Author photoAndrej Sárközi 16.11.2022 17:10

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

O novej bratislavskej Hlavnej stanici sníva už dlhé roky nejeden Bratislavčan, ale aj pravidelý návštevník mesta. Tá súčasná už z dôvodu nedostatočnej kapacity výpravnej haly, zlej kvality verejného priestoru, stavu samotnej budovy, šírky podchodov a nástupíšť či bariérovosti nespĺňa požiadavky 21. storočia. Aj tieto skutočnosti nedávno doviedli Magistrát k činom, hoci len čiastočným.

Pred komplexnou rekonštrukciou, ktorú v budúcnosti plánuje Hlavné mesto spolu so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), sa postupne zlepšuje verejný priestor pred Hlavnou stanicou. Modernizáciou prebieha oblasť o veľkosti 2.600 metrov štvorcových. Dnes je ukončená prvá fáza obnovy a prebieha druhá.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Riešené územie v rámci aktuálnej revitalizácie. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Počas začiatočnej etapy bol uzatvorený hlavný vchod/východ stanice a na prístup bolo nutné použiť bočné vchody/východy, ku ktorým viedli obchádzkové trasy. Znemožnený bol aj vstup áut do priestoru, ktorý slúžil na krátkodobé zastavenie. Rovnako boli sťažené možnosti vychádzania z prostriedkov mestskej hromadnej dopravy.

Na celej nástupnej ploche sa odstránil zničený asfalt, ktorý nahradila betónová dlažba Casa di Campo, vzor Babylon. Osadili sa žulové obrubníky, rozšírili a vydláždili sa výstupné ostrovčeky a aby bol priestor prístupný aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí, medzi výstupným ostrovčekom a nástupnou plochou bol vytvorený bezbariérový úrovňový prechod.

Druhá fáza sa sústreďuje na plochu od zadného východu Hlavnej stanice po autobusové nástupište. Po vydláždení sa doplnia lavičky, smetné koše a tiež všetky debarierizačné prvky pre zrakovo znevýhodnených ľudí. Ide tak o malé zlepšenie predstaničného priestoru, na obyvateľov a cestujúcich však bude mať pozitívny účinok. 

Fotografia zo 07.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA


V poslednom článku sme kritizovali, že mesto zatiaľ dláždi len priestor priamo pred stanciou. Zastávky a prístup k Šancovej nateraz zmenami neprechádzajú a podľa doterajšej rétoriky Magistrátu sa ani nezdalo, že by sa niečo také chystalo. Najnovšie informácie ale naznačujú, že zlepšený prvý dojem, ktorý vznikne vykročením z prístavby stanice do vonkajšieho priestoru, by nakoniec mohol pretrvať aj pokračovaním na zvyšné plochy okolia stanice. Súčasná revitalizácia, resp. jej druhá fáza, bude nakoniec komplexnejšia, ako sa očakávalo. 

O novinkách informovala hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková: „V prvej fáze opravy Predstaničného námestia modernizujeme chodník pred Hlavnou stanicou na ulici Franza Liszta, povrchy chodníkov smerom k Šancovej ulici plánujeme zmodernizovať v druhej fáze projektu.” Hovorkyňa Bratislavy taktiež prezradila aj ďalšiu dôležitú informáciu: „Máme v pláne rekonštruovať aj povrch električkového nástupištia zastávky Pod stanicou.” K osudu električkovej zastávky priamo v dotyku so stanicou sa mesto nevyjadrilo.

Tieto skutočnosti každopádne ešte nedávno neboli známe. Dané zmeny výrazne zlepšia vizuál ulice a dosiaľ nevýrazný priestor sa podstatne zatraktívni. Súčasnú revitalizáciu možno považovať za najkultivovanejšiu z doterajších snáh o zlepšenie stavu priestoru. Dlažba už teraz zlepšila charakter lokality a to je ukončená len prvá fáza. Po úplnom dokončení by mohlo pôsobiť aspoň okolie Hlavnej stanice ako z modernejšej metropoly. 

Táto obnova ale sama osebe ale nestačí. Verejnosť oprávnene čaká aj na výraznejšie zásahy. Tie prídu až po vyhlásení veľkej architektonickej súťaže po vzore neďalekého Brna. MIB prepokladá, že vyhlásená bude najneskôr v roku 2023, predpokladaný je aj zánik pôvodnej staničnej budovy. K realizácii bude viesť ešte dlhá cesta, dokončenie nemožno očakávať skôr ako v 30-tych rokoch tohto storočia. Financovanie bratislavského projektu zatiaľ nie je ujasnené, zvažujú sa modely aj s využitím súkromného kapitálu.

Nateraz tak musí obyvateľom metropoly stačiť, že vydláždené a upravené budú aj zvyšné kľúčové plochy Hlavnej stanice. Tá bude v nasledujúcom období ešte horúcou témou, k čomu pomôže dokončenie súčasnej revitalizácie, ale predovšetkým vyhlásenie architektonickej súťaže. Až tá totiž prinesie definitívnu odpoveď na otázku, ako bude vyzerať jedna z najvýznamnejších kľúčových brán do Bratislavy.

 

Fotografie zo 7.11.2022. Pozrite si zásahy v okolí a vnútri Hlavnej stanice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube