Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.01.2020 18:18

Výhľady z Twin City Tower, december 2019

Výškovú budovu Twin City Tower, ktorá je súčasťou kancelársko-komerčnej zóny Nové Nivy, som už mal možnosť navštíviť v prvej polovici roka 2018. Jej strategická poloha na okraji downtownu umožňuje zaujímavé výhľady do okolia. Ako sa zmenila Bratislava za takmer dva roky?

Article Big

Keď som vežu naposledy navštívil, v blízkom okolí sa ešte len rozbiehali viaceré veľké projekty, za ktorými stoja najväčší bratislavskí developeri, ku ktorým patrí Stanica Nivy, Klingerka alebo Sky Park. Inak vyzerali aj viaceré projekty v ostatných častiach mesta, ktoré sú dnes už vo viacerých prípadoch dokončené alebo tesne pred dokončením.

Prvý menovaný development, Stanica Nivy, je vlajkovou loďou developera HB Reavis, ktorý postavil aj Twin City Tower a za dané obdobie už bola prakticky dokončená celá hmota novej autobusovej stanice a nákupného centra, kým súvisiaca kancelárska veža Nivy Tower, najvyššia budova v Bratislave je už v podstate pripravená na sťahovanie prvých nájomníkov.

Na Nových Nivách sa okrem toho mení aj vzhľad ulice Mlynské nivy, ktorá sa po prestavbe, vybudovaní podzemného kruhového objazdu a určitých zmenách, ktoré s developerom vyrokovalo Hlavné mesto, stane mestskou triedou so segregovanou cyklotrasou, rozšírenými chodníkmi a aspoň čiastočne aj stromoradiami. V susedstve ulice developer vybuduje nový parkovací dom, ktorý má byť na vysokej úrovni a pomôcť pokrývať rastúce kapacitné potreby novej štvrte.

Medzičasom rastie aj Klingerka od J&T Real Estate, pozostávajúca z nižšej, kancelárskej časti, a vyšše rezidenčnej veže so 115 metrami. Kancelárska sekcia projektu je už takmer v štádiu hrubej stavby. Bytová sekcia bude rásť ešte nejakú dobu, no už teraz je patrná jej mohutná mierka.

Z nových pohľadov z iných častí mesta vynikne dokončenie kupoly Spilky v areáli bývalého pivovaru Stein, ktorá sa stáva symbolom okolia, takmer dobudovaná výšková budova Première, ktorá je asi najmenej vhodne osadenou novostavbou v Bratislave alebo nadštandardný polyfunkčný komplex Bezručova Residence, predstavujúci atraktívnu rekonštrukciu významnej funkcionalistickej pamiatky.

Do budúcna však možno najväčšie zmeny očakávať pri pohľade smerom na pravý breh Dunaja, teda do priestoru Nového Lida a územia medzi električkovou traťou a Sadom Janka Kráľa. Vďaka vynikajúcej dostupnosti do ľavobrežného centra mesta sa očakáva expanzia zástavby mestského charakteru, vrátane výškových budov, aj týmto smerom. Prvé projekty, napríklad kontroverzný Green Park, alebo nedávno predstavený Liget, sú už predstavené, v priebehu tohto roka sa zrejme témou vo väčšej miere stane aj Nové Lido.

Development bude pravdepodobne pokračovať v okolí Bosákovej a Šustekovej ulice, kde sa okrem developerov aktivizuje aj Hlavné mesto, ktoré tu vybuduje veľký projekt nájomného bývania.

 

 

Twin City Tower bola dokončená v roku 2018 po dvoch rokoch výstavby ako posledná časť kancelárskeho súboru Twin City. Developer HB Reavis pôvodne pred krízou uvažoval vybudovať development mamutích rozmerov, ktorý by zahŕňal obe strany ulice Mlynské nivy a okrem autobusovej stanice, nákupného centra a kancelárií obsahoval aj byty či hotel. Kríza smelé plány výrazne zredukovala, minimálne v prípade Twin City to však bola zmena k lepšiemu.

Súbor budov je založený na napodobení klasickej mestskej štruktúry, kým po vizuálnej stránke sa snaží odkazovať na industriálnu minulosť územia – stávali tu haly podniku Kablo. Twin City Tower s 24 podlažiami a 89 metrami je lokálnou dominantou, čo je s ohľadom na strategickú polohu pri jednej z najvýznamnejších križovatiek v Bratislave správne.

V budove vzniklo 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, kľúčovým nájomníkom je spoločnosť Amazon. Developer deklaruje, že pôjde o jednu z prvých budov s certifikátom BREEAM Outstanding, získať by mala aj certifikát WELL. Twin City Tower vzbudilo nedávno pozornosť svojim predajom do rúk juhokórejského investora za 120 miliónov eur, čo je zároveň prvý výrazný vstup juhokórejského kapitálu na náš realitný trh.

Podoba veže je výsledkom spolupráce slovenskej kancelárie Siebert + Talaš a londýnskeho štúdia John Robertson Architects, ktorých doplnila kancelária CEPM. Podnož veže nadväzuje na podobu starších častí Twin City, kým veža samotná má riešením fasády odkazovať na výrobu káblov. Twin City Tower je výrazná aj po zotmení vďaka charakteristickej iluminácii.

Napriek tomu, že túto budovu prevýšia iné, ktoré v okolí rastú alebo vyrástli, Twin City Tower sa stalo už prirodzenou súčasťou postupne vznikajúceho bratislavského downtownu a dotvára identitu jednej z najmodernejších štvrtí v strednej Európe.

 

Fotografie zo 14.12.2019. 

Galéria

 • Historické centrum mesta
 • Dunajská štvrť s takmer dokončenou Bezručova Residence a Jakubovým námestím
 • Hotel Kyjev stále nemá vyjasnený osud ani budúcu funkciu
 • Fotografie boli vyhotovené z terasy na najvyššom podlaží Twin City Tower
 • Zvyšok priemyslu na Ulici 29. augusta. Čoskoro by tu mal vyrásť nový polyfunkčný projekt s bývaním
 • Severné časti centra, silne viditeľný je projekt Première
 • V strede kupola Spilky v projekte Stein2 Offices
 • Miesto pre budúci parkovací dom - Nivy Depo - na Nivách
 • Panoráma Ružinova
 • Klingerka sa už stáva výraznou dominantou, predstavenie jej pokračovania je už na spadnutie
 • Pravý breh Dunaja čaká v horizonte niekoľkých rokov výrazná zmena, kľúčový bude development Nové Lido
 • Tento pohľad sa v horizonte niekoľkých rokov výrazne zmení, potom, ako sa voľné pozemky zaplnia novými budovami a vznikne priame prepojenie starého a nového centra
 • Stanica Nivy

Súvisiace články

HB Reavis hľadá podobu umeleckého diela v pasáži pri Twin City

28.01.2019 09:30:40 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis chce do priestoru medzi projektami Twin City a Twin City Tower osadiť umelecké dielo a obracia sa na verejnosť s netradičnou požiadavkou - vybrať finálny koncept v hlasovaní.

Čítať viac

Okolie Twin City Tower vo finálnom šate

20.12.2018 09:15:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú práce po okolí administratívneho komplexu Twin City Tower a sprístupňujú sa jednotlivé plochy. Bratislava tak získava ďalší kus príjemného verejného priestranstva.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Niekoľko vízii, ako by sa mohla zmeniť Panenská ulica a okolie.

Visions of the transformation of Panenská st. and surroundings. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #staremesto #panenska #publicspace #street #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube