YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.01.2020 18:18

Výhľady z Twin City Tower, december 2019

Výškovú budovu Twin City Tower, ktorá je súčasťou kancelársko-komerčnej zóny Nové Nivy, som už mal možnosť navštíviť v prvej polovici roka 2018. Jej strategická poloha na okraji downtownu umožňuje zaujímavé výhľady do okolia. Ako sa zmenila Bratislava za takmer dva roky?

Keď som vežu naposledy navštívil, v blízkom okolí sa ešte len rozbiehali viaceré veľké projekty, za ktorými stoja najväčší bratislavskí developeri, ku ktorým patrí Stanica Nivy, Klingerka alebo Sky Park. Inak vyzerali aj viaceré projekty v ostatných častiach mesta, ktoré sú dnes už vo viacerých prípadoch dokončené alebo tesne pred dokončením.

Prvý menovaný development, Stanica Nivy, je vlajkovou loďou developera HB Reavis, ktorý postavil aj Twin City Tower a za dané obdobie už bola prakticky dokončená celá hmota novej autobusovej stanice a nákupného centra, kým súvisiaca kancelárska veža Nivy Tower, najvyššia budova v Bratislave je už v podstate pripravená na sťahovanie prvých nájomníkov.

Na Nových Nivách sa okrem toho mení aj vzhľad ulice Mlynské nivy, ktorá sa po prestavbe, vybudovaní podzemného kruhového objazdu a určitých zmenách, ktoré s developerom vyrokovalo Hlavné mesto, stane mestskou triedou so segregovanou cyklotrasou, rozšírenými chodníkmi a aspoň čiastočne aj stromoradiami. V susedstve ulice developer vybuduje nový parkovací dom, ktorý má byť na vysokej úrovni a pomôcť pokrývať rastúce kapacitné potreby novej štvrte.

Medzičasom rastie aj Klingerka od J&T Real Estate, pozostávajúca z nižšej, kancelárskej časti, a vyšše rezidenčnej veže so 115 metrami. Kancelárska sekcia projektu je už takmer v štádiu hrubej stavby. Bytová sekcia bude rásť ešte nejakú dobu, no už teraz je patrná jej mohutná mierka.

Z nových pohľadov z iných častí mesta vynikne dokončenie kupoly Spilky v areáli bývalého pivovaru Stein, ktorá sa stáva symbolom okolia, takmer dobudovaná výšková budova Première, ktorá je asi najmenej vhodne osadenou novostavbou v Bratislave alebo nadštandardný polyfunkčný komplex Bezručova Residence, predstavujúci atraktívnu rekonštrukciu významnej funkcionalistickej pamiatky.

Do budúcna však možno najväčšie zmeny očakávať pri pohľade smerom na pravý breh Dunaja, teda do priestoru Nového Lida a územia medzi električkovou traťou a Sadom Janka Kráľa. Vďaka vynikajúcej dostupnosti do ľavobrežného centra mesta sa očakáva expanzia zástavby mestského charakteru, vrátane výškových budov, aj týmto smerom. Prvé projekty, napríklad kontroverzný Green Park, alebo nedávno predstavený Liget, sú už predstavené, v priebehu tohto roka sa zrejme témou vo väčšej miere stane aj Nové Lido.

Development bude pravdepodobne pokračovať v okolí Bosákovej a Šustekovej ulice, kde sa okrem developerov aktivizuje aj Hlavné mesto, ktoré tu vybuduje veľký projekt nájomného bývania.

 

 

Twin City Tower bola dokončená v roku 2018 po dvoch rokoch výstavby ako posledná časť kancelárskeho súboru Twin City. Developer HB Reavis pôvodne pred krízou uvažoval vybudovať development mamutích rozmerov, ktorý by zahŕňal obe strany ulice Mlynské nivy a okrem autobusovej stanice, nákupného centra a kancelárií obsahoval aj byty či hotel. Kríza smelé plány výrazne zredukovala, minimálne v prípade Twin City to však bola zmena k lepšiemu.

Súbor budov je založený na napodobení klasickej mestskej štruktúry, kým po vizuálnej stránke sa snaží odkazovať na industriálnu minulosť územia – stávali tu haly podniku Kablo. Twin City Tower s 24 podlažiami a 89 metrami je lokálnou dominantou, čo je s ohľadom na strategickú polohu pri jednej z najvýznamnejších križovatiek v Bratislave správne.

V budove vzniklo 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, kľúčovým nájomníkom je spoločnosť Amazon. Developer deklaruje, že pôjde o jednu z prvých budov s certifikátom BREEAM Outstanding, získať by mala aj certifikát WELL. Twin City Tower vzbudilo nedávno pozornosť svojim predajom do rúk juhokórejského investora za 120 miliónov eur, čo je zároveň prvý výrazný vstup juhokórejského kapitálu na náš realitný trh.

Podoba veže je výsledkom spolupráce slovenskej kancelárie Siebert + Talaš a londýnskeho štúdia John Robertson Architects, ktorých doplnila kancelária CEPM. Podnož veže nadväzuje na podobu starších častí Twin City, kým veža samotná má riešením fasády odkazovať na výrobu káblov. Twin City Tower je výrazná aj po zotmení vďaka charakteristickej iluminácii.

Napriek tomu, že túto budovu prevýšia iné, ktoré v okolí rastú alebo vyrástli, Twin City Tower sa stalo už prirodzenou súčasťou postupne vznikajúceho bratislavského downtownu a dotvára identitu jednej z najmodernejších štvrtí v strednej Európe.

 

Fotografie zo 14.12.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Historické centrum mesta
 • Dunajská štvrť s takmer dokončenou Bezručova Residence a Jakubovým námestím
 • Hotel Kyjev stále nemá vyjasnený osud ani budúcu funkciu
 • Fotografie boli vyhotovené z terasy na najvyššom podlaží Twin City Tower
 • Zvyšok priemyslu na Ulici 29. augusta. Čoskoro by tu mal vyrásť nový polyfunkčný projekt s bývaním
 • Severné časti centra, silne viditeľný je projekt Première
 • V strede kupola Spilky v projekte Stein2 Offices
 • Miesto pre budúci parkovací dom - Nivy Depo - na Nivách
 • Panoráma Ružinova
 • Klingerka sa už stáva výraznou dominantou, predstavenie jej pokračovania je už na spadnutie
 • Pravý breh Dunaja čaká v horizonte niekoľkých rokov výrazná zmena, kľúčový bude development Nové Lido
 • Tento pohľad sa v horizonte niekoľkých rokov výrazne zmení, potom, ako sa voľné pozemky zaplnia novými budovami a vznikne priame prepojenie starého a nového centra
 • Stanica Nivy

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

HB Reavis hľadá podobu umeleckého diela v pasáži pri Twin City

28.01.2019 09:30:40 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis chce do priestoru medzi projektami Twin City a Twin City Tower osadiť umelecké dielo a obracia sa na verejnosť s netradičnou požiadavkou - vybrať finálny koncept v hlasovaní.

Čítať viac

Okolie Twin City Tower vo finálnom šate

20.12.2018 09:15:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú práce po okolí administratívneho komplexu Twin City Tower a sprístupňujú sa jednotlivé plochy. Bratislava tak získava ďalší kus príjemného verejného priestranstva.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje definitívnu podobu pešej zóny v Twin City

03.12.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis pracuje na dokončovaní exteriérových plôch v okolí projektu Twin City Tower. Najvýznamnejšou z nich je pešia pasáž medzi vežou a nižšími blokmi Twin City, ktorá vytvorí spojenie medzi Karadžičovou ulicou a Mlynskými nivami. Pôjde zároveň aj o pomyselnú spoločenskú os projektu.

Čítať viac

Exteriérové plochy okolo Twin City Tower získavajú finálnu podobu

19.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Kým administratívny projekt Twin City Tower od developera HB Reavis je už niekoľko týždňov oficiálne dokončený, na exteriérových plochách v okolí sa ešte stále pracuje. Teraz však idú práce do finále a najmä pešia pasáž medzi Twin City Tower a Twin City prešla veľkou zmenou potom, ako sa tu začali realizovať zelené úpravy.

Čítať viac

Projekt Twin City Tower je dokončený, finišuje sa s úpravami okolia

07.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Twin City Tower od developera HB Reavis je najnovším prírastkom do vznikajúceho bratislavského downtownu a patrí aj k tým výraznejším, čo je dané nielen rozsahom a výškou budovy, ale aj architektonickým prevedením, vďaka čomu je veža dobre rozpoznateľná v panoráme mesta.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 18.9.2018

20.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z veľkých bratislavských projektov je tesne pred dokončením: Na administratívnej veži Twin City Tower prebiehajú posledné exteriérové a interiérové práce a pomaly sa do budovy začínajú sťahovať nájomníci. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 4.9.2018

07.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Twin City Tower je tesne pred dokončením. Najviditeľnejšie práce aktuálne prebiehajú na exteriérových priestranstvách, administratívny development sa už pripravuje na odovzdanie klientom.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Twin City Tower, 2.8.2018

08.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Okolie ulice Mlynské nivy je v súčasnosti asi najrušnejším staveniskom v Bratislave. Vo veľkej blízkosti vedľa seba tu vzniká niekoľko projektov, vrátane budúcej najvyššej budovy Slovenska (snáď dočasne) a najnovšej bratislavskej výškovej budovy. Obe sú súčasťou vízie Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Zmeny v doprave na Mlynských Nivách

16.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis postupne napreduje vo výstavbe Stanice Nivy a v dokončovaní Twin City Tower. V súvislosti s tým sa mení aj dopravný režim na ulici Mlynské nivy, ktorá prechádza rekonštrukciou na "mestský bulvár".

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 18.6.2018

26.06.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Najnovšia bratislavská veža je už vo fáze, kedy sa v prípade exteriéru pracuje na posledných detailoch a čoskoro sa začne s úpravami okolia. Developer HB Reavis chce projekt dokončiť ešte v priebehu leta.

Čítať viac

Výhľady z Twin City Tower a výstavba Stanice Nivy, 20.4.2018

25.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Ani počas návštevy Twin City Tower 20.4.2018 som neodolal a musel som fotiť výhľady. Odfotené sú z 13. podlažia administratívnej budovy Twin City Tower.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 20.4.2018

23.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

HB Reavis, developer projektu Twin City Tower, zorganizoval ďalšiu návštevu najnovšej bratislavskej výškovej budovy. Práce sa už viditeľne chýlia k ukončeniu.

Čítať viac

Výhľady z Twin City Tower

28.02.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Twin City Tower, 89 metrov vysoká administratívna budova od HB Reavis, má prominentnú polohu priamo v novej časti centra Bratislavy. Vďaka tomu sú výhľady z najvyšších podlaží mimoriadne zaujímavé, o to viac v kontexte radikálnych premien mesta, ktoré možno odtiaľto pozorovať.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 5.2.2018

15.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Najnovší prírastok do bratislavského downtownu, Twin City Tower od HB Reavis, sa zahaľuje do fasády. Už čoskoro by táto 89 metrov vysoká kancelárska veža mala byť dokončená.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 10.12.2017

18.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Najnovšia bratislavská kancelárska veža, Twin City Tower, už takmer dosiahla plnú výšku. Dôkazom toho je aj výrazná prevaha fotiek orientovaných na výšku.

Čítať viac

Twin City Tower získava miesto v panoráme

04.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Nová veža v downtowne, Twin City Tower, čoskoro dosiahne finálnu výšku. Administratívny projekt od developera HB Reavis sa vďaka tomu začína aj významnejšie prejavovať v bratislavskej panoráme.

Čítať viac

Construction update: Twin City Tower, 1.10.2017

06.10.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Kancelárska výšková budova od developera HB Reavis, vznikajúca v rámci nového bratislavského downtownu, patrí k najrýchlejšie rastúcim budovám v meste a rýchlo získava svoju pozíciu v panoráme.

Čítať viac

Výhľad z Eurovea Tower

30.07.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Fotografie na začiatok týždňa - asi takýto výhľad čaká šťastlivcov, ktorí sa stanú majiteľmi bytov na najvyšších podlažiach Eurovea Tower, prvého slovenského mrakodrapu.

Čítať viac

Výhľady zo Sky Parku, júl 2019

23.07.2019 14:35:00 Adrian Gubčo

Jedným z kľúčových benefitov projektov výškovýych budov v Bratislave sú výhľady a rozostavaný development Sky Park spoločnosti Penta Real Estate nie je výnimkou. Hoci som už výhľady z projektu priniesol v minulosti, je zaujímavé si pripomenúť pohľady aj počas leta, zvlášť ak nastali vo viacerých lokalitách zmeny súvisiace s pokračujúcim rozvojom Bratislavy.

Čítať viac

Výhľady z Gansbergu, máj 2019

23.05.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom pohľade do Gansbergu prinášam aj náhľad na kľúčový benefit tohto projektu – vynikajúce výhľady na Bratislavu, vrátane jej nového centra v oblasti Mlynských Nív. Podobné fotografie boli už súčasťou októbrového článku, za tú dobu však došlo v panoráme mesta k výrazným zmenám.

Čítať viac

Výhľady z UniQ Staromestská, apríl 2019

26.04.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Administratívne centrum UniQ Staromestská patrí k najvýraznejším realizáciám na poli tzv. butikových kancelárskych komplexov v Bratislave v poslednom období. Okrem dobrej polohy priamo na okraji historického jadra mesta budova disponuje atraktívnou strešnou terasou, z ktorej sa ponúkajú výhľady do okolia, najmä však na rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube