukciou, ktorú v budúcnosti plánuje Hlavné mesto spolu so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), sa postupne zlepšuje verejný priestor pred Hlavnou stanicou. Modernizáciou prebieha oblasť o veľkosti 2.600 metrov štvorcových. Dnes je ukončená prvá fáza obnovy a prebieha druhá.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Riešené územie v rámci aktuálnej revitalizácie. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Počas začiatočnej etapy bol uzatvorený hlavný vchod/východ stanice a na prístup bolo nutné použiť bočné vchody/východy, ku ktorým viedli obchádzkové trasy. Znemožnený bol aj vstup áut do priestoru, ktorý slúžil na krátkodobé zastavenie. Rovnako boli sťažené možnosti vychádzania z prostriedkov mestskej hromadnej dopravy.

Na celej nástupnej ploche sa odstránil zničený asfalt, ktorý nahradila betónová dlažba Casa di Campo, vzor Babylon. Osadili sa žulové obrubníky, rozšírili a vydláždili sa výstupné ostrovčeky a aby bol priestor prístupný aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí, medzi výstupným ostrovčekom a nástupnou plochou bol vytvorený bezbariérový úrovňový prechod.

Druhá fáza sa sústreďuje na plochu od zadného východu Hlavnej stanice po autobusové nástupište. Po vydláždení sa doplnia lavičky, smetné koše a tiež všetky debarierizačné prvky pre zrakovo znevýhodnených ľudí. Ide tak o malé zlepšenie predstaničného priestoru, na obyvateľov a cestujúcich však bude mať pozitívny účinok. 

Fotografia zo 07.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA


V poslednom článku sme kritizovali, že mesto zatiaľ dláždi len priestor priamo pred stanciou. Zastávky a prístup k Šancovej nateraz zmenami neprechádzajú a podľa doterajšej rétoriky Magistrátu sa ani nezdalo, že by sa niečo také chystalo. Najnovšie informácie ale naznačujú, že zlepšený prvý dojem, ktorý vznikne vykročením z prístavby stanice do vonkajšieho priestoru, by nakoniec mohol pretrvať aj pokračovaním na zvyšné plochy okolia stanice. Súčasná revitalizácia, resp. jej druhá fáza, bude nakoniec komplexnejšia, ako sa očakávalo. 

O novinkách informovala hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková: „V prvej fáze opravy Predstaničného námestia modernizujeme chodník pred Hlavnou stanicou na ulici Franza Liszta, povrchy chodníkov smerom k Šancovej ulici plánujeme zmodernizovať v druhej fáze projektu.” Hovorkyňa Bratislavy taktiež prezradila aj ďalšiu dôležitú informáciu: „Máme v pláne rekonštruovať aj povrch električkového nástupištia zastávky Pod stanicou.” K osudu električkovej zastávky priamo v dotyku so stanicou sa mesto nevyjadrilo.

Tieto skutočnosti každopádne ešte nedávno neboli známe. Dané zmeny výrazne zlepšia vizuál ulice a dosiaľ nevýrazný priestor sa podstatne zatraktívni. Súčasnú revitalizáciu možno považovať za najkultivovanejšiu z doterajších snáh o zlepšenie stavu priestoru. Dlažba už teraz zlepšila charakter lokality a to je ukončená len prvá fáza. Po úplnom dokončení by mohlo pôsobiť aspoň okolie Hlavnej stanice ako z modernejšej metropoly. 

Táto obnova ale sama osebe ale nestačí. Verejnosť oprávnene čaká aj na výraznejšie zásahy. Tie prídu až po vyhlásení veľkej architektonickej súťaže po vzore neďalekého Brna. MIB prepokladá, že vyhlásená bude najneskôr v roku 2023, predpokladaný je aj zánik pôvodnej staničnej budovy. K realizácii bude viesť ešte dlhá cesta, dokončenie nemožno očakávať skôr ako v 30-tych rokoch tohto storočia. Financovanie bratislavského projektu zatiaľ nie je ujasnené, zvažujú sa modely aj s využitím súkromného kapitálu.

Nateraz tak musí obyvateľom metropoly stačiť, že vydláždené a upravené budú aj zvyšné kľúčové plochy Hlavnej stanice. Tá bude v nasledujúcom období ešte horúcou témou, k čomu pomôže dokončenie súčasnej revitalizácie, ale predovšetkým vyhlásenie architektonickej súťaže. Až tá totiž prinesie definitívnu odpoveď na otázku, ako bude vyzerať jedna z najvýznamnejších kľúčových brán do Bratislavy.

 

Fotografie zo 7.11.2022. Pozrite si zásahy v okolí a vnútri Hlavnej stanice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

17.05.2021 11:43:53 Adrian Gubčo

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

24.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Čítať viac

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

17.09.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Čítať viac

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

30.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube