Author photoAdrian Gubčo 28.06.2023 12:08

Kvalitné umenie pre výnimočnú štvrť. YIT Slovakia štartuje súťaž na dotvorenie námestie v Zwirne

Projekt Zwirn od YIT Slovakia patrí k najvýznamnejším súčasným realizáciám v Bratislave. Okrem kombinácie bytov, kancelárií a obchodov priniesol aj vznik nového námestia. Potenciálne veľmi atraktívny verejný priestor má mať onedlho ešte vyššiu kvalitu. Developer ho chce totiž doplniť príťažlivým umeleckým dielom.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Urbanistická koncepcia Zwirnu vychádza z charakteru okolitej štvrte Nivy. Časť zástavby má blokovú štruktúru, na čo nadviazali architekti z kancelárie Compass vo forme rozčlenenia novostavieb do trojice nových blokov. Ich riešenie umožnilo vytvoriť relatívne veľké námestie, ktoré zo západu vymedzuje zrekonštruovaný „priemyselný palác“, teda Pradiareň 1900 so susednou Silocentrálou. Pod námestím vzniklo podzemné parkovanie.

Ide o výhodu a komplikáciu zároveň. Pradiareň aj verejnosť síce získala potrebné parkovacie kapacity, na druhej strane ale na námestí vznikol objekt výstupu z garáže a výduchu vzduchotechniky. Relatívne mohutná stavba predstavuje vizuálnu aj fyzickú bariéru a zhoršuje celkovú kvalitu priestoru. Developer sa preto rozhodol pre zmenu. Z nevýhodu chce spraviť výhodu a objekt umelecky dotvoriť tak, aby tvoril pozitívnu dominantu námestie.

Ako YIT Slovakia ohlásilo, v týchto dňoch vyhlasuje verejnú otvorenú umelecko-architektonickú súťaž na umelecké dielo, ktoré by malo odrážať vizuálny jazyk súčasného umenia. Umelci, ktorí sa do súťaže zapoja, budú mať veľkú mieru tvorivej slobody. Výsledné dielo má byť vhodné do exteriéru s ohľadom na blízkosť rezidenčných budov, nemá teda rušiť hlučným alebo svetelným prevedením a má zvýšiť povedomie o lokalite, ako aj hodnotu celej zóny. Do súťaže sa môžu zapojiť jednotlivci aj umelecké zoskupenia.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Námestie má byť dotvorené atraktívnym umeleckým dielom. Zdroj: Lokal Architekti
  • Námestie má byť dotvorené atraktívnym umeleckým dielom. Zdroj: Lokal Architekti

Developer pripomína, že úspech návrhu bude podmienený rešpektom k existujúcim prvkom námestia - priestorom podzemnej garáže, fontáne, zeleni, ale aj verejnej funkcii priestoru, keďže zóna je určená aj na konanie spoločenských udalostí. Zhromažďovanie je podľa YIT Slovakia jedna z funkcií priestoru, ktorú takisto treba zohľadniť, rovnako ako relaxačnú a esteticko-kultivačnú funkciu.

Prvé kolo súťaže sa uzatvára 15. augusta, pričom porota vyberie postupujúcich do druhého kola. Vybraní budú traja až piati súťažiaci, ktorí svoj návrh detailnejšie rozpracujú a navrhnú aj technické a konštrukčné riešenie. Víťaza developer plánuje predstaviť na jeseň. Nové dielo by mohlo dotvoriť územie pred Pradiarňou 1900 na jar budúceho roka. Celková suma na obstaranie a realizáciu diela vrátane všetkých nákladov je 400-tisíc eur.

YIT Slovakia pripomína, že daný spôsob výberu nie je náhodný – súťažou napokon hľadal aj podobu samotného Zwirnu. „Súťaže sa nám osvedčili ako spôsob, ktorým vieme nájsť čo najvhodnejšiu odpoveď na danú výzvu,“ hovorí Radek Pšenička, riaditeľ Urban a biznis developmentu YIT Slovakia, ktorý developera zastupuje v porote. „Sme preto presvedčení, že súťaž bude najlepším formátom aj pre taký „detail“, akým je umelecké dielo. Po prvýkrát preto prinášame súťaž, ktorá je otvorená a umožňuje prihlásiť sa umelcom z akéhokoľvek prostredia.“

Developer v skutočnosti v minulosti už zorganizoval súťaž na umelecké dielo v Zwirne. Išlo o vyzvanú kompetíciu, jej výsledky ale boli neuspokojivé. Neskôr sa o umeleckom dotvorení priestoru hovorilo v súvislosti s uvažovaným pomenovaním námestia po spolku Živena, pričom dielo malo vhodným spôsobom odkazovať na jeho aktivity. Návrh ale neprešiel, keďže nenašiel podporu v miestnom zastupiteľstve. Poslanci a poslankyne pritom argumentovali naozaj kurióznym spôsobom – jedna z poslankýň napríklad tvrdila, že ide o nevhodný názov, keďže jej syn nevie, čo bola Živena zač.

Tentokrát už snáď investor podobu diela nájde. Aktuálne finišuje realizácia prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je tretia. Budúce námestie, ako aj celý kus mesta, ktorým Zwirn, dostáva svoju tvár. Nové umelecké dielo môže byť pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá urobí z lokality živé a príjemné miesto pre bývanie, prácu aj trávenie voľného času.

 

Námestie má byť dotvorené atraktívnym umeleckým dielom. Zdroj: Lokal Architekti

 

Zámer developera sa zaradí k zvyšujúcej sa aktivite na umeleckom dotvorení bratislavských verejných priestorov. Tieto sa pritom týkajú verejného aj súkromného sektora. Viacero spoločností aj samospráv pochopilo, že doplnenie projektov či priestranstiev umením vie zvýšiť ich kvalitu a byť vítaným oživením, ktoré pritiahne návštevníkov. V Bratislave sa tak v poslednom období realizovalo hneď niekoľko súťaží alebo realizácií umeleckých diel.

Asi najväčšiu pozornosť si vyslúžil developer J&T Real Estate, ktorý plánuje v pokračovaní projektu Eurovea vybudovať mohutné dielo Octahedral Body od známeho umelca Viktora Freša. Ide o výsledok podobnej súťaže, pričom zadania vyvolalo záujem viacerých popredných slovenských tvorcov. Novým umeleckým dielom sa nedávno pochválila aj Proxenta, ktorá na nádvorí Kesselbaueru inštalovala Krídla od Róberta Palúcha. Iné realizácie vznikli v Dúbravách alebo Blumentali od Corwinu alebo v Twin City od HB Reavis.

Z verejných investícií možno spomenúť súťaž na Hrob neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží, ktorá prebehla pod gesciou mestskej časti Staré Mesto. Dielo od Mareka Kvetána prinieslo zaujímavý koncept, diskusie však vyvoláva umiestnenie Hrobu neznámeho vojaka. Svoju súťaž zorganizovalo aj Hlavné mesto, pričom zadaním bol Pamätník obetiam COVID-19 v blízkosti Univerzitnej nemocnice Ružinov. Víťazom sa stal Radek Talaš. Bez víťaza skončila súťaž NBS na pamätník Imricha Karvaša.

V každom prípade, posledné obdobie prináša zvýšenú snahu o umelecké dotvorenie mestského prostredia. Časť verejnosti si naďalej spomína na tzv. Hlavu V, ktorá počas minulého režimu stanovovala povinnosť dotvoriť novostavby umeleckými dielami. Jej oživenie je pravdepodobne nereálne, vznik umenia tak bude závisieť predovšetkým od ochoty verejných aj súkromných investorov.

V prostredí kultúrnej spoločnosti by to ale nemusel byť problém. Vysoký dopyt po kvalitnom umení je prejavom kultivovanosti a pokrokovosti. Zvyšujúci sa počet súťaží či realizácií by mohol byť náznakom, že sa v tomto smere Bratislava predsa len posunula. Z dlhodobého hľadiska tak snáď pôjde o udržateľný trend, ktorý prinesie zvýšenie celkovej kvality verejného priestoru aj mesta samotného.

 

Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube