Author photoAdrian Gubčo 28.01.2019 09:30

HB Reavis hľadá podobu umeleckého diela v pasáži pri Twin City

Developer HB Reavis chce do priestoru medzi projektami Twin City a Twin City Tower osadiť umelecké dielo a obracia sa na verejnosť s netradičnou požiadavkou - vybrať finálny koncept v hlasovaní.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Slovenský sochár autor Michal Uher vytvoril sériu návrhov, ktoré sa od tradičnej sochy líšia tým, že nemajú jasne definovaný spodok a vrch, namiesto toho sa sústredil na princípy, ktoré sochu spoluvytvárajú, a to hmota a svetlo. Postupným pootočením a zalamovaním vzniká priestorová skulptúra, ktorej cieľom je dotvorenie uzlového priestoru, do ktorého má byť osadená.

Predpokladá sa, že dielo bude vo finálnom prevedení s cortenovou oceľou alebo z čierneho plechu v rozličných hrúbkach. Dielo však má reagovať na okolité prostredie a spoluvytvárať ho. Vizualizácie ho umiestňujú do stredovej časti novej pešej pasáže v rámci administratívnej zóny.

Prítomnosť umenia v nových komerčných súboroch je stále veľmi zriedkavá a len v poslednej dobe vidno prvé opatrné pokusy koncepčnejšieho charakteru. Aj keď spôsob výberu návrhu ľudovým hlasovaním je skôr kuriózny, samotná iniciatíva je pozitívom. Umenie sa v budúcnosti musí stať silnejšou súčasťou mesta, vrátane jeho najnovších štvrtí.

Pešia pasáž medzi Twin City a Twin City Tower tvorí hlavnú os v rámci tohto mohutného kancelárskeho developmentu, do ktorej sú orientované viaceré prevádzky a služby, a kde vzniklo aj príjemné verejné priestranstvo. Developer tu osadil odrastené stromy, vďaka čomu má ulička už viacmenej "kompletný" charakter. 

Ide o jednu z prvých dokončených celistvých častí nového bratislavského komerčného centra, resp. downtownu. Na architektúre tejto časti mesta sa podpísali kancelárie Siebert + Talaš, John Robertson Architects a CEPM. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube